Vnitřní hortenzie - výsadba a péče doma

Hydrangea je keř se svěžími květenstvími a velkými zelenými listy. Milován zahradníky a krajinářskými designéry. Existuje asi 80 odrůd. Některé z nich jsou určeny pro domácí pěstování, ale je třeba vzít v úvahu rozdíly v výsadbě a péči.

Popis pokojové hortenzie

Před zakoupením odrůdy je nutné se s popisem seznámit - některé odrůdy se od sebe výrazně liší výškou, velikostí, barvami a dalšími parametry.

Vnitřní hortenzie

Existují vnitřní hortenzie

Vnitřní hortenzie ozdobí každou místnost - svěží květenství, široké listy šťavnaté zelené barvy, nedostatek vůně (proto nepřitahuje včely a jiný hmyz).

Domácí odrůdy jsou trpasličí poddruhy zahradních odrůd. Malé keře se výrazně liší ve výšce, i když jednotliví majitelé pěstují domácí druhy až do 1,5 m.

Původ

Domácí hortenzie je poddruh rostliny zavedené do Evropy v XIV století. Zpočátku byl určen výhradně pro bohaté segmenty populace - luxusní květenství bylo spojeno s bohatstvím a zvláštním postavením majitele. Hydrangea získala zvláštní popularitu v Anglii a Francii.

Keř je rozšířený v Asii a Americe. Největší počet odrůd roste v Japonsku a Číně. Některé druhy odolné proti mrazu se vyskytují také v Rusku - zejména na Dálném východě.

Jak se liší od zahradní hortenzie

Rostlina vypadá na pozemcích nejznámější, ale není třeba se bát pěstovat keře doma - domácí hortenzie je považována za poměrně nenáročnou květinu (pokud znáte určité nuance).

Péče se liší pouze v měřítku. Vnitřní odrůdy milují vodu, netolerují extrémní teplo (v letním počasí, které je příliš slunečné, je lepší ji odstranit z parapetu).

Pro referenci! Hlavní rozdíl mezi zahradní a vnitřní hortenzií je velikost, některé odrůdy dorůstají pouze do 20 cm.

Vlastnosti

Znalci zahradní hortenzie vědí, že je to velký keř se svěžími květenstvími různých odstínů. Populární jména - „osud“, „nevěsta“. Miniaturní odrůdy se prakticky neliší:

 • květenství je kulaté, květy jsou racemózního tvaru, ve formě "deštníku", corymbose;
 • listy jsou velké, nasycené zelené, orámované malými zuby;
 • kořenový systém se rychle rozvíjí (často viditelný z podzemí v květináčích).

Při správném prořezávání jsou listy uspořádány do hromady zespodu a květy kvetou shora a tvoří jasnou čepici.

Výhody a nevýhody

Hortenzie je speciální květina. Abyste nezničili rostlinu, musíte vědět o základních pravidlech a požadavcích na péči.

Květy fialové hortenzie zblízka

Nevýhody keřů:

 • zvýšené požadavky na kyselost a složení půdy (náhlé změny, přebytek nebo nepřítomnost minerálů vede k úplné absenci květenství, odumření keře);
 • hojné zalévání - hortenzie musí být často napojena (ponechání na několik dní kvůli výletu nebude fungovat);
 • potřeba trvalého místa růstu - rostlina nemá ráda časté transplantace, změnu stanoviště.

Pro některé pěstitele může být péče obtížná - to často děsí začátečníky. Neměli byste se bát, mnoho výrobků pro péči se prodává hotové, hlavní věcí je připravit se.

Výhody hortenzie vnitřní:

 • nedostatek aroma - nepřitahuje včely, jiný hmyz;
 • jasné, syté odstíny, které můžete sami změnit (například od růžové po modrou);
 • svěží květenství bude vypadat skvěle v každém interiéru, přitahuje pozornost ostatních.

Hortenzie je vytrvalý keř, takže pozorného majitele potěší několik let po sobě.

Nejvhodnější odrůdy hortenzie pro domácí pěstování

Chovatelé chovali několik desítek odrůd, takže je důležité se před nákupem „zeptat“. Rostliny se liší vzhledem a nuancemi péče. Odborníci doporučují následující odrůdy.

 • Compacta

Malý keř se svěží zeleň. Květenství je obvykle růžové nebo bílé (v závislosti na půdě). Díky kompetentnímu prořezávání získává krásný tvar až do výšky 50 cm.

 • Ramars Mars

Miniaturní odrůda, květenství dosahuje průměru nejvýše 20 cm, hortenzie v květináči vypadá kompaktní, je vyžadováno neustálé prořezávání. Zvláštností odrůdy je, že v průběhu času získávají konce okvětních lístků nazelenalý odstín.

 • Madame E. Mouillere

Odrůda roste sféricky, kompaktně a sféricky. Listy jsou lesklé, mírně zúžené (ve srovnání s jinými druhy). Květenství je husté, obvykle bílé, dlouhotrvající.

 • Soeur Therese

Keř kvete brzy, v první polovině června. Rostlina dosahuje výšky 35-40 cm, květenství je kulaté, pravidelné, bílé. Listy jsou malé, tmavě zelené.

 • Evropa

Dekorativní trpasličí keř, výška ne více než 50 cm, ve své třídě považován za středně velký. Listy jsou velké. Rozeznáte to podle modrého odstínu okvětních lístků.

 • Červený pocit

Rozlehlý keř, ale dostatečně hustý, aby vyrostl bez podpory. Listy jsou lesklé, jasně zelené. Pokud dodržíte doporučenou kyselost, květy budou červené.

Pozornost! Pokud se do půdy přidá kamenec, získají květiny fialový nebo vínový odstín.

 • primární

Halda, velkolistý keř, kulatý, mírně zploštělý. Květenství dosahuje průměru 18 cm, malé květy - až 3,5 cm, obvykle růžové. Stonky dorůstají až 25 cm.

Vnitřní hortenzie Prime

 • Slečno saori

Odrůda se objevila v roce 2013 díky japonským chovatelům. Velký polo keř - výška a šířka dosahuje 100 cm, výhonky jsou silně rozvětvené. Květenství je růžové.

Pro referenci! Funkce - nemění barvu květů, když se mění kyselost půdy.

 • Bavorsko

Kvete od června do října. Keř lze pěstovat až do 1,5 m. Květenství je velké - až 20 cm.

Kvete hojně, barva okvětních lístků je modrá.

Jak po zakoupení přesadit domácí hortenzii do květináče

Domácí péče a údržba začíná od okamžiku první transplantace po zakoupení. Rostlina se doporučuje každoročně přesazovat, pravidla jsou stejná. Hrnce, půda, drenáž, vrchní obvaz je třeba zakoupit předem.

Výběr kapacity

Hortenzie se prodávají v květináči, který nelze ošetřit. Ihned po zakoupení je nutná transplantace. Nový kontejner je vybrán na základě velikosti sazenice. Hrnec by měl být široký a mělký.

Pozornost! Hortenzie nejsou přesazovány do hlubokých nádob. Kořenový systém rostliny je mělký, hloubka způsobí stagnaci vody, vývoj chorob a parazitů.

Pozemní požadavky

Domácí péče o pokojovou hortenzi zahrnuje výběr určité půdy. Rostlina netoleruje zásaditou půdu. Země s vysokou kyselostí zajistí dobrý růst a intenzivní kvetení.

Můžete použít zakoupenou půdu, například pro azalky. Jako drenáž jsou vhodné expandované hliněné kuličky.

Jak zasadit

Rostlinu můžete přesadit na široký stůl, který je předtím pokryt filmem nebo novinami. Poté je hrnec připraven. Odtok se nalije na dno, asi 1-2 cm, nahoře se nalije země a rozdělí se na boční stěny nádoby - je nutné vytvořit jámu.

Důležitá informace! Je důležité zkontrolovat zakoupené sazenice na choroby kořenů. V takovém případě by se Země neměla otřást. Květina musí být pečlivě zasazena do vodní nádrže, opláchnuta kořeny a zkoumána.

Sazenice je umístěna uprostřed hrnkové jámy. Jemně přidržte stonek rostliny a posypte ji zeminou na požadovanou úroveň. Nemělo by to být příliš silné. Po výsadbě postříkejte listy z lahve s rozprašovačem, zalévání začíná další den.

Transplantaci hortenzie po zakoupení

Hydrangea - domácí péče

Každý milovník tohoto typu květin musí vědět, jak se starat o hortenzii v bytě. Rostlina je považována za rozmarnou, takže je důležité vzít v úvahu určité nuance.

Regulace teploty a ventilace

Pro domácí hortenzie je vhodná pokojová teplota, která se obvykle udržuje v rozmezí 18 ... 22 ° C. Na zimu je lepší uspořádat hrnec na chladnější místo (optimální hodnoty jsou 7 ... 9 ° C).

Květina netoleruje průvany, proto je při větrání místnosti lepší odstranit rostlinu z okna.

Osvětlení a umístění květin na parapetu

Hortenzie miluje dobře osvětlená místa, ale netoleruje přímé sluneční světlo. Pokud je držen na parapetu, vezměte v úvahu směr okna. V případě potřeby vytvořte další stínování. V opačném případě se na listech objeví bílé skvrny - popáleniny ultrafialovým zářením.

Zalévání a postřik

Při péči o hortenzii doma je důležité nezapomenout na včasné zalévání. V létě je rostlina napojena pravidelně a hojně, v zimě a na podzim - mírně.

Voda by měla mít pokojovou teplotu. Lze občas přidat citrónovou šťávu (5 kapek na litr tekutiny).

Je nutný postřik - listy, květy.

Hnojení a krmení

Domácí odrůdy vyžadují pravidelné doplňování půdy - jednou za dva týdny. Hnojiva doporučená pro kvetoucí rostliny jsou vhodná pro hortenzie.

Pozornost! Je nutné přísně dodržovat dávkování uvedené na obalu. Nadměrné množství může spálit kořeny.

Co dělat, když vnitřní hortenzie vybledla

Intenzivní kvetení končí na podzim, obvykle v říjnu. Poté se rostlina připravuje na zimování.

Vybledlé konce musí být pečlivě odříznuty. Péče - oblékání, prořezávání, dodržování režimu - v zimě nepřestávejte.

Prořezávání

Vnitřní odrůdy také vyžadují kompetentní formaci, jako jsou zahradní odrůdy. Postup se provádí dvakrát ročně:

 • na podzim, na konci kvetení, odstraňte polovinu délky stonků a slabých větví;
 • slabé výhonky se stříhají na jaře.

Někdy je horní část květu odstraněna. To pomáhá, aby byl keř svěží a zaoblenější.

Reprodukce

Nákup sazenice z obchodu je populární, ale ne vždy nejlepší volba. Neexistují žádné informace o péči, možných onemocněních, někdy se objeví „překvapení“. Hortenzie se může doma množit několika způsoby.

Pěstování ze semen

Neexistuje žádná speciální předpěstovací příprava semen hortenzie. Semena se umístí do půdy v únoru. Doporučujeme používat malé oddělené nádoby. Půda se používá zakoupená nebo připravená:

 • humusová, listnatá nebo vlhká půda - stejné části;
 • rašelina, písek - ½ díl.

Hrnce zakryjte sklenicí. Každý den je nutné plodiny větrat a zvlhčovat. Lepší je použít láhev s rozprašovačem. Jakmile se objeví první výhonky, lze sklo odstranit.

Výstřižky

Je považována za nejjednodušší metodu chovu keřů. Koná se na konci zimy. Řezy jsou řezány z bazálních výhonků - asi 8 cm dlouhé, maximálně tři větve. Dolní listy jsou odstraněny, horní jsou nakrájeny na polovinu.

Obrobky jsou umístěny v květináčích pokrytých skleněnými nádobami. Větrejte každý den. Osvětlení by mělo být k dispozici, ale ne na přímém slunečním světle. Sazenice budou hotové za 3-4 týdny.

Reprodukce pokojové hortenzie s řapíky

Rozdělení keře

Provádí se během každoroční transplantace rostlin. Je důležité pečlivě oddělit stonky hortenzie bez poškození větví. Kořeny a výhonky jsou trochu zkráceny.

Po rozdělení jsou keře zasazeny do samostatných nádob. Tímto způsobem se často vyrábí směs odrůd.

Vrstvy

Metoda je vhodnější pro zahradní odrůdy. Vnitřní hortenzie jsou umístěny vedle hrnců naplněných zemí. Výhonky, nové stonky se pečlivě odvíjejí (odvíjejí) a pohybují se k zemi v nové nádobě. Aby se výhonky nezkroutily, musí být zafixovány (například dřevěnou rukojetí).

Po 3-4 týdnech lze rostlinu oddělit.

Nemoci a škůdci, způsoby boje proti nim

Jakákoli pěstovaná rostlina je vystavena různým faktorům, včetně někdy vývoje chorob, kolonizace škodlivého hmyzu. Hortenzie není výjimkou, i když je považována za poměrně odolnou rostlinu.

Typické nemoci a škůdci:

 • šedá hniloba - objevuje se z nadměrné vlhkosti, listy jsou ošetřeny kapalinou Bordeaux;
 • padlí - také z vysoké vlhkosti, je ošetřeno roztoky obsahujícími měď;
 • mšice, roztoči - objevují se na suchém vzduchu a vlhké půdě, mýdlový roztok, Karbofos působí proti hmyzu;

Pozornost! Pokud se na keřích najde nematoda, rostlina začne vysychat, bude muset být zničena. Takový keř nepodléhá léčbě.

Je možné zasadit vnitřní hortenzii do otevřeného terénu a jak to udělat správně

Do otevřeného terénu lze přesadit jakoukoli paletu hortenzie vnitřní. Postup se provádí stejným způsobem - připraví se otvor, rostlina se přesune a kořeny se posypou zeminou.

Aby se pouzdro lépe pohybovalo od nádoby, je hrnec položen na boku, opatrně nakreslete pravítko mezi stěnami a kořeny. Je důležité nepřestat hojně zalévat a krmit rostlinu.

Nemělo by být pochyb o tom, zda je možné pěstovat hortenzi v květináči doma. Rostlina vyžaduje pečlivou a neustálou péči, ale hojnost květin a velkých květenství potěší každého majitele.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada