Geranium - prořezávání pro svěží květ, jak se štípnout

Dnes pelargónie zažívá další vlnu popularity. Používá se k dekoraci bytových a kancelářských prostor, oken, skleníků. Jeho hlavním rysem je vytahování výhonků, které musí být včas odstraněny. To by mělo být provedeno s vědomím, jak stříhat muškáty. Pokud budete dodržovat všechna pravidla, keř bude kvést včas a bude mít požadovaný tvar.

Potřebujete stříhat muškáty a kdy na to

Začínající květinářství mají ohledně muškáty mnoho otázek: jak je rozřezat tak, aby byl svěží po celou sezónu, zda je nutné to dělat pravidelně atd. Geranium prořezávání musí být provedeno včas a správně. To zaručuje vytvoření nejen krásného, ​​svěžího keře, ale také omlazuje květinu a výrazně zvyšuje její životnost.

Kvetoucí pelargónie

Proč prořezávat muškáty

Geranium obecně nevyžaduje složitou údržbu. Řezu rostliny je třeba věnovat náležitou pozornost. Pokud se tak nestane, květina se promění v obrovský keř s výhonky různých délek, které budou ležet ve všech směrech. Proto je důležité se včas zbavit zbytečných větví. Řezání květiny také přispívá k:

 • probuzení postranních stonků;
 • vytvoření atraktivního tvaru;
 • tvorba nových květenství;
 • prodloužení doby květu;
 • zvýšení nádhery květenství;
 • reprodukce odříznutými výhonky.
 • zlepšení metabolismu živin.

Doporučuje se rostlinu stříhat každý rok, jinak přestane keřovat. Není třeba čekat, až výhonky silně porostou.

Poznámka! Květina nemůže sama vytvářet výhonky, prořezávání po stranách provokuje probuzení pupenů, které jsou v klidovém stavu. Z těchto klíčků se v budoucnu vytvoří květenství.

V prvním roce růstu květů se nedoporučuje odříznout, je lepší počkat, až vyroste

Příprava pelargónie na půdu, balkón a pokoj pro pečení

Většinou pelargónie, které neochorí. Celé léto a podzim nádherně kvetou a dávají estetické potěšení svým okolím. Pro lepší kvetení je nutné muškáty řádně připravit na další prořezávání, v závislosti na místě růstu.

Na zahradním pozemku

Před nástupem prvních chladných dnů a mrazů je pelargonium, které rostlo v zahradě, vykopáno kořenem a pomocí metody překládky je přesazeno do připravené nádoby. Dříve byla v květináči vytvořena drenážní vrstva několik centimetrů. Poté přenesou přesazenou rostlinu do místnosti a nedotýkají se jí 14 dní. Teprve po adaptaci můžete zahájit proces řezání květu.

Na pouličním květinovém záhonu

Při pěstování pelargonia venku přichází na pomoc metoda skladování v plastových sáčcích. V chladné místnosti nebo v lednici. Metoda zahrnuje prořezávání po vykopání rostliny z ulice. Výhonky jsou odříznuty a výhonky ponechány až 6 cm, dlouhé kořeny jsou také zkráceny.

Na kořenech je ponechána navlhčená půda, rostlina je umístěna do silného plastového sáčku a svázána tak, aby bylo vidět obrácenou stonku.Můžete použít vak na mléko. Obsah sáčku se přenese do chladničky v krabici pro skladování zeleniny a ovoce. Tam se teplota obvykle pohybuje v rozmezí +5 ° C.

Na balkon nebo parapet

V případě, že květina vyrostla v květináči na otevřené terase nebo neglazovaném balkonu, jsou kontejnery přineseny do místnosti před chladným počasím. Pokud pelargonium přezimuje na parapetu v domácím bytě, mělo by být napojeno jednou za 30 dní. Jinak bude suché počasí během topné sezóny ovlivňovat vývoj květu. Toto omezení ve vodě je způsobeno skutečností, že po řezání nejsou prakticky žádné zelené listy a rostlina nemá s čím odpařovat vlhkost. Proto, aby se zabránilo chorobám, je zalévání omezeno.

Důležité! Hrnce Pelargonium se nejlépe skladují v temné místnosti s teplotou vzduchu mezi 0 a +10 ° C. Za těchto podmínek není nutné hojné zalévání jednou za měsíc.

Pokud pelargón neustále rostl na parapetu a nebyl v létě vysazen na otevřeném terénu, musí být také řádně oříznut. Aby se zabránilo jeho roztažení v zimě kvůli nedostatku světelného období, je z rostliny odstraněna část listů. Aby se dosáhlo rovnoměrného rozkvětu pelargonia, nad dvěma internodiemi se stříhají dlouhé větve.

Je nutné se připravit na prořezávání pouze těch keřů, které potřebují omlazení.

Geranium prořezávací technika pro svěží kvetení

Aby květina nebolí a správně se vyvíjela, je důležité vědět, jak správně řezat muškáty, aby kvetly nádherně a po dlouhou dobu. Zahradníci rozlišují následující pravidla a doporučení týkající se prořezávání pro aktivní kvetení:

 • Všechny manipulace musí být prováděny dezinfikovaným nástrojem: naostřeným nožem, čepelí nebo nůžkami.
 • Řez je proveden striktně šikmo nad listovým uzlem.
 • V žádném případě by neměl být poškozen růstový bod květu (uzel na stonku).
 • Nejprve jsou odstraněny boční a dlouhé výhonky, pak ty, které jsou uprostřed rostliny.
 • Doporučuje se ošetřit místo řezu popelem z dřeva, aktivním uhlím nebo je povoleno použít skořicový prášek jako antiseptikum. Manipulace zachrání keř před hnilobou nebo poškozením škůdci.
 • Po jarním ořezávání keře jsou muškáty krmeny hnojivem obsahujícím dusík, aby se urychlil růst mladých větví, vzhled vaječníků.
 • Pokud květina v létě na pelargónii vadla nebo nějaký druh výhonku začal vysychat, zbaví se jich. Jinak bude květina plýtvat svou silou a živinami na nezdravých částech. Keř je pečlivě pečován, aby se zbavil nemocných výrůstků.

Dodatečné informace! K odstranění mladého výhonku není nutné používat nástroje. Stačí jej jemně sevřít suchými a čistými rukama.

Zdravé řezané stonky lze použít k pěstování dobrých nových keřů

Pro reprodukci pelargonia s odříznutými výhonky se umístí do vody a nechá se na osvětleném místě. Chraňte před přímým slunečním zářením. Po chvíli se na procesech objeví kořeny, které se zasadí do země.

Druhy prořezávání květin

Zahradníci se často ptají sami sebe: jaký je nejlepší způsob, jak ořezávat muškáty? Postup je rozdělen do tří typů v závislosti na sledovaných cílech:

 1. Hlavní.
 2. Sezónní (jaro a podzim).
 3. Poleva.

Podzimní prořezávání je považováno za hygienické. Provádí se až po vyblednutí rostliny a je nutné ji připravit na zimování. Dělá se to do prosince. Z větve jsou odstraněny všechny větve, které zkazí vzhled (poškozené, zvadlé). Výhonky, které nemají žádné listy, jsou sníženy o třetinu.

Poznámka! Jarní prořezávání se provádí koncem zimy nebo začátkem března. Čím dříve se provede, tím dříve začne kvetení. Během procedury zahradníci odřízli prodloužené a oslabené výhonky a nezanechali na nich více než tři pupeny.

Druhý typ se osvědčil dobře, je účinný, když je přesně známo, jak sevřít pelargónie.Květina získává krásný tvar. Tento druh má mnoho výhod, ale musíte vědět, jak muškáty správně sevřít. V zimě (od prosince do ledna) není keř oříznut, protože rostlina je ponořena do klidového stavu. Tentokrát slouží k zotavení.

Na zimu jsou muškáty důkladně prořezávány.

Sevření rostliny

Sevření znamená odříznutí bodu růstu rostliny. Akce povede k probuzení postranních výhonků a vytvoření svěží koruny. Než budete pokračovat, doporučujeme vám naučit se, jak muškáty štípnout, aby silněji rostly a včas kvetly. Chcete-li vytvořit keř pelargonium bez stresu, měli byste použít techniku ​​sevření. Provádí se, jak rostlina roste. Je třeba si uvědomit, že kvetení začne s mírným zpožděním. Aby bylo možné postup provést správně, je důležité si pamatovat, jak přitlačit muškáty pro svěží kvetení a dodržovat následující schéma:

 1. Sevření horní ledviny se provádí 14 dní po transplantaci.
 2. Jak se stonky vyvíjejí, manipulace se provádí, když jsou na výhonku 4 listy.
 3. Sevření končí, když je dosaženo požadovaného tvaru pouzdra.

Procedura se provádí kdykoli (nejlépe od začátku jara do konce léta), kromě zimy. Z tohoto pravidla jsou vyloučeny odrůdy, které kvetou v zimním období.

Přes léto můžete muškáty několikrát sevřít. Výsledkem je, že na zarostlých výhoncích se tvoří nové pupeny, keř roste více a stává se silnějším a silnějším.

dodatečné informace! Aby muškáty mohly klást pupeny, je proces štípání dva měsíce před kvetením pozastaven.

Royal pelargonium je vrtošivý druh. Chcete-li na ni působit minimálně, doporučujeme omezit se pouze na štípání. Výsledkem bude, že koruna bude mít atraktivní sférický tvar.

Tvorba koruny

Tvar koruny lze formovat postupně od okamžiku výsadby. Chcete-li správně oříznout korunu, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Proveďte prořezávání dezinfikovanými a ostrými nůžkami, nožem, abyste vyloučili zavlečení infekce.
 • V procesu ředění výhonků začínají těmi, které rostou hlouběji do rostliny.
 • Stonka je vyříznuta pět mm nad listem.
 • Několik dní před prořezáváním je květina omezena na zalévání.
 • Můžete stříhat výhonky před letními dny, jinak keř nebude schopen vytvářet květiny.

Volba načasování prořezávání pelargónie

Geranium se neobejde bez prořezávání. Postup je nezbytný k probuzení spících pupenů, které se při vývoji promění v postranní stonky.

Stojí za to vědět! Bush prořezávání se provádí včas, aby nedošlo k namáhání květu. Hlavní typ manipulace se provádí s příchodem jara.

Jak stříhat muškáty na podzim

Podzimní účes zahrnuje přípravu na zimu. Vývoj závodu v příští sezóně závisí na věrnosti prováděné technologie. Rostlina mizí a poté se provede řada akcí:

 1. Nejprve se z křoví odstraní pomalé květenství, poté se odříznou suché a oslabené listy.
 2. Dále je koruna upravena. Po prozkoumání celého keře určují, které stonky jsou odstraněny pod kořenem. Z nich lze v budoucnu pěstovat nové keře.
 3. Po dokončení opravy se hlavní výstřel zkrátí o třetinu. V 5. bodě sevřete mladé výhonky. Pokud tak neučiníte, rostlina na ně během zimování vydá energii a na jaře nebude kvést.

„Plíživý“ nebo ampelový typ pelargonia také potřebuje prořezávání výhonků, které příliš visí z květináče. Nejlepší čas na to je podzim.

Břečťan pelargonium je na podzim prořezáván.

Od prosince do poloviny února je květina spící. Během tohoto období by se nemělo provádět prořezávání, štípání nebo hnojení. Postačuje pouze minimální přísun vody.

Jarní prořezávání muškáty doma

Jarní prořezávání se koná v březnu. Umožňuje rostlině vytvářet mnoho pupenů a listů.

Poznámka! Po tomto prořezávání muškáty obvykle kvetou později, ale v důsledku toho se tvoří více květenství a zvyšuje se jejich doba květu.

Prořezávání stonků se provádí s přihlédnutím k parametrům samotného pouzdra. Pokud je keř velký, neměli byste odříznout mnoho výhonků. Jinak nebude mít sílu vytvářet nové květenství a listy. Výsledkem je, že rostlina nebude potěšena kvetením. Mladá, načechraná květina vám umožňuje získat jakýkoli tvar, na rozdíl od velkých, zarostlých keřů. Doma se také pěstují muškáty, které se stříhají na svěží kvetení, které se provádí na podzim.

Jak nepoškodit muškáty při prořezávání

Postup prořezávání výhonků není obtížný, ale pro začínající pěstitele mohou muškáty získat neuspokojivý vzhled nebo dokonce zemřít. Mezi běžné chyby patří:

 • Pozdní prořezávání. Řezání výhonků během období květu může způsobit spadnutí kvetoucích pupenů.
 • Řezání velkého počtu větví. Pokud odstraníte většinu výhonků najednou, rostlina nebude dlouho kvést a růst.
 • Nedodržení doporučení pro výšku řezu vzhledem k uzlu listu. Příliš vysoký řez může způsobit odumírání špičky výhonku, což výrazně zhorší vzhled keře.
 • Velké množství účesů. V tomto případě je vývoj pupenů a pupenů pozastaven.

Dodržování všech pokynů prořezávání vám pomůže rozkvétat svěží příští sezónu.

Prořezávání pelargónie je nedílnou součástí péče o něj. Ve srovnání s jinými barvami je naprosto vybíravá. Když si na podzim vyhradíte 15 minut na prořezávání, s nástupem léta, květina potěší krásou a vůní květenství.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada