Jak si doma vytvořit peněžní strom

Rostlina crassula - je to také peněžní strom nebo tlustá žena - je velmi oblíbená u pěstitelů květin kvůli své svěží, rozvětvené koruně. Ale aby se z něj stal atraktivní úhledný strom, je důležité keř řádně prořezat a sevřít.

Proč potřebujete vytvořit korunu stromu peněz

Doma může Crassula dorůst až do výšky 100 cm. Existuje několik hlavních důvodů, proč rostlina potřebuje pravidelné prořezávání a štípání:

 • dělat korunu více dekorativní;
 • zvýšení odporu pouzdra;
 • posílení kufru;
 • vytvoření otevřeného prostoru uvnitř koruny, díky kterému mezi větvemi snadno cirkuluje vzduch, což brání hromadění přebytečné vlhkosti;
 • příprava na transplantaci, během níž mohou dlouhé větve narušit postup a zlomit se.

Zarostlý strom peněz vypadá velmi atraktivně.

Bez prořezávání mohou větve Crassula dosáhnout poměrně dlouhé délky a nesprávně se ohýbat. Závažnost zarostlých výhonků se silnými listy vyvíjí příliš velký tlak na kmen, kvůli kterému nedokáže udržet vzpřímenou polohu, a květina se snadno převrátí s hrncem. Včasné provedení procedur pro zkrácení větví bastarda pomáhá udržovat rovnováhu koruny.

Jak to udělat správně

Porušení pravidel prořezávání a štípání může způsobit nenapravitelné škody na květině. Proto je důležité vědět, jak vytvořit strom peněz.

Nový postup ke zkrácení výhonků Crassuly můžete zahájit až poté, co se vzpamatoval z posledního prořezávání. V tomto případě jsou všechny zakřivené a vysoce rozvětvené výhonky prořezány, takže je získána přímá větev.

Výsledné části musí být dezinfikovány speciálními prostředky. Často se k tomu používá roztok manganu nebo drcené aktivní uhlí. Řezané části rostliny lze použít k množení.

Poznámka!Je třeba vzít v úvahu také stáří rostliny: spodní větve a listy mladého keře jsou zcela odříznuty a dospělá rostlina potřebuje hlubší ztenčení koruny.

Schémata formování korun pro Crassulu

Hlavní prořezávání se doporučuje na jaře. Následné korekční postupy se obvykle vyskytují v létě, kdy se výhonky aktivně větví a tvoří mnoho nových masitých listů.

Květinářství vyvinulo několik základních schémat, podle nichž je odříznuta tlustá žena - jak vytvořit korunu je popsáno níže:

 • Technika bonsai zahrnuje neustálé odstraňování spodních výhonků a listů z centrálního kmene, díky čemuž se stává silnějším a silnějším.
 • Vytvoření poměrně vysokého stromu se silným holým kmenem a bujnou korunou je možné pouze při řezání mladé rostliny. Postupy tváření se provádějí pravidelně po celou dobu životnosti květu, během něhož jsou všechny boční výhonky a listy zcela odříznuty. Odstranění větví z dospělého keře nepřinese požadovaný výsledek, ale může rostlině jen ublížit.
 • Vytvoření úhledného, ​​zaobleného, ​​svěžího keře malé výšky je možné odstraněním nových listů z kmene a zkrácením rostoucích větví.
 • Rozsáhlá crassula se získá včasným sevřením špiček větví, díky nimž začnou růst výhonky z postranních pupenů.

Květinu lze tvarovat téměř do jakéhokoli tvaru

Po proceduře prořezávání je nutné provést vrchní obvaz, který pomáhá květině zotavit se.

Co dělat pro svěží rozvětvení koruny

Svěží, rozvětvený strom peněz můžete pěstovat pouze dodržováním správných zemědělských technik:

 • pravidelně odstraňovat přebytečné větve a listy;
 • pravidelným zaléváním;
 • hnojení rostliny speciálním hnojením dusíkem, které přispívá k tvorbě nových listů;
 • udržování potřebné vlhkosti vzduchu, teploty a zajištění dostatečného osvětlení květu v místnosti;
 • přijímání včasných opatření k prevenci a tlumení chorob a škodlivého hmyzu.

Mladá rostlina roste velmi aktivně, takže je každoročně přesazována na jaře a zvedá větší květináč. Crassula vyžaduje volnou prodyšnou půdu, pod kterou musí být umístěna drenážní vrstva. Dno velkého hrnce by mělo mít speciální otvory pro odvod přebytečné vlhkosti.

Důležité!Při výsadbě tlusté ženy se do půdy okamžitě přidávají organické látky a minerály, které posilují kořenový systém a aktivnější růst zeleně.

Kvůli zvýšené vlhkosti v půdě strom peněz přestane růst, jeho listy se otupí a získají bolestivý vzhled, kořeny a kmen mohou hnít.

Oslabená rostlina je napadena škůdci. Zalévání rostliny by proto mělo být pravidelné, ale bez stagnace vlhkosti v půdě. Doporučuje se provádět dvakrát týdně v horkých letních dnech, ne více než jednou týdně v zimě.

Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, je nutné provést osvěžující nástřik. Kromě zvýšení úrovně vlhkosti pomůže tento postup zbavit listy hromadícího se prachu.

Přebytečné výhonky je třeba stříhat na samé základně.

Peníze strom miluje dobré osvětlení, ale měl by být zastíněn před přímým slunečním světlem. Pokud tak neučiníte, mohou se na masitých listových deskách objevit černé skvrny popálenin. Měli byste také otočit rostlinu směrem ke světlu, aby všechny části koruny dostaly svůj podíl na osvětlení.

Nejvhodnější teplota pro tukovou ženu je +16 .. + 20 ° C, se zvýšením těchto ukazatelů může rostlina začít zbavovat listů.

Poznámka! Složení obvazů pro crassula musí nutně zahrnovat fosfor, draslík a dusík.

Jak štípnout tlustou ženu

Ne každý květinář ví, jak z toho parchanta udělat krásný strom. Kromě včasného prořezávání potřebuje rostlina špetku, při které jsou její horní části odstraněny z větví. Tento postup zabraňuje růstu výhonků na délku. Kromě toho vám umožňuje získat požadovaný tvar pouzdra, díky čemuž je roztažený, kulatý nebo plíživý.

Pro zákrok nejsou zapotřebí žádné speciální nástroje - vrcholy výhonků lze ručně zkrátit. Nejběžnější zkrácení prsty dolních a horních větví, díky nimž můžete uspořádat strom ve stylu bonsai.

Důležité!Takový postup nejenže dodává květině dekorativnost, ale také ji zbavuje zahušťování koruny, to znamená, že má také hygienické účely.

Špičky výhonků sevřete čistýma rukama

Kdy první sevřít

Poprvé se postup provádí po výskytu 4 párů listů. Můžete nechat více spárovaných listových desek, ale je třeba mít na paměti, že pak se zarostlá koruna ukáže být zbytečně těžká.

Rostlina je sevřená, dokud nezíská určitý vzhled. Nelitujte malých listů, které vyžadují štípání, protože budou následně zasahovat do samotné rostliny.

Jak a kdy provést preventivní sevření

Mladá rostlina ještě nemá velké množství velkých, těžkých větví.Proto se Crassulae v prvních letech života často snaží vytvořit silný strom se silným a stabilním kmenem, který v budoucnu udrží korunu.

Horní část výhonku se odstraní čistými prsty nebo dezinfikovanou pinzetou a uchopí extrémní pár listů na samé základně. Pohyb by měl být přesný, mírně zkroucený, ne trhaný. Pokud listy nejsou úplně odtrhnuté, budou pokračovat v růstu, i když budou deformovány.

Prořezávání Crassula

Než se pustíte do tohoto postupu, měli byste si podrobně prostudovat, jak správně prořezat strom peněz. Rostlina zvyklá na každoroční zkracování výhonků se v dospělosti snáze vzpamatuje. To je jediný způsob, jak získat zdravou květinu s krásnou korunou požadovaného tvaru.

Poznámka! Všechny postupy pro zkrácení výhonků rostliny se doporučují provádět ráno.

U mladého stromu

Prořezávání je přípustné pouze u ostře naostřeného nástroje, jinak můžete stromu ublížit. Doma obvykle používají prořezávání mladého Crassulu následující postupnou techniku:

 1. Spodní malé výhonky, stejně jako jednotlivé větve, jsou zcela odříznuty.
 2. Sevřete boční procesy.
 3. Ve zralých lignifikovaných větvích odstraňte nejvzdálenější pár listů.
 4. Odřízněte horní větve, táhnoucí se do výšky.
 5. Všechny řezy se navlhčí vodným roztokem manganistanu draselného.

Peníze strom, který nebyl ořezán v prvních letech života, roste široký a aktivně křoví.

Poznámka! Větve jsou zkráceny o ne více než 1/3 a řez je proveden v úhlu 45 °.

Po správném prořezání vytvoří rostlina silný centrální stonek

U starého stromu

Zvláště je třeba zkrátit strom peněz starší 5 let. Jinak by se jeho centrální kmen mohl zlomit, neschopný unést mocné výhonky a silné listy. Přerostlý dospělý Crassula se prořezává takto:

 1. Určete nejširší a nejsilnější centrální kmen.
 2. Všechny výhonky jsou oříznuty ze spodní části rostliny.
 3. Odřízněte všechny silné.
 4. Odstraňte velké listy a malé výhonky v horní části keře.
 5. Profily jsou dezinfikovány a mazány zahradním lakem.

Řezané části bastarda se používají ke kořenům jako samostatné rostliny.

Tvorba sukulentních korun typu bonsaje

Tvar bonsaje má silný centrální kmen s větvemi visícími dolů. Takovou rostlinu lze získat pravidelným prořezáváním a štípáním výhonků na různých úrovních.

Procedury tváření se začínají provádět na mladé rostlině a zároveň se posiluje centrální kmen. K tomu je třeba na jaře a v létě v dolní části kmene zastřihnout zbytečné větve a horní zkrátit. Květina je pravidelně napojena a krmena, poté se kmen stává silnějším a širším.

První 2-3 roky zůstávají 2 nejsilnější větve poblíž stromu, což jim umožňuje růst, a poté jsou zkráceny na požadovanou délku. Dále jsou větve rostoucí svisle nahoru prořezány a konce jsou odříznuty od bočních. Kromě toho jsou všechny horní výhonky sevřeny, takže větve pokračují v růstu pouze směrem dolů.

Jak výhonky rostou, všechny přebytečné výhonky by měly být včas oříznuty.

Důležité! Skutečný bonsai od tlusté ženy se ukáže, pouze pokud bude každý rok transplantován v souladu se všemi pravidly.

Další péče po prořezání

O prořezanou sukulentní rostlinu je třeba řádně pečovat, aby se dobře a rychle vzpamatovala. Nejdůležitější je udržovat úroveň vlhkosti a teploty vzduchu v místnosti, kde se květina nachází.

Crassula vděčně reaguje na dodržování podmínek zadržení

Aby byl postup prořezávání stromu peněz bezbolestný, měli byste dodržovat následující pravidla:

 • ošetřujte sekce denně dezinfekčními sloučeninami, aby mohly dobře přerůst;
 • zajistit rostlině dostatečné osvětlení;
 • nastavte teplotní režim v místnosti v rozmezí +15 .. + 18 ° C, zabraňte tak i krátkodobému podchlazení pod +6 ° C;
 • pravidelně hnojit půdu v ​​květináči komplexními sloučeninami pro sukulenty;
 • nastříkejte keř stříkací lahví a setřete prach z listů;
 • zalévat květ každé 2-3 dny, vyhnout se stagnující vlhkosti.

Poznámka! Voda pro zavlažování musí sedimentovat nejméně 6 hodin a musí mít pokojovou teplotu.

Nádherný načechraný exemplář Crassuly můžete doma získat pouze řádným pravidelným prořezáváním šťavnatého. Zarostlý dobře upravený strom peněz bude vypadat velmi atraktivně a bude skvělým doplňkem k designu místnosti.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada