Jak množit muškáty doma

Pelargonium, nebo jak se mu říká lidově pelargónie, je běžná vnitřní a zahradní rostlina, která se vyznačuje nenáročností a snadnou péčí. Zároveň květina potěší krásou květin a jemnou vůní listů. Popularita je způsobena skutečností, že reprodukce muškáty není obtížné provádět doma.

Vlastnosti reprodukce muškáty doma

Zahradníci jsou rozděleni, kdy je nejlepší čas na rozmnožování rostliny. Vše záleží na zvolené metodě. Odborníci se shodují na jedné věci: nejlepším obdobím je jaro nebo podzim.

Složení z odrůd pelargónie

Poznámka! Pro pelargonium je nejpříznivějším obdobím pro řízky podzim (konec srpna - začátek září). Je to proto, že prořezávání rostliny po odkvětu vytváří dobré a silné řízky.

Pokud je účelem chovu pelargónie rychlé kvetení, stojí za to zahájit reprodukci v březnu. Pak již v červenci bude možné získat svěží pupeny na mladé květině. Míra přežití jarních výsadb je 90%. Je správnější zahájit prořezávání řízků v září, pak bude květina intenzivně růst a rozvíjet, kvetení přijde příští rok. Míra přežití výsadby během tohoto období je 80-90%.

Nejnepříznivějším obdobím rozmnožování pro muškáty je polovina léta, v takovém případě je podíl usazených rostlin minimální. Optimální je zahájit výsev semen v březnu, kdy je již dostatek slunečního světla. Pokud semena zasadíte dříve, měl by zahradník poskytnout plodinám další zdroj světla.

Geranium lze rozmnožovat pomocí listu kdykoli během roku. Tato metoda je relevantní v případech, kdy není možné provést řezání. Práce s královským pelargoniem nebo ampelous (břečťanem) je obtížnější než s obyčejným.

Jak množit královské pelargónie řízky doma

Jedním z nejkrásnějších druhů pelargónie je královský pelargonium. Chovatelé chovali velké množství odrůd královského a břečťanového pelargonia, ale všechny jsou náročnější na péči a reprodukci než jiné druhy. Chcete-li vědět, jak množit královské pelargónie řízky doma, musíte postupovat podle podrobného schématu, které používají zkušení pěstitelé.

Jak vypadá pelargónie?

Je důležité vědět! Hlavním požadavkem na rozmnožování královského pelargonia je zabránit nadměrné vlhkosti v půdě nebo substrátu. Při nadměrné vlhkosti začne výhonky rostliny hnít a mizet.

Jak řezat muškáty z mateřské rostliny

Chcete-li získat nové rostliny pelargónie královské, je lepší množit se řízky od konce srpna do začátku září. Protože k prořezávání dochází po odkvětu, budou rozmnožovací řízky silné a zdravé.

Na jaře se rostlina probouzí z hibernace. Všechny důležité procesy se začnou aktivovat, a pokud zvolíte správný čas, můžete si bujné kvetení užít již v červnu. Může dojít také k opačnému výsledku a pak kvetení přijde až po roce. Jak se množí pelargónie?

Šíření pelargónie by mělo být prováděno ze zdravé a robustní mateřské rostliny.Průměrná délka řezu je 8-20 cm, v závislosti na velikosti původní květiny. Výhonky, na kterých je umístěno více než 5–6 listů, se nedoporučují pořizovat kvůli nízké pravděpodobnosti, že řezání vrátí kořeny.

Dodatečné informace! Řezy jsou odděleny od mateřského výhonku ostrým nožem pod uzlem pod mírným úhlem. Poté jsou spodní listy na rukojeti odstraněny. Pokud má řez příliš velké horní listy, musí být rozřezány na polovinu, aby všechny síly budoucí rostliny nechodily ke krmení listů, ale k tvorbě kořenového systému.

Metody zakořenění

Existuje několik způsobů, jak kořeny muškáty ze získaných řízků:

 • pomocí čisté vody;
 • přistání v lehké půdě;
 • aplikujte speciální rašelinovou tabletu.

Každá metoda má své vlastní charakteristiky a úspěch jakékoli metody závisí na technologii získání mateřského keře. Zvolením podobného schématu se zvýší šance na pozitivní výsledek a zakořenění je rychlejší.

Získání kořínků s čistou vodou znamená výměnu tekutiny každé 2-3 dny. Neprůhledná nádoba je naplněna vodou nejvýše 3–5 cm a umístěna na dobře osvětlené okno. Poté, co se objeví kořeny, jsou řízky zasazeny do dočasných nádob s bohatou půdou.

Při použití metody výsadby v lehké půdě se výsadbový materiál předsuší po dobu asi 2 hodin, místa řezu se ošetří dřevěným uhlím a zasadí se do země bez čekání na výskyt kořenů.

Na poznámku! Vybírá se zakořenění hrnec s malým průměrem, spodní část je naplněna drenáží, zbytek nádoby je naplněn substrátem z rašeliny a písku ve stejných objemech.

Za nejlepší způsob vegetativního rozmnožování královského pelargonia se považuje zakořenění rašelinovou tabletou. Tato metoda nezahrnuje výsadbu výhonků do země, ale je založena na použití speciálního média rašeliny a živin. Tento substrát podporuje rychlý růst kořenů rostliny. Pravděpodobnost rozpadu stonku je minimalizována, ale před vložením výhonku do rašelinové tablety se ponechá ve vodě po dobu 5-15 dnů, dokud se neobjeví první kořeny. Když kořeny tabletu zcela propletou, začnou je okamžitě zasazovat do prostorného květináče.

Rašelinové tablety pro zakořenění odřezků pelargónie

Výsadba do země a další péče

Řezy královských muškáty jsou populární kvůli jejich rychlému zakořenění, s výhradou všech pravidel tohoto postupu. Po vytvoření kořenového systému se na odřezcích začnou objevovat první klíčky během 3-4 týdnů, kdy se zvýší zalévání.

Poznámka! Je nutné rostlinu opatrně zalévat, nebuďte horliví vlhkostí. Královské muškáty snášejí sucho lépe než přebytečnou vlhkost.

Zvýšení zalévání neznamená, že květina je připravena na plnohodnotnou péči jako dospělá rostlina. Je nutné počkat další měsíc, než začnete květinu postupně vytvrzovat na slunci. Po nějaké době je rostlina převedena do systému péče jako dospělý.

Transplantace do trvalé půdy se provádí až po vytvoření silného kořenového systému. Pokud provedete transplantaci dříve, existuje šance, že se rostliny neusadí. Půda se připravuje z kompostu (humus, písek, list a půda ve stejných poměrech).

V chladném období je květina v klidu. Pěstování v zimě probíhá při teplotě +15 ° C. Pokud takové podmínky nelze vytvořit, rostlina zůstane spící až do března. Výhonky jsou zkráceny, kořeny jsou očištěny od půdy a prořezány, zabaleny do novin nebo filmu a poté zavěšeny v suterénu.

Výsadba řízků v zemi

Jak množit muškáty domácími výhonky

Ředění muškáty ořezáváním výhonků není obtížné. Chcete-li to provést, nechte pahýl dané výšky a na zbytkovém výhonku pod samotným pupenem proveďte velké množství kruhových řezů jedním pupenem.Opakujte postup až na samý vrchol.

Výsledkem je, že se z řezů vytvoří velké množství řízků, které rozvíjejí svůj kořenový systém přímo na matečné rostlině. Poté, co mladé výhonky zesílily a kořenový systém se stal dostatečně silným, mohou být rostliny vysazeny, takto získané řízky se rychle zakoření.

Dodatečné informace! Pokud nastanou problémy s zakořeněním výhonků, stimuluje se vzhled budoucích kořenů. K tomu se podle pokynů používají speciální prostředky, aby se pelargónie mohla množit pomocí řezů na výhonku mateřské rostliny.

Jak množit list pelargónie doma

V některých případech se stává, že zdravou a silnou stonku nelze ředit. V takových případech se používá list rostliny. Samotný list nemůže zakořenit, lze mu pomoci. Chcete-li to provést, nechte část stonku společně s listem. Po odříznutí stonku listem se provede zpracování jako při roubování. Příprava půdy se řídí stejným principem jako u běžných řízků. Dále je průhledný pohár naplněn substrátem, do kterého musí být zasazen pahýl s listem. Schéma péče o takové sazenice je stejné jako u péče o řízky.

Šíření listů

Šíření semen

Šíření semen je dalším způsobem, jak získat spoustu rostlin. Má významnou nevýhodu - rostliny rostou ze semen, které se liší charakteristikami od matky. Barva květů, jejich tvar, froté jsou ztraceny. Pokud je hlavním úkolem rychle zasadit zahradu, pak je vynikající volbou rozmnožování semen. V tomto případě se použijí semena shromážděná z jejich květů. Pro vytvoření určitých barevných kompozic se semena kupují v květinářství.

Poznámka! Semena pelargónie se vysazují hlavně v případech, kdy jde o velké množství rostlin najednou, například pro výzdobu městských parků a květinových záhonů. Řezání není pro takové objemy vhodné.

Před výsadbou si připraví vlastní semena - vertikutaci. Plášť semen pelargonia je velmi hustý a houževnatý, a proto mohou před klíčením ležet 3 měsíce v půdě.

Technologie vertikutace spočívá v jemném mletí semen mezi dvěma listy jemnozrnného brusného papíru. Při setí pelargónie se semeny se berou v úvahu faktory:

 • správný čas pro setí semen (s výsadbou můžete začít koncem prosince nebo začátkem ledna);
 • závislost teplotního režimu a načasování klíčení (teplota substrátu by měla být udržována v rozmezí 18-20 ° nad nulou);
 • substrát (trávník, písek a rašelina v poměru 2: 1: 1);
 • správné vychystávání a péče o klíčky.

Neodkládejte s výběrem, jinak kořenový systém poroste a prolíná se. Vývoj sazenic bude zpožděn. Po objevení šestého listu na mladých rostlinách jsou sevřeny a tvarovány tak, aby v budoucnu muškáty pěstované ze semen doma potěšily bujným kvetením.

Pěstování pelargonia ze semen

S jakými potížemi se můžete setkat

Reprodukce muškátů doma se snadno provádí, ale stále stojí za to pamatovat na některé aspekty. Někdy pelargonium ovlivňuje nemoci a škůdce. Hlavní problémy při pěstování muškáty:

 1. Žloutnutí spodních listů s nedostatkem vlhkosti.
 2. Když rostlina zamrzne, začervenají okraje listů.
 3. Ztmavnutí výstřelu na základně s lézí s černou nohou. Bohužel takovou rostlinu nelze znovu oživit.
 4. Expozice stonku s nedostatkem světla.
 5. Vzhled na listech šedé plísně s nadměrnou vlhkostí.

Domácí pelargónie

Chov mušlí doma není obtížný, hlavní je vybrat správný čas, zvolit pohodlnější metodu chovu a správný substrát.V tomto případě můžete na parapetu pěstovat skutečnou krásu, která bude skutečnou výzdobou domu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada