Gloxinia květina - reprodukce doma

Gloxinia patří k krásným pokojovým rostlinám, které mohou potěšit každého milovníka zelených plodin. Jasná jemná květina jistě upoutá pozornost nejen majitele, ale i hostů domu. Existuje velké množství metod reprodukce gloxinie, o nichž bude pojednáno níže.

Srovnání způsobů šíření gloxinie

Před pěstováním plodiny stojí za to seznámit se s různými možnostmi šlechtitelského procesu a zvolit nejvhodnější cestu. Existuje několik možností pro chov gloxinie:

 • fragmenty listů;
 • semena;
 • stopky;
 • listové řízky;
 • rozdělení hlízy.

Gloxinia, vzhled

Použití fragmentů listů k vytvoření nové rostliny má své klady a zápory. Silnější hlízy se získají z celého listu za krátkou dobu, ale hodně záleží na tom, zda se list zakoření nebo ne. Fragmentovaná verze zahrnuje získání většího počtu rostoucích rostlin, pokud se jedna neukorení, druhá nebo třetí jistě přežije. Tato technika je časově náročnější, ale umožňuje získat více rostlin na výstupu. Pokud porovnáme metodu se získáním gloxinie ze semen, pak první možnost vám umožní zachovat všechny odrůdové vlastnosti.

Metoda osiva není nejjednodušší způsob, jak vypěstovat zelenou plodinu. Nejde jen o malou velikost semene a obtížnost jeho klíčení, ale také o to, že objevené klíčky vyžadují pečlivou péči.

Důležitý bod. Použití semen k rozmnožování nejčastěji používají odborníci k získání nových odrůd gloxinie.

Významnou nevýhodou kultivace rostliny prostřednictvím stopek je okamžik, kdy se některé odrůdy velmi dobře zakořenily, zatímco jiné se vůbec nezakořenily. Před použitím této možnosti musíte pečlivě vybrat odrůdu.

Gloxinia stopky

Nejběžnějším a nejsnadnějším způsobem je množení gloxinie listovými řízky. Lepší zakořenění a větší vitalita rostlin, které se objevily na jaře nebo počátkem léta, je proto lepší zvolit tyto květiny, abyste získali novou kulturu.

Hlíznatá technika označuje obtížné a riskantní možnosti chovu. Pokud materiál začne hnít nebo vysychat, rostliny se neusadí. Kromě toho mají řezané hlízy dlouhou dobu zotavení a aklimatizace.

Výběr hrnce pro pěstování

Pro výsadbu jsou vybrány velké vrcholové odřezky, což znamená, že nádoba na výsadbu musí být odebrána ve vhodné velikosti. Ideální variantou je hrnec o průměru 9 cm. Je nezbytně nutné vytvořit dobrý drenážní systém o tloušťce 2 cm, nahoře nalijte lehkou sypkou zeminu, která dobře projde vodou a kyslíkem.

Pro ty, kteří dávají přednost použití listů k rozmnožování, se doporučuje řezat ve vodě, dokud se nevytvoří kořenový systém. Poté se výhonek přesadí do rašelinové tablety nebo hrnce o průměru 10 cm, půdní směs by měla být lehká.

Doporučuje se, aby byly hlízy původně zasazeny do průhledných plastových nádob. Takový materiál vám umožňuje sledovat růst kořenového systému. Pokud se rostlina vyvíjí dobře, pak se po chvíli přesadí do hrnce o průměru 10 až 15 cm.

Reprodukce gloxinie listy a listovými řízky

Jak propagovat gloxinii listem doma? O této technologii stojí za to hovořit podrobněji. Jsou zde dvě možnosti: na souši a ve vodě.

Zakořenění listí v zemi

Chcete-li získat novou rostlinu, stačí odříznout jeden list a zasadit ho přímo do úrodné půdy. Listové desky nepotřebují silné prohlubování, hlavní je, že konec řezu je posypán půdou do hloubky asi 1 cm, je důležité si uvědomit, že půda musí být po výsadbě navlhčena.

Půda je napojena, poté je nádoba pokryta plastovým obalem nebo skleněnými nádobami vhodné velikosti, aby se vytvořily skleníkové podmínky. Ochrana se odstraní, jakmile se objeví první výhonky.

Na notu. Nejlepší půdou pro výsadbu je směs rašeliny a písku. Písek je zvolen hrubý, navíc se k zemi přidávají minerální hnojiva.

Toto je jedna z možností výsadby gloxinie listem.

Zakořenění listů ve vodě

Tato technologie zahrnuje provádění řady postupných akcí:

 1. Vyšetření mateřského květu za účelem výběru silných, velkých a zdravých listů.
 2. Voda by měla být filtrována, usazena a při pokojové teplotě.
 3. Pomocí ostrého nože se vybrané listy odříznou tak, aby zůstaly malé odřezky - nohy.
 4. Plechová deska se umístí do nádoby s vodou. Kapalina by se neměla dostat na samotný list, jinak začne proces rozpadu.
 5. Zůstává počkat, dokud se neobjeví kořeny nebo hlízy, a poté ji zasaďte do země.

Když je rostlina ve vodě, ujistěte se, že kapalina ve spodní části nevyschne.

Zakořenění ve vodě

Rada. Pro urychlení procesu vzniku kořenů a získání nové hlízy se doporučuje použít hliněné nádoby. U průhledných a keramických hrnků se kořenový systém vytváří mnohem později, než kdyby se použila tmavá verze.

Tuto metodu mohou použít lidé, kteří chtějí vědět, jak se gloxinie množí.

Jak se starat o listy během zakořenění

Při péči o nové listy a výhonky nejsou žádné zvláštní potíže. Pokud zapomenete dodržovat jednoduchá pravidla, pak je velmi snadné zničit novou rostlinu. Je nutné zajistit květinu pravidelným zaléváním, ale množství vlhkosti by nemělo být nadměrné, aby byla půda neustále mokrá.

Odtokový systém slouží k vypouštění přebytečné vody, takže na to nezapomeňte před výsadbou rostlin. Vzhledem k rozdílům v teplotě a vlhkosti je velmi obtížné stanovit přísná pravidla pro zalévání.

Stojí za to to vědět. Šíření listů Gloxinia neznamená krmení během prvních 1,5 měsíce od data výsadby. Po uplynutí této doby se přijme hnojivo nízké koncentrace (lze jej zředit vodou) a rostlina se krmí buď večer, nebo za oblačného dne.

Šíření listů

Seznámení s některými nuancemi vám umožní vyhnout se problémům s gloxinií při aplikaci obvazů:

 • díky dusíkatým látkám bude mít květina dobrý vegetativní růst, ale s nadměrným množstvím hnojení může začít hniloba kořenů;
 • hnojení fosforem může prodloužit období květu, ale přebytek vyvolává chlorózu.

Všechny tyto nuance se doporučují milovníkům rostlin, kteří chtějí vědět, jak šířit gloxinii.

Proč kořenové listy chřadnou

Někdy můžete čelit problému vadnutí vysazené listové desky, i když nezáleží na tom, kde byla výsadba provedena: do země nebo do vody. Důvody jsou následující:

 • Zakořeněná část přílohy stojí na přímém slunečním světle.Rostliny potřebují přirozené světlo, ale ne tak agresivní;
 • Nedostatek krycího materiálu. Budoucí květina potřebuje vhodnou teplotu, kterou lze dosáhnout pouze ve skleníkových podmínkách;
 • Nadměrné zamokření. Při využívání půdy ke zakořenění se provádí zavlažování, aby voda nestála;
 • Pokud by výsadba v zemi nebyla prováděna opatrně, mohlo by to vést k poškození kořenového systému;
 • Příliš velké rozměry listové desky také způsobují pomalost, zde může pomoci odříznutí horní části listu.

Pokud kořenový list začne hnít

Pro ty, kteří chtějí vědět, jak kořenovat gloxinii z listu, musíte se seznámit s důvody vedoucími k rozpadu budoucí rostliny:

 • silný tlak na řapík listu vede k rozpadu rostlinného materiálu, proto byste při výsadbě neměli vyvíjet velké úsilí;
 • přímé sluneční světlo je dalším důvodem pro špatné zdraví rostliny;
 • špatně osvětlené místo není vhodné pro budoucí gloxinii;
 • použití špinavých nástrojů při řezání listů je příčinou rozpadu;
 • příliš mnoho tepla nebo přebytečné teplo;
 • hniloba je také charakteristická pro staré listy, proto je nejlepší chovat gloxinii z mladých listů.

Jak šířit gloxinii dělením hlízy

Pro tuto techniku ​​jsou vhodné pouze velké hlízy s klíčky a výškou výhonku nejméně 2 cm. Hlíza je řezána ostrým nožem nebo skalpelem (dříve dezinfikovaným), takže každá rozdělená část má jeden výhonek nebo pupen. Řezy se zpracují dřevěným uhlím, které se předtím rozdrtí a nechá se chvíli zaschnout. Nyní můžete hlízy zasadit do nádoby se zeminou.

Gloxinia hlízy

Dobré vědět. Zalévání těchto rostlin se provádí pouze na paletách.

Pěstování ze semen

Další možností pro pěstování gloxinie je použití osiva, měli byste začít s některými nuancemi.

Jak získat vaše semena

Je velmi obtížné provádět ruční opylování květů gloxinie, samozřejmě nejprve musí kvést. Operace se provádí v době kvetení, pomocí pylu z jedné květiny se přenáší na pestík druhého. Doporučuje se vzít květiny různých barev. Po několika dnech by koruna měla vyschnout a na jejím místě by se měla vytvořit tobolka semen. Proces tvorby a zrání často trvá až 56 dní.

Při prvních známkách otevření tobolky ji musíte opatrně odříznout, vložit do suché nádoby a po úplném otevření nalijte semena do vhodné nádoby.

Jak připravit semena pro pěstování

Semena Gloxinia jsou velmi malé, takže se u nich neprovádějí žádná další ošetření, lze je jednoduše zasít.

Semenný materiál

Vhodná půda, vlhkost, teplota

K výsadbě můžete použít hotovou hliněnou směs nebo si ji připravit sami. Doporučuje se odnést půdu shromážděnou pod jehličnatými nebo břízami, mimo dálnice.

Důležité! Pokud je sebraná půda odebrána, je dezinfikována v peci při teplotě +150 stupňů po dobu 60 minut. Jakmile úplně vychladne, lze ji použít k zasetí semen.

Gloxinia ze semen vyžaduje filmový obal, který poskytuje rostlinám požadovaný obsah vlhkosti. Pravidelně je nutné stříkat půdu; ke snížení množství kondenzátu se plodiny větrají dvakrát denně po dobu 10 minut.

Pokud jde o teplotní režim, gloxinie ze semen doma potřebuje indikátor + 25 ° C. Jakmile se klíčky objeví, postupně se snižují na + 22 ° C.

Jak se starat o klíčky

Léčba zahrnuje jednoduché postupy:

 • vysílání podle výše uvedeného schématu;
 • snížení teplotního režimu;
 • zalévání, jak půda vysychá;
 • odstranění úkrytu po výskytu výhonků;
 • po hromadném klíčení semen musí být klíčky usazeny v samostatných nádobách.

Gloxinia klíčí

Šíření stopky

Reprodukce Gloxinia zahrnuje další metodu - použití stopek. Výhody a nevýhody této možnosti byly napsány na samém začátku článku, proto stojí za to přejít k popisu techniky.

K výsadbě se používají květiny, které prošly fází kvetení, samotná metoda je podobná tomu, jak se z listových řízků získává nová rostlina.

Pro vaši informaci. Řada odrůd se docela dobře zakořenila, zatímco jiné ne. První zahrnuje odrůdy ve tvaru zvonu, druhá - froté.

Reprodukce stopkami

Postupné pokyny jsou následující:

 1. Připraví se nádoba vhodné velikosti.
 2. Usazená studená voda se nalije na dno do výšky 1 cm.
 3. Stopka je prořezána společně s řeznou částí.
 4. Umístěte do nádoby.
 5. Pokud je květina opylována, brzy se objeví klíčky. Při absenci tohoto procesu budete muset počkat.
 6. Po objevení se kořenového systému se provádí transplantace do země.

Článek vám umožní seznámit se s různými možnostmi, jak šířit krásnou pokojovou rostlinu. Když si vyberou možnost, která se jim líbí, každý milovník květin může získat gloxinii, pokud budou dodržena správná doporučení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada