Jak ananas roste v přírodě i doma

Ananas je nejen krásný, ale také lahodné exotické ovoce. Květinářství (milovníci experimentování) často pěstuje ananas na parapetu. Jedná se o časově náročný, ale zábavný proces. Po splnění všech požadavků můžete své přátele a známé překvapit exotickým ananasovým stromem na parapetu.

Ananas - jaký druh rostliny, krátký popis

Ananas (ananas) je rostlina patřící do rodiny Bromeliad. Ze všech zástupců je jediný, který je jedlý. Exotické ovoce láká zahradníky svým velkolepým vzhledem, a proto se často pěstuje doma.

Exotické ovoce, které lze pěstovat doma

Poznámka! Rod rostliny se poprvé objevil v roce 1735, popsal ji botanik z Evropy. Kolumbie je země, která se stala rodištěm exotické palmy.

Přínosné vlastnosti

Výhodou ananasu je zlepšení trávení. Ovocný džus obsahuje obrovské množství vitamínů, které posilují imunitní systém a dodávají energii. Buničina ovoce pomáhá očistit tělo od toxinů.

Ananas přináší tělu obrovské výhody a obohacuje jej o vitamíny

Jak pěstovat ananas doma od začátku krok za krokem

Jediným dekorativním druhem ananasu, který lze pěstovat doma, je ananas s velkými chomáčky. Vyznačuje se kompaktní velikostí a aktivním růstem. Vnitřní druh rostlin má zkrácenou stonku se silnými listy. Tvoří zásuvku. Ovoce se začíná formovat s výskytem květenství.

Výběr ananasu pro výsadbu

Existuje mnoho způsobů, jak pěstovat ananas. Samotný hřeben, stejně jako semena nebo kořenové řízky, se používají jako materiál na výsadbu. Pokud použijete vršek, musíte si vybrat ten správný ananas. Nejprve věnují pozornost vůni. Pokud ovoce nijak necítí, pak není zralé a není vhodné k výsadbě. Zralý ananas má velmi jasnou a příjemnou vůni.

Dodatečné informace! Plody musí být neporušené, bez známek deformace. Pokud má tmavé skvrny, znamená to začátek hniloby. Barva by měla být jednotně žlutá.

Při výběru ovoce k výsadbě musíte správně určit, zda je vhodné nebo ne. Chcete-li to provést, lehce na něj stiskněte. V dobrém ananasu váhy „vyskočí“. Horní část je vybrána zeleně s mírně zaschnutými okraji. Vhodné ovoce vydává při klepání tupý zvuk.

Výběr ovoce

Proces přípravy koruny

Úspěch pěstování bude záviset na kvalitě sadby. Musí to být řádně připraveno. Poté, co je vybráno vhodné ovoce, se od něj oddělí trs. To se provádí několika způsoby:

 1. Listy ananasu jsou pevně vtlačeny do ruky a poté jemně zkrouceny. Pokud bylo ovoce zvoleno správně, vršek se snadno oddělí od těla. Část stonku by měla zůstat na dně.
 2. Pokud nebylo možné horní část oddělit prvním způsobem, odřízněte horní část nožem. Poté je veškerá jedlá drť oddělena od horní části. Je důležité jej úplně odstranit, aby nedošlo k rozpadu.
 3. Jakmile je horní část hotová, odstraňte několik spodních listů.

Apex zakořenění postup

Připravený výsadbový materiál se nechá jeden den na suchém místě. Poté se vezme nádoba s vodou, do které se umístí horní část. Proces klíčení kořenů trvá asi měsíc. Voda se pravidelně mění a sleduje se její hladina. Můžete přesadit, až když kořeny dosáhnou délky 3 centimetry.

Důležité! Do vody by měl být spuštěn pouze holý kmen.

Proces zakořenění

Výsadba vyklíčeného vrcholu

Před zasazením koruny do země je půda řádně připravena. Je možné vařit sami smícháním zeminy, písku a rašeliny ve stejném poměru. Doporučuje se zvlášť přidat speciální půdu pro kaktusy a keramzit.

Nejprve je ananas zasazen do malého hrnce, objem asi 1 litr je vhodný. Expandovaná hlína se nalije na dno nádrže, plní funkci odvodnění. Druhá vrstva je naplněna zeminou. Před zasazením horní části je půda navlhčena. Postup, jak zasadit ananas, je následující:

 1. V zemi je vytvořena díra.
 2. Hřeben je umístěn v něm, pak pokrytý zemí shora. Půda je lehce utlačena. Můžete pokropit spodní listy, ale nemůžete ostatní spustit do země.
 3. Poté, co je koruna dobře zakotvena v zemi, je napojena.
 4. Vzhledem k tomu, kde ananas roste, vytvářejí pro rostlinu příznivé podmínky. Hrnec s vrškem je umístěn v sáčku. Pravidelně se odstraňuje kvůli větrání. Jakmile je ananas dobře zaveden, je sáček zcela odstraněn.
 5. Místo pro rostlinu je vybráno teplé, bez průvanu. Je důležité, aby na ni nespadaly sluneční paprsky.

Poté sledujte, jak ananas roste. Po několika měsících vrchní listy zmizí. Na jejich místo se začnou objevovat nové. Jedná se o normální fyziologický jev, který naznačuje, že ananas začal aktivně růst. Suché listy jsou odstraněny, aby nezasahovaly do nových. Po 1,5 roce se rostlina přesadí do většího květináče. Udělejte to kdykoli, s výjimkou období květu.

Proces přistání

Podmínky pro pěstování vnitřního ananasu, jak se starat

Pěstování ananasu doma je snadné. Aby mohl začít dospívat, dodržují pravidla péče. Divoký ananas přirozeně roste v horkých podmínkách, ke kterým je třeba přistupovat v bytě.

Teplota

Rostlina miluje teplo. V místnosti, kde stojí, by měla být teplota alespoň +22 ° C. Exotický keř miluje dobré osvětlení. Často je pro to uspořádáno další osvětlení.

Pravidla zavlažování a vlhkost

V létě vyžaduje ananas hojné zalévání. Voda musí být teplá, teplota nesmí být nižší než +30 ° C. Je předběžně bráněno do jednoho dne. V teplém počasí potřebuje exotická rostlina další postřik. Na podzim a do jara je zálivka omezena.

Exotická rostlina miluje vlhkost

Špičkový obvaz a kvalita půdy

Půda pro pěstování ananasu by měla být kyselá a volná. Květináč je vybrán nízko a široký, takže kořeny jsou umístěny blíže k povrchu Země.

Poznámka! Na jaře a v létě se hnojení provádí jednou za dva týdny. K tomu použijte organické hnojivo nebo infuzi divizny.

Velikost nádoby na květiny

U ananasu zvolte hrnec o průměru maximálně 15 centimetrů. V této velikosti se mladé kořeny cítí pohodlně. Aby nedošlo k okyselení vody, vybaví drenážní otvory v hrnci.

Kvetoucí ananas, jak často se to stane, co je k tomu potřeba

Proces kvetení trvá dva týdny. Na stopce se objeví květenství mnoha květů. Poté se květenství začíná rozvíjet z květenství s růžicí. Je skřípnutý, protože zasahuje do vývoje plodu. Rostlina bude kvést od pozdního jara (od května do konce června). Pěstování ananasu doma může způsobit atypické kvetení, které začne v prosinci.

Malý ananas dozrává pět měsíců po objevení ovoce.Hmotnost může dosáhnout kilogramu. Rychlost kvetení lze urychlit umístěním malého sáčku zralých jablek do hrnce. Uvolní ethylen, který stimuluje proces růstu.

Reprodukce ananasových semen doma

Rostlina se množí nejen vrcholy, ale také semeny.

Sbírání ovoce

Tato metoda je považována za nejtěžší. Postup přistání je následující:

 1. Semena se kupují pouze ve specializovaných prodejnách.
 2. Půda se nalije do hrnce, složeného ve stejném poměru písku a rašeliny.
 3. Semena se vysévají do hloubky nejvýše 1,5 cm.
 4. Země je napojena teplou vodou, nádoba je zabalena do fólie.
 5. Šest týdnů poté, co je hrnec na teplém místě, se objeví první výhonky.
 6. Jakmile listy narostou na 5 cm, ponoří se.

Důležité!V procesu růstu je pečlivě sledována teplota a vlhkost.

Rostoucí problémy, nemoci a škůdci

Při pěstování exotického ovoce doma je důležité vědět, jak ananas kvete a jakou barvu by měly mít listy. To pomůže včas odhalit příznaky nemocí. Květinářství se může potýkat s problémy:

 1. Pokud rostlina nechává špičky listů suché, ananasu chybí vlhkost.
 2. Pokud nebudou dodržena pravidla zavlažování, může se na stěnách nádoby tvořit plíseň.
 3. Rostlina je aktivně napadena šupinatým hmyzem. Příznak - na listech se objevují malé světlé skvrny.
 4. Pokud je ananas v chladné místnosti, projeví se zpomalený růst.

Dodržování základních pravidel výsadby a péče pomůže pěstovat na vašem parapetu nádherné exotické ovoce, které ve své chuti bude mnohem lepší než zakoupené.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada