Je možné stříkat muškáty vodou a jak je správně zalévat?

Geranium (lat. Geranium) nebo pelargonium je známé svou nenáročnou péčí. Květina si získala velkou popularitu mezi zahradníky a květinářstvími. Pelargonium se pěstuje nejen v domácnosti, ale také v zahradách a parcích. Jeho listy vydávají neobvyklý zápach i při sebemenším dotyku. Aby rostlina potěšila svým dobře upraveným vzhledem a bujným kvetením, je důležité zjistit, zda je možné stříkat pelargón vodou a jak ji správně zalévat.

Známky nedostatku vlhkosti nebo přetečení

Miluje pelargónie vodu? Tuto otázku pokládá většina začínajících květinářství. Rostlina miluje mírné zalévání. Zamokření půdy vede k rozpadu kořenového systému. To se odráží ve vzhledu květu. Listy začínají žloutnout, objevují se zvláštní vodní polštářky, pozoruje se vadnutí a letargie všech orgánů. Šedá forma se nachází na listové čepeli.

Zdravě kvetoucí pelargónie

Důležité! Pokud začaly hnít nejen listy, ale také stonek, znamená to, že byl zahájen nevratný proces - hniloba kořenového systému. Rostlinu nelze zachránit.

Geranium snáší nedostatek vlhkosti lépe, ale pokud květinu dlouho nezaléváte, listy začnou na okrajích vysychat, objeví se suchá místa. Výsledkem je, že rostlina zbaví listoví a nebude potěšena svým krásným jasným kvetením.

Je možné stříkat vnitřní pelargónie

Voňavé a světlé listy nepotřebují další vlhkost. Dobře snášejí suchý vzduch, protože mají schopnost hromadit vodu ve svých buňkách během zalévání kořenového systému. Proto je postřik nežádoucí. Při navlhčení je důležité zajistit, aby se na listovou čepel rostliny nedostala voda. To květině jen ublíží.

Geranium - zalévání: požadavky na vodu

Důrazně se nedoporučuje používat k zavlažování studenou vodu z vodovodu. Obsahuje chlor a vápno, které mohou rostlině způsobit nenapravitelné škody. Voda by měla být udržována při pokojové teplotě a v ideálním případě o 2 stupně chladnější. Teplá, usazená voda je dobře absorbována kořenovým systémem.

Jak často zalévat muškáty v květináči

Voda pro tuto rostlinu je potřebná k udržení života, takže stačí pouze zvlhčit kořenový systém, když jsou vrchní vrstvy půdy suché.

Aktivní vegetační období

Během vegetačního období začíná aktivní vývoj rostliny. Počet zalévání se zvyšuje. Země musí být při sušení navlhčena. Pokud půda vyschla do hloubky 1 cm, je čas přidat teplou usazenou vodu (1krát za 3 dny).

Dodatečné informace. Během období aktivního růstu a vývoje, stejně jako při zvyšování teploty okolí, se zvyšuje frekvence zalévání (1krát za 1-2 dny).

Během odpočinku

Konec podzimu, zimy a začátek jara jsou spícím obdobím květu. V této době rostlina potřebuje vodu pouze tehdy, když půda vyschne do hloubky 1-1,5 cm, což znamená, že je nutné zalévat pelargonium jednou za 5-7 dní v chladném období.

Způsoby, jak zalévat muškáty doma

Aby rostlina přijala dostatečné množství vlhkosti, musíte vědět, jak zalévat pelargonium doma. Existuje několik způsobů, jak zalévat muškáty.

Knotové zavlažování

Tato jednoduchá a spolehlivá metoda zalévání květin ušetří čas při údržbě rostlin. Pokud je však postup prováděn nesprávně, můžete květinu zničit.

Knot zalévání rostlin

Výhody zavlažování knotem:

 • Na ruční zavlažování můžete zapomenout po dobu 2-3 týdnů. Květina samostatně vezme tolik vody, kolik potřebuje. Kořeny netrpí podmáčením a suchem. Čas věnovaný péči o muškáty je výrazně zkrácen.
 • Přidáním hnojiv do vody dosáhnete toho nejbujnějšího a nejjasnějšího kvetení. Počet a velikost pupenů se zvyšuje.
 • Během vegetačního období je rostlina méně náchylná k teplotním změnám. Mladé rostliny aktivně rostou a vyvíjejí se. Počet hnijících řízků je snížen.

Technologie zavlažování knotem je jednoduchá. Při přesazování pelargónie jsou na dně květináče vytvořeny drenážní otvory a skrz ně je provlečen provázek. Je důležité zředit půdu rašelinou, aby vlhkost mohla snáze přejít do orgánů rostliny. V nádobě (je vhodnější použít plastový květináč) se shromažďuje usazená teplá voda, ale ne na samé okraje. Knot je ponořen svisle do vody.

Poznámka! Knot musí být vyroben pouze ze syntetického materiálu. Přírodní látky rychle hnijí v zemi, což přeruší zalévání.

Přes paletu

Snadný a jednoduchý způsob. Často se používá k zabránění zamokření půdy. Jako paleta se používá velká mísa nebo umyvadlo. Hlavní věc je, že nahoře lze nainstalovat hrnec pelargónie a ke stěnám palety zbývá alespoň 5 cm.

Zalévání muškáty přes paletu

Pozitivní aspekty metody:

 • možnost přetečení vody je snížena na nulu;
 • kořenový systém nebude hnít;
 • půda je lépe nasycena kyslíkem.

Důležité body:

 • Na paletu je umístěn pouze jeden květináč. To snižuje riziko přenosu nemoci. Pokud jsou umístěny více než dva květináče a jeden z nich obsahuje kontaminovanou půdu nebo nemocnou květinu, může dojít k přenosu infekce.
 • Do pánve se nalije tolik tekutiny, aby pokryla čtvrtinu hrnce. Nechte 30-40 minut. Když půda ztmavne, voda se vypustí.

Metodu lze značně zjednodušit a do podnosu, ve kterém je nádoba na pelargonium, lze přivádět vodu. K tomu je vhodné použít konev. Zalévání v pánvi je nutné, protože půda vysychá. Můžete to zkontrolovat ukazováčkem. Pokud je při prohloubení o 1-1,5 cm země suchá, je čas květinu zalévat.

Jak zalévat pelargónie shora

Květinářství používá tuto metodu pro všechny tropické pokojové rostliny. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že podstatou zalévání je navlhčení Země. Musíte to udělat pomocí konve. Během práce je důležité zajistit, aby se na listy nedostala voda.

Zalévání v kombinaci s vrchním obvazem

V období od jara do začátku léta, stejně jako během kvetení, je třeba muškáty oplodnit. Pro vrchní oblékání se používá několik prostředků, které dodávají rostlině sílu a přispívají k růstu a rozvoji.

Pro svěží kvetení se aplikuje vrchní obvaz spolu se zaléváním

Vrchní obvaz pro muškáty:

 • Jód. 1 kapka drogy se přidá do litru vody. Geranium se předem zalije čistou vodou, načež se podél okrajů nádoby přidá 40-50 ml připraveného roztoku jódu.
 • Amoniak. 1 lžičku rozpusťte v litru vody. alkohol. Polévejte květinu den před hnojením.
 • Peroxid vodíku. Míchejte 2 lžíce v litru vody. l. zařízení. Zalijte květinu čistou vodou a poté přihnojte roztokem.
 • Epin. Vynikající krmivo. Zřeďte podle pokynů a květinu zalejte roztokem pod kořenem.
 • Kyselina jantarová. 1 tableta se zředí v litru vody. Zalévání se provádí u kořene. Poté je vhodné listy znovu pokropit.
 • Kyselina boritá. Míchejte 0,5 g produktu v litru teplé vody. Voda v kořenech. Tento roztok lze nastříkat na listy.

Takové krmení není často nutné. Dost jednou za 3 týdny.

Časté chyby při zavlažování a jejich důsledky

Hlavní věcí je nepřehánět to se zaléváním.Bude snazší zachránit rostlinu po dlouhém suchu, než když se kořenový systém rozpadne v důsledku zamokření. Doporučuje se přidat tekutinu zalévací nádobou, aby se voda nedostala na listy.

Geranium je krásná a voňavá rostlina. Klíčem k úspěchu v péči o květiny je správné zalévání.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada