Proč pelargónie nekvete doma - co dělat

Pěstování muškáty může změnit místnost. Rostlina není náročná na péči a pravidelně potěší bujným kvetením. V některých případech však kultura vytváří listy, ale neuvolňuje květní stonky. Chcete-li tento problém vyřešit, musíte vědět, proč ne barvu pelargónie a jak urychlit vzhled pupenů.

Když muškáty uvolňují květenství a jak dlouho toto období trvá

Správná péče vám umožní obdivovat atraktivní pupeny rostliny. V závislosti na odrůdě mohou muškáty kvést v různých ročních obdobích:

 • V polovině května kvetou lesní a velké oddenky. Květenství těchto rostlin si zachovává svou barvu po dobu 30-40 dnů.
 • Gruzínské a malozrnné muškáty začínají uvolňovat květenství v polovině června. Doba jejich kvetení je až 40 dní.
 • V polovině července kvetou dalmatské, močálné a luční muškáty. Doba květu je pouze 20 dní.
 • Popel a Renardovy muškáty kvetou uprostřed léta. Doba květu je 30 dní.

Proč muškáty nekvitnou

Doma mohou muškáty kvést až 6krát za sezónu. Při správné péči bude plodina pravidelně vytvářet pupeny a udrží si svoji barvu až 20 dní.

Doba kvetení rostliny

Podmínky kvetení pelargónie

Aby rostlina vytvořila pupeny, je důležité dodržovat následující prvky péče:

 • V domě by muškáty měly být na jižní straně. Rostlina vyžaduje hodně slunečního světla. Na webu musíte zvolit otevřené místo. Adekvátní sluneční záření podporuje velké listy a bohaté kvetení.
 • V domě by zařízení nemělo být umístěno v blízkosti topných zařízení. Z tohoto důvodu spodní listy keře zbarví žlutě a stopky tvoří malé pupeny.
 • Kultura netoleruje jílovité typy půdy. Je nutné upřednostnit volnou půdu, která umožňuje dobrý průchod vzduchu. Pokud se půda používá pro zahradničení, je nutné ji smíchat s říčním pískem.
 • Pro tvorbu květenství je nutné pravidelně doplňovat hnojení. Pro muškáty se používají komplexní minerální hnojiva, která nejen přispívají k vzhledu květenství, ale také prodlužují dobu květu rostliny.
 • Dodržování určité teploty. Rostlina začíná kvést, pouze pokud teplota vzduchu překročí 12 stupňů.
 • Pro kvetení je nutné, aby byl dům bez průvanů. Jinak může kultura zemřít.
 • Muškáty je třeba pravidelně a hojně zalévat. Pouze v tomto případě se stopky budou moci natáhnout a vytvořit pupeny. I v zimě, kdy je vnitřní vzduch suchý, je nežádoucí stříkat listy. To může vést ke zkrácení období květu.
 • Květináč by měl být dostatečně prostorný, protože rostlina má dobře vyvinutý kořenový systém. Včasné transplantace stimulují tvorbu květenství.

Podmínky růstu

Geranium může být napadeno škůdci, takže je nutné pravidelně kontrolovat listy plodiny. Když se objeví první příznaky, doporučuje se ošetřit rostlinu speciálními prostředky a oddělit ji od ostatních květů. Nejčastěji se na kultuře objevují mšice. Tento hmyz se živí mízou rostliny, což vede ke slabosti výhonků.

Důležité! Časté transplantace rostlin mohou poškodit kořenový systém, proto je při výběru květináče třeba zvážit rychlý růst kořenů.

Proč pelargónie nekvete, ale dává pouze listy

Důvodem mohou být následující faktory:

 • Nesprávně vybraný hrnec. Pokud je nádoba těsná, kořeny poskytnou veškerou svou sílu růstu nových výhonků, nikoli tvorbě květin. Ve stísněném hrnci rostlina začíná aktivně růst nahoru, listy jsou velké, ale zřídka se nacházejí.
 • Nesprávně zvolená hnojiva a porušení plánu krmení. Pokud rostlinu oplodníte příliš často, listy rychle porostou. Kvitnutí může chybět kvůli nedostatku živin.
 • Nadměrná vlhkost. Navzdory skutečnosti, že muškáty milují vlhkou půdu, časté zalévání vede k tvorbě zelené hmoty bez pupenů. Na podzim musí být rostlina zalévána méně často, jinak to může také negativně ovlivnit vzhled květenství.
 • Žádné ořezávání. Při velkém hromadění výhonků nemá kořenový systém dostatek živin k rozkvětu. Je obzvláště nutné pečlivě sledovat vzhled mladých výhonků, které mohou mít veškerou sílu dospělého keře.
 • Porážka kořenů. Choroby kořenů vedou k nedostatku pupenů a mohou přispívat ke smrti rostlin.
 • Nedostatek světla. Ve stínu dosáhne rostlina světla a zeslábne. Takové keře téměř nikdy nekvetou.
 • Poškození škůdci. Hmyz snižuje sílu rostliny, takže nemůže kvést.
 • Nízká teplota vzduchu. Takové situace nastávají v zimě. Geranium dobře snáší horké podmínky a pokles teploty může vést k nedostatečnému kvetení.

Proč nekvete, ale pouze tvoří zeleň

Některé odrůdy rostlin mají své vlastní vlastnosti. Například často vyvstává otázka, proč královský pelargón nekvete. Tato odrůda, na rozdíl od jiných odrůd, má svěží keř, který vyžaduje speciální prořezávání a údržbu. Rozkvět kultury nemusí začít z následujících důvodů:

 • kvůli nedostatku světla;
 • pokud je hrnec příliš velký;
 • s častým a nesprávným prořezáváním;
 • pokud rostlina není včas transplantována do nové půdy;
 • umístění pelargónie ve stínu - zatímco pupeny jsou vytvořeny, ale spadnou a nekvete.

Proč královské pelargónie nekvete?

Důležité! Chcete-li zvolit optimální místo v domě pro pěstování muškáty, musíte přesunout hrnec. Velmi často po změně místa rostlina začne aktivně kvést.

Jak zajistit, aby muškáty kvetly pravidelně

Nestačí vědět, proč muškáty nekvitnou, je důležité pochopit, co dělat v takové situaci. Včasné odstranění rušivých faktorů povede k tomu, že rostlina bude kvést. Hlavní věcí je obnovit správnou péči.

Odstraňování problémů

Nejprve musíte pečlivě prozkoumat listy rostliny. První příznaky nemoci nebo škůdce lze často vidět na vnitřní straně listu. Muškáty jsou nejčastěji napadány mšicemi a bílými muškami. Včasným ošetřením fungicidy je problém odstraněn.

Je nutné zkontrolovat podmínky růstu rostliny. V některých případech stačí k hojnému rozkvětu přenést květináč do jiného okna, kde vstupuje více slunečního světla a výhonky se příliš neroztahují. V zimě se doporučuje použít speciální lampy.

Chcete-li získat pupeny, musíte přestat rostlinu hojně zalévat. To bude stimulovat vznik nových květenství.

Jak krmit

Vrchní obvaz je předpokladem pro získání velkých květenství. Od března jsou muškáty ve vegetačním období, takže je velmi důležité používat správné hnojení. Je nutné použít:

 • potašová hnojiva;
 • fosfor;
 • dusíkaté látky.

Popel ze dřeva lze použít jako dusíkaté hnojivo. Pro přípravu pracovního roztoku je nutné rozpustit 100 g popela v litru vody. Výsledný roztok se zalévá keřem nebo květinou v květináči.U mladých rostlin se popel používá v množství 50 g na 1 litr vody.

Oplodnění

Uprostřed léta můžete rostlinu nakrmit pomocí komplexního hnojiva pro pokojové rostliny. Pokud se pelargón pěstuje doma, na podzim je nutné omezit používání hnojení a nechat rostlinu přejít do režimu hibernace.

Důležité! Nedoporučuje se používat mullein a kuřecí trus jako hnojivo. Takové látky poškozují kořeny a při použití v interiéru mohou obyvatelům způsobit nepohodlí.

Prořezávání a opětovná výsadba

Pravidelné prořezávání keřů je nezbytné pro prosperující květ. Sevření výhonků by mělo být provedeno brzy na jaře nebo na podzim. Funkce ořezávání pro každé období:

 • Jarní prořezávání. Procedura probíhá v březnu. Je nutné stříhat staré výhonky. Nejprve je nutné nůž dezinfikovat. Během prvních několika týdnů po prořezávání se v rostlině nevyvíjí zelená hmota. Takové akce však vyvolají vzhled velkých pupenů.
 • Podzimní prořezávání. Čas procedury je konec září po kvetení. Nejprve se provede sanitární prořezávání poškozených výhonků. Poté je nutné zkrátit slabé a staré výhonky. Často pomocí podzimního prořezávání dostává keř požadovaný tvar.

Prořezávání rostlin

Doporučuje se vysazovat rostlinu dvakrát ročně. Na jaře lze muškáty vysadit venku nebo v květináči. Přesazování do květináče začíná výběrem kapacity. Hrnec by měl být plný kořenů a měl by mít malou rezervu. Nadměrně velké nádoby se nedoporučují. Na dno hrnce musí být položena drenážní vrstva. Můžete si vyrobit vlastní zalévací půdu nebo si ji můžete zakoupit ve svém obchodě. Po transplantaci je nutné krmit muškáty pomocí látek fosforečnanu draselného.

Pro stimulaci kvetení lze pokojovou rostlinu dočasně přesadit na otevřenou půdu. Po tomto postupu začne pelargónie aktivně růst a prudce kvést. Poté, co byl v otevřeném poli, rostlina vyvinula odolnost vůči teplotním extrémům. Květinu můžete zasadit na ulici do země nejdříve v polovině května. Na konci léta se vrací do banku. To musí být provedeno před nástupem mrazu.

Jak se starat během kvetení

Kvetoucí rostlina vyžaduje zvláštní péči. Základní pravidla:

 • Květináč musí být umístěn na slunné straně. V horkých létech je však nutné zajistit, aby rostlina měla stín, aby se snížilo riziko žlutých skvrn na listech.
 • Je nutné neprodleně odstranit všechny odumřelé listy a mladé výhonky rostoucí z kořene.
 • Je nutné zalévat rostlinu každých 4-5 dní. Je důležité zajistit, aby se voda nehromadila a aby se dobře šířila po celé nádobě. Zalévat půdu až po jejím úplném vyschnutí.
 • Jednou týdně v hrnci pelargónie musíte uvolnit půdu. To sníží riziko hniloby kořenů a okysličí půdu.

Péče o muškáty během období květu

Během období květu může velké množství živin v půdě poškodit květenství a výhonky. Při dlouhodobém kvetení však musí být použita potašová hnojiva. Květinu můžete nakrmit vodou a jódem. K tomu musí být kapka jódu zředěna v litru tekutiny. Takové zalévání zajistí svěží kvetení a jasnou barvu pupenů.

Důležité! Během období květu se neprovádí přesazování keře a stříhání mladých výhonků. Rovněž se nedoporučuje stříhat keře.

Pravidla následné péče

Péče o rostlinu po odkvětu má své vlastní vlastnosti:

 • Pod kořen pelargónie se aplikuje komplexní hnojivo, které se rozpouští ve vodě.
 • Vybledlé stopky musí být pečlivě odstraněny.
 • Keř musíte zalévat každé 3-4 dny.
 • Na podzim je květináč navštíven na chladném místě, kde teplota nepřesahuje 12 stupňů. To je nutné, aby rostlina přešla do zimního režimu a načerpala sílu.

Správná péče podpoří vznik mladých výhonků a tvorbu pupenů. Pokud tak neučiníte, listy pelargónie mohou zožltnout a výhonky se zdeformují.

Kvetoucí muškáty zdobí místnost nebo oblast jasnými barvami. Kultura je nenáročná k péči a snadno se množí. Pokud rostlina nekvete, je nutné zjistit příčinu stavu. Nejčastěji k problému dochází kvůli chybám v péči, a když jsou odstraněny, pelargónie začne znovu kvést.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada