Jak pěstovat ananas doma

Je to nejen vynikající ovoce, ale také vynikající rostlina pro domácí pěstování. Může nejen potěšit sklizní, ale má také dekorativní hodnotu. Jak pěstovat ananas doma bude popsáno v tomto článku.

Jak pěstovat ananas doma

Tato rostlina patří do rodiny Bromeliad. V prodeji jsou ovoce od 1 do 2 kg. Při pěstování na plantážích však může hmotnost jednoho z nich dosáhnout 5 kg.

Květiny a ovoce

Vzhled rostliny závisí na jejích podmínkách růstu. V Brazílii mohou některé odrůdy ananasu dosáhnout výšky jeden a půl metru. Některé z jeho odrůd jsou navíc mnohem kompaktnější.

Pro vaši informaci! Plantáže, na kterých se tato rostlina pěstuje, se nacházejí téměř po celém světě. Největší z nich se nacházejí na Havaji, na Filipínách, v Mexiku a Číně.

Když se pěstuje doma, výška palmy dosahuje ne více než půl metru. Ananas má růžici dlouhých listů, ze kterých ovoce roste. Je to jediná jedlá rostlina v rodině Bromeliad.

Pokud provádíte domácí pěstování podle všech pravidel, můžete nejen vidět rozkvět ananasu, ale také získat ovoce.

Pro tento účel je obvyklé používat následující druhy ananasu:

 • A. Comosus je známý svými úzkými podlouhlými listy a dobrým plodem;
 • A. Comosus Variegatus má pruhovanou barvu listu. Jsou širší a kratší než jiné odrůdy. Tato rostlina vypadá nádherně a je široce používána k řešení konstrukčních problémů, ale přináší malé ovoce;
 • A. Bracteatus Striatus je větší. Jeho charakteristickým rysem je přítomnost zelenožlutých listů.

Poznámka! Pěstování ananasu není o nic obtížnější než pěstování bobulí.

Jak pěstovat ananas doma od začátku krok za krokem

Chcete-li začít pěstovat ananas doma, stačí si koupit vhodné ovoce. Je nutné, aby nahoře byla růžice listů. V budoucnu bude nutné tento tip odpojit a zakořenit.

Jak rootovat ananas doma

Prvním krokem při pěstování je získání vhodného ovoce. Při zkoumání se musíte ujistit, že má nahoře spolu s jeho středem plnou růžici listů.

Je důležité, aby toto ovoce bylo zdravé, jinak by při pěstování mohlo dojít k problémům. Je důležité, aby vrch nezačal hnědnout. Horní část květního výhonku by se měla objevit ze zásuvky. Pouze v případě, že je přítomna, bude rostlina v budoucnu kvést.

Po získání je dalším krokem rootování.

Chcete-li to provést, musíte provést následující kroky:

 1. Je nutné správně oddělit zásuvku. Horní část je řezána tak, aby zůstaly 2 cm buničiny. Tento kus ovoce musí být oloupán. Ve výsledku byste měli mít tvar mírně zaoblené paty.
 2. Poté musíte opatrně odříznout zbývající buničinu a nechat vláknitou část neporušenou.Pokud odstranění není zcela provedeno nekvalitním řezem, zbytky začnou hnít. Na řezu jsou vidět bílé tečky. Musí s nimi být zacházeno opatrně, jedná se o kořenové uzliny, které musí zůstat neporušené.
 3. Část listů musí být odříznuta od výstupu řezu. Doporučuje se to udělat tak, aby se vyčistily spodní 2 cm kufru. Listy se odtrhávají pohybem, který se provádí ve směru kolmém na kmen. Po odstranění listů můžete v některých případech vidět vyklíčené kořeny.

Dále musíte začít klíčit kořeny. K tomu je spodní část kmene, oloupaná z listů, napůl ponořena do vody. Po týdnu nebo dvou začne ananas aktivně růst kořenové výhonky.

Poznámka! Poté, co jsou kořeny dlouhé 2 cm, se vyjmou z vody a umístí se na papír, aby uschly. Je nutné počkat 2-3 hodiny, dokud není kořenový systém zcela suchý. Poté je rostlina připravena k výsadbě v zemi.

Okrasná rostlina

Půda pro ananas

Chcete-li pěstovat ananas, můžete si koupit půdu, která se používá pro palmy nebo citrusové plody, ve specializovaném obchodě. Je důležité, aby si po výsadbě půda udržela lehkou vlhkost. Neměl by být příliš mokrý nebo úplně suchý.

Když je ananas zasazen do země, je nutné zakrýt nejen kořeny, ale také část kmene dříve zbavenou listů.

Kolik ananasu roste

Květy se tvoří jeden a půl nebo dva roky po zasazení do země. Při správné péči se po skončení kvetení na jejich místě vytvoří ovoce. Poté, co dospějí, rostlina zemře, ale může být znovu pěstována pomocí růžice listů.

Jak ananas roste v přírodě

Vlastí této rostliny je Jižní Amerika. Nachází se zde ve volné přírodě. Místní obyvatelé aktivně pěstují ananasy a používají je k jídlu.

Na čem rostou ananasy a jak vypadá ananasový strom?

Ananas je trnitý keř. Květina a pak ovoce jsou umístěny v její horní části, nad růžicí velkých zelených listů. Kořeny jsou mírně vyvinuté. Stopka je krátká.

Zdá se, že povrch ovoce je pokryt šupinami. Na hlavě vyrůstá malý výhonek.

Důležité! Na listech se může hromadit vlhkost, kterou může rostlina použít k udržení své síly v suchých dobách. Výška keře závisí na podmínkách pěstování. Obvykle je v rozmezí od 60 cm do jednoho a půl metru.

Růžice v dospělé rostlině je tvořena 30 tvrdými podlouhlými listy. Jejich délka je 20 - 100 cm, některé odrůdy ananasu mají na okrajích listů trny, jsou ostré a zakřivené.

Tvorba plodu

Kde ananas roste, ve kterých zemích

Tato rostlina byla první mezi Evropany, kterou objevil H. Columbus. Dozvěděl se o existenci ananasu během přestávky. Guadeloupe. V této době byl pěstován v zemích střední a většiny Jižní Ameriky.

Pro vaši informaci! Název pochází z „nanas“, což v domorodém jazyce zní jako „nádherné ovoce“.

Za rodiště této rostliny se považuje Brazílie a Paraguay. Následně se pěstování ananasu rozšířilo téměř do celého světa.

Jak kvete ananas

Květy se tvoří 1,5-2,5 roku po začátku růstu. Květenství připomíná ucho ve tvaru, ve kterém je mnoho květů, jsou bisexuální.

Stopka je tvořena z bodu růstu listů. Rostlina je sama opylující. Kvetení je dokončeno za 14-20 dní. Květy jsou často červené barvy.

Ananasová plantáž

Tato rostlina se pěstuje na plantážích v Africe, jihovýchodní Asii, Indii a Číně. Ananas je dobře přizpůsoben horkému podnebí. Je schopen akumulovat vodu, aby přežil období sucha.

Tato rostlina roste dobře v podnebí, které je vhodné pro citrusové plody.

Největší plantáže pro jeho pěstování jsou v Thajsku, na Filipínách, na Havaji, v Mexiku, Austrálii a Guineji.Ananas se také aktivně pěstuje v Ghaně, Indii, Austrálii a Číně.

Poznámka! Na území Ruska může tato rostlina dozrávat pouze ve sklenících.

Vnitřní ananas nebo ananas v květináči

Pěstování doma není nijak zvlášť obtížné. Je však bezpodmínečně nutné dodržovat pravidla péče.

Dekorativní ananas

Tato rostlina ne vždy přináší ovoce, když je pěstována doma. K dosažení takového výsledku je třeba pečlivě pečovat. Lze jej však pěstovat pro dekorativní účely. To, jak vypadá ananas, může zkrášlit domov. Pravidla pěstování pro dekorativní účely jsou stejná jako v těch případech, kdy chtějí získat z rostliny plody.

Klíčení

Jak se starat o ananas v hrnci doma

Následující krok za krokem vám řekne, jak pěstovat ananas doma shora.

Pro kultivaci musíte zvolit správný hrnec. Předpokládá se, že jeho objem by měl být takový, aby od rostliny po okraj zůstaly alespoň 2 cm. Ve většině případů jsou takové vybrány pro pěstování. Takže jejich průměr je 12-14 cm.

Dobrým znamením je vzhled nových listů v růžici ananasu. V tomto případě si můžete být jisti, že zakořenění proběhlo úspěšně.

Pro vaši informaci! Tato rostlina je většinou bylina, ne ovoce.

Rostoucí

Doporučuje se zvolit nejslunnější místo pro ananas v bytě.

Aby rostlina dobře rostla, musíte ji každý rok přesazovat. Je lepší provést tento postup na začátku letního období.

Na čem ananas dobře roste? Prosperují v různých typech půd. Je však pro něj lepší koupit půdu ve specializovaném obchodě, kde se obvykle pěstují palmy. Použití univerzálního základního nátěru je přijatelné.

Při výsadbě na dno hrnce je nutné nalít drenážní vrstvu, což snižuje pravděpodobnost nadměrné vlhkosti a chrání ananas před onemocněním kořenové hniloby. Exot necítí potřebu krmení.

Rostlina nebude okamžitě kvést. K tomu obvykle dochází 1,5-2 roky po výsadbě do země. Pokud je ananas vybaven bohatým osvětlením, mohou se z květů vyvinout plody.

Při pěstování je žádoucí zajistit pro tuto teplomilnou rostlinu teplotu 25 ° C. Pro ananas je to nejpohodlnější na jaře, v létě a na podzim. V zimě je vhodnější teplota 20 ° C.

Ananas nevyžaduje dostatečnou vlhkost. V létě stačí zalévat 2-3krát týdně. V takovém případě musíte zajistit, aby nedošlo k zamokření. V zimě stačí zásobovat rostlinu vlhkostí každý týden.

Poznámka! Při zalévání nalijte do výstupu trochu vlhkosti. Lze provést postřik. Při použití vody z vodovodu k tomuto účelu je nutné ji nechat předem usadit.

Vývojové postižení

Pokud jsou listy ananasu světle zbarvené, znamená to nedostatečné osvětlení. Pokud je tento problém odstraněn, rostlina bude dále růst.

Když ananas vyroste, ale netvoří se květiny, postupujte následovně. Obvyklá doba pro jejich vytvoření je 18-30 měsíců. Pokud se v tuto chvíli nic nestane, může být rostlině poskytnuta příslušná pomoc. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je ošetření ananasu plynným ethylenem. Doma lze získat pomocí jablek. Plody jsou nakrájeny na dvě poloviny, jedna je umístěna vedle ananasu s řezem do půdy, druhá na růžici ve stejné poloze. Rostlina v této formě je pokryta plastovým sáčkem a ponechána po dobu 3-4 týdnů. Jablka budou vyrábět ethylen, který stimuluje rostlinu. Když vidíte vzhled květů, sáček je odstraněn a zbytek jablka je odstraněn.

Možné jsou i další poruchy ve vývoji rostliny:

 • někdy můžete vidět, jak spodní listy vysychají a zvlňují se. Nejpravděpodobnějším důvodem je nalezení ananasu v draftu.Je nutné přemístit rostlinu na nové místo, kde ji takové nebezpečí neohrozí;
 • pokud je na listech prach, musíte je otřít vlhkým hadříkem;
 • pokud rostlina zvrásnila a vysychala listy a nedávno plodila, pak to není důvod k obavám. Ananas umírá po vytvoření ovoce, ale jeho růžice může být znovu použita k pěstování rostliny;
 • pokud má ananas opožděný vývoj, znamená to nedostatek živin a stopových prvků. V tomto případě se doporučuje zakoupit a používat hnojivo pro kvetoucí rostliny;
 • ačkoli ananas je teplomilná rostlina, přesto netoleruje nadměrné teplo. V tomto případě mohou jeho listy vyschnout a spadnout. V této situaci je třeba dbát na vytvoření pohodlných teplotních podmínek a dodatečné zalévání.

Poznámka! Rostlina může být napadena svrabem. Výsledkem je, že se na spodní straně listů objevují výrazné hnědé skvrny. Chcete-li se zbavit škůdců, stačí otřít listy vatovým tamponem namočeným v mýdlové vodě.

Jak se ananas reprodukuje

Pro pěstování je nejvhodnější použít růžici listů. Je však možné pěstovat ovoce ananasu pomocí jeho semen. Tento proces je náročnější na práci ve srovnání s kultivací ze zásuvky.

Můžete také použít množení kořenovými řízky.

Jak pěstovat ananas ze semen doma

Při plánování, jak pěstovat ananas doma, musíte vzít v úvahu následující. Pěstování ananasu pomocí jeho semen je možné pouze při použití těch, které byly zakoupeny ve specializovaném obchodě. Je nemožné zasadit ty, které byly získány nezávisle. Pokud si koupíte ananas na jídlo, pak buď v něm nebudou vůbec žádná semínka, nebo zůstanou neformovaná.

Semena vhodná pro pěstování jsou následující:

 • jsou ploché a mají půlkruhový tvar;
 • barva je hnědá nebo má načervenalý odstín;
 • délka 3-4 mm.

Před výsadbou musí být vyklíčena. Za tímto účelem jsou umístěny mezi dva vlhčené ubrousky a ponechány na teplém místě po dobu 18-24 hodin.

Jsou zasazeny do směsi rašeliny a písku. V tomto případě jsou semena pohřbena nejvýše jeden a půl centimetru. Pro vyklíčení jsou nádoby pokryty celofánovým filmem nebo sklem a umístěny na teplé místo. Pokud se klíčení provádí při pokojové teplotě, má smysl očekávat první výhonky v období od tří týdnů do jednoho a půl měsíce. Pokud nádoby udržujete při teplotě 30–32 ° C, objeví se sazenice za 2–3 týdny.

Při klíčení musíte klíčky pravidelně zalévat a každé 2-3 týdny krmit.

Po výskytu 2-3 listů se rostliny potápí (jsou usazeny v samostatných květináčích). Potřebují půdu skládající se ze stejných podílů rašeliny, humusu, zahradní půdy a písku. Aby se půdní struktura uvolnila, přidá se do ní 5% drceného dřevěného uhlí.

Důležité! Místo části písku lze použít stejné množství perlitu.

Ananas na plantáži

Jak se ananas rozmnožuje v přírodě

Jak roste ananas v přírodě? Vyskytuje se jako osamělé rostliny. Jeho plody jsou často tvrdší, menší a sladší než pěstované odrůdy.

Po dokončení kvetení se na tomto místě vytvoří ovoce. Protože ve většině případů je rostlina bisexuální, je sama opylována. Stává se však, že květy jsou pouze samčí nebo samičí. V tomto případě se může množit pomocí hmyzu.

Existuje mnoho semen v divokých plodech, na kterých ptáci a zvířata rádi hodují a přenášejí je tam, kde spadnou do země a rostou.

Pěstování ananasu doma není nijak zvlášť obtížné. S minimální péčí můžete počítat nejen s chutným ovocem, ale také s krásnou okrasnou rostlinou.

 

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada