Jak pěstovat citron ze semene doma

Citroník dokáže nejen zdobit a doplňovat jakýkoli interiér, ale také pravidelně nést vitamínové plody. Ale ne každý pěstitel má příležitost koupit si dospělou rostlinu a její domácí úprava není vždy úspěšná. Ze semene však můžete získat citron. Tento proces je zdlouhavý, ale zábavný. Než budete pokračovat v postupu, měli byste se seznámit s tím, jak pěstovat citron ze semene doma a co je k tomu zapotřebí.

Bude pěstovat ovoce citronového medvěda

Domovinou této kultury jsou subtropické lesy. V přirozeném prostředí začíná citron vyrostlý z kamene přinést ovoce za 4-5 let od okamžiku výsadby. Když se však pěstuje v domě, rostlina začne kvést a vytvářet plody nejdříve o 10 let později.

Osivo pěstovaný citron přinese ovoce se správnou péčí

Výhodou této rostliny je, že si v procesu dlouhodobého růstu zvykne na podmínky růstu, proto se vyznačuje zvýšenou odolností a nevyžaduje komplexní péči.

Důležité! Proces plodení můžete urychlit naroubováním řezu z plodového citronu na mladou sazenici.

Odrůdy vhodné pro úspěšné pěstování

Existuje mnoho druhů citronu. Ale díky provedenému výběru byly získány druhy, které se vyznačují kompaktní velikostí. Mohou být snadno pěstovány v domě nebo bytě a každoročně získávají dobrou sklizeň vitamínového ovoce. Jsou vhodné pro výsadbu semen, stejně jako roubování na divoce rostoucí sazenice.

Nejvhodnější odrůdy citronu pro vnitřní pěstování:

 • Pavlovský. Výška stromu dosahuje 2-2,5 m. Vytváří plody o hmotnosti až 500 g s tenkou slupkou a nasládlou aromatickou chutí. Pavlovský je považován za jeden z nejlepších vnitřních pohledů.
 • Meyer. Hybridní forma kultury, získaná křížením s grapefruitem. Výška rostlin dosahuje 0,5 m. Vyznačuje se bohatou produktivitou. Rostlina kvete ve svazcích. Průměrná hmotnost ovoce je 150 g. Citrón má výraznou dobu odpočinku.
 • Výročí. Vysoce výnosná odrůda, která nevyžaduje náročnou údržbu. Výška rostlin dosahuje 1-1,5 m. Plody jsou velké se silnou slupkou. Odrůda je snadno přizpůsobitelná domácím podmínkám.
 • Janov. Při správné péči začíná tato odrůda přinášet ovoce po dobu 4-5 let. Vytváří mnoho druhů ovoce, které mají jemnou šťavnatou dužinu, nasládlou chuť a bohatou vůni.

Důležité! Vnitřní citronové plody se na volném trhu těžko hledají, lze je zakoupit pouze od sběratelů.

Vnitřní druhy se vyznačují kompaktní formou a kvetením paprsků.

Pravidla pro přípravu a přistání

Pro úspěšné pěstování citronu ze semen doma musíte nejprve připravit nádoby, potřebný substrát a vybrat vysoce kvalitní sadbový materiál. Pokud jsou všechny podmínky kombinovány, výsledek bude pozitivní. Proto byste si měli předem prostudovat všechny funkce tohoto postupu.

Důležité! Pěstování citronu ze semene, stejně jako jiných citrusových plodů, je zcela v silách i začínajícího pěstitele, pokud jsou přísně dodržována všechna doporučení.

Jak připravit kost pro výsadbu

Pro výsadbu byste měli koupit zralé citronové plody bez známek mechanického poškození a nemoci. Pak by měly být nakrájeny a všechna semena vyjmuta. Mezi nimi je třeba vybrat ty největší.

Před výsadbou by měla být semínka citronu namočena v roztoku humátu sodného po dobu 8–10 hodin, což stimuluje plný rozvoj kořenového systému. Semena byste měli také namočit do vody s přídavkem Epinu v množství 1 kapky drogy na 200 g tekutiny. Takové ošetření zvyšuje odolnost budoucích sazenic vůči nepříznivým vnějším faktorům.

Volba kapacity

Pro výsadbu citronových semen musíte sbírat široké nádoby o výšce 10 cm, které musí být vybaveny drenážními otvory pro odtok přebytečné vody. Plastové nádoby fungují nejlépe.

Kyselost půdy pro citrusové plody

Pro plné vyklíčení citronových semen je nutné, aby byla půda nejen výživná, ale aby měla neutrální kyselost v rozmezí 6,5-7,0 pH. Vhodný podklad získáte u svého odborného prodejce. Ale můžete si ho uvařit i sami.

K výsadbě jsou vhodná pouze dobře zralá semena.

Možnosti vhodné půdní směsi pro pěstování citronových semen:

 • Zkombinujte humus, listovou a drnu půdu ve stejném poměru. Přidejte do směsi říční písek, jeho hmotnostní podíl by měl být do 10%. Dále přidejte 40 g superfosfátu a vše důkladně promíchejte.
 • Kombinujte půdu, rašelinu, písek a humus v poměru 2: 1: 1: 1. Kromě těchto složek není nutné do směsi půdy přidávat další hnojiva.

Po přípravě podkladu je nutné zkontrolovat jeho soulad s úrovní kyselosti. K tomu pomohou listy rybízu. Musí být složeny do sklenice a naplněny vroucí vodou. Když se infuze ochladí, musíte do ní snížit kus zeminy. Pokud kapalina zčervená, zvyšuje se kyselost. V takovém případě přidejte do půdy 100 g dřevěného popela a znovu zkontrolujte.

Důležité! Pokud se kyselost neshoduje, nebude se citrónová semínka schopna plně rozvinout.

Výsadba citronových semen

Jak zasadit citron? Několik dní před zahájením procedury je nutné zalévat připravený substrát nasyceným roztokem manganistanu draselného, ​​který umožní jeho dezinfekci. Poté musí být mírně vysušen, dokud se neobjeví charakteristická tekutost. To vám umožní pěstovat sazenice citronu bez obav z poškození zamokřením houbami v rané fázi vývoje.

Krok za krokem algoritmus, jak zasadit citronová semínka:

 1. Na dno nádoby položte 1 cm vrstvu drenáže.
 2. Zbytek objemu naplňte substrátem.
 3. Zalijte to a počkejte, až vlhkost absorbuje.
 4. Zarovnejte povrch.
 5. Rozložte semena ve vzdálenosti 1-2 cm od sebe.
 6. Prohloubte je o 1 cm, posypte zeminou.

Nádobu zakryjte sklem nebo fólií a vložte na stinné místo s teplotou +22 stupňů, aby došlo ke klíčení.

Důležité! Citronová semínka budou klíčit po dobu 7-10 dnů, pokud budou správně zasazena.

Teplota a osvětlení

Víte, jak správně zasadit citron ze semene doma, musíte se seznámit s pravidly pro péči o sazenice v budoucnu.

Po přátelském klíčení citronových semen je nutné uspořádat nádobu na dobře osvětlený parapet. Pro tuto kulturu je optimální východní nebo západní okno se světelným stínováním před přímým slunečním světlem v poledne.

Aby se zabránilo roztažení sazenic, je nutné zajistit dvanáct hodin denního světla. Proto byste večer měli navíc zapnout lampy.

Teplota v prvním týdnu po klíčení by měla být snížena na +16 stupňů, což stimuluje vývoj kořenového systému.Po 10 dnech by měl být režim zvýšen na + 18 ... + 20 stupňů a udržován na této úrovni po celou vegetační dobu.

Důležité! V zimě vyžaduje vnitřní citron chladný obsah do +15 stupňů.

Přesazování sazenice citroníku

Když rostliny znatelně rostou a zesilují, je třeba je zasadit do samostatných nádob. Nejlepší je to udělat na jaře, protože během tohoto období se zlepšují procesy růstu a sazenice tento postup snadno tolerují.

Sazenice by měly být napojeny do 2 dnů, což minimalizuje pravděpodobnost poškození kořenového systému.

Při přesazování je vhodné sebrat nádoby o průměru 8–9 cm, na dno umístit drenáž a zbytek prostoru zaplnit živným substrátem. Můžete použít půdu podobného složení, ve které bylo možné klíčit citronová semínka.

Každá sazenice by měla být opatrně odstraněna spolu s hrudkou zeminy a zasazena do díry uprostřed hrnce, aniž by došlo k prohloubení kořenového límce. Na konci by rostliny měly být napojeny a přeskupeny na mírně zastíněném místě po dobu 2-3 dnů, aby se přizpůsobily.

Důležité! Pouze dobře vyvinuté rostliny by měly být transplantovány s malým krokem mezi listy, což je známkou jejich kompaktní formy.

Jaká voda se používá k zalévání citronu

V budoucnu se musíte řádně starat o mladé citrony. Voda rostliny vysychá. K tomu je vhodné používat usazenou vodu při pokojové teplotě. Zvlhčujte během horkých období dvakrát týdně a po zbytek času - 1krát za 7 dní.

Citron netoleruje zamokření půdy

Top dressing

Pro plný rozvoj citroníku v místnosti a stabilní plodnost je nutné pravidelně krmit. Hnojiva by měla být používána speciálně pro tuto plodinu. Najdete je v zahradnických obchodech.

Během období aktivního růstu listí a výhonků by se mělo používat hnojení s vysokým obsahem dusíku a během kvetení a plodu - fosfor a draslík. Frekvence hnojení od února do konce září je jednou za 2 týdny a v zimě - jednou za měsíc.

Péče o zahradní rostliny: základní pravidla

V podmínkách ruského podnebí lze venku pěstovat pouze čínskou citronovou trávu, která je zdravou rostlinou. Ale tato kultura nesouvisí s citrusy.

Citrony vypěstované ze semen lze chovat venku pouze během teplé sezóny. Měly by být umístěny v oblastech se světlým stínem před přímým slunečním zářením. Doporučuje se rostliny pravidelně zalévat vodou o teplotě +20 stupňů. V létě zvlhčujte 2-3krát týdně, protože hliněné kóma v květináči vysychá.

V obzvláště suchých obdobích je nutné korunku dodatečně nastříkat. Krmení rostlin by mělo být prováděno podle standardního schématu.

Důležité! S příchodem chladných srpnových nocí je třeba do domu přesunout citrony.

Sazenice citronu by měly být pravidelně kontrolovány na výskyt škůdců a chorob.

Škůdci a choroby z pokojových rostlin

Nevhodné podmínky růstu a nesprávná péče mohou oslabit imunitu rostliny.

Možné problémy:

 • Anthracnose. Vypadá to jako tmavě hnědé skvrny na listech. Toto onemocnění způsobuje předčasné opadávání listů a vysychání výhonků.
 • Kořenová hniloba. Podzemní část rostliny přestává fungovat. Na tomto pozadí ztrácejí listy a výhonky svůj turgor.
 • Hommoz. Onemocnění způsobuje vysušení stonku citronu. K tomu obvykle dochází při podchlazení.
 • Štít. Škůdce se živí mízou rostlin. Najdete jej na kmeni a na zadní straně listů.
 • Spider roztoč. Tento škodlivý hmyz je díky své malé velikosti těžko viditelný pouhým okem. V případě poškození se na okraji listových desek objevují malé žluté tečky a na vrcholcích výhonků je tenká pavučina.

V boji proti chorobám je nutné postříkat rostlinu takovými fungicidy, jako je Topaz, Fitosporin. A s kořenovou hnilobou můžete citrón zachránit pouze v počáteční fázi. K tomu musí být transplantovány a napojeny roztokem drogy "Maxim". Pokud se objeví škůdci, měl by se použít Fitoverm.

Pěstování citronu ze semene není obtížné. Hlavní věcí je zajistit rostlině podmínky uchování s ohledem na její základní požadavky. A navzdory skutečnosti, že sazenice začne přinášet ovoce až po dlouhé době, může se stát jedním z dekorativních prvků.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada