Chlebovník - kde roste a proč se mu tak říká

Exotická rostlina zvaná chlebovník má neobvyklé plody. Jsou velmi velké a sladké, ale zároveň při vaření zcela mění jejich chuť. Rostlina se také nazývá opičí chlebovník. Možná, že opice také hodovaly na těchto plodech, ale je známo, že polynéští domorodci je jako první používali místo chleba.

Chlebovník nebo jackfruit

Chlebovník lze také nazvat jackfruit jiným způsobem. Strom patří do rodiny moruše a roste v tropech. Naučili se jej používat už dávno a nyní se po celém světě aktivně šíří exotika.

Chlebovník

Proč se tomu tak říká

V 17. století používaly kmeny v Polynésii místo chleba jackfruit. Poté, co na Jamajce začal hrozný hladomor, se úřady země rozhodly pěstovat chlebovník po celé zemi.

Slavná loď „Bounty“ byla na tuto misi vyslána na ostrov Tahiti, odkud tým musel naložit sazenice rostlin. Projekt však selhal, na palubě vznikly nepokoje a loď se nikdy neukázala v cíli.

Po těchto událostech se neobvyklé exotické rostlině začalo poprvé říkat „chléb“.

Chlebovník

Zralé žlutohnědé plody jsou velmi velké, váží každý 3 kilogramy, vypadají jako velké hrušky a dosahují délky až 30 centimetrů.

Jackfruit ovoce

Vnitřek ovoce je bílá měkká dužina, kosti jsou také bílé. Jeden strom může vyprodukovat téměř 200 plodů za celou sezónu. Plody se konzumují v různých formách.

Výhody ovoce jsou velké: mohou být pečené, vařené nebo sušené ve formě krekrů. Palačinky, palačinky a pečivo se vyrábějí z jejich buničiny.

Pozornost! Strom může přinést ovoce bez přerušení po dobu 9 měsíců v řadě.

Popis chuti chlebového ovoce

Chuť syrového chlebovníku je velmi sladká, připomínající zralý velmi sladký meloun a banán.

Ale smažené ovoce chutná jako obyčejné pečené brambory.

Kde roste chlebovník

Jackfruit roste v tropech východní Afriky, východní Asie a na Filipínách. Zřídka se vyskytuje v Indii, kde je velmi oblíbeným a cenným ovocem. Vědci však považují Novou Guineji za rodiště jackfruitů.

Jak vypadá chlebovník

Chlebovník je exotická rostlina s velkými oválnými a hruškovitými plody.

Strom je velmi vysoký, v přírodní přírodě dorůstá až do výšky 25 metrů. Jeho vzhled připomíná dub s hladkou šedou kůrou. Větve mohou být silné i tenké, na jejichž koncích jsou listy ve tvaru svazku. Listy mají různé tvary: staré listové desky jsou celé a mladé jsou rozřezány.

Poznámka! V závislosti na pěstitelské oblasti může být rostlina vždyzelená nebo ztratit listy během pádu listů.

Jak si doma vypěstovat chlebovník z kosti

Chcete-li pěstovat jackfruit doma, je důležité udržovat pravidelné zalévání a vysokou vlhkost. Tropická rostlina nemá ráda vysoké teploty a suché podnebí. Nízké teploty a teploty pod bodem mrazu jsou také špatné pro zdravý růst. V severních oblastech Ruska a na Sibiři se rostlina neusadí a nebude růst.

Je lepší pěstovat jackfruit ve speciální skříni zvané „Growbox“. Neobvykle pojmenovaná stavba je malý skleník s ideálními podmínkami pro růst exotických rostlin. Ušetří vám to spoustu času a usnadní vám péči.

Pěstování chlebovník ze semen

Popis, jak pěstovat jackfruit ze semen doma, není složitý, jako samotný proces pěstování.

Pozornost! Nejprve musíte odstranit plody z ovoce a umístit je na jeden den do vody. Vysejte jedno semeno do malého květináče do hloubky ne větší než 3 centimetry. Poté je půda ve všech květináčích lehce napojena a umístěna do místnosti s teplotou nejvýše 26 stupňů.

Je nutné neustále zvlhčovat půdu v ​​květináčích. Jakmile se na vzestupném kmeni objeví 4 listy, sazenice se přesadí do prostornějších nádob.

Sazenice v květináči

Výsadba a péče o sazenici v květináči

Při přesazování sazenic do nových nádob je důležité postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Na základě průměru kořenů je vykopána díra. Opatrně vložte pouzdro do otvoru a zakryjte ho zeminou.

Substrát pro výsadbu je lepší koupit ve specializovaných prodejnách. Můžete si je uvařit sami smícháním úrodné půdy s trochou kompostu a písku. Aby keř rychle rostl a vyvíjel se, musí být pravidelně napojen a větrán.

Důležité! S větráním to nemůžete přehánět a povolit silné průvany.

Během kvetení musí být opylování prováděno ručně. Důvodem je, že původ stromu není místní. V přirozeném prostředí je rostlina opylována hmyzem, kterému se říká kaloň, a nenachází se ve středních zeměpisných šířkách. S malým širokým štětcem shromažďují pyl a distribuují ho ke květinám shromážděným ve štětci.

Po šesti měsících aktivního růstu bude keř potřebovat prořezávání, aby vytvořil korunu. Je to nutné, aby se zastavil růst výhonků, jinak se strom nebude normálně tvořit a nebude schopen kvést a nést ovoce.

Podmínky pro úspěšný růst chlebovníku doma

Není těžké vypěstovat chlebovník, hlavní je vytvořit a udržovat nezbytné podmínky:

  • úrodná a uvolněná půda;
  • teplota není nižší než 5 stupňů a ne vyšší než 35 stupňů;
  • vysoká vlhkost vzduchu;
  • konstantní vlhkost půdy.

Ideální podmínky urychlí růst jackfruitu

Jakmile se keř zvýší v růstu, je nutné přesadit do větších nádob. Pokud není transplantována včas, růst se zastaví, pozemní část vybledne a vybledne.

Takové značky často hádají zahradníky a květinářství, nechápou, proč se rostlina nevyvíjí. Kořeny začnou tlačit na půdu a ztvrdne, rostlina nemá kde jinde přijímat živiny.

Rostlina zvaná chlebovník může růst v severních zeměpisných šířkách. Navzdory tomu, že jeho sklizeň nebude tak bohatá jako doma, může téměř po celý rok potěšit šťavnatým a zdravým ovocem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada