Vnitřní máta: domácí péče a metody chovu

Vnitřní máta (plectranthus) je vytrvalá vždyzelená rostlina rodiny Yasnotkov. Plectrantus přišel do Ruska z Jižní Afriky, jedinec je také běžný v Austrálii. Rod spojuje 250 druhů bylinných trvalek a keřů, bohatých na velkolepé listy s vyřezávanými okraji, pestrou bílo-krémovou barvou. Kvete bílými, fialovými, fialovými zvonky, shromážděnými v mnohokvětých květenstvích. Kultura se dobře zakořenila v pokojových podmínkách s mírným teplem a vlhkostí.

Domácí péče

Osvětlení

Housemint se aktivně vyvíjí v jasném, ale rozptýleném světle. Přímé sluneční světlo se nedoporučuje. Umístěním hrnce máty na parapet na jižní straně místnosti byste měli zajistit povinnou ochranu kultury pomocí obrazovky. Při krátkých hodinách denního světla potřebuje keř další osvětlení pomocí neonové lampy.

Zalévání

Od jara do konce léta se domácí máta zalévá podle tvorby suché kůry v květináči (optimální interval mezi vlhkostí je 3-4 dny). V období podzim-zima je zálivka omezena na mírné a půdu navlhčí den nebo dva poté, co vrchní vrstva půdy vyschne. Vysušení hliněné kómy vyvolává špatné kvetení a padání pupenů, zamokření vede k hnilobě kořenového systému a parazitování jedince. Pro zavlažování kultury se používá usazená voda při teplotě místnosti.

Pěstování dekorativní máty doma

Vlhkost vzduchu pro máty nehraje žádnou roli při teplotách pod 22 stupňů, v nepříjemnějším období od vysušení se jedinec nastříká. Nedostatek vlhkosti na listech a stoncích hrozí rychlým odpařováním a ztrátou nahromaděné vlhkosti. Vnitřní máta chřadne.

Priming

Půda používaná k pěstování molárního stromu by měla mít nízkou hustotu. Existuje pět hlavních složek substrátu pro pokojovou mátu: ve stejném poměru humusu, sodíku a listové půdy, stejně jako poloviny části říčního písku a rašeliny. Při absenci listové půdy ji nahradí běžnou zahradní půdou. Bylo by užitečné přidat perlit, který reguluje obsah vlhkosti v podkladu a dodává mu „vzdušnost“.

Poznámka! Subtropické plodiny vyžadují provzdušňování a jsou nenáročné na krmení. Od dubna do srpna by měla být přidána hnojiva. Aktivní růst plectrantus je stimulován minerálními a organickými sloučeninami, střídáním fondů jednou za dva týdny.

Teplotní režim

Ve svém přirozeném prostředí roste dekorativní máta ve stínu tropických stromů při teplotě 20–22 stupňů. Pro domácí odrůdy je docela vhodný režim vzduchu v místnosti. Ochlazení místnosti na 15 stupňů vyvolává pokles listí, další smrt rostliny.

Poleva

Prořezávání mladých výhonků plectrantus je předpokladem pro vytvoření svěžího keře. Chcete-li, aby „tlapky“ stoličky viseli ze secího stroje, je třeba častěji štípat. Postup zahrnuje zkrácení slabých a bezlistých výhonků na polovinu. Řezané stonky a listy máty jsou vhodné pro přípravu kořeněných pokrmů a antibakteriálních léků.

Transplantace rostlin

Okamžitě po zakoupení pokojové květiny je nutná transplantace máty.Při zachování celistvosti hliněného kómatu je rostlina pečlivě přemístěna do květináče většího průměru. Po dobu 5 let se transplantace provádí každoročně, v následujících obdobích - jednou za 2 roky. Když hrozba jarních mrazů pomine, je kultura připravena k přesazení do půdy. Manipulace se provádějí na začátku vegetačního období.

Poznámka! Pro vyklíčení květu štětiny je lepší zvolit středně velká jídla, molární strom má silný kořenový systém, velké nebo ploché květináče negativně ovlivní odvodnění, což je pro kulturu nesmírně nutné.

Nemoci spolubydlící

Zčernalé listy

Pokud špička listu zčerná a uschne, existuje několik důvodů: nízká vlhkost vzduchu, tvrdá voda pro zavlažování, vysoká pokojová teplota nebo naopak nízká. Suché ztmavnutí je často důsledkem popálení. Pro zalévání pokojových rostlin je dobré používat rozmraženou a dešťovou vodu při pokojové teplotě. Abyste zabránili popáleninám, je důležité zabránit kontaktu listů s oknem, abyste zabránili přímému slunečnímu záření. Máta dobře roste v částečném stínu.

„Pomalé“, měkké nebo mokré stínování je známkou hojného zalévání, příliš nízké teploty v místnosti, průvanu nebo nadměrného zhutňování půdy v květináči.

Poznámka! Pokud jsou nalezeny tmavé měkké listy, mělo by být zavlažování zastaveno na dva týdny a půda v květináči by měla být uvolňována častěji, aby byl zajištěn přístup vzduchu ke kořenům. Další zalévání by mělo být provedeno, protože horní kůra vysuší o 2-3 cm.

Pokud zčernalé oblasti na listech navlhnou, kluzce, je možné hnilobu kořenů. Po vyjmutí květu z nádoby je nutné prozkoumat procesy a poškozené kořeny oříznout na bílou zdravou tkáň. Posypte řezy dřevěným uhlím a přesaďte vzorek do větší nádoby.

Sušení listu

Pokud květ máty vyschne a rozpadne se, rostlině chybí vlhkost. Při nedostatku světla se tvoří podlouhlé stonky a malé bledé listy. Na příliš jasném slunci listy zčervenají a zvlní se nebo zhnědnou a uschnou.

Metody reprodukce

Pro reprodukci plectrantus se používají řízky, semena nebo rozdělení keře. Metody jsou jednoduché a efektivní, 96% rostlinného materiálu se rychle zakoření v novém květináči.

Výstřižky

Voňavý plectrantus se snadno množí řízky a listy. Proceduru můžete provádět po celý rok. Hlavní věc je používat zdravé procesy. Řezané vrcholy se ponoří do sklenice s vodou (v případě plechu je vhodné vyloučit kontakt plechového plechu s vodou). Po 1-2 týdnech se objeví kořeny, rostlina bude vhodná k přesazení do nádoby s půdou.

Výsadba řízků pokojové máty

Rozdělení keře

Metoda je účinná pro každoroční transplantaci kultury s vyvinutým kořenovým systémem. Procesy oddělené od oddenku hlavního květu se okamžitě usadí do samostatných nádob s předem připraveným substrátem.

Fáze postupu:

  1. Indický brutnák se vyjme z květináče a lehce setřese z kořenů.
  2. Oddenek je rozdělen ostrou čepelí.
  3. Řezy jsou ošetřeny uhlím, aby se zabránilo rozpadu procesů.
  4. Nové fragmenty se přesazují do příslušných nádrží.
  5. Mírně zvlhčete směs půdy a poskytněte náležitou péči.

Výsadba semen

Semena máty klíčí na jaře při teplotě 20–24 ° C. Semena stačí rozptýlit po půdě a lehce vtlačit jednotlivé fragmenty do půdy. Plectrantus se objeví do týdne a bude potřebovat mírné zalévání. O měsíc později se pěstované sazenice přesadí do květináče s půdou.

Používání máty

Evergreen mexická máta má analgetické, expektorační, močopudné, protizánětlivé a diaforetické vlastnosti, je známá mírnou sedací a je vynikajícím antioxidantem.

Rozsah použití kubánského oregana je poměrně široký:

  • Ve vaření.Plectrantus je kořeněná plodina podobná aroma a chuti jako oregano a tymián. Čerstvé a sušené listy máty jsou ochuceny zeleninou, masem a kuřecími pokrmy. Máta dává vynikající chuť a jemnou vůni jehněčímu, hovězímu masu a zvěřině. Španělský tymián dodává zvláštní kouzlo dušeným masům, náplním, polévkám a omáčkám.
  • V květinářství. Plectrantus je oblíbená kultura většiny pěstitelů květin. Dekorativní a antibakteriální vlastnosti pokojové rostliny s vůní máty a citronu přimějí mnoho květinářů používat květinu v dekoraci místnosti, terasy, balkonu, zimní zahrady, skleníku. V subtropech a tropech je francouzský tymián častým návštěvníkem zahrad a zeleninových zahrad.

Důležité! Výrazné fytoncidní vlastnosti domácí květiny s vůní máty a citronu přispívají k rychlému ničení škůdců. Vytrvalé éterické oleje osvěžují vzduch ve skleníku a dodávají lehkost a příjemnou vůni, pozitivní náladu, účinnost a vnitřní harmonii.

  • V medicíně. Výhody plectrantus v lidovém léčitelství jsou dosaženy fytoncidními vlastnostmi, expektorančními, diaforetickými, diuretickými, protizánětlivými a analgetickými účinky a mají mírný sedativní účinek.
  • Doma. Příjemnou vůni citronové máty plectrantus a phytoncidní vlastnosti pokojové máty obyvatelé mnoha zemí velmi oceňují při vytváření sáčků na ochucení prádla a oděvů.

Populární odrůdy plectrantus

Doma můžete pěstovat několik druhů pokojové máty. Mezi ruskými zahradníky jsou oblíbené tyto odrůdy: Ernstův keř, plstěná máta, Limelight, Ertendalova odrůda, whorled, Uwongo, Mona Lavender. Madagaskarská kultura je považována za nejkrásnější (druhé jméno je plectranthus ve tvaru Coleus).

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada