Jak pěstovat citroník ze semene doma

V poslední době se stalo populární pěstovat v bytech různé exotické ovocné stromy. Takové rostliny vypadají neobvykle a zdobí interiér. Některé z nich jsou dokonce schopné přinést ovoce. Mezi nejznámější ovocné stromy, které rostou v domech milovníků květin, patří citronovník. Před zahájením pěstování exotických rostlin byste se měli naučit, jak pěstovat citroník ze semene doma. Rady zkušených květinářů a zahradníků vám pomohou seznámit se se všemi triky a triky.

Citroník v přírodě

Citroník je rezidentem horkých zemí: Indie, Řecka, Kypru, Turecka. Jedná se o hybrid představující rod Citrus. Kdysi dávno citron pocházel z takového ovoce, jako je citron. V přírodě strom dorůstá až do výšky 6 metrů. Nese ovoce jednou za rok. V některých zemích s velmi teplým podnebím přináší citron ovoce dvakrát ročně.

Citron v městském bytě

Strom je kompaktní, vždyzelený. Listy nespadají současně, ale jsou postupně nahrazovány novými. Zvláštností rostliny jsou listové desky. Mají vůni citronu, stejně jako ovoce.

Rostlina je silná, nenáročná. Citronová tráva může růst i na těch nejnevhodnějších místech. Například vedle pláže, kde je špatná půda a slunce pečí.

Dodatečné informace! V Rusku lze citronové plantáže nalézt na pobřeží Černého moře, v zahradách na Kavkaze. Pro pěstování se používají speciální techniky. Spočívají v kopání příkopů, které chrání oddenky před nízkými teplotami.

Klíčení semen

Můžete si pěstovat citron doma. V tomto případě strom nebude tak velký jako v přírodě, ale stále bude přinášet ovoce. Všechno to začíná klíčením semene. Je důležité si uvědomit, že rostlina miluje teplo. Semeno proto může klíčit pouze v místnosti s příjemnou teplotou.

Krok za krokem proces klíčení keře začíná skutečností, že do připravené nádoby se umístí drenáž, poté vrstva půdy. Hydratuje se. Na to - semena, která jsou posypána 1,5-2 cm půdního substrátu.

Přistání je pokryto fólií nebo sklem. Tím se vytvoří skleníkový efekt a klíčky se vylíhnou rychleji. K tomu dojde během 10–25 dnů.

Jak pěstovat citroník doma? K tomu je důležité dodržet několik podmínek, než začnete klíčit klíček. Mezi nimi:

 1. vybrat správné ovoce, ze kterého je semeno odstraněno;
 2. vybrat místo pro výhonek;
 3. připravit půdní substrát;
 4. koupit hrnec.

Výběr citronu

V obchodě je zakoupeno zralé a zdravé ovoce. Lze jej určit podle následujících kritérií:

 • bohatá žlutá barva;
 • absence promáčknutí, hnilobné inkluze;
 • měl by být na dotek elastický, ne tvrdý;
 • chuť je příjemně kyselá, bez hořké dochuti.

Se semenem je třeba zacházet ihned po vyjmutí z buničiny. Semena mají schopnost rychle vyschnout a podle toho ztratit klíčivost. Nejlepší je vzít všechna semena, která jsou v plodu najednou, takže se zvýší šance na získání sazenic.

Důležité! Před vložením do substrátu by měla být semena na půl dne namočena v růstovém stimulátoru. Dalším trikem je jemně odlupovat kůži od kostí před namočením.

Semena se použijí ihned po uvolnění z buničiny.

Místo pro výhonek

Hrnec se směsí obsahující semena se umístí na teplé místo. Kontejner můžete umístit na parapet umístěný na jižní straně domu. Pokud je venku zima, pak je kontejner odstraněn blíže k parapetu. Je povoleno dát to do kuchyně. Toto místo však bude na chvíli domovem citronové trávy. Klíčení klíčky je nezbytné. Poté, co se rostlina natáhla, je přesazena a umístěna na jiné místo v bytě.

Příprava půdního substrátu

Nejlepší je koupit hotovou půdu v ​​obchodě. Mělo by být označeno „pro citrusy“. Kromě toho se do půdy přidává popílek. To zabrání tomu, aby citron v květináči onemocněl.

Dodatečné informace! Další možností by bylo použít běžnou univerzální zeminu. Může se tam vyvinout také citron. V tomto případě zkušení floristé doporučují přidat do substrátu dvě lžíce rašeliny s vysokou vřesoviště a jednu lžíci říčního písku.

Výběr kontejnerů

Vypeckovaný citron se pěstuje doma v nejrůznějších nádobách. Aby se klíčilo semeno, vezme se nejběžnější plastová nádoba nebo nízká nádoba. Jsou v něm vytvořeny drenážní otvory. Toto je první místo pobytu malé rostliny. Proto by měl být hrnec vybrán tak, aby bylo snadné z něj později přesadit citrónovou trávu.

Nezkušení pěstitelé se rozhodnou okamžitě nalepit semeno do velkého hrnce. Dělají to proto, aby oddenku dostali prostor. Ale to je nepřijatelné. Faktem je, že pokud je příliš mnoho půdního prostoru, oddenek začíná aktivní růst a zapomíná na vybudování horní části země. Výsledkem je, že se citron doma v květináči nevyvíjí správně a může rychle uschnout.

Kontejner by neměl být velký

Režim zavlažování vylíhlé rostliny

Není těžké pěstovat doma citron. Hlavní věc je dělat všechno správně. Například jakmile se ze země objeví zelená stonka, mělo by být uspořádáno správné zavlažování. Rostlina by neměla být zaplavena, ale je také nepřijatelné nechat ji v suché půdě.

Skleníková fólie je stále na svém místě. Každý den vyvětrejte mladý výhonek. Zalévejte to každé 2 dny. Ujistěte se, že používáte usazenou filtrovanou vodu.

Mnoho lidí neví, jak vypadá výhonek citronu. Zpočátku je to jen podlouhlý zelený výhonek, připomínající tenkou stéblo trávy. Pak se na něm objeví listy. Když výhonek dosáhne velikosti 3-4 cm, má již 2-3 silné pružné listy. Barva listových desek je smaragdová. Povrch je lesklý. Keře můžete vysadit měsíc po výsadbě.

Citronový výhonek

Teplota klíčení sazenic

Citronový výhonek potřebuje nejen teplo, ale také nepřítomnost průvanů, náhlý chlad. Optimální teplota pro nově vylíhnutý klíček sazenic je asi + 27 ... + 30 stupňů. Poskytuje skleněný kryt nebo vak přehozený přes kontejner.

Pro slušný růst mladé rostliny, která již byla uvolněna z obalu, by teplota měla být + 22 ... + 25 stupňů.

Poznámka! Jakmile je skleníková čepice odstraněna, rostlina se udržuje mimo plynový sporák, balkon, ze kterého může foukat nejen studený vzduch, ale také slyšet aroma cigaretového kouře. Vnitřní citronový keř netoleruje plyn a kouř. Kvůli těmto pachům se může dokonce přestat vyvíjet.

Teplota pro dostatečný vývoj klíčku sazenic je vyšší než pro dospělý citron uvnitř. Dospělá rostlina se cítí dobře při + 17 ... + 22 stupních.

Dekorativní vlastnosti citronového keře

Domácí strom má velmi dekorativní vzhled. U koruny je povoleno provádět formativní prořezávání. Svěží keř lze proměnit v sofistikovanou zelenou kouli.

Citronový keř je obzvláště krásný, když na něm kvetou sněhově bílé květy.Každá květina má podlouhlé okvětní lístky a voní dobře, načež se na větve nalijí citrony.

Dodatečné informace! Rostlina citronu vyzdobí různé interiéry, a to jak klasickou výzdobou, tak i high-tech stylem.

Citroník v interiéru

Podmínky pro aktivní růst rostlin

Domácí citron, jak se starat? Je nemožné pěstovat krásný citronový keř bez řádné péče. Nestačí jen zasadit semínko, rostlinu je nutné udržovat po celou dobu její životnosti. Citrony mají dlouhou životnost. Mohou růst po tři desetiletí. Péče o citron zahrnuje:

 • výběr pohodlného místa;
 • zalévání;
 • prořezávání;
 • oplodnění;
 • organizace postupů mokrého čištění.

Snaží se umístit vanu s dospělým stromem na osvětlené místo. Je povoleno jej umístit na podlahu nedaleko okna na jih.

Zalévání je organizováno podle potřeby, přibližně 1-2krát týdně. Stejně jako všichni exotové z teplých zemí, citron miluje středně vlhkou půdu. Pokud v pánvi zůstane voda, vypustí se. Tím se zabrání hnilobě kořenů.

Snaží se provádět formativní prořezávání od prvního roku života. Pokud je cílem získat ovoce, pak se prořezávání nahradí sevřením apikálního bodu hlavního kmene a bočních větví. Pokud má kultivace stromu pouze estetickou povahu, pak existuje jedno pravidlo - větve jsou řezány tak, aby byla vytvořena úhledná koruna, například ve formě koule nebo obdélníku.

Chcete-li získat čistou korunu, prořezávání se provádí od prvního roku života rostlin.

Hnojení začíná, jakmile se objeví první listy výhonku, a pokračuje nepřetržitě. Jsou zavedeny složité směsi, organické látky jsou povoleny. Tyto látky se zavádějí odděleně od sebe. Hnojte výsadbu každé 2-4 měsíce. V zimě je od tohoto postupu upuštěno.

Plodící

Někteří milovníci exotiky se mohou potýkat s takovým problémem, jako je nedostatek plodů v citronovém keři. Možná bychom měli počkat. První kvetení a plodnost okrasného stromu doma může nastat 4-6 let po výsadbě. Existuje však způsob, který tento proces výrazně urychlí. Jde o roubování citronové trávy.

Jak očkovat citron

Roubování citronu je prakticky chirurgický zákrok. Vyžaduje to zkušenosti, stejně jako potřebné nástroje a připravený materiál, který vám umožní správně naroubovat rostlinu.

Zkušení pěstitelé květin doporučují před výsadbou citronu připravit potomka a vývar. Pažbou může být mladý citrónový keř, který ještě zdaleka nekvete. Je povoleno brát pěstovaný oranžový strom jako zásobu. Štěp je nutně výrůstkem stromu, který již nese ovoce. Potřebujete také ostrý nůž ošetřený alkoholem.

Existují dva způsoby očkování:

 1. Páření. V tomto případě je řezání někoho jiného naroubováno na kmen.
 2. Pučící. Zde je jeden živý pupen z plodícího keře připevněn k kmeni a upevněn.

Kopulační očkování

Pěstování citronu doma je v silách jak začínajícího, tak zkušeného květinářství. Mezi důležitá agrotechnická pravidla patří výsadba pouze čerstvého semene odebraného ze zralého ovoce, kompetentní péče o klíček a poté o dospělou rostlinu. Je třeba si uvědomit, že exotická trvalka nemá ráda průvany a bojí se chladu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada