Liči z kosti doma - pěstování a péče

Litchi je exotické ovoce, které se také říká čínská švestka. Ve vzhledu ovoce připomíná jahodu, ale uprostřed má bílou dužinu a velkou podlouhlou kost. Liči chutná jako hrozny, ale s trochou svíravosti. Za přirozených podmínek lze rostlinu nalézt v tropech a subtropech Japonska, Thajska, Filipín, Indie a Kuby. Pokud si však přejete, můžete si liči dát ze semene rostlinu doma, kultivace nezpůsobí mnoho problémů.

Liči - co je to za rostlinu, krátký popis

Tato kultura patří rodině Sapindovů. Rostlina je vysoký vždyzelený strom, jehož výška dosahuje od 10 do 30 m. Kultura se vyznačuje šířící se bujnou korunou. Listy liči jsou zpeřené, velké. Každý z nich se skládá ze samostatných kopinatých segmentů, směřujících k okraji. Horní povrch desek je tmavě zeleného odstínu, lesklý; na zadní straně je namodralý květ.

Liči se také říká „dračí oko“

Zvláštností rostliny je, že její květy nemají okvětní lístky, proto se podobají malým zelenožlutým šálkům. Zrání ovoce nastává po 120–130 dnech od konce kvetení, koncem května - začátkem června. V tomto případě se horní kůže liči zčervená. Velikost plodu je 2–4 cm, dužina liči je šťavnatá s příjemnou vůní a svou konzistencí připomíná želé. Horní povrch plodu je uhrovitý.

Škody a výhody ovoce liči

Exotické ovoce se vyznačuje vysokým obsahem minerálů a vitamínů. Je užitečný při kardiovaskulárních onemocněních, protože snižuje hladinu špatného cholesterolu, zabraňuje tvorbě plaků a obnovuje pružnost cévních stěn.

Pektiny obsažené v liči normalizují fungování trávicího systému, eliminují záněty a mají obklopující účinek. Ovoce je považováno za afrodiziakum, protože zlepšuje sexuální funkce a libido.

Důležité! Liči je nutné do stravy zavádět postupně, počínaje 1 ks. za den a zvýšení na 10–20 plodů.

Navzdory výhodám plodů liči mohou být v některých případech zdraví škodlivé. Ovoce je pro mnoho lidí neobvyklé, a proto může způsobovat alergie. Rovněž se nedoporučuje používat jej se stanovenou diagnózou diabetes mellitus.

Liči lze konzumovat čerstvé a použít ke konzervování

Jak pěstovat ovoce liči v domácím hrnci

Liči ve středním pruhu je rarita, protože kultura je teplomilná a není možné ji pěstovat na otevřeném poli. Proto je ve školkách obtížné najít sazenice rostlin. Ale pokud je to žádoucí, může být pěstováno doma z kosti. Jako pokojová rostlina dosahuje liči výšky 2,5 m. Zároveň vytváří krásnou svěží korunu. Za příznivých podmínek rostlina dokonce přináší ovoce. Ale aby byl tento podnik úspěšný, musíte vědět, jak vypěstovat liči z kosti a co je k tomu zapotřebí.

Jaké podmínky jsou potřeba

Pro úspěšnou kultivaci liči je nutné zajistit rostlině teplé a vlhké podmínky, které jsou charakteristické pro tropy.Rostlina miluje světlo, takže je důležité zajistit jí dobré osvětlení. Exotika také potřebuje pravidelné krmení, postřikování listů v horkých obdobích roku a včasnou transplantaci.

Příprava semene, jak klíčit

Chcete-li liči pěstovat doma z kosti, musíte si koupit zralé ovoce bez známek poškození kůže a promáčknutí. Ovoce by mělo mít silný zápach, průsvitnou šťavnatou dužinu a červenou slupku.

Semeno liči zůstává na krátkou dobu životaschopné, proto musí být z ovoce před výsadbou odstraněno. Zpočátku musí být kost oddělena od buničiny, omyta vodou a zabalena do vlhkého hadříku. V této podobě by to mělo být, dokud se klíček nevylíhne. K tomu obvykle dochází po 6-7 dnech. Během této doby musí být tkanina udržována vlhká.

Naklíčené kosti liči

Příprava půdy

Pro výsadbu budete potřebovat speciální substrát. K jeho přípravě je nutné kombinovat a důkladně promíchat následující komponenty:

 • 2 kusy trávníku;
 • 1 díl humusu;
 • 1 díl písku;
 • 1 díl rašeliny.

Dále by měl být do půdy přidán perlit, což zlepší její propustnost pro vzduch a vlhkost. Pro dezinfekci musí být podklad zalit nasyceným roztokem manganistanu draselného nebo do něj přidat 1 lžičku. lék "Fitosporin M" na 1 litr. Tím se sníží pravděpodobnost hniloby kořenů.

Důležité! V případě potřeby lze hotový substrát zakoupit v obchodě a vybrat půdu označenou „Pro sazenice“.

Pravidla přistání

Litchi by měly být pěstovány v 15 cm květináčích s drenážními otvory. Postup přistání:

 1. Na dno nádoby položte vrstvu expandovaného jílu o tloušťce 1,5 cm.
 2. Naplňte zbytek objemu živným substrátem.
 3. Půdu je dobré zalévat a počkat, až se vlhkost úplně vstřebá.
 4. Vysázená semena liči zasaďte do hloubky 2 cm, posypte zeminou a povrch mírně vyrovnejte.
 5. Nádobu zakryjte fólií a umístěte na světlé místo s teplotou + 25 ... + 27 stupňů.

Semeno liči za příznivých podmínek rychle klíčí.

První výhonky by se měly objevit za 3-4 týdny. Během této doby je nutné udržovat půdu mírně vlhkou, pravidelně větrat nádobu a odstraňovat veškerou nahromaděnou kondenzaci. Když se objeví klíčky, hrnec s liči se přesadí na parapetu a teplota obsahu se sníží na +20 stupňů, což zpomalí růst vzdušné části, ale zlepší vývoj kořenů.

Jak se starat o výhonek po výsadbě

S vědomím, jak správně pěstovat ovoce liči ze semene doma, se s tím dokáže vyrovnat každý, dokonce i začínající květinářství. Aby se však rostlina v budoucnu plně rozvinula a potěšila svým zdravým vzhledem, je nutné jí věnovat plnou péči.

Osvětlení a teplotní podmínky

Když sazenice liči trochu doroste a zesílí, je třeba jí zajistit dostatečné množství světla. Nejlepší možností může být východní nebo západní okno, ale zastíněné před přímým slunečním světlem. Doba denního světla by měla být 12 hodin, proto je v zimě večer nutné dodatečně zapnout lampy.

Poznámka! Teplota obsahu, bez ohledu na roční období, by neměla klesnout pod +20 stupňů. Jinak může rostlina zemřít.

Pravidla zavlažování a vlhkost

Liči potřebuje vysokou vlhkost vzduchu - asi 70-80%, proto se doporučuje listy pravidelně stříkat, jednou za 2 dny. V obzvláště horkých obdobích je nutné vedle zařízení dodatečně umístit široké nádoby s vodou, aby se zvětšila odpařovací plocha.

Pro plný růst liči je nutné, aby byla půda vždy mírně vlhká. Zalévání by proto mělo být prováděno, až ornice vyschne. K tomu se používá usazená teplá voda. Nejlepší je zvlhčovat pomocí odkapávací misky.

Důležité! Liči netoleruje stagnující vlhkost v půdě, proto by nemělo být povoleno přetečení.

Špičkový obvaz a kvalita půdy

Sazenice liči rostou v počáteční fázi rychle a během několika týdnů po vyklíčení semen dosáhnou výšky 20 cm. Ale po takovém průlomu je rychlost růstu sazenice znatelně snížena a rostlina zůstává v prvních 2 letech života pod 30 cm, protože aktivně vytváří kořenový systém. Během tohoto období musíte pravidelně přesazovat (jednou za šest měsíců) a aktualizovat substrát v květináči. To umožní liči přijímat celou škálu živin.

V budoucnu musíte rostlinu přesazovat každé jaro, dokud její výška nedosáhne 1 m. Poté se doporučuje obnovit pouze horní vrstvu substrátu.

Liči potřebuje pravidelné krmení

Při pěstování doma potřebuje liči pravidelné krmení. K tomu se používají hnojiva pro dekorativní kvetoucí rostliny. Je třeba je zadávat každých 10 dní.

Důležité! V zimě, při absenci dalšího osvětlení, by mělo být krmení sníženo na 1 krát za měsíc.

Rostoucí problémy, nemoci a škůdci

Při pěstování liči doma v květináči je rostlina často postižena škůdci a chorobami. K tomu dochází, když se podmínky pro vývoj neshodují, což vede ke snížení imunity.

Možné problémy:

 • Rozpad kořenů. Onemocnění se vyvíjí při nadměrném zalévání a nízké teplotě obsahu. Charakteristickým rysem je rychlé vadnutí listů s pravidelným zavlažováním.
 • Štít. Tento škůdce se živí šťávou z liči. Když je rostlina poškozena, růst se zpomaluje, na listech se objevují žluté tečky. Škůdce najdete na výhoncích a na zadní straně listů.
 • Mšice. Malý hmyz, který se živí mízou mladých listů rostliny. Škůdce tvoří celé kolonie. V důsledku poškození se listové desky rostliny deformují.

Při prvních známkách škůdců je třeba provést ošetření

Jak s nimi zacházet

Když se kořeny rozpadnou, může být rostlina zachráněna pouze v počáteční fázi. Chcete-li to provést, musíte jej přesadit, odstranit všechny shnilé části kořenů a nalijte je přípravkem Previkur Energy nebo Maxim.

V případě poškození liči škůdci je nutné listy nastříkat dvakrát přípravkem „Actellik“ nebo „Fitoverm“. Opětovné zpracování se provádí po 5-7 dnech.

Liči je exotická rostlina, kterou lze pěstovat doma. Je schopen kvést a tvořit plody od tří let. K tomu musíte splnit pouze základní požadavky na péči o rostliny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada