Calamondin - domácí péče o citrusy

Hodnou alternativou k citronům a pomerančům je calamondin. O rostlinu se může starat i začínající pěstitel, je nenáročná a dekorativní.

Calamondin - co to je?

Citrofortunella (Calamondin) je rostlina známá také pěstitelům květin jako „pokojová mandarinka“ nebo „zlatá oranžová“. Toto je hybrid, jeho „rodiči“ jsou mandarinka a kumquat. V „zajetí“ dosahuje calamondin, který lze nazvat mikro-citrusy, výšku 0,6–1,5 m.

Calamondin je vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí na parapetu pěstovat něco neobvyklého a exotického.

Hnědé hrubé výhonky se často větví, koruna je hustě listnatá. Listy jsou kožovité, hladké, dlouhé 4–7 cm, špička je špičatá, střední žíla je výrazná. Citrofortunella microcarpa nebo citrusový calamondin je samoopelivá rostlina.

Důležité! Můžete jíst ovoce citrofortunella, protože calamondin je jedlý. I když ne každý bude mít rád konkrétní chuť.

Pěstitelé květin doma pěstují různé odrůdy Calamondin:

 • Variegata - pestré zelené a bílé listy;
 • Margarita Big - hruškovité citrusy;
 • Meiva - sladké ovoce téměř bez semen;
 • Tygr - listy se zlatým okrajem;
 • Peters - bohaté kvetení a velmi kyselé plody;
 • Shikinari jsou největší a nejchutnější citrusové plody.

Džem se vyrábí z plodů kalamondinu a přidává se do čaje místo citronu.

Calamondin - domácí péče

Péče o citrofortunella doma je jednoduchá. Hlavní věcí je vytvořit optimální mikroklima pro rostlinu nebo v její blízkosti.

ParametrDoporučení
UmístěníVedle okna směřujícího na východ, na západ. V létě - zasklený balkon, veranda. V místnosti by neměl být žádný studený průvan ani ucpání.
OsvětleníJasné, ale rozptýlené světlo, mimo přímé sluneční světlo. Doba denního světla je 8-10 hodin, v zimě bude nutné další osvětlení.
TeplotaBěhem aktivního vegetačního období - +24 ... +28 ° С, v zimě - +15 ... +18 ° С.
Vlhkost vzduchuMinimum je 70%. Pro udržení požadované úrovně vlhkosti je nutné stříkat calamondin denně, během kvetení - vzduch vedle něj, vyhýbat se kapkám na okvětních lístcích.
PrimingNakupte substrát pro citrusové plody nebo směs trávníku, humusu a hrubého písku (2: 1: 1).
HrnecPrůměr by měl být přibližně 1,5násobek hliněné hrudky. Je bezpodmínečně nutné mít na dně drenážní otvory a vrstvu expandované hlíny (3-4 cm).

Důležité! Aby si koruna calamondinu zachovala správný sférický tvar, musíte každý den otočit hrnec kolem jeho osy o 1-2 cm.

Nuance péče o calamondin:

 • Zalévání Calamondin je citrus, takže zalévání je pro něj velmi důležité. Po zaschnutí je půda navlhčena v hloubce 1-1,5 cm. Obvykle - jednou za 2-3 dny, v teple - každý den. V zimě - méně často každých 8-12 dní. Mladé calamondiny snášejí nedostatek vlhkosti horší než dospělé rostliny.
 • Oplodnění. K tomu použijte kořenový nebo listový obvaz (doporučuje se je střídat) s jakýmkoli hnojivem na citrusy jednou za 10–12 dní během aktivního vegetačního období a měsíčně v zimě. Produkt musíte zředit podle pokynů.
 • Prořezávání. Poprvé se tvorba koruny provádí, když rostlina dosáhne výšky 0,25 m. Optimální období je únor-duben, v létě - pouze sanitární prořezávání. Musíte odstranit všechny výhonky, které jasně porušují správný sférický tvar koruny, zlomené, nemocné nebo poškozené hmyzem. Výška stonku dospělé rostliny je 0,3-0,6 m.Optimální konfigurace koruny pro calamondin je řídce odstupňovaná.

Calamondin vyžaduje pravidelné zalévání a vysokou vlhkost.

Citrofortunella transplantace

Poprvé je třeba transplantovat calamondin 2-3 týdny po zakoupení. U mladých rostlin se postup provádí každoročně na konci období nečinnosti. Calamondiny ve věku 5 let a starší se transplantují každé 3 roky.

Algoritmus postupu:

 1. Před přesazením calamondin hojně zalijte 2-3 hodiny, aby bylo snazší vyjmout jej z nádoby.
 2. Nalijte drenážní vrstvu do nového květináče o průměru o 5-8 cm větším než ten předchozí, naplňte jej čerstvým substrátem asi o třetinu.
 3. Pečlivě vyjměte rostlinu z nádoby, pokud je to možné, udržujte hrudku půdy na kořenech neporušenou.
 4. Přesuňte citrofortunella do nového květináče, naplňte půdu a postupně ji zhutňujte. Kořenový límec by měl zůstat na stejné úrovni jako dříve.
 5. Rostlinu hojně zalévejte. Po dobu příštích 5-6 týdnů poskytněte obzvláště opatrnou ochranu před průvanem a přímým slunečním zářením.

Po nákupu potřebuje Calamondin čas na přizpůsobení

Je třeba dát calamondinu zakoupenému v obchodě čas na přizpůsobení, jinak rostlina nemusí přežít stres spojený s měnícími se podmínkami zadržení a současnou transplantací.

Důležité! Překládka přípravku Calamondin je jedinou možnou metodou transplantace. Žije v symbióze se saprofytickými houbami, které se usazují na kořenech a pomáhají rostlině vstřebávat živiny z půdy.

Kdy a jak rostlina kvete a přináší ovoce

Calamondin bohatě kvete, začíná v květnu a trvá až do poloviny léta. Květy jsou ve tvaru hvězdy, až do průměru 2,5 cm, sněhově bílé nebo mléčné. Shromažďují se v květenstvích 2-3, které se nacházejí v paždí listů.

Pěstitel květin může „pomoci“ calamondinu s opylováním, což zvyšuje šance na sklizeň

Plody dozrávají za 3,5-4 měsíce. Vypadají jako miniaturní mandarinky o průměru 3–4 cm a hmotnosti 10–12 g. Kůže je tenká, nasládlá. Buničina chutná jako mírně hořký citron, obsahuje spoustu semen. Spolu s kůrou se doporučuje jíst calamondiny, aby se „vyrovnala“ kyselina.

Důležité! Chcete-li zvýšit pravděpodobnost vzniku ovocných vaječníků, musíte provést opylování přenosem pylu z květu na květ štětcem.

Metody reprodukce

Reprodukce calamondinu řízky je nejoblíbenější metodou mezi pěstiteli květin. Umožňuje vám zachovat odrůdové vlastnosti rostliny. Postup:

 1. V květnu až červnu šikmo zastřihněte vrcholové výhonky dlouhé 10–12 cm pomocí 3–4 internodií. Nakrájejte listy na polovinu.
 2. Posypte řez jakýmkoli práškovým stimulátorem kořenů nebo ho držte 2-3 hodiny v roztoku takového přípravku.
 3. Řezy zasaďte do nádoby naplněné vlhkou směsí rašeliny a písku (1: 1). Zakryjte horní část plastovým sáčkem.
 4. Přesuňte "skleník" na místo s dobrým osvětlením, zajistěte, aby teplota byla alespoň +25 ° С. Když půda vysuší, zalijte řízky, rostliny denně větrejte a sáček vyndejte po dobu 15-20 minut.
 5. Po 4–6 týdnech vysaďte vzorky, na kterých se objevily nové listy, jeden po druhém do květináče o objemu 2–3 litry. Postarejte se o dospělé rostliny.

Řezání Calamondinu je nejjednodušší a nejrychlejší způsob jeho šíření

Ve srovnání s řízky se šíření calamondinu semeny praktikuje jen zřídka. Jejich klíčivost je 40-50%. Pro budoucí plodení bude zapotřebí roubování. Podrobné pokyny pro množení květiny semeny:

 1. Odstraňte semena ze zralých čerstvých (ne sušených) plodů, opláchněte dužinu.
 2. Semena osušte, uložte do chladničky do března v nádobě s vlhkou rašelinou nebo pískem.
 3. Na začátku jara namočte semena do roztoku jakéhokoli biostimulantu po dobu 2-3 dnů.
 4. Rostliny v nádobách naplněných půdou pro sazenice, prohloubení o 1,5-2 cm, vodu dobře a zakryjte sklem nebo filmem.
 5. Zajistěte teplotu asi +28 ° C, spodní ohřev a tmu.Postřikujte půdu každé 2-3 dny, denně odstraňte přístřešek kvůli větrání.
 6. Když se objeví sazenice (po měsíci a půl), přeneste nádoby na světlo, po dalších 7-10 dnech odstraňte přístřešek.
 7. Když se objeví čtyři pravé listy, zasaďte calamondiny do jednotlivých nádob.

Důležité! Můžete pěstovat calamondin nejen na sazenici vypěstované ze semene, ale také na dalších citrusech. Minimální věk podnože je 2 roky.

Problémy s růstem citrofortunella

Nejčastěji si pěstitelé květin kladou otázku: co dělat, když calamondin zbavuje listy a jeho větve suché. Ale s jeho kultivací jsou možné i další problémy:

Popis problémuMožné příčiny a doporučení
Listy zežloutnou, výhonky suchéVysoká teplota vzduchu, nízká vlhkost, přímé sluneční světlo, vzácné zalévání. Je nutné identifikovat a eliminovat chyby v péči.
Základna stonku hnije, na listech a výhoncích se objevují „plačící“ skvrnyPřebytečná vlhkost v kombinaci s nízkými teplotami. V pokročilých případech již rostlinu nelze uložit. Pokud je problém zaznamenán v rané fázi vývoje, odřízněte všechny postižené listy, větve, tkáně na kmeni, optimalizujte podmínky zadržení, vyměňte vodu pro zavlažování na 5-8 týdnů slabým roztokem jakéhokoli fungicidu.
Plody opadávají bez dozráváníNedostatek živin, nesprávné hnojení. Eliminujte chyby při péči. Někdy rostlina přirozeně normalizuje samotnou plodinu.
Rostlina nekveteŠpatné podmínky zadržení, nejčastěji - nedostatek světla, nevhodný substrát, časté pohyby hrnce bez důvodu. Eliminujte chyby při péči.
Kapky listíV interiéru se průvan pokropí studenou vodou. Je třeba eliminovat negativní faktory. Stává se, že důvodem je přirozený stres způsobený transplantací, přizpůsobením se novým podmínkám po nákupu.
Útoky škůdců (mšice, běloši, roztoči, šupinatý hmyz, falešné šupiny)Škůdci jsou viditelní pouhým okem, je nutné rostlinu pravidelně kontrolovat. Po zjištění problému, pokud je to možné, sbírejte hmyz ručně, ošetřete kalamondin mýdlovou pěnou a poté vhodným insekticidem nebo akaricidem.
Plísňové choroby (vadnutí listů, skvrny na nich)Doporučuje se pravidelná kontrola rostliny - tímto způsobem můžete chorobu detekovat v rané fázi. Všechny poškozené tkáně by měly být odříznuty, "rány" by měly být posypány drcenou křídou nebo popelem, rostlina a půda by měla být ošetřena 2-3krát roztokem jakéhokoli fungicidu.

Žloutnoucí listy calamondinu jsou nejčastěji výsledkem chyb květinářství v péči o něj.

Calamondin je exotická citrusová rostlina, kterou úspěšně domestikovali amatérští pěstitelé. Calamondin je ceněn pro svou vizuální přitažlivost. Jedlé plody se stávají příjemným bonusem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada