Jak pěstovat mandarinku z kosti doma

Mandarinka je nenáročná rostlina, která nevyžaduje složitou údržbu. Stromy, které se prodávají v obchodě, nejsou levné, takže pokud víte, jak pěstovat mandarinku ze semene, můžete získat plodící citrusy a hodně ušetřit.

Je možné klíčit mandarinku z kosti doma

Není těžké pěstovat mandarinku doma, pokud víte, jak mandarinka roste a jaké podmínky potřebuje:

 • Časté zalévání pomůže vytvořit silný imunitní systém, předcházet nemocem, zajistit rychlý růst a dobré plody.
 • Každoroční transplantace je předpokladem pro péči o mandarinku. Pokud jsou kořeny v nádobě stísněné, strom se přestane vyvíjet.
 • Vrchní úprava je nezbytná, aby se zlepšila kvalita a chuť ovoce.

... Mandarinka ve vaně je nejen zdravý a chutný citrus, ale také krásná pokojová rostlina

V podmínkách „zajetí“ dosahuje strom 1,5 m. Kolik mandarínkového stromu vyroste, záleží na správné péči o něj.

Poznámka! Ve volné přírodě mají mandarinky životnost přibližně 15-20 let. Vnitřní strom bude žít stejné množství, pokud je to pohodlné.

Výběr semen k výsadbě

Před výsadbou mandarinky musíte vybrat správnou odrůdu a sbírat semeno. Pro domácí klíčení jsou nejvhodnější rané abcházské odrůdy:

 • Agudzera.
 • Unshiu.
 • Kovaný-Vasya.
 • Miho-Wase.

Tyto mandarinky jsou rychle rostoucí, velké, velmi šťavnaté a nejsladší mandarinky.

Semena jsou převzata z zakoupených mandarinek. Pouze čerstvé citrusové plody jsou vhodné pro sběr semen, zcela zralé, bez známek jakýchkoli chorob, poškození, hniloby.

Ke sběru semen potřebujete zralé a vysoce kvalitní citrusy.

Příprava semen

Abyste s největší pravděpodobností získali sazenici mandarinky, musíte zasadit 10-15 semen. Některé z nich nemusí klíčit vůbec, jiné - dávají slabé klíčky s nízkou imunitou. Proces pěstování mandarinek doma začíná přípravou osiva:

 1. Shromážděné kosti musí být zabaleny do gázy namočené ve vodě. Tkanina by měla být mírně vlhká. Jak gáza schne, je třeba ji navlhčit.
 2. Místo gázy můžete použít hydrogel. Tento materiál udržuje vlhkost dobře a poskytuje kostem prostředí podobné kapkovému zavlažování. Semena jsou umístěna uprostřed gelu, aby nevyschla.
 3. Termín uchovávání semen ve vlhkém prostředí je 2–4 dny. Jakmile se klíčky objeví, mohou být zasazeny do výživné půdy.

Dodatečné informace! Je možné zasadit semeno přímo do země, ale zároveň se klíčky objeví o něco později než ze semen, která vytvořila prostředí pro klíčení.

Bez předběžného namáčení není prakticky žádná šance na klíčení semen

Vhodná půda a nádoba na výsadbu mandarinky

Pěstování a péče o mandarinku z kamene doma není obtížné, ale aby byla rostlina silná a produkovala citrusové plody, je třeba připravit pro semeno správnou půdu - výživnou, obohacenou o minerální prvky. Půda by měla sestávat z následujících složek:

 • 3 díly drnu;
 • 1 díl shnilého kravského hnoje;
 • 1 díl písku;
 • 1 kus listnaté půdy;
 • několik malých hrstí hlíny.

Jelikož není snadné sestavit všechny komponenty v městském prostředí, můžete si koupit hotový substrát. Musíte si vybrat výživnou, neutrální půdu. Nejvhodnější jsou substrát „Biohumus“ nebo „Rose“. Můžete smíchat obyčejnou zeminu s popelem, organickým hnojivem a superfosfátem, které se užívají ve stejných částech.

Pozornost! Nezasazujte citrusy do rašeliny. Rychle schne, je náchylný k okyselení, nejsou v něm prakticky žádné živiny potřebné pro rostlinu.

První nádoba může být malá, například plastový kelímek. Tento objem bude stačit pro sazenice. Výsadbu lze provádět v jedné velké krabici, přičemž mezi kostmi musí být vzdálenost 10-15 cm. Na dně šálků nebo společné krabici je povinná drenáž - keramzit nebo jemný štěrk.

Výsadba mandarinky

Jakmile se z nasáklých semen objeví klíčky, lze je zasadit. Krok za krokem algoritmus akcí:

 1. Odvodnění se umístí do šálků na dně, nalije se připravená živná půda.
 2. Osivo klesá do země do hloubky 4 cm.
 3. Kontejnery se semenem by měly být pokryty skleněnou nádobou nebo plastovým obalem, sáčkem. To se provádí za účelem vytvoření skleníkového efektu a urychlení procesu klíčení rostlin.
 4. Nádoby jsou umístěny v teplé místnosti s rozptýleným světlem. Je důležité vyhnout se přímému slunečnímu záření na sazenicích. Teplota v místnosti by měla být přibližně +20 stupňů. Pohárky musí být chráněny před průvanem.
 5. Zalévání se provádí, jak vrchní vrstva země vysychá.

Pozornost! Každý den musíte z nádob na 20–30 minut vyjmout nádobu nebo film, aby se Země provětrala. Jinak může půda hnít a sazenice nevyklíčí.

První sazenice se objeví asi za 3 týdny. Jakmile se na nich vytvoří 2-3 plnohodnotné listy, lze je posadit do jiných nádob.

Všechny sazenice by měly být ponechány nejkrásnější a nejsilnější

Péče o střílení

U sazenic mandarinek je nutné zajistit pohodlné podmínky, aby mohly aktivně růst a zesilovat. Péče o ně není obtížná, zvládne to i začátečník.

Vlhkost, teplota a zalévání

Sazenice rychle vzrostou, pokud jim vytvoříte pohodlné stanoviště:

 • Teplota v místnosti by měla být v rozmezí + 15-20 stupňů. Nedovolte, aby indikátor klesl pod +12, jinak sazenice přestanou růst.
 • Zalévání je pravidelné, protože ornice vysychá. Ale rostlinu nelze nalít, vlhkost Země by měla být mírná.
 • Vlhkost by měla být vysoká. Za tímto účelem se sazenice stříkají 3-4krát týdně.

Osvětlení pro sazenice by mělo být bohaté, rozptýlené, proto se doporučuje umístit kontejnery s nimi na jižní stranu.

Přesazování sazenic mandarinek

Když víte, jak vypadá výhonek mandarinky, musíte počkat, až se na něm objeví 2-3 listy, poté můžete rostliny přesadit do velkých nádob. Přesazování se provádí metodou překládky - je nutné zachovat starou půdu na kořenech, aby se rostlina rychleji adaptovala.

První hrnec by měl mít objem asi 4 litry. Na dno musí být umístěno drenáž, kterou lze použít jako malé oblázky. Po transplantaci musí být pravidelně krmena, aby byl zajištěn rychlý růst a posílení budoucí rostliny.

Takto vypadá naklíčené semínko mandarinky.

Pozornost! Nemůžete zasadit sazenice okamžitě do velmi velké nádoby, což povede k rozpadu kořenového systému.

Péče o mladý strom

Aby mandarinka, když roste, nebyla jen okrasnou rostlinou, ale aby poskytla úrodu, je třeba jí věnovat náležitou péči:

 • Zalévání je pravidelné. Kromě zvlhčení půdy musíte udržovat vysokou úroveň vlhkosti postřikem rostliny. Pro zavlažování je vhodná pouze voda usazená po dobu 3 dnů. Doporučuje se také umístit pod vanu s rostlinou podnos s vodou, aby drenáž absorbovala vlhkost. Frekvence zalévání na jaře a v létě je 1-2krát denně, v zimě - ne více než dvakrát týdně.
 • Transplantace se provádí každý rok v únoru a na začátku března. Při každé transplantaci se vezme nádoba o průměru o 5–8 cm větší. Rostlina od 7 let by měla být transplantována ne více než 1krát za 2 roky.
 • Přiměřené okolní osvětlení. V zimě, když je málo slunce, se doporučuje strom osvětlit fytolampou.

Hnojení je v péči o mandarinky nutností.

Top dressing

Hnojiva pro růst a vývoj mandarinky by měla být aplikována již 2 týdny po objevení prvních klíčků. Formulace živin se zavádějí každé 2 týdny až do začátku podzimu.

Používají se organická a minerální hnojiva určená přímo pro citrusové rostliny

V zimě lze hnojiva aplikovat, pouze pokud je půda málo výživná, což ovlivňuje rychlost růstu stromu a jeho celkový stav, nebo v případě nedostatečného osvětlení.

Pozornost! Před přidáním živin musí být půda nejprve napojena. Hnojení suché půdy je plné skutečnosti, že minerály nebudou rovnoměrně rozloženy.

Kromě zalévání půdy hnojivem lze ke stříkání listů použít roztok ve slabé koncentraci. Musíte si vybrat kapalná hnojiva nebo ta, která jsou zředěna vodou. Mělo by to být při pokojové teplotě, nezapomeňte stát. Je přísně zakázáno zvyšovat dávku hnojiva určenou výrobcem, jinak bude rostlina chemicky spálena.

Co dělat, když strom kvete a rodí

Když mandarinka začne kvést, musíte zajistit, aby země byla vždy mírně vlhká. Je přísně zakázáno přesazovat rostlinu během období květu - od toho začne slabnout. Vzhledem k tomu, že kvetení začíná na jaře, v případě potřeby přesuňte mandarinku, tento postup by měl být proveden před objevením barvy.

Kvetoucí mandarinka je velmi krásný a vzrušující pohled

Pokud je květin hodně, doporučuje se je částečně odříznout, aby byl strom pohodlnější. Pouze dospělá rostlina může poskytnout bohatou sklizeň, aniž by ji vyčerpala.

Dodatečné informace! Chcete-li určit normální množství mandarinek na mladém stromě, musíte spočítat listy. Na každý citrus by mělo být asi 15 listů.

Štěp

Můžete pěstovat mandarinku nejen pro dekorativní účely, ale také pro získání chutné a zdravé sklizně z ní. Čím menší strom roste, tím menší budou mandarinky. Navzdory své malé velikosti si ale zachovávají všechny své nutriční vlastnosti a sladkou chuť. Aby se zlepšil výnos mandarínkového stromu, provádí se roubování.

Před zasazením mandarinky doma z kosti je třeba zásobit se následujícím inventářem:

 • roubovací nůž;
 • elastická páska;
 • zahradní var je směs, která se používá k vyplnění ran v kůře stromu.

Pro tento postup budete potřebovat rostlinu, ve které je tloušťka kmene přibližně stejná jako objem tužky. Stonka musí být čerstvá, odebrána z dospělého odrůdového stromu, který se již vydal.

Algoritmus akcí:

 1. Ve výšce asi 10 cm od půdy se provede řez ve tvaru písmene T.
 2. Do řezu se vloží připravená stopka s ledvinami. Stopka by měla být s částí kůry - „patou“.
 3. Štěp je zabalen elastickou páskou, samotná rostlina je shora pokryta polyethylenem nebo skleněnou nádobou.
 4. Zatímco je řezání zakořeněné, je nutné rostlině zajistit zalévání a vlhkost, aby se vytvořilo příznivé vlhké klima.
 5. O měsíc později je banka odstraněna. Do této doby se stonek zakořenil a zesílil.
 6. Po 2 měsících od data postupu, za předpokladu, že se větev nakonec zpevní, se strom odřízne o 10 cm výše od místa potomka. Výsledný snímek je směrován nahoru a fixován podpěrou.

Dodatečné informace! Strom mandarinky je naroubován na jaře, od dubna do poloviny května, kdy se míza pohybuje kolem stromu a pravděpodobnost zakořenění řezu je co nejvyšší.

Roubování mandarinek je snadný postup

Kdy bude první plod

Při správné péči o mandarinku pěstovanou z kosti poskytne první úrodu asi za 3 roky. Neočekávejte okamžitě velké a šťavnaté mandarinky, dokud strom není zcela silný.

Prořezávání a tvarování koruny

Prořezávání vnitřního stromu mandarinky je povinný postup, který pomáhá nejen vytvořit krásnou korunu, ale také omladit rostlinu jako celek, z čehož poskytuje bohatou a velkou sklizeň. Procedura se provádí brzy na jaře.

Před prořezáváním je strom navlhčen ve sprše, pak je třeba jeho listy dobře protřepat, aby nezůstal příliš mokrý. Koruna je ztenčena, výhonky jsou zkráceny, což již přineslo úrodu. Při formování koruny jsou větve selektivně řezány, aby získaly krásnou siluetu.

Nemoci a škůdci mandarinky

Škůdci, kteří mohou napadnout vnitřní mandarinku:

 • štít;
 • roztoč;
 • whitefly citrus.

Aby se zbavili škůdců, používají se prostředky jako Fitoverm nebo Actellik. Pokud je málo hmyzu, můžete strom ošetřit roztokem mýdla na prádlo.

Nemoci, ke kterým je domácí mandarinka náchylná kvůli nesprávné péči - rez, listy, rakovina, gommóza, hniloba kořenů, bradavice. K léčbě se používají speciální prostředky, poškozené části stromu jsou odstraněny.

Pozornost! Odstraněné nemocné listy a větve musí být z domu co nejdříve odstraněny a spáleny, aby se nemoci nešířily na jiné rostliny.

Čím je mandarinka starší, tím je plodnější.

Vnitřní mandarinka je krásná okrasná rostlina, která také produkuje chutné a zdravé ovoce. Strom je zasazen doma ze semen a péče o něj je jednoduchá, což zvládne i začátečník bez zkušeností.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada