Proč hippeastrum nekvete - rostou pouze listy

Jihoamerické květinové hippeastrum není novou rostlinou pro pěstitele květin. Dlouho se pyšnil místem v seznamu nejběžnějších vnitřních plodin. Nejdekorativnější jsou velkokvěté odrůdy - jejich nálevkovité květy někdy přesahují průměr 25 cm, ale jen málo lidí dokáže obdivovat tato krásná květenství. Růst zelené hmoty je často pozorován ve vnitřních podmínkách. Abyste pochopili, jak rozkvétat hippeastrum, měli byste znát rysy jeho vývoje a nezbytné podmínky růstu.

Vlastnosti období květu

V zimě začíná období květu v hippeastrum. Četné odrůdy této rostliny mají nejrůznější barvu květenství od sněhově bílé po fialovou. Některé odrůdy potěší příjemnou vůní.

Kvetoucí hippeastrum - radost květinářství

Hippeastrum nádherně kvete. Květy jsou velmi velké, nálevkovité se zvlněným okrajem okvětních lístků. Shromážděné v květenstvích několika kusů, které sedí na vysokých kvetoucích trubkovitých šípech. Dospělé rostliny s velkou cibulkou mohou uvolnit 2 nebo dokonce 3 šípy současně.

Dokonalé květenství hippeastrum

Na samém začátku kvetení je třeba věnovat zvláštní pozornost režimu zavlažování. To hraje rozhodující roli v úspěšném růstu šípů a rozkvětu květin. Existuje několik důležitých bodů:

  • když jsou šipky vysoké 6-8 cm, rostlina je mírně napojena;
  • jak šipky rostou, zvyšuje se frekvence zalévání a stupeň půdní vlhkosti;
  • když šíp doroste na 13-15 cm, je rostlina zalita slabým roztokem manganu;
  • po 5-6 dnech aplikujte minerální doplňky fosforu.

Poznámka! Pokud předem zvýšíte hojnost zalévání, růst šipky se výrazně zpomalí.

Během kvetení se s květinou zachází velmi opatrně. Nemůžete přeskupit hrnec na jiné místo, stejně jako vystavit rostlinu náhlým změnám teploty. Průvan nebo vystavení studenému vzduchu mohou vést nejen k zastavení růstu šípu, ale také k pádu pupenů.

Proč hippeastrum nekvete, ale uvolňuje pouze listy

Aby hippeastrum uvolnilo květinový šíp, potřebuje určitý druh stresu. K čemu? Pouze za stísněných podmínek bude rostlina směřovat své síly k tvorbě šípu a pupenů.

Pěstitelé květin často vytvářejí pro hippeastrum příliš pohodlné podmínky - jsou zasazeni do velké nádoby, krmení hnojivy nebo příliš často a hojně zaléváni. Aktivní růst listů je ovlivněn hnojením obsahujícím dusík. V důsledku této péče rostlina aktivně buduje svou vegetativní hmotu, ale odmítá kvést.

Pokud vytvoříte vhodné podmínky pro hippeastrum a budete přísně dodržovat doporučení pro zalévání, hnojení a výsadbu, rostlina vás potěší kvetením na jaře.

Při správné péči hippeastrum aktivně kvete

Důvody pro nedostatek kvetení

Není snadné dosáhnout rozkvětu hippeastra. Nejprve musíte věnovat pozornost faktorům, které mohou ovlivnit vzhled květin. Poukáže na důvod, proč hippeastrum nekvete.

Střídavé vegetační a vegetační období

Vývoj květu má určité rysy - období aktivního růstu a kvetení se střídá s obdobím odpočinku.Pouze při pozorování cyklu rostlina kvete. Z tohoto důvodu vytvářejí prostředí příznivé pro plynulý přechod květu z jedné fáze do druhé.

Spící období trvá od září do listopadu. Blíže k začátku této fáze se frekvence zalévání sníží a vrchní obvaz se zastaví. Hrnec se přesune na chladnější a stinné místo. Postupně se růst listů zastaví a začnou chřadnout a vysychat.

Je důležité vědět! Fáze odpočinku by měla být co nejpřirozenější. Nestojí za to přemístit květinu z místa na místo, stejně jako odstranit sušící listy.

Na konci listopadu se hippeastrum začíná probouzet. Za tímto účelem je hrnec umístěn na teplém a světlém místě. Zalévání se postupně zvyšuje.

Hloubka žárovky

Důležitou roli hraje správná výsadba cibule hippeastrum. Hloubka jeho umístění v zemi přímo ovlivňuje přítomnost nebo nepřítomnost květů.

Při výsadbě cibule je pohřbena pouze 2/3 velikosti a zbytek by měl být nad povrchem půdy. Při výsadbě použijte buď hotovou půdu, nebo směs trávníku, rašeliny a písku v poměru 2: 1: 1.

Správná výsadba cibule je klíčem k rozkvětu

Podmínky zadržení

Hippeastrum může kvést pouze za nejvýhodnějších podmínek. K tomu byste měli vzít v úvahu řadu doporučení, která se vztahují k údržbě květiny v prostředí místnosti.

Osvětlení

Upřednostňuje se rozptýlené, ale intenzivní světlo. Pro umístění hrnce by bylo ideální jihozápadní okno.

Vlhkost vzduchu

Optimální obsah vlhkosti je 70-80%. Stříkání na list se nedoporučuje. Pro zvýšení úrovně vlhkosti se doporučuje instalovat palety s mokrými oblázky nebo expandovanou hlínou v bezprostřední blízkosti hrnce. Ideální možností je zvlhčovač.

Zalévání

V různých obdobích vývoje je hojnost a frekvence zalévání odlišná. Ve stavu aktivního růstu a kvetení je půda pravidelně zvlhčována, protože půda vysychá o 2-3 cm. Po odkvětu je zalévání omezeno. Během doby odpočinku je půda navlhčena nejvýše 2-3krát.

Teplota

Hippeastrum roste a vyvíjí se nejlépe při teplotách 20–22 ° C nad nulou. V zimě je snížena na 12-15 ℃.

Složení půdy

Pro výsadbu cibulí se používá výživný a prodyšný substrát. Je zakoupen v zahradním centru nebo připraven z rašeliny, písku a trávníku doma.

Top dressing

Minerální hnojiva se aplikují ve výšce květinové šipky 12-15 cm a během období kvetení se dvakrát dokrmují s frekvencí 14-16 dnů. Jako hnojivo je výhodné použít směsi, v nichž převažují fosfor a draslík.

Poznámka! Abychom pochopili, proč hippeastrum nekvete, měla by být pečlivě analyzována domácí péče. Pokud se o to dobře postaráte a uděláte vše podle pravidel, bude výsledek přesný.

Při dodržení všech výše uvedených doporučení lze očekávat, že v prosinci začne hippeastrum nejen uvolňovat listy, ale také kvést.

Velikost hrnce

Květina má zvláštnost - roste lépe v těsných prostorách. Pouze v malém hrnci uvolňuje žárovka květinové šípy. Velikost nádoby na výsadbu by neměla překročit průměr cibule o více než 1-1,5 cm.

Na poznámku! Kořeny hippeastra rostou hlouběji, aniž by se šířily vůbec. Hrnec je vybrán hluboký a malý průměr.

Hrnec potřebuje úzký a hluboký

Nemoci a škůdci

Může růst pouze zdravá rostlina, natož aby kvetla. Ovlivněn chorobami nebo škůdci, hippeastrum není schopen vytvořit šíp a květenství. Pokud nebudou dodržována pravidla pro péči o květinu, může žárovka trpět padlí a různými hnilobami.

Hlavní příčinou problémů je nadměrné zalévání. Pokud je rostlina již postižena, cibule se vyjme z květináče, očistí od šupin poškozených chorobou a zpracuje. Dále se provádí transplantace s úplnou výměnou půdy do dezinfikované nádoby.

Dodatečné informace! Květina také trpí škůdci.Nejčastějšími hosty jsou třásněnky, roztoči a mšice. V takové situaci je nejdříve květina izolována od ostatních rostlin a poté je poskytována pomoc ošetřením insekticidy.

Jak „oklamat“ hippeastrum a rozkvétat

Aby bylo možné uměle vyvolat rozkvět hippeastra, používá se technika podobná vynucení cibulí, jako jsou hyacinty a tulipány. Akce se provádějí postupně:

  1. Od prvních letních měsíců do září jsou rostliny každé 2 týdny aktivně zalévány a krmeny hnojivy.
  2. V polovině září jsou květináče s cibulkami přemístěny na tmavé a chladné místo a ponechány samy až do konce listopadu.
  3. V uvedenou dobu se rostliny umístí na teplé místo s teplotou 30-35 ° C. Zajistěte mírné osvětlení a počkejte, až se zobrazí šipka.
  4. Když se stopka vylíhne, začnou každý den zvlhčovat půdu teplou vodou (30 ℃).
  5. V prosinci, když se objeví šipky, jsou hrnce umístěny na dobře osvětlené místo a zalévání je zesíleno.
  6. Další péče zahrnuje pravidelné navlhčení půdy a vrchní obvaz.

Podle tohoto schématu je rostlina uměle rozkvétána. Existují radikálnější metody, jako je vystavení náhlým změnám teploty nebo náhlému ukončení zavlažování. Popsaná metoda vám však umožňuje dosáhnout kvetení bez sebemenšího poškození květu a je nejhumánnější.

S námahou můžete rozkvést hippeastrum

Kvetení hippeastra je nádherné. V pozitivní výsledek lze doufat, pouze pokud budou dodržena všechna doporučení pro péči o květiny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada