Spathiphyllum květ - reprodukce doma

S odkazem na krásně kvetoucí rostliny je spathiphyllum velmi populární. To je usnadněno snadnou péčí, dekorativností, schopností vytvořit v domácnosti příznivou atmosféru. S trochou opatrnosti můžete dosáhnout významných výsledků. Mnoho lidí se zajímá o to, jak šířit spathiphyllum. Ačkoli tento postup nevyžaduje mnoho zkušeností, znalost metod a dodržování pravidel jsou zásadní.

obecný popis

Oválné listy rostliny se špičatým koncem vyrůstají ze země; stonek u mnoha druhů chybí. Oddenky vyrůstají z oddenku s listy od 15 cm do 1,5 m na výšku. Účelem jarního květu je přilákat hmyz k opylování a vývoji semen. Někdy je tento proces pozorován opakovaně po celý rok. V rostlinné říši tropů a subtropů se spathiphyllum nachází na spodní vrstvě. Postrádá toleranci k jasnému slunečnímu světlu. Při jeho úplné nepřítomnosti lze období kvetení snížit na polovinu.

Spathiphyllum v přirozeném prostředí

Rostlina se ve stínu cítí dobře, preferuje rozptýlené světlo. Když na něj dopadají jasné přímé paprsky, listy vyblednou a vyschnou. Na základě tohoto vzoru se pro umístění kultury v domě vybere severní, západní nebo východní okno.

V Evropě se spathiphyllum objevil na konci 19. století, kdy byl přivezen z americké džungle. Objevitel je považován za německého průzkumníka G. Wallise, po kterém je pojmenována jedna z odrůd.

Jak se spathiphyllum množí in vivo

Jak se rozmnožuje květ spathiphyllum? Je zajímavé dozvědět se o tomto procesu v přírodních podmínkách. Rodnou zemí rostliny je Jižní Amerika, je také přítomna v tropech Asie, Filipín a Střední Ameriky. Nachází se ve stínu velkých stromů a podél bažinatých břehů řek. Divoká zvěř odhaluje desítky druhů, které se liší velikostí a barvou okvětního lístku (plachty). V domácí květinářství se zakořenily pouze bílé exempláře s vytrvalostí.

Pro úspěšnou reprodukci růžic a semen nemusí rostlina potřebovat tolik světla a teploty (od 15 do 32 stupňů), ale dostatečnou vlhkost prostředí, stejně jako nepřítomnost průvanu a ochlazení půdy. Reprodukce semen je prakticky možná pouze v přírodě, když okamžitě spadnou do příznivého prostředí pro klíčení. Vegetativní metoda (řízky, růžice) je možná i uvnitř s výrazným růstem kořenů.

Požadavky na podmínky zadržení

Při příliš malém osvětlení se listí nezmění velmi příznivým způsobem. I když se zahušťuje, stává se mělkým a táhne se. Úspěšná reprodukce i kvetení, které v příznivém případě potěší svou dobou trvání, jsou diskutabilní. Nové rostliny se při nedostatečném osvětlení nezakořenily.

Doma chci, aby se spathiphyllum šířil a získal stabilní kvetení, zdravý vzhled. Východiskem je pozorování přírodních podmínek. Kromě výběru parapetu můžete přidat podsvícení konvenční lampou. Její rostlina vnímá příznivě.

Pozornost! V létě je vhodné pěstovat kulturu květináčů na balkóně nebo na zahradě a zvolit mírně zastíněné místo, které chrání zeleň před popáleninami.

Existují další požadavky, které zajišťují příznivý chov spathiphyllum:

 • Pokojová teplota. Když poklesne o méně než + 18 ° C, vývoj se zastaví. Spathiphyllum a jeho proces vyžadují pro přežití 22 nebo 23 stupňů. Problém lze vyřešit pomocí mini skleníku.
 • Průvan vede k nemoci dokonce i u dospělých rostlin, zejména mladých jedinců.
 • Půdní vlhkost je nutná značná, bez vysychání, jinak list vadne. Ale také excesy, stagnující vlhkost vedou ke smrti kořenů. Listy jsou v tomto případě pokryty tmavými skvrnami.

Mladé sazenice jsou velmi citlivé na vlhkostní režim. Zranění ji může také zabít. Přirozeným pěstebním prostředím jsou vlhké ovzduší. V místnosti bude rostlina vyžadovat postřik. Bude se lépe reprodukovat ve skleníku. Přirozené způsoby, jak pěstovat plantáže, jsou nadměrný růst oddenků. Na základně rostliny se vytvářejí nové růžice a přirozený výsev nastává také po odkvětu.

Vlastnosti reprodukce doma

Tento zástupce aroidů je poněkud jedovatý a může způsobit alergie. Při manipulaci s ním si musíte dávat pozor na dermatitidu. Ale nevypouští škodlivé látky do ovzduší. Naopak dokonale čistí životní prostředí. K vytvoření takového efektu by mělo být v jedné místnosti asi 7 kopií.

Rostoucí spathiphyllum

Získat další rostliny není problém. Ti, kteří mají rádi tuto kulturu, mohou reprodukovat existující exemplář spathiphyllum. S jednoduchou akcí si poradí i domácí začátečníci.

Aby byl postup úspěšný, musíte dodržovat pravidla. Zaznamenává dobrý růst, květinářství se zajímá o to, jak lze spathiphyllum množit doma.

Z dospělého vzorku se získávají tři druhy rostlinného materiálu:

 • semena;
 • výstřižky;
 • části pouzdra pro dělení.

Lidé, kteří mají rádi spathiphyllum v domě, se rozhodnou rozšířit plantáž. Je důležité vyhnout se řadě běžných chyb. Nejoblíbenější metodou chovu jsou řízky nebo štípání oddenků. Používají se také semena vnitřního spathiphyllum, která je setí. Tato metoda je méně častá kvůli řadě obtíží.

Charakteristikou péče o rostliny je potřeba pravidelné transplantace. Je vhodné použít tento proces pro simultánní reprodukci.

Podrobný průvodce množením řízky

Úspěch vegetativní reprodukce je velmi pravděpodobný, je použitelný téměř u všech zástupců flóry. Rozdělení keře je jednoduchý proces a je třeba ho provádět opatrně. Tajemství vegetačního období spočívá v tom, že formace "dětí" na základně vám umožňuje úspěšně transplantovat. Listová růžice má malé kořeny; na jaře se snadno oddělují.

Je čas na transplantaci spathiphyllum

Sekvenování:

 • Je nutné zkontrolovat a najít vegetativní materiál (rozety, výhonky).
 • Malé výhonky, které se vynořily z půdy, mají velikost až 3 cm. Pokud nejsou odděleny, zvětší se a vytvoří novou velkou růžici. Ostrým nožem jsou jedním pohybem odříznuty podél spojovací páteře.
 • Potomstvo je vyjmuto, vyšetřeno, zda má kořeny, a poté zasazeno do země. Obvykle vyrábějí skleník nebo skleník pro přizpůsobení. Pokud není kořenový systém, může být předem vypěstován v nádobě s vodou.

Pozornost! Nůž se doporučuje otřít alkoholem proti plísním.

Ze stonků

Způsob, jak šířit spathiphyllum řízky a jak pořizovat výhonky, není během vegetačního období jediný možný. Vnitřní květina je také vystavena oddenkovému rozdělení.

Metoda krok za krokem:

 • Jarní období je vybráno současně s potřebnou transplantací.
 • Oddenek je řezán ostrým nožem. Řezy jsou posypané dřevěným uhlím (neaktivováno).
 • Získají se samostatné stonky, které jsou zasazeny pod průhledným víčkem.

Kořenové řízky se zakořenily téměř ve všech případech, ale pouze zkušení květinářství provádějí postup správně. Riziko zkažení původní rostliny je velmi vysoké.

Z listů

Šíření spathiphyllum listem jako je begonia je nemožné. Jednoduše namočený ve vodě nebo pohřben v zemi, nedává kořeny, umírá. Proto se metoda na tuto kulturu nevztahuje.

Jak klíčit spathiphyllum výhonky ve vodě

Rozety s listy a malými kořeny lze držet v nádobě s vodou. V průběhu času bude kořenový systém růst.

Rozdělení keře spathiphyllum

Květina je zasazena do samostatné nádoby a jsou vytvořeny nezbytné podmínky pro zalévání, teplotu (asi 22 stupňů), osvětlení.

Pokyny pro pěstování ze semen

Metoda šíření semen není spolehlivá. Ve většině případů není úspěchu dosaženo. Toto je teoreticky považováno za možné:

 1. Bude vyžadováno umělé opylení, které ne každý uspěje doma.
 2. Nízká klíčivost, zejména v průběhu času. Můžete jen doufat s okamžitým setím.
 3. Rašelina a písek nezaručuje optimální vlhkost a podmínky větrání, i když vytvoříte skleník.

Ze všech těchto důvodů je pro pěstitele snazší množit plodinu vegetativními metodami.

Jak správně rozdělit spathiphyllum během transplantace

Jak správně rozdělit spathiphyllum během transplantace? Kořeny musí být rozmotané, dávejte pozor, abyste je nepoškodili. Můžete zakořenit řízky v perlitu, vlhkém písku. Doporučuje se zakrýt každé pouzdro průhledným uzávěrem s ventilačními otvory nebo pravidelným větráním. Poté, co každý řez posílil kořenový systém, je přenesen na substrát z trávníku, rašeliny, písku, listové půdy, 1: 2: 1: 2.

Pozornost! Když se do půdy přidá mech sphagnum, bude zabráněno náhlému vysychání.

Když uvažujeme o tom, jak se spathiphyllum množí, myslíme tím jeho mnoho výhod. Kombinuje přitažlivost se schopností čistit vzduch. Pomocí popsaných metod a pravidel bude snadné se s tímto postupem vyrovnat.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada