Je možné nechat si orchidej doma: možnosti, proč je dobrá nebo špatná

Orchidej je jednou z nejkrásnějších a nejtajemnějších rostlin, se kterou je spojeno mnoho znamení a pověr. Mnoho z nich je zcela neopodstatněných. Je však třeba dodržovat některé rady. Někdy se tyto květiny doma neoplatí uchovávat, protože mohou být škodlivé. Je známo, že pyl orchidejí obsahuje účinné látky, které mohou negativně ovlivnit zdraví a pohodu.

Negativní a pozitivní účinky orchidejí

Ne každý ví, zda je možné udržet orchidej doma. Mnoho lidí slyšelo, že Phalaenopsis a další druhy orchidejí mají silnou energii a mohou se chovat jako upíři a „vysávat“ z člověka vitalitu. Tato hypotéza však nebyla vědou testována. Biologové a lékaři naopak již dlouho věděli o léčivých vlastnostech květu. Tinktury, odvary a další léky z různých částí rostliny mají komplexní terapeutický účinek:

 • Tonikum;
 • Povzbuzující;
 • Protizánětlivý;
 • Vzrušující.

Orchidej - tajemná a neobvyklá květina

Phalaenopsis čistí vzduch v bytě a vytváří útulnou romantickou atmosféru. Je to skvělý způsob, jak „osvěžit“ interiér a přidat mu exotický nádech. Kousek na jih od domu v zimě pomůže rozveselit a jasné barvy pomohou vyrovnat se s podzimní blues a nespavostí.

Rostlina se aktivně používá v lidovém léčitelství.

Vliv na muže

Muži často přemýšlejí o tom, zda lze orchidej chovat v ložnici (obývací pokoj, školka). Neexistují žádné přímé kontraindikace. Pokud však muž trpí bronchiálním astmatem nebo je náchylný k alergiím, je lepší zapomenout na exotickou rostlinu doma. Květina nemá žádný vliv na mužskou psychiku.

V lidovém léčitelství se tradičně používá infuze kořenů phalaenopsis k léčbě impotence a prevenci nemocí souvisejících s věkem a poruch genitální oblasti. Důvodem pro tyto léčivé vlastnosti jsou tonické látky obsažené v kořenech. Většina rostlin zakoupených v květinářství je však ve skutečnosti umělá (geneticky modifikovaná), takže nemá smysl je používat k léčebným účelům. V nejlepším případě to nebude mít žádný účinek, v nejhorším případě se můžete otrávit.

Lékaři tvrdí, že tinktura z rostlinných částí má příznivý vliv na zdraví mužů.

Vliv na ženu

Dívky často pochybují, zda je orchidej v bytě dobrá nebo špatná. V této rostlině není pro ženy nic špatného nebo škodlivého. Odborníci však nedoporučují udržovat jej v kanceláři. Velké, světlé květy mohou působit rušivě, takže je obtížné se soustředit na práci. Ženy by také neměly pěstovat Phalaenopsis, pokud jsou doma malé děti - často způsobuje alergie. Když dojde k těhotenství, odrůdy s pronikavým zápachem by měly být z bytu odstraněny - v tuto chvíli se u žen zhoršuje čich a jakákoli silná vůně může způsobit toxikózu.

Květina má silnou energii a není vhodná pro ženy jemné povahy.

Zajímavý. Ve starověku mnoho lidí považovalo orchidej za tradiční „ženskou“ květinu. Svobodné dívky věřily, že její květiny přinášejí štěstí, úspěšné manželství a pohodlný rodinný život. Tato rostlina je stále často prezentována krásným dámám na svatby, narozeniny, výročí.

Výhody a poškození orchideje

Na otázku „orchideje v domě jsou špatné nebo dobré“ je těžké jednoznačně odpovědět. Každý má s touto rostlinou své vlastní asociace. Jeho nejběžnější typ, Phalaenopsis, neobsahuje škodlivé a jedovaté látky. Pyl však obsahuje složky, které mají silný stimulační účinek, a mohou způsobit:

 • Úzkost;
 • Úzkost;
 • Chronická nespavost;
 • Hyperaktivita u dětí.

V praxi je koncentrace těchto látek v hlavních částech rostliny zanedbatelná. Proto, aby skutečně vážně ovlivnily nervový systém, musí být člověk několik let neustále v místnosti plné orchidejí. Z jednoho květu neublíží.

Ženy, které mají rádi vaření, vědí, že Phalaenopsis se aktivně používá v kuchyni zemí jihovýchodní Asie. Slouží k přípravě:

 • Omáčky;
 • Koření;
 • Rýžová omáčka;
 • Dezerty.

Květy se vaří v těstíčku a používají se k zdobení dortů. Po tepelném ošetření se však prospěšné látky a vitamíny zcela odpaří. Vysušené části rostliny se přidávají do zelených a černých čajů pro větší chuť. Některé odrůdy se používají k výrobě parfémů.

Phalaenopsis je od starověku považován za „rostlinu pro elitu“. Lidé věřili, že pouze ty nejtalentovanější - mimořádné kreativní osobnosti - mají právo ji pěstovat. Květina orchideje byla považována za nejlepší dárek pro krásnou dámu, zdůrazňující nadpozemskou krásu ženy. Tento pietní postoj k Phalaenopsis přežil dodnes v mnoha kulturách.

V medicíně se vyskytly případy individuální nesnášenlivosti vůči Phalaenopsis. Po dlouhém pobytu v bytě, kde roste orchidej, se mohou objevit nevolnosti, bolesti hlavy a bušení srdce. Když jdete do jiné místnosti, nepříjemné příznaky zmizí téměř okamžitě. Nejpravděpodobnějším hlavním důvodem jsou silné látky obsažené v pylu. Tato nesnášenlivost je však vzácná.

V některých zemích existuje tradice „humanizace“ Phalaenopsis. Lidé věří: pokud se o orchidej staráte správně, pečlivě rostete a neustále se staráte o vytváření vhodných podmínek, určitě poděkuje majiteli jasnými květinami a přinese štěstí a štěstí. V žádném případě by neměla být povolena nemoc nebo smrt květu, což může domácnosti způsobit potíže.

Chcete-li rodině přinést štěstí, harmonii, finanční pohodu, měli byste zvolit barvu Phalaenopsis, která se řídí základními principy Feng Shui. Příliš světlé a naopak tmavé odstíny nejsou pro domov kategoricky vhodné.

Pokud bude rostlina udržována správně, nedojde k žádnému poškození

Mohu zůstat v domě?

Neexistují žádné zákazy chovat orchidej v domě. Pokud však jiné rostliny žijí doma, Phalaenopsis může být pro ně nebezpečný. Tato květina je velmi zranitelná vůči chorobám, houbovým a virovým chorobám, je často ovlivněna parazity: mšicemi, šupinami, roztoči. Nebezpečí je, že se nemoci a škodlivý hmyz mohou šířit i na další pokojové květiny.

Existuje několik pověr, které nemají nic společného s realitou. Nevěřte, že:

· Špatná péče o orchideje může vyvolat nemoc nebo smrt členů domácnosti;

· Phalaenopsis se často stává příčinou svárů, svárů a hádek v rodině;

· Toto je květina symbolizující zradu a nešťastnou lásku;

· Exotická rostlina odebírá ženám životní energii a často způsobuje neplodnost.

 

Všechny tyto pověry spojené s negativním vlivem jsou naprosto neopodstatněné, takže byste se jich neměli bát. Lidová znamení jsou docela „houževnatá“ a předávají se z generace na generaci a zavádějí amatérské pěstitele květin.

Lidová znamení

Starší lidé často mladé lidi odrazují od nákupu krásné exotické rostliny. Ne každý však chápe, proč je nemožné chovat orchideje doma. Nejčastěji jsou takové „zákazy“ způsobeny předsudky, které nemají nic společného s realitou. S tropickým hostem jsou také spojena dobrá znamení.

Krásná dobře upravená orchidej přitahuje do domu finanční pohodu. Světlé velké květy vytvářejí v rodině příznivé mikroklima a pomáhají dívat se na život pozitivně. Kvetoucí Phalaenopsis může sloužit jako talisman lásky a štěstí pro mladé, neprovdané ženy a starší rodinné dámy.

Zajímavý. Někteří lidé věří, že orchidej má zajímavou vlastnost - negativně působit na hosta, který je hostitelům nepříjemný. Pokud takový host stráví chvíli v místnosti s rostlinou, bude brzy chtít odejít a zapomene na cestu do tohoto domu. O tomto vtipném znamení však neexistují žádné vědecké důkazy.

Orchidej v ložnici

Každý lékař může odpovědět na otázku, proč orchidej nemůže být držena v ložnici. Toto tvrzení bude platit také pro jakoukoli jinou barvu. Během spánku potřebuje člověk čerstvý vzduch a jakékoli cizí pachy v místnosti pouze ublíží. Proto se doporučuje odstranit všechny rostliny, včetně Phalaenopsis, z místnosti, kde spí dospělí a děti.

V ložnici není místo pro orchidej

V bytě

Existuje několik argumentů ve prospěch pěstování Phalaenopsis v bytě doma:

 • Květy vypadají velkolepě.
 • Rostlina po dlouhou dobu žije a aktivně se vyvíjí, pokud je o ni řádně postaráno.
 • Kořeny některých odrůd lze použít k výrobě léků.

Výhody tohoto exotického „hosta“ jsou mnohem víc než škoda. Proto, pokud existuje touha usadit Phalaenopsis doma, neměli byste váhat a váhat dlouho. Hlavní věcí je zvolit nejnáročnější odrůdu, aby se péče zjednodušila. V moderních květinářstvích je prezentována široká škála těchto odrůd a typů.

Neměli byste se vzdát orchideje kvůli lidovým znakům, které nemají vědecký základ. Pokud však má rodina děti, alergiky, domácí mazlíčky, je lepší dát na okno jinou, „neutrálnější“ rostlinu. Jakékoli léky a tinktury na bázi orchidejí můžete používat pouze po předchozí konzultaci s lékaři. Sušené části rostliny můžete krátkodobě uskladnit. Je přísně zakázáno léčit malé dítě nebo teenagera lidovými prostředky připravenými z částí pokojové rostliny.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada