Jak často je nutné zalévat pokojové rostliny

Většina amatérských pěstitelů květin se zajímá o otázku, jak správně zalévat květiny rostoucí doma. Opravdu hodně záleží na tom, jak dobře se provádí zalévání vnitřních květin: jejich růst, vývoj a u některých vzorků doba trvání a nádhera kvetení. Zalévání musí být pravidelné, ale v závislosti na druhu rostliny se tato pravidelnost velmi liší.

Jak často zalévat pokojové rostliny

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho faktorů ovlivňujících frekvenci a množství vlhkosti, je pro každou květinu vyžadován individuální přístup. Existují však obecné pokyny, jak zalévat domácí květiny:

 • materiál použitý při výrobě hrnce. Členy stejného druhu rostoucích v hliněných a plastových květináčích je třeba zalévat odlišně. U prvního bude zapotřebí více vlhkosti než u druhého, protože voda v něm také opouští porézní stěny;
 • roli hraje také velikost hrnce. Je zřejmé, že velký květináč bude vyžadovat více vody než malý;

Zalévání pokojových květin

 • umístění keře. Zalévání pokojových rostlin umístěných na jižní straně by mělo být intenzivnější, zejména během teplého období;
 • teplota vzduchu. Rostliny umístěné v teplé místnosti je třeba zalévat častěji a intenzivněji než chladné. Podle tohoto pravidla se můžete vyhnout vysychání půdy nebo hnijícím kořenům;
 • počasí, které také ovlivňuje, jak často je třeba vnitřní květiny zalévat. V horkém počasí je třeba zvýšit množství vody a naopak.

Důležité! Ve všem musíte vědět, kdy přestat. A v horku nezalévejte květinovou zahradu příliš intenzivně, mělo by to být prováděno pouze podle potřeby. A co je nejdůležitější, musíte se zaměřit na typ a botanickou skupinu pokojové květiny.

Zalévání pokojových rostlin na jaře, v létě, na podzim a v zimě

Existuje několik hlavních období - aktivní růst a vegetace (jaro-podzim), období květu (nejčastěji v létě) a období spánku (zima). Péče o květiny v každém z nich by se měla lišit od předchozí, aby dodávala svěží bujnou zeleň a jasný květ.

Jak často zalévat vnitřní květiny v zimě není vždy snadné pochopit. Za prvé, každá květina má svůj vlastní časový rámec pro toto období, u některých se nevyskytuje vůbec. Zadruhé, podmínky pro každý jednotlivý druh vyžadují individuální. Frekvence zavlažování půdy závisí na těchto parametrech.

V zimě se denní světlo snižuje a mnoho rostlin potřebuje ke správnému odpočinku snížit teplotu vzduchu. Pokud to bylo možné, mělo by se zalévání provádět jen zřídka, protože půda vysychá. Některé druhy (například begónie) v zimě obvykle odpočívají od vody. Pokud však nebylo možné zajistit nízkou teplotu, mělo by se zalévání snížit. Nejčastěji se vyrábí 2-3krát méně často než v létě.

Pokojové květiny v době klidu

Na jaře se rostliny postupně probouzejí ze zimního spánku, přecházejí do nové fáze a mělo by jim být poskytnuto správné zalévání. Stává se to častější a intenzivnější.Léto, zejména horké, je obdobím nejhojnější a nejčastější vlhkosti půdy. Na podzim vše postupně opět klesá.

Důležité! Pokud je léto chladné a deštivé, neměli byste být horliví s množstvím vody, což může způsobit hnilobu kořenů, zejména u citlivých květin. Z tohoto důvodu mohou zemřít.

Kdy zalévat pokojové květiny: denní doba pro zalévání pokojových rostlin

Ideální denní doba pro zalévání je ráno. To je známo již dlouho a bylo to vědecky prokázáno. Během dne se vlhkost skutečně odpaří a večerní zalévání vede k opačnému výsledku. Přebytečná tekutina se může hromadit u kořenů a neudělá nic dobrého. V důsledku zvýšené vlhkosti se mohou vyvinout plísňové infekce a podzemní část rostliny již nebude dostávat potřebný přísun kyslíku.

Pro vaši informaci! Je to smutné, ale pravdivé: více rostlin zemře na nesprávné zalévání než na všechny ostatní faktory dohromady.

Faktory ovlivňující zavlažovací režim

Jak správně zalévat domácí květiny závisí na řadě faktorů. Bude zapotřebí více vlhkosti:

 • ve fázi aktivního růstu a rozvoje;
 • když ve velkoobjemovém květináči nebo z přírodního materiálu;
 • pokud má rostlina velké tenké listy;
 • s výrazným, dobrým a výkonným kořenovým systémem;
 • při vysokých teplotách vzduchu v teplé sezóně;
 • při nízké vlhkosti vzduchu;
 • s neustálým větráním místnosti.

Je vyžadováno méně intenzivní zavlažování:

 • v květináčích, kde půda není zvlášť uvolněná;
 • rostliny se silnými, masitými listy nebo bez listů;
 • květiny, které byly teprve nedávno transplantovány z jiného květináče, slabé a bolestivé;
 • majitelé krátkého kořene;
 • ve fázi pomalého růstu nebo odpočinku;
 • v nepřítomnosti drenážní vrstvy;
 • v podmínkách nízké teploty;
 • při vysoké vlhkosti vzduchu.

Jak správně zalévat květiny

Existují dva hlavní způsoby zalévání rostlin - horní a dolní. Jeden by si měl vybrat jednu nebo jinou metodu se zaměřením na typ rostliny a obecná doporučení. V každém případě musíte květiny zalévat pouze vodou o pokojové teplotě, studená voda je pro ně stresem. Nejvhodnější je dešťová nebo roztavená voda, pokud není, můžete ji nalít usazenou vodou z vodovodu, ale ne převařenou vodou, protože proces vaření zabije všechny potřebné stopové prvky.

Což je lepší - zalévání nahoře nebo dole

Zavlažování nad hlavou je nejběžnější a tradiční metoda. Při neustálém zavlažování shora je půda v květináči úplně a rovnoměrně nasycena vlhkostí a rostlina se cítí co nejpohodlněji. Stojí za to pamatovat, že potřebujete vodu rovnoměrně rozdělovat vlhkost po povrchu, jinak se vytvoří drážky a mohou být vystaveny kořeny. Ze všeho nejvíc takové zavlažování milují fialky, sukulenty, vnitřní banánovníky.

Zalévání květin shora

Jsou chvíle, kdy je nemožné dovolit vlhkosti dostat se na listy rostlin, nebo pokud mohou uvolňovat kořeny mimo květináče. Pro takové rostliny je zalévání zdola tou nejlepší volbou. Voda se nalije do pánve hrnce a vlhkost se sama absorbuje v požadovaném množství. Takže musíte zalévat saintpaulias, saltyrolias, azalky, begónie.

Důležité! Zalévání metodou dna může způsobit, že všechny minerály stoupají nahoru a dokonce tvoří bílou vrstvu na povrchu půdy. V tomto případě je nutné obnovit rovnováhu pomocí horního přívodu vlhkosti.

Dolní zalévání květin

Objem zavlažování

V závislosti na rodu rostliny potřebuje určitý zavlažovací režim, podle kterého se určuje objem potřebné kapaliny:

 • hojný. Vyrábí se ihned po zaschnutí půdy v květináči.Tato možnost je vyžadována pro téměř všechny tropické keře, rostliny s tenkými, dlouhými listy, velké vzorky;
 • mírný. Nevyrábí se okamžitě, ale po několika dnech. Je zapotřebí pro květiny s pubertálními listy nebo stonky (například fialky), silné dřevité kořeny (fíkusy);
 • vzácná zálivka je vhodná pro kaktusy a další sukulenty. Díky tomu může hliněná hrudka zůstat suchá až několik týdnů.

Nesprávné zalévání: značky a jejich eliminace

Pokud systematicky porušujete pravidla zavlažování nezbytná pro konkrétní květinu, můžete mít nežádoucí důsledky, zejména její smrt.

Je možné oživit vyschlou pokojovou rostlinu

Pokud je půda zcela suchá, začíná odmítat přijímat vlhkost. Bez ohledu na množství nalité vody je zvlhčena pouze horní část půdy. To je způsobeno skutečností, že vysušená půda se zmenšuje, zaostává za stěnami nádoby a vytváří trhliny, do kterých proudí vlhkost a odchází odvodňovacím otvorem.

Chcete-li zachránit situaci, musíte rostlinu zalévat ve sprše, poté ji umístit do umyvadla naplněného vodou a počkat, až bude hliněná hrudka úplně mokrá (měly by z ní vycházet všechny vzduchové bubliny). Poté nádobu vyjměte a počkejte, dokud přebytečná voda nezmizí. Ne všechny rostliny jsou schopny odolat dlouhodobému nedostatku vlhkosti, ale pokud uspěje, brzy opět zezelená.

Poznámka! Je také důležité pamatovat na mezery vytvořené mezi půdou a stěnami nádoby. Musí být naplněny čerstvou půdou.

Co dělat, když je květina zaplavena

Pokud se pěstitel potýká s opačným problémem, je třeba si uvědomit, že je to stejně nebezpečné jako sucho. Ale květinu můžeš zachránit. Za tímto účelem jej opatrně vyjměte z hrnce, odstraňte shnilé a slabé kořeny, které se objeví, a zabalte jej do savého hadříku nebo vaflového ručníku. Pokud je ručník úplně nasáklý, měli byste jej okamžitě vyměnit za suchý. Pak musíte hrudku zabalit papírovými ručníky a nechat úplně vyschnout. Rostlina by poté měla být zasazena do nové nádoby naplněné čerstvou zeminou.

Co určuje potřebu vlhkosti rostliny: ukazatele vlhkosti půdy

Květinářství nabízí různé měřiče vlhkosti půdy pro pokojové rostliny. Hlavní výhodou těchto indikátorů je, že díky speciálním senzorům prokazují nejen hladinu vody v celé nádobě, ale také její množství konkrétně u kořenů rostliny. Taková měření jsou obzvláště důležitá pro rozmarné a náročné rostliny v péči, u nichž musí být hladina kapaliny vždy na určité úrovni: nemůžete to ani přehánět, ani přesušit.

Indikátor vlhkosti půdy

K péči o vnitřní květiny je nutné je krmit včas, dbát na úroveň osvětlení, teplotu a vlhkost. Bez řádného pravidelného zavlažování však nic nebude fungovat. Stojí za to se o to postarat i v době, kdy celá rodina někam odchází a květiny nemá kdo zalévat. Pro takové situace je vhodné speciální zařízení prodávané v obchodech, které jim poskytuje automatické zavlažování. Stojí za to poskytnout květinám potřebnou péči a potěší jejich elegantní vzhled a jasný svěží kvetení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada