Plody liči - co to je, jak pěstovat z kamene

Čínská švestka neboli liči je ovoce, s nímž se obyvatelé Ruska teprve začínají seznamovat. Má kyselou chuť, dodává sílu a energii, pomáhá zvyšovat odolnost těla vůči chorobám. Ale ne každý ví, co je liči a jak ji pěstovat na zahradě.

Liči - co je to za rostlinu, jak vypadá

Ovocný strom liči je vytrvalá plodina pocházející z jižní Číny. Postupně se rozšířil po celém východě a poté začal dobývat svět. Toto je zástupce rodiny Sapindov, jiná jména: lidzhi, lišky. Pierre Sonner, cestovatel do zemí na východě 18. století, přinesl do Evropy první plody liči.

Plody liči - novinka pro Ruskou federaci a země SNS

Poznámka! Liči se konzumuje čerstvé nebo konzervované, připravují se z něj také dezerty a tradiční čínské víno. Obyvatelé Východu používají ovoce k přípravě občerstvení a teplých jídel.

V době císařů v Číně byly liči považovány za pochoutku. Aby ho doručili ke stolu panovníka, byla zde speciální kurýrní služba. Plody se nyní pěstují nejen ve své domovině, ale také v jiných zemích s vhodnými klimatickými podmínkami: Brazílie, USA, Austrálie, jednotlivé africké státy. Obyvatelé Ruska se také mohou stát majiteli svého vlastního exotického stromu, ale ve většině měst je jediná možná metoda chovu doma.

Liči je autentická pochoutka s neobvyklou chutí

Stručný popis a vlastnosti ovocného stromu

Vlastnosti stromu liči:

 • Je to vždyzelený strom s rozprostírající se korunou. Výška - 11-30 metrů.
 • Listy jsou peříčkovité, tmavě zelené (zevnitř ven - šedé).
 • Květy jsou žluté nebo světle zelené, bez okvětních lístků, pouze s kalichy.
 • Plody jsou pokryty červenou slupkou, dosahují délky 2-4 cm, povrch tvoří velké množství tuberkul; uvnitř - dužina, konzistencí připomíná želé, s charakteristickou chutí vína. K dispozici je také oválná kost (není vhodná pro jídlo), na východě známá jako „Dračí oko“.

K dozrávání plodů v tropickém podnebí dochází na začátku června, ve středním pruhu - ne dříve než v posledních srpnových dnech.

Vlastnosti ovoce, výhody a poškození

Plody liči jsou nízkokalorické potraviny, takže je lze zahrnout do jakékoli stravy, i té nejpřísnější. Jsou nabité vitamíny a minerály. Složení obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro plné fungování ženského reprodukčního systému.

Poznámka! Při plánování těhotenství se doporučuje zahrnout liči do vaší stravy. Pokud však žena nezkusila exotické ovoce, že plod a laktace není nejlepší čas na experimenty, je lepší počkat, až kojení skončí.

Bobule obsahují: draslík, zinek, železo, fosfor, jód, měď, vápník a také vlákninu a pektiny. Hlavní prospěšné vlastnosti:

 • Jemné čištění těla od toxinů a výkalů, včetně starých.
 • Zlepšení imunity.
 • Příznivý účinek na ženské pohlavní hormony.
 • Normalizace srážení krve díky obsahu vzácného vitaminu K.
 • Mírný diuretický účinek.
 • Úleva od deprese a únavy.
 • Normalizace spánku.

Krásný strom je zdrojem cenných plodů, které se používají nejen při vaření a vinařství, ale také v lidovém léčitelství

I tak užitečná rostlina jako liči může přinést nejen výhody, ale také ublížit. Neměl by být konzumován v nadměrném množství, podáván dětem do 3 let. Plody liči jsou docela silný alergen. V případě individuální nesnášenlivosti je třeba upustit od jejího používání.

Kontraindikace zahrnují:

 • selhání ledvin;
 • cukrovka;
 • těhotenství (existuje vysoké riziko potratu).

Poznámka! Hladový člověk by neměl hodovat na liči, je lepší jíst misku polévky a pak - kyselé bobule jako dezert.

Když se seznámíte s plody liči, je zřejmé, že se jedná o šťavnaté bobule, které jsou užitečné s mírou, ale při nesprávném použití mohou být škodlivé.

Odrůdy odrůd a hybridů liči

Mnoho zahradníků se zajímá o liči: co to je? Jižní exotické rostliny jsou zajímavé, protože mají několik odrůd.

Zelené visící

Liší se v bledě zelené barvě listů. Kromě přitažlivosti má praktickou výhodu oproti jiným odrůdám - ovoce, i bez slupky, si po dlouhou dobu zachovává svou chuť a vůni.

Sladký osmanthus

Není nadarmo, že odrůda liči dostala své jméno na počest vždyzeleného zástupce olejnatých semen, osmanthus. Plody liči mají charakteristickou vůni i jemnou neobvyklou chuť. Kromě toho je jeho buničina obohacena o cukr.

Zelený Yatu

Kůže plodů této odrůdy je červená, ale pokrytá nazelenalými skvrnami, neobvyklými pro liči, odtud název.

Konkubína úsměv

Odrůda s dlouhou historií a zajímavým názvem. Plodit doma je brzy, Číňané začnou sklízet v květnu.

Různé odrůdy vám umožňují zasadit přesně ten strom, který se majiteli líbí nejvíc.

Pěstování ovocného stromu liči doma

Liči je nenáročná rostlina, ale neměli bychom zapomínat, že její historickou domovinou je jih Číny a v žádném případě střední pásmo Ruska nebo severnějších oblastí. Je důležité vytvořit vhodné podmínky pro strom, pak se jistě odmění zahradníka bujnou sklizní kyselých plodů s "chutí".

Protože je téměř nemožné vytvořit optimální klimatické podmínky na ulici, na otevřeném terénu se plody obvykle pěstují doma. Rostlina se v květináči cítí skvěle, neroste do obrovské výšky, koruna je úhledná.

Poznámka! Někteří pěstují liči ve sklenících, ale to vyžaduje organizaci nepřetržitého osvětlení, zvlhčování a vytápění. Obyčejné polykarbonátové letní chaty nejsou pro tento účel vhodné.

Nuance klíčení

Čínské liči lze pěstovat samostatně zakoupením sazenice v profesionální školce nebo pěstováním z kosti. Pro druhou metodu jsou vybrány šťavnaté, ale zralé plody s příjemnou vůní. Hnilobné stopy, praskliny a jiná poškození nejsou povoleny. Sled akcí je následující:

 1. Odstraňte kost z buničiny.
 2. Přeložte gázu do několika vrstev, navlhčete ve vodě, zabalte do ní kost. Nechte působit týden a dávejte pozor, aby látka nevyschla.
 3. Jakmile se objeví první kořeny, můžete semeno umístit do květináče, předem naplněného drenáží a výživnou sypkou půdou.
 4. Poté je rostlina hojně zalita, pokryta filmem, aby se vytvořil skleníkový efekt, a nádoby jsou odstraněny na tmavé místo, dokud se neobjeví první výhonky.
 5. Jakmile se výhonek objeví na povrchu, umístí se hrnec blíže ke zdroji světla.

Poznámka! Ne z každé kosti může vyrůst strom, proto se doporučuje zasít několik kusů najednou.

Klíčky liči se používají ke klíčení, ale nelze je jíst - jsou jedovaté

Organizace péče

Vzhledem k tomu, že k nám liči přišlo z jižních zeměpisných šířek, potřebuje zvláštní péči. Během období klíčení je semeno umístěno v tempu udržovaném na teplotě +25 ° C. Jakmile se klíček objeví, jsou nutné následující podmínky:

 • doba denního světla - 12 hodin;
 • je důležité chránit vítězství před přímým slunečním světlem;
 • teplota - ne méně než +20 ℃.

Požadované osvětlení a teplota

Při zvažování toho, jak liči rostou, je důležité si uvědomit, že jižní rostlina vyžaduje zvláštní pozornost. Základní pravidla:

 1. Teploměr by neměl klesnout pod značku +20 °, pokud nemůžete režim udržovat, budete muset použít další zařízení.
 2. Při nedostatku přirozeného světla se používá umělé světlo. To je nezbytné pro pěstování ovoce.

Míra zavlažování

U liči zajistěte mírné pravidelné zalévání. Rostlina potřebuje normální hladinu vlhkosti. Použijte vodu, která se usadila po dobu nejméně 48 hodin.

Poznámka! Každý den, ráno a večer, se kultura stříká z lahve s rozprašovačem. Nejlepší způsob, jak zavlažovat půdu, je paleta.

Organizace krmení

První hnojení se provádí poté, co je rostlina stará 90 dní. Používají se minerální komplexní sloučeniny.

Poznámka! Druhé krmení se provádí nejdříve rok po prvním!

Od druhého roku je povoleno hnojit liči měsíčně vybraným minerálním složením (je nežádoucí používat léky jiné značky, dělají to pouze v případě nedostatku určité látky).

Pro časné kvetení by měly být vytvořeny příznivé podmínky pro liči, v první řadě tropický host ocení lehkou výživnou půdu. Po každém zalévání se doporučuje opatrně uvolnit půdu, aby se kořeny nasytily kyslíkem.

Liči lze pěstovat doma

Vlastnosti kvetení jižního hosta

Doma je správná kompaktní forma důležitá, proto se během prvních dvou let života sazenice důsledně formuje. Poté se díky sanitárnímu prořezávání udržuje čistý vzhled rostliny. Jak bude liči vypadat, závisí do značné míry na touze a tvrdé práci majitele.

Exotická rostlina začíná kvést nejdříve v sedmém roce života. Ale to není limit. Možná dlouho očekávané květiny a zejména plody budou muset počkat více než 10 let.

Odrůdy květin

Charakteristickým rysem čínské rostliny jsou drobné sněhově bílé květy shromážděné v kartáčku květenství. Někdy může být barva okvětních lístků bledě fialová. Barva potěší majitele. Květy následně vyschnou a ustoupí shlukům plodů. Ten v každé partě od 3 do 14 kusů.

Vlastnosti plodení

Doba získání prvního ovoce závisí na odrůdě a může se pohybovat od 4 do 10 let. Důležitou roli hraje organizace péče - čím pečlivěji se zahradník stará o domácí strom, tím větší je šance, že potěší plody.

Květ liči je úžasný pohled

Šíření ovocných stromů

Mnoho lidí se zajímá o šlechtění liči: jaké ovoce to fanoušci zahradnictví už znají? Je to skutečně pokladnice vitamínů a minerálů potřebných pro dobré zdraví. Existuje několik způsobů chovu:

 • semena;
 • výstřižky;
 • vrstvení;
 • očkování.

První je považován za nejobtížněji realizovatelný doma. Za prvé, získání ovoce bude trvat několik let, sazenice se vyznačují velmi pomalým vývojem, ne vždy získají odrůdové vlastnosti mateřských rostlin.

Nejjednodušší způsob, jak množit liči doma, je vrstvení nebo řízky. Za tímto účelem je materiál odebrán ze silného zdravého stromu ve věku nejméně 3–5 let.Můžete si koupit sazenice ve specializovaných školkách, které vám pomohou získat strom s požadovanými výnosovými vlastnostmi a vhodný pro klimatické podmínky konkrétního regionu.

Očkování jako metoda chovu vyžaduje zkušenosti. Výhodou této metody je získání silného kořenového systému.

Problémy s údržbou rostlin, nemoci a škůdci

Přes exotičnost svého původu je liči rostlinou odolnou vůči chorobám ovocných plodin. Příčinou problémů s růstem nebo plodem je nesprávná péče. Při zneužívání zalévání se může vyvinout kořenová hniloba, která může vést ke smrti rostliny.

Poznámka! Pokud je nedostatek kapaliny, keř nebo strom bude letargický, listy vyschnou a začnou padat, je těžké jej zachránit. Je lepší k tomu nepřistupovat.

Mezi hlavní škůdce patří:

 • roztoči;
 • červi;
 • štít;
 • mšice;
 • molice.

Je důležité sledovat stav rostliny, pokud je nalezen škůdce, mělo by být zahájeno ošetření. Používají lidové metody (poprášení tabákovým prachem nebo popelem, zalévání tinkturou z česneku nebo rajčat), stejně jako insekticidy. Druhý problém by měl být vyřešen, pokud problém běží nebo se rozšířil.

Výhody plodů liči, jejich neobvyklá chuť, schopnost připravit vynikající dezert nebo originální víno z dužiny jsou důvody, proč se mnoho lidí snaží pěstovat čínskou rostlinu doma. Díky zodpovědnému přístupu má každý zahradník šanci na úspěch.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada