Jak pěstovat banán doma

Ačkoli banán vypadá jako strom, ve skutečnosti patří k bylinám. Co se týče velikosti, je tato tráva po bambusu druhá. A pěstovat banán doma je snadné. Jak? Vše je popsáno níže v článku.

Popis kultury

Banán má silné kořeny a krátkou stopku. Počet listů se pohybuje od 6 do 20 ks. Kořenový systém je široce vyvinutý, kmen může dorůst až do výšky 20 ma průměru až 40 cm. Banánové listy někdy dosahují gigantických velikostí: více než 2 m na délku a asi 1 m na šířku. Barva listů závisí na odrůdě banánu a může být zelená, skvrnitá nebo dvoubarevná. Fáze kvetení trvá 8-10 měsíců. Následně se objeví stopka tmavě fialové barvy. Kolem se již tvoří květy banánových plodů.

Banány

Jak pěstovat banán doma

V poslední době se stalo populárním pěstovat banánový strom v bytě nebo soukromém domě.

Pro vaši informaci! Pokusy pěstovat ovoce ze zakoupených banánových semen jsou odsouzeny k neúspěchu. To, co se prodává v obchodech, jsou umělé hybridy, které nemají schopnost reprodukce.

Ale nezoufejte, existují odrůdy, které lze pěstovat doma. Nejprve se musíte rozhodnout, na co přesně exotickou rostlinu potřebujete. Z estetických důvodů se tedy používají sametové, levandulové a jasně červené odrůdy. Snadno se o ně pečuje a dosahují výšky maximálně 1,5 m. Chcete-li však sklízet, měli byste si vzít odrůdy jako trpaslík Cavendish a kyjevský trpaslík. Musíte být trpěliví, řádně se o ně starat a po několika letech můžete pěstovat banány, které chutnají jako ty z obchodu.

Metody výsadby

Existuje prakticky jen jeden způsob, jak si doma vypěstovat banán - koupit hotovou sazenici. V obchodě si můžete okamžitě vybrat odrůdu, ale nevýhodou této metody je, že takový banán bude velmi náladový a bude vyžadovat neustálou péči.

Složitějším způsobem je nákup semen rostlin. V Rusku to lze provést jejich zakoupením v internetovém obchodě. Pro tuto metodu musíte zakoupit středně velký hrnec a směs písku a rašeliny, která se nejvíce podobá půdě, ve které banán roste v jeho přirozeném prostředí.

Šlechtění dělením oddenku je také možné, ale používá se pouze v průmyslovém měřítku. Samozřejmě to můžete zkusit použít doma, ale šance na úspěch jsou velmi malé, protože v takových věcech potřebujete spoustu zkušeností.

Sazenice

Péče

Jen vyklíčit banán nestačí. Aby nezemřel předčasně, potřebuje zvláštní péči. Klíčové vlastnosti:

Teplotní režim

Rodnou zemí banánů jsou tropy, proto je třeba odpovídajícím způsobem dodržovat teplotní režim. Pro obyvatele teplých zemí je zima kontraindikována. V létě bude optimální teplota 26-30 ° C, v zimě 18-21 ° C.

Poznámka! Existují odrůdy, které mohou přežít zimu, i když jsou pěstovány venku. Rostlinu stačí nařezat tak, aby na povrchu zůstalo asi 10 cm, a přikrýt ji pilinami. To je však vhodné pouze pro regiony s teplým podnebím.

Postřik a zalévání

Je obtížné dosáhnout podmínek v bytě, ve kterém je host z tropů zvyklý vyrůstat. Je nutné zajistit vlhkost až 65%, což je obtížné, zejména během topné sezóny.Proto se doporučuje banán stříkat nejméně čtyřikrát denně, v zimě můžete dvakrát otřít listy vlhkým hadříkem.

Důležité! Pokud je to možné, můžete poblíž umístit zvlhčovač vzduchu.

U domácího banánu musíte neustále udržovat vlhkou půdu. V létě se doporučuje zalévat 2-3krát denně, v zimě jednou týdně. Navíc můžete rostlině připomenout její domovinu neustálými tropickými sprchami a zalévat ji pod sprchou.

Pokud tyto požadavky nebudete dodržovat, pak listy začnou žloutnout, bude velmi obtížné se rozpadnout a oživit strom.

Osvětlení

Domácí banán miluje jasné sluneční světlo. Ultrafialové světlo má přímý dopad na jeho růst a vývoj. Pro správnou péči je proto lepší umístit rostlinu na okna s výhledem na slunečnou stranu domu, ale ve zvláště intenzivním teple ji odstraňte ve stínu. Pokud je strom neustále ve stínu, pak přestane růst, kvést a již od něj nebude možné očekávat plody.

Osvětlení banánů

Priming

Nejlepší je zvolit médium, které je prodyšné a kysele neutrální. Základní nátěr s těmito vlastnostmi je k dispozici ve většině květinářství. Pokud v okolí nejsou žádné takové směsi, můžete to udělat sami smícháním rašeliny, písku, trávníku a listové půdy. Kromě toho můžete použít přísady ke zvýšení kypření půdy.

Hnojiva

Během období aktivního růstu banánu doma je nutné další hnojení. K tomu se organické přísady používají ve zředěné formě. Musí se aplikovat jednou týdně, ihned po zalévání. Po tomto postupu by měla být rostlina ponechána ve stínu jeden den.

Jednou ze zajímavých vlastností banánovníku je absence takového spícího období, které je typické pro některé rostliny. Podmíněně se však takové období považuje za zimní období. S nástupem chladného počasí dostává strom příležitost k odpočinku: udržuje se při teplotě asi 20 ° C, méně často se zalévá a hnojí.

Prořezávání banánů

Na konci zbytku začíná fáze květu. V prvním roce ale neočekávejte sklizeň. Při správné péči se plody banánů vypěstovaných ze sazenic objeví za dva roky, ze semen za čtyři.

Pokud v první řadě nepotřebujete ovoce, ale krásný strom, můžete použít metodu prořezávání. Zpravidla se to nedoporučuje dělat doma, ale pokud zpočátku banán nepotěší oko svěží zelení, pak prořezávání v kořeni umožní objevit nové klíčky.

Reprodukce

Až domácí banán poroste a zesílí, můžete jej začít dále množit. Existuje několik způsobů, jak to udělat: dělením, při kterém je část s vytvořeným procesem odříznuta od hlavního oddenku a zasazena do připravené půdy (řez je posypán uhlím); šíření výhonky - metoda podobná předchozí verzi, ale odříznutý fragment musí mít listy.

Existuje také třetí, pracnější možnost - pěstovat ze semen. Je důležité vědět, že je nemožné vyklíčit skladovaná ovocná semena. Pokud existuje příležitost získat plody divoce rostoucího banánu, pak musíte být při reprodukci trpěliví. Semena získaná tímto způsobem mají silnou skořápku a musíte jim nejprve pomoci dostat se ven. K tomu jsou namočené v teplé vodě a mírně rozemleté.

Poznámka! Po všech přípravných pracích musí být osivo lehce vtlačeno do půdy a pro dosažení podobných podmínek jako přírodní nastříkáno vodou a zabaleno do plastové fólie. Bude trvat nejméně 60 dní, než počkáte, až se klíčky objeví. Poté je lepší je zasadit do velké nádoby.

Převod

Vzhledem k tomu, že banán roste poměrně rychle, bude muset být každý rok transplantován. To by mělo být provedeno po skončení doby odpočinku, kdy kořeny již vyčnívají na povrch půdy. Pro každou následující transplantaci se vezme hrnec o 4–6 cm větší než ten předchozí.Dno je pokryto drenážní vrstvou. Pokud existuje možnost poškození kořenů, lze tuto metodu nahradit jednoduchou obnovou ornice.

Rostoucí problémy

Problémy s pěstováním banánů doma mohou nastat jen při nesprávné péči. Projevují se následujícím způsobem:

  • banán přestane růst - nedostatečné osvětlení a příliš malý hrnec;
  • listy začínají vysychat - suchý vzduch, vysoká pokojová teplota;
  • černohnědé skvrny na listech - nadměrná vlhkost prostředí nebo časté zalévání;
  • slizká hniloba na stonku - zalévání půdy při nízkých teplotách.

Ačkoli je tento host z tropů exotická domácí rostlina, podle všech tipů a triků můžete osobně sledovat, jak snadné je pěstovat a pěstovat banán doma.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada