Geranium - Prořezávání pro svěží květ, aby kvetl a byl načechraný

Geranium (aka pelargonium) se velmi často pěstuje v obyčejných městských bytech. Je těžké najít dům bez této živé živé dekorace. Tato popularita je způsobena krásou a nenáročností květu. Kromě toho se rostlina může pochlubit širokou škálou druhů a odrůd. Geranium lze pěstovat nejen v květináčích, ale také na otevřených postelích. Pelargonium má navíc ochranné funkce: odpuzuje škodlivý hmyz svým zápachem.

Taková nádherná květina si zaslouží lepší životní podmínky. Chcete-li zvýšit a zachovat dekorativní vlastnosti kultury, musíte muškáty včas prořezat. V opačném případě pelargonium nejenže ztratí své velkolepé kvetení, ale také ztratí své standardní dekorativní vlastnosti: jak rostou horní výhonky, spodní větve budou postupně holé, což z květu učiní neatraktivní. Mnoho lidí, kteří čelí tomuto problému a nerozumí jeho příčinám, muškáty odhodí. Stačí však provést prořezávání včas, pak si květina uchová svou krásu po mnoho let.

Mnoho nezkušených majitelů přemýšlí, jak stříhat muškáty, aby byly rozkvetlé a nadýchané. Postup je součástí povinného a zároveň nekomplikovaného programu péče o rostliny. Pokud květinu ponecháte bez dozoru, kvetení bude vzácné a vzácné, zeleň začne opadávat a kultura chřadne. Prořezávání je velmi důležitý postup, který vám umožní vytvořit svěží, rovnoměrný keř, aby kvetení bylo jasnější a delší. Existují 3 způsoby, jak prořezat muškáty:

 • Domů (podzim);
 • Poleva;
 • Podzim.

Kdy stříhat muškáty

Doba procedury závisí na konkrétní metodě. Hlavní prořezávání se provádí bezprostředně po zimování, to znamená na samém začátku jara (konec února - začátek března). Do této doby vegetační období ještě nezačalo, takže všechny poškozené části rostliny po prořezání budou mít čas na zotavení.

Pelargonium

Podzimní procedura spadá do doby, kdy kvetení končí, a to od začátku září do prosince. Spočívá v odstranění suchého listí a stopek. Tento typ prořezávání zlepšuje dekorativnost muškáty, přičemž nijak neovlivňuje následné kvetení. Manipulace probíhají v říjnu. Pokud jsou pozorovány nemocné stonky, poškozené části lze odstranit dříve, než se očekávalo. Toto prořezávání brání šíření nemoci na zbytek rostliny.

Na notu. V oblastech s mírným podnebím se muškáty často pěstují na záhonech, a pokud není zima příliš chladná, nechávají se tam na zimu. Na místech, kde převládá chladné podnebí, se muškáty po dobu mrazu přesazují do květináče.

V zimě není povoleno sevření, protože rostlina spí. Výjimkou jsou ty odrůdy muškáty, které mohou v zimě kvést.

Důležité! Prořezávání vyžaduje včasnost. Zpožděná manipulace způsobí, že pelargónie kvete příliš pozdě (rostlina nemusí vůbec kvést).

Prořezávání by se nemělo provádět ani v zimě, pokud výhonky nemají čas příliš růst (v únoru je povoleno odstranit jeden problémový kmen). V tomto případě se doporučuje nahradit prořezávání štípáním.

Prořezávání pelargónie

Muškáty jsou dvou typů: roční a celoroční.V prvním případě je prořezávání volitelné a provádí se pouze za účelem opravy tvaru květu. Ve druhém případě se provádí dvakrát ročně, zatímco mladé muškáty se doporučují stříhat jednou ročně.

Četnost postupu závisí také na typu pelargonia. Miniaturní odrůdy takové manipulace potřebují mnohem méně často než ostatní.

Potřebuji vědět! V prvním roce života nelze rostlinu stříhat. Pro tvarování květu lze výhonky částečně odstranit.

Proč potřebujete prořezávání

Jak se stonky prodlužují, spodní výhonky začínají holé. Výsledkem je, že listy zůstávají pouze na horních výhoncích. Faktem je, že pelargónie téměř nikdy nedává boční výhonky. Chcete-li "probudit" pupeny umístěné na nich, je nutné provést prořezávání. Díky tomu se tvoří nové výhonky s mladými pupeny.

Hlavní postup je zaměřen na stimulaci bohatého kvetení a vytvoření symetrického keře.

Podzimní prořezávání slouží jako preventivní opatření, v případě potřeby se provádí štípání.

Pozornost! Nedostatek slunečního světla v zimě způsobí, že se rostlina natáhne. Výsledkem je, že dekorativnost pelargonia je výrazně snížena. Neměli byste však spěchat ke zkrácení stonků, je lepší počkat až do konce sezóny. Na konci února lze stonky oříznout na 2/3 délky. Tomuto postupu se lze vyhnout, pokud se předem postaráte o kvalitní osvětlení muškáty přidáním osvětlení fytolampy.

Prořezávání je tedy nutné pro:

 • Probuzení mladých ledvin.
 • Vytvořte úhledný tvar keře.
 • Tvorba nových květenství.
 • Získejte bohaté kvetení.
 • Prodloužená doba kvetení.
 • Reprodukce kultury pomocí nových výhonků (k pěstování pelargónie lze použít semeno, listovou desku a řízky).
 • Odstranění poškozených oblastí pelargónie.

Svěží tvorba koruny

Bez ohledu na typ a odrůdu, ke které rostlina patří, je prořezávání povinné. Dále budeme hovořit o pravidlech prořezávání, včetně vlastností každé metody, jak štípat muškáty tak, aby rostly silněji.

Svěží květ pelargónie

Pro vysoce kvalitní postup budete potřebovat velmi tenkou čepel nebo nůž.

Doporučení. Je lepší nepoužívat jednoduché nůžky, protože při manipulaci mohou poškodit stopku v místě řezu.

[/ upozornění]

Před zahájením účesu musíte pečlivě prozkoumat květinu a určit, které části budou muset být odstraněny, takže výsledkem bude rovnoměrný, čistý keř a nebudou žádné holé stonky bez listů a květenství.

Důležité! Na konci léta, kdy začíná proces vadnutí, je řezání pelargónie povinné. Pokud po ukončení procedury zůstane hlavní stonek zelený, rostlina přežije a za 3-5 dní se vytvoří nové listy. Pokud po oříznutí kmen ztmavne a začne vysychat, pelargónie zemře.

Pokyny pro účes zahrnují následující algoritmus akcí:

 1. Nejprve musíte odstranit sušené listy a květy, které začínají blednout. Výsledkem je, že rostlina nebude plýtvat energií při tvorbě nových výhonků a obnově starých tkání.
 2. Určete, které části rostliny chcete odstranit.
 3. Proveďte řez dezinfikovanou čepelí přes uzel listu, který by měl směřovat k vnější straně keře. Ošetření se provádí alkoholem, vroucí vodou nebo speciálním dezinfekčním prostředkem. Ruce by také měly být čisté.
 4. Geranium je rozřezán na polovinu, což zajistí výměnu vzduchu uvnitř keře a přístup světla a vlhkosti ke vzdáleným spodním listům. Tím se sníží riziko vzniku plísňových onemocnění. Musíte odstranit ty větve, které směřují dovnitř koruny, a ponechat jen ty, které rostou ven.
 5. Místa řezu ošetřete drceným aktivním uhlím a skořicí. To je nutné, aby dřík nehnil.

Je velmi důležité vzít v úvahu vlastnosti konkrétního druhu a odrůdy pelargónie. Jeden druh rostliny může mít velmi malou hlavní stonku, která dorůstá široko na dně keře. Druhý je charakterizován kaskádovými výhonky. Třetí má vysoký stonek, který má sklon nahoru.

Potřebuji vědět! Pomocí prořezávání je nemožné radikálně změnit tvar pouzdra. Takové pokusy povedou ke smrti květu.

Zahradní nůž na odstraňování výhonků

Vlastnosti podzimního prořezávání

Nejprve musí pelargónie kvést, teprve poté může být připravena na hibernaci. V období od prosince do poloviny února je rostlina velmi oslabená, proto v této době nelze provádět prořezávání.

V místě prvního listového uzlu je třeba odstranit dlouhé zbytečné výhonky. V tomto případě stonky v budoucnosti nevyklíčí. Aby prořezané větve v budoucnu pokračovaly v růstu, musí být odstraněny na místě nad uzlem.

Hlavní stopka je také oříznuta o 1/3.

Funkce jarního prořezávání

Procedura se provádí na konci února - poloviny března. Manipulace se provádějí s ohledem na velikost pelargónie. Velký keř by neměl být podroben radikální manipulaci (i při zohlednění jeho velikosti). V opačném případě bude rostlina věnovat veškerou svou sílu tvorbě listů a výhonků na úkor tvorby květenství (objeví se s velkým zpožděním nebo vůbec nebudou). Proto stačí stříhat příliš dlouhé, holé stonky, nemocné větve. U malého pouzdra můžete provést větší nastavení.

Poleva

Před sevřením muškáty musíte najít největší horní pupen na stonku, který je zodpovědný za vegetační období. Můžete jej sevřít prsty a opatrně oddělit od natáčení. Těsně posazený pupen lze připnout pomocí zahradního zahradního nůžky.

Na notu. Kvetení obvykle začíná v květnu. Štipka pelargónie je důvodem, proč kultura začíná kvést později než obvykle (v květnu). To je způsobeno skutečností, že živiny jsou spotřebovány při tvorbě postranních procesů.

Sevření muškáty

Péče po prořezání

V tomto případě není nutná žádná zvláštní péče. Standardní program zahrnuje následující akce:

 1. Na konci procedury se pelargón umístí na chladné místo.
 2. Místa řezu jsou ošetřena hojivým činidlem: skořicí nebo aktivním uhlím.
 3. Počet zavlažování a postřikování je snížen. Přebytečná vlhkost povede ke smrti květu.
 4. Zajistěte rozptýlené osvětlení. Při nedostatku světla jsou muškáty umístěny pod umělou lampu.
 5. Rostlina je krmena hnojivy obsahujícími dusík, aby se co nejdříve objevily nové výhonky. Kyselina boritá pro muškáty se také doporučuje jako hnojivo před kvetením. Jak se používá, je uvedeno na obalu (rozpusťte 0,5 g léčiva v 1 litru vody a nastříkejte rostlinu, stačí 2-3 ošetření). Kvasinky lze použít ke krmení.
 6. Po jarním prořezávání potřebuje květina 2týdenní odpočinek. Geranium je umístěn v dobře větrané místnosti s optimální teplotou a vlhkostí.

Péče o prořezávané muškáty

Časté chyby v procesu ořezávání

Navzdory jednoduchosti tohoto postupu se začínající zahradníci často dopouštějí nesprávných akcí vedoucích ke smrti rostliny. Mezi běžné chyby patří následující:

 • Pokud byla rostlina většinu času venku, měla by květina stát v místnosti několik dní před jarním prořezáváním, aby si zvykla na domácí klima. Nezkušení majitelé zahajují proceduru okamžitě poté, co je květina přinesena do místnosti. Proto rostlinné tkáně zbarvují do žluta a je nemožné se tohoto problému později zbavit.
 • Bez ohledu na pravidlo dezinfekce řezacího zařízení. Před zahájením práce a po jejím ukončení musí být nástroje ošetřeny dezinfekčním prostředkem.
 • Bohaté zalévání po podzimním prořezávání. Dalším důležitým bodem je, jak zalévat muškáty.Voda musí být čistá, nejlépe filtrovaná. Funguje také roztavená voda nebo dešťová voda. Další možností je vypořádání nebo vaření.

Jednou z nejoblíbenějších rostlin mnoha pěstitelů květin je pelargónie. Řezání pro svěží kvetení nevyžaduje mnoho práce a speciálních dovedností, kultura může kvést téměř po celý rok a nevyžaduje zvláštní péči. Znalosti a dodržování jednoduchých pravidel, jak štípnout muškáty, jak správně řezat muškáty, pomohou úspěšně pěstovat květinu, zachovat dekorativní vlastnosti kultury bez poškození jejího zdraví.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada