Fíky - rostou doma

Fíky v interiéru najdete v mnoha bytech a domech v Rusku. Ať už tomu říkají jakkoli: fíkovník, bobule vína, fíkovník, fík, fíkus Carian. Má široké listy, které jsou okouzlující svou krásou a voňavé plody. Pěstování exotického pohledného muže nezpůsobuje potíže, péče o něj nevyžaduje potíže, avšak bez příslušných znalostí může carianský fikus zemřít.

Vlastnosti péče o fíky doma

Na pozadí ovocných stromů vhodných pro pěstování v bytě jsou fíky neodmyslitelnou součástí. Klíčem k úspěšnému růstu a rozvoji smaragdové krásy je dodržování tří základních pravidel:

 • povinné zavlažování (půda by neměla vyschnout);
 • roční prořezávání (provádí se po období spánku stromu);
 • včasná transplantace do větších nádob (jednou ročně před rozkvětem listů).

Fíky doma

Nelze říci, že fíky byly zasazeny a zapomenuty. Bez náležité péče strom uschne a promění se v hanbu milenky.

Teplota

Optimální teplota pro dobrý vývoj exotického stromu v létě je 21-26 ° C. Pokud vezmeme v úvahu klimatické ukazatele, například Moskevské oblasti, lze carianský fikus v tomto regionu bezpečně vyjmout na ulici ve dne na „procházku“. V zimě, kdy smaragdový pohledný muž odpočívá, by teplota místnosti, kde byl umístěn pro zimování, měla být v rozmezí 8-12 ° C.

Osvětlení

Vnitřní ovocné fíky vyžadují hodně světla. Ideálním místem pro jeho umístění v bytě jsou parapety oken obrácené k jihovýchodní a jižní straně. Pokud smaragdový pohledný muž nemá dostatek osvětlení, přestane přinášet ovoce.

Zalévání

Fíky rostoucí v hrnci doma potřebují hojné zalévání. Nemělo by být povoleno ani to nejmenší vysychání půdy. To způsobí, že se listy zvlní a spadnou. Vysušení půdy ohrožuje vlasové kořeny smrtí. Pokud k tomu dojde, další zalévání je již nezachrání.

Důležité! Nemůžete nalít strom a. To povede k rozpadu kořenového systému.

Stříkání

Fíky vyžadují pravidelné stříkání. Je obzvláště důležité provádět je během horkého období, aby měla rostlina dostatek vlhkosti. Pravidelné postřikování stromu ho nejen šetří před teplem, ale také zabraňuje tvorbě roztoče v koruně.

Fíky rostou a rychle se rozvíjejí se správnou péčí

Vlhkost vzduchu

Fíkové listy ztrácejí ochranu před parazity a škůdci na suchém vzduchu a při vysokých teplotách. Proto je důležité udržovat přiměřenou vlhkost v místnosti, kde roste smaragdová krása.

Poznámka! Je lepší neumisťovat hrnec s fíkusem Carian poblíž topných systémů a poblíž topných zařízení.

Priming

Domácí fíky je třeba provzdušňovat. K tomu je nutné jednou týdně uvolnit půdu, ve které je exotický pohledný muž zasazen. To se provádí tupou tyčinkou z přírodního materiálu. Uvolňování musí být prováděno opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů.

Top dressing

Fáze péče o fíky zahrnují pravidelné krmení. Začínají od okamžiku probuzení po určité době odpočinku. Hnojte organickými a minerálními sloučeninami 1-2krát měsíčně.Před krmením je strom nejprve napojen vodou, poté hnojivy. Dokončete krmení před začátkem dozrávání plodů. Během období spánku nemusíte oplodňovat exotický strom.

Poznámka! Když se fíkus Carian probudí po období spánku, prvním krmením by měl být dusík. To umožní stromu rychle se rozvíjet a přispívat k jeho dobrému plodu.

Vlastnosti zimní péče během období spánku fíků

Všichni zástupci subtropů potřebují odpočinek. Fíky nejsou výjimkou. Hibernace pro tento strom začíná koncem podzimu. Již v listopadu můžete vidět, jak listy začnou padat, to je důkaz, že exotický pohledný muž se připravuje na zimování.

Mnoho začínajících znalců domácí zahrady si položí otázku: jak se v zimě správně starat o fíky? Odpověď je jednoduchá: tento strom nevyžaduje v chladném období žádnou komplexní péči.

V říjnu musíte snížit počet zalévání. Když všechny listy spadnou, bude to znamenat, že pro exotického pohledného muže nastal fyziologický odpočinek. Pouzdro se přenese na chladné stínované místo, kde teplota neklesne pod 8–12 ° C a nezvýší se nad tento indikátor. V žádném případě by neměla být květina ponechána na zimu na otevřeném neglazovaném balkonu. Od listopadu do ledna se strom nekrmí, zalévá se jen zřídka a jen proto, aby hliněná hrudka nevyschla.

Po období klidu je třeba strom přesadit do velké nádoby, nakrmit a vyvést na světlo. Zalévání je obnoveno.

V zimě jsou fíky přenášeny na chladné místo, kde nejsou teploty pod nulou.

Pokud bude v zimním období dodržován teplotní režim a základní pravidla odpočinku, fíky, jejichž pěstování doma nikomu nezpůsobí žádné potíže, potěší svou paní na jaře silným kořenovým systémem, schopností růst a rychle se rozvíjet a mít v budoucnu dobrou sklizeň.

Poznámka! V zimě, když zaléváte keř, musíte použít studenou vodu. To je nezbytné, aby se zabránilo časnému probuzení ledvin.

Kdy a jak fíky kvetou

Když je fík v rozkvětu, na jeho větvích se tvoří hruškovitý (nebo kulatý) dutý bobule. Toto je květenství. Chcete-li vidět jeho květ, který je naprosto nepopsatelný a malý, musíte toto květenství rozbít.

Tvoření prvních vaječníků květenství lze pozorovat již v únoru a plody si bude možné vychutnat až v červnu.

Jak vyrobit fíky, aby přinesly ovoce

Chcete-li, aby fíky přinesly ovoce, musíte dodržovat následující pravidla pro péči o ně:

 • hrnec se stromem by měl být umístěn na místě naplněném světlem;
 • nemělo by být dovoleno, aby v nádobě bylo příliš mnoho místa pro kořeny;
 • v zimě je nutné zajistit, aby fíky nezmrzly;
 • zalévání smaragdové krásy by mělo být včasné a mírné;
 • strom je třeba pravidelně krmit;
 • je nutné zajistit, aby květina nebyla ovlivněna škůdci;
 • koruna fíků by měla být pravidelně ztenčována a odřezávat přebytečné větve.

Pro vaši informaci! Dodržováním výše uvedených pravidel získáte dvakrát ročně dobrou sklizeň voňavých a chutných plodů.

Jak se fíky množí v květináči

Začínající znalci domácí zahrady se často ptají: jak pěstovat fíky sami? Jaký sadbový materiál k tomu použít?

Chcete-li chovat ficus Carian v domě nebo bytě v Rusku, měli byste upřednostňovat poddimenzované samoplodné odrůdy. Fíky lze množit jak ze semen, tak řízky.

Šíření fíků řízky

Poznámka! Fíky nemají semena. Takto však mnoho lidí nazývá semena, která jsou uvnitř bobulí. A to je špatně! Člověk nemůže jíst kost, určitě ji oddělí.Plody fíků však lze bezpečně jíst spolu s obilím - semínkem.

Klíčící semena

Semena fíků musí být dobře vysušená. Musí být vysazeny brzy na jaře ve světlé půdě. Jeho optimální složení:

 • písek;
 • rašelina;
 • listnatá země.

Semena jsou pohřbena 3 cm v půdě a napojena. Nádoba, do které bylo přistání provedeno, je pokryta plastovou fólií nebo pokryta sklem. Když se objeví první výhonky, film nebo sklo se odstraní každý den po dobu přibližně 2 hodin, aby bylo možné výhonky větrat. Když klíčí většina semen, je úkryt zcela odstraněn.

Sazenice se přesazují do samostatných nádob, když dorostou a zesílí.

Zakořenění řízků

Při pěstování sazenic odřezky přinesou fíky ovoce rychleji než metodou osiva.

Chcete-li šířit Carian ficus odřezky, musíte si vzít větve pouze z rodícího stromu. Zakořenění se provádí v lednu před začátkem vegetačního období. Řezy dlouhé 15-20 cm se nejlépe stříhají ze střední nebo spodní části keře tak, aby měly 3-4 pupeny.

Po rozřezání se řízky nechají na vzduchu asi 7 hodin sušit, poté se od sebe umístí odděleně do nádob naplněných říčním pískem o hloubce 2-4 cm. Sazenice se zaliají a zakryjí průhledným vakem , pak jsou odstraněny po dobu 4-6 týdnů. teplé kořenové místo. Během této doby by měly být řízky pravidelně zalévány a větrány.

Když jsou řízky zakořeněny, přesadí se do samostatných nádob naplněných směsí pískové, listové a rašelinové půdy.

Poznámka! Jakmile kořenový systém roste a naplní celý hrnec, musí být sazenice přesazena do jiné nádoby, jejíž objem je nejméně 6-8 litrů.

Přesazování fíků po zakoupení

Domácí sazenice fíků se snadno kupuje. Můžete si je koupit v květinářství nebo se obrátit na specializované společnosti. Pěstování fíkovníku v interiéru začíná povinnou transplantací.

Po zakoupení je nutná transplantace fíků

Chcete-li to provést, vyberte hrnec, který bude o 1-2 cm širší než ten předchozí. Jeho objem musí být alespoň jeden litr. Na dno hrnce je umístěna 2–3 cm drenážní vrstva. Můžete použít:

 • keramzit;
 • drcená červená cihla;
 • pěnové drobky;
 • rozbité hliněné nádobí.

Na drenáž se nalije předem připravená půdní směs.

První možností je poměr 2: 1: 3

 • skleníková půda;
 • Hrubý písek;
 • blbá země.

Druhou možností je poměr 2: 1: 1: 2

 • listnatá země;
 • písek;
 • rašelina;
 • blbá země.

Důležité! V jakékoli z možností míchání půdy můžete v malém množství přidat rozdrcené vaječné skořápky.

Při opětovné výsadbě fíků po koupi nemůžete narušit hliněnou hrudku. Kořeny zástupce rodiny Mulberry jsou docela křehké. Snadno se poškodí a zlomí a v místě zlomeniny se rychle vyvinou různé infekce.

Pokud se během transplantace v kořenovém systému objeví hniloba, musí se poškozená místa odříznout ostrým nožem. Poté je místo řezu posypáno drceným uhlím.

Při opětovné výsadbě rostliny musíte zajistit, aby její kořenový límec zůstal na úrovni půdy. V žádném případě by neměl být prohlouben do země.

Fíky transplantované po zakoupení jsou hojně zalévány vodou, umístěny na světlé místo, vyhýbají se přímému slunečnímu záření, a ponechány na chvíli osamocené, aby se zakořenily.

Následující transplantace by měly být prováděny každoročně ve větších květináčích. Optimální doba pro to je leden (maximálně únor), kdy listy ještě nekvitly.

Poznámka! Transplantace fíků po zakoupení je nutností! Sazenice se prodává v transportní půdě, která není určena k dalšímu pěstování. Fíky v něm mohou být po určitou dobu. Pokud po nákupu sazenice nebude transplantována, začne mizet a umírat.

Možné problémy při pěstování fíků doma

Pokud se o fíky staráte správně, nemělo by dojít k problémům s jejich pěstováním doma. Smaragdová krása není téměř nikdy ovlivněna škůdci. Strom nemá žádné nemoci. Pokud jej zaléváte střídmě, kořenovému systému rostliny nehrozí rozpad nebo vysušení.

Při správné péči se fíky snadno pěstují.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat koruně obr. Pokud se strom vyvíjí intenzivně, jeho větve rychle rostou, což může způsobit problémy v podobě nedostatku volného místa v místnosti. Dlouhé výhonky vyžadují včasné prořezávání. Dolní větve jsou ponechány, odstraněním horních větví mají příležitost se lépe posílit.

Když pěstujete fík doma, musí se s ním zacházet jako s živou bytostí. Je třeba potěšit exotického pohledného muže s péčí a laskavým slovem. Jako odpověď vám poděkuje lahodným ovocem, které bude v docházkové vzdálenosti - na balkóně nebo parapetu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada