Vnitřní petúnie - péče a pěstování doma

Petunie (petunie) je poměrně oblíbená okrasná rostlina z čeledi Solanaceae, která se často pěstuje na výzdobu zahrady. Květina je nenáročná na péči, takže je oblíbená mezi pěstiteli květin. Navzdory jednoduchosti kultivace je však před výsadbou petúnií nutné seznámit se s popisem jeho vlastností a tipy pro péči o něj.

Stručný popis

Kvetoucí okvětní lístky petunie jsou mnohým známé

Květina byla poprvé objevena botaniky na konci 18. století. Otevřená kultura však začala být podrobena selekci až v polovině příštího století. Ve stejném časovém období byly vyšlechtěny první hybridní květinové odrůdy, které byly později sloučeny do jedné třídy. Vyznačovaly se špatnou odolností proti mrazu a neschopností prudkých změn povětrnostních podmínek. Na počátku 20. století se chovatelům podařilo získat mrazuvzdornější plodiny, které lze pěstovat nejen v domě, ale i venku.

Dnes je petunie středně velký keř, který může mít plíživé nebo vztyčené výhonky. Výška rostliny do značné míry závisí na odrůdě. Nejčastěji však keře dorůstají až do 50-70 cm, někdy existují kompaktnější keře vysoké ne více než 20 cm.

Listy Petunie jsou poměrně dlouhé - 50-100 mm dlouhé. Jsou zbarveny jasně zeleně. Povrch listových desek je pokryt krátkými klky. Rostlina kvete v druhé polovině jara a pokračuje v kvetení až do podzimu. V této době se na keřích vytvářejí malé květy, které mohou mít různé barvy. Nejčastěji jsou okvětní lístky malovány v následujících barvách:

 • nachový;
 • modrý;
 • růžový;
 • šarlatový.

Dodatečné informace! Po dokončení kvetení se na křoví tvoří plody - mlžné krabice, uvnitř kterých jsou semena.

Běžné odrůdy

Pirouette je jednou z nejoblíbenějších odrůd

Před pěstováním petunie ze semen se musíte seznámit s nejběžnějšími odrůdami této květiny.

Mezi odrůdami, které jsou oblíbené u pěstitelů květin, lze rozlišit následující:

 • Pirueta. Jedna z nejznámějších odrůd květin. Odrůda je odolná vůči mrazu a suchu. Pirueta dorůstá až do výšky 40 cm. Kvete od května do října. Květy jsou narůžovělé, někdy s vínovým odstínem.
 • La Gioconda. Tuto odrůdu lze pěstovat a pěstovat uvnitř i venku. Je odolný vůči mrazu a bez problémů snáší teplotní extrémy. Gioconda dorůstá až jeden metr, a proto potřebuje podvazek. Kvete v druhé polovině května růžovými květy.
 • Sonáta. Terry roční kultivar, který dorůstá až do výšky 40 cm. Sonáta kvete na konci dubna a kvete až do prvních dnů v září. Jeho okvětní lístky jsou bílé.

Petunie: péče a pěstování doma

Každý, kdo bude pěstovat petunii ze semen, by měl vědět, jak se o ni správně starat.

Teplota

Aby taková květina hojně kvetla, musí být pěstována při optimální teplotě.Ukazatele teploty by měly být na úrovni 18-22 stupňů Celsia. Za takových podmínek bude kvést během 4-5 měsíců.

Důležité! Petúnie lze pěstovat při nižší teplotě. Při nízkých teplotách však mohou nastat problémy s kvetením.

Osvětlení

Parapet je nejlepším místem pro pěstování petúnie v bytě

Během pěstování této froté květiny musíte sledovat osvětlení. Zvláště pokud neroste na ulici, ale v bytě. Doba trvání denního světla pro dospělou rostlinu by měla být alespoň 12 hodin. Proto v zimě bude nutné instalovat osvětlovací zařízení poblíž vysazených keřů, aby se získalo další světlo.

Zalévání

Mnoho začínajících květinářů se zajímá o to, jak správně zalévat petúnie. To je nutné provádět velmi opatrně, aby na povrch plechových desek nespadlo velké množství kapaliny. V létě by se mělo zalévat denně, aby půda nebyla suchá. Po zbytek roku je květina zavlažována každé 3-4 dny.

Stříkání

Po výsadbě je třeba pravidelně stříkat petúnie, zejména v létě. K tomu se používá voda ohřátá na pokojovou teplotu. Rovnoměrně se nastříká na stonky speciálním postřikovačem.

Důležité! Při stříkání nepoužívejte studenou vodu, protože by to mohlo poškodit rostlinu.

Vlhkost vzduchu

Chcete-li dosáhnout hojného kvetení, musíte sledovat obsah vlhkosti v půdě a vzduchu. Rostlina potřebuje mírnou vlhkost, a proto nemá ráda podmáčenou nebo suchou půdu. Mokrá půda může způsobit hnilobu a další nebezpečné nemoci. Vysušená půda také negativně ovlivňuje vývoj květu.

Priming

Rašelina je nepostradatelnou součástí půdní směsi pro květiny

Je nutné zasadit semena a pěstovat sazenice v nejvhodnější půdě pro takovou rostlinu. Pro výsadbu petúnie je vhodná půda, která obsahuje následující složky:

 • rašelina;
 • blbá země;
 • říční písek.

Důležité! K přípravě půdní směsi musí být uvedené složky smíchány ve stejném množství.

Top dressing

Během kultivace petunie je nutné ji pravidelně krmit hnojivy. Poprvé to musíte udělat dva týdny po výsadbě semen. Během tohoto období je půda napojena slabým roztokem manganu. Poté musí být květina alespoň jednou za měsíc krmena minerálními hnojivy obsahujícími dusík.

Kvetoucí funkce

Kvetoucí petúnie velkokvětá

Petunie kvete dva a půl měsíce po výsadbě, v polovině nebo na konci května. Některé velkokvěté odrůdy plodiny kvetou o dva týdny později. Kvetení vydrží 4-5 měsíců. Pokud je však rostlina pěstována ve skleníku, může kvést po celý rok.

Tvar květů může být různý, vše závisí na odrůdě. Podle formy jsou rozděleny do následujících skupin:

 • jednoduchý;
 • froté;
 • velkokvětý;
 • malokvětý.

Druhy květin mohou být také různé. Nejběžnější jsou však ty, které jsou namalovány v šarlatové, růžové a modré barvě.

Během období květu vyžaduje rostlina zvláštní péči. Je nutné ji zalévat častěji, aby půda nestihla vyschnout. Budete také muset aktivně přidávat organická a minerální hnojiva.

Důležité! Kvetoucí petúnie by neměly být štípané a prořezávané.

Vlastnosti péče během odpočinku, v zimě

Lidé, kteří se budou vážně věnovat chovu petunie, musí pochopit nuance péče o ni v době odpočinku. V zimě se musíte starat o květinové keře při dodržení následujících podmínek:

 • Snížené zalévání. V zimě by mělo být zalévání zřídka - 3-4krát za měsíc.
 • Nedostatek oblékání. V zimě petunie nepotřebuje hnojení, a proto ji není třeba krmit.
 • Udržování optimální teploty. V zimě lze květinu pěstovat při teplotě 8-10 stupňů Celsia.

Domácí prořezávání

Zahradní nůžky jsou nejlepším nástrojem na prořezávání

Několik týdnů před začátkem kvetení se provádí první prořezávání květního keře. Tento postup je nutný k zachování nádhery rostliny. Nejprve jsou odříznuty konce výhonků. Poté během procedury odstraňte všechny sušené listy a výhonky, na kterých se netvoří poupata.

Po vyblednutí petunie je nutné opětovné prořezávání. Z toho musíte řezat a sbírat všechny sušené pupeny. Děje se tak, aby v nich nová semena neměla čas dozrát.

Důležité! Prořezávání by mělo být prováděno ostrým a dezinfikovaným nástrojem. Pro tento typ práce jsou nejvhodnější zahradní nůžky.

Metody reprodukce

Domácí petúnie můžete šířit dvěma hlavními způsoby.

Petunie: pěstování ze semen doma

Před zasetím semen je musíte shromáždit. Semeno by mělo být sbíráno počátkem podzimu, kdy rostlina přestane kvést a objeví se na ní zralé tobolky.

Nasbíraná semena by měla být vysazena ve druhé polovině března, kdy se oteplí a zvýší se denní doba. Před pěstováním petúnie ze semen doma je nutné semeno vyklíčit. K tomu musí být semena ošetřena růstovým stimulantem a namočena v nádobě s vodou po dobu 2-3 dnů.

Připravená semena se zasadí do rašelinové nádoby naplněné půdou. Po výsadbě se hrnec s vysazenými květinami přenese na dobře osvětlený parapet.

Důležité! Do měsíce a půl by měly být mladé sazenice pravidelně napojeny a krmeny organickými látkami. Poté může být květina přesazena do otevřeného terénu.

Propagace řízky

Naklíčené řízky petúnie

Někteří pěstitelé se nechtějí zabývat přípravou semen a místo toho se uchylují k množení petúnií řízky doma. Řezání umožňuje petúniím růst mnohem rychleji.

Pokyny pro zakořenění a výsadbu řízků jsou následující:

 • Prořezávání mladých výhonků. Musíte je stříhat brzy na jaře, než kultura začne kvést.
 • Zakořenění. Chcete-li zakořenit řízky, musí být umístěny do hrnce volné půdy. Kopou do země ne hlouběji než 3-4 cm.
 • Zalévání Zasazené řízky by měly být napojeny každé dva dny.
 • Převod. Zakořeněné a vyklíčené řízky se po 2–3 týdnech přesadí.

Přesazování vnitřních petúnií, sběr

Vnitřní petunii musíte potopit následovně:

 • Připravte si hrnec na transplantaci. Je předem naplněna půdní směsí, po které je půda navlhčena.
 • Vykopejte klíčky. Rostlina je opatrně odstraněna ze starého hrnce spolu s půdou.
 • Přeneste do nového kontejneru. Před tím musíte vykopat prostornou díru, aby se do ní kořenový systém květu plně vešel.
 • Vysazená petunie je posypána půdou a zalita teplou vodou.

Možné narůstající problémy

Třásněnky jsou jedním z nejnebezpečnějších škůdců petúnie

Petunie, stejně jako mnoho jiných rostlin, může onemocnět a být napadena škůdci. Následující příznaky naznačují vývoj nemocí:

 • Tmavé a mastné skvrny na listoví. Nejčastěji se objevují v rostlinách s mokrou hnilobou.
 • Sušení okrajů listů. To je známka antraknózy a rzi.
 • Šedý květ a vadnutí výhonků. Takové příznaky se objevují s vývojem padlí.

Důležité! Pokud se objeví příznaky onemocnění, měla by být petunie ošetřena fungicidy.

Dalším častým problémem jsou škůdci. Nejběžnějšími útoky na petúnie jsou třásněnky, roztoči, mšice, šupinatý hmyz a červi.

Petunie je krásná rostlina, kterou můžete použít ke zdobení zahrady a bytu. Před výsadbou takové květiny musíte zjistit, zda je možné pěstovat petunii jako pokojovou rostlinu, jak ji šířit a jak se o ni správně starat.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada