Gloriosa peas - pěstování hrášku doma

Zelený hrášek je lidstvu známý již více než 5 000 tisíc let. Poprvé byl vysazen v Číně. V naší době bylo vyšlechtěno velké množství různých odrůd. Jedním z populárních hybridů je hrášek Gloriosa.

Odrůda hrachu Gloriosa

Tato odrůda hrachu je velmi oblíbená u zahradníků. Díky svým výhodám ho tolik farmářů miluje. Ve většině regionů Ruska se pěstují roční odrůdy. Hrášek Gloriosa k nim patří.

Hrách Gloriosa (plný semen)

Cukrový hrášek Gloriosa - popis odrůdy:

 • Odrůda patří k odrůdám chřestu (lusku) dané plodiny.
 • Hybrid je v polovině sezóny.
 • Doba zrání lusků je od 55 do 60 dnů.
 • Rostlina může být také pěstována v domě, ale bude to vyžadovat prostornou nádobu.

Dodatečné informace! Výška stonků je 60-70 cm, stonky rostliny se táhnou vysoko, takže určitě potřebují oporu. Na každém stonku se vytvoří 7 až 10 lusků s hráškem.

Semena doporučujeme skladovat na chladném a tmavém místě, například v chladničce. Optimální hloubka setí semen je 4-5 cm, vzdálenost mezi nimi by měla být ponechána asi 15 cm.

Před výsadbou musíte zkontrolovat datum vypršení platnosti semen. Pokud je sadba skladována déle než 3 roky, je pravděpodobné, že bude klíčivost nízká.

I když se pěstuje v květináčích na parapetu, je výnos velmi dobrý. Pokud na zahradě zasadíte plodinu, pak od 1 čtverečního. m. bude možné shromáždit až 500 gramů sklizně.

Jak vypadají zralé lusky

Jak a kdy zasadit cukrový hrášek Gloriosa

Je možné pěstovat zeleninový hrášek Gloriosa stejně úspěšně jak na místě, tak doma. Hlavní věcí je znát všechny nuance těchto dvou typů výsadby.

U obou metod je nejprve třeba klíčit semena. Klíčení rostlinného materiálu není obtížné.

Pozornost! Musíte se také rozhodnout, kdy je chcete začít klíčit a vysazovat do otevřeného terénu.

Proces klíčení semen hrachu:

 1. První věcí, kterou musíte udělat, je nakládat výsadbový materiál. To bude vyžadovat fungicidní přípravky. Například Sinclair nebo VSK. Toto opatření zabrání výskytu plísňových onemocnění.
 2. Poté jsou semena ošetřena růstovými aktivátory. Kyselina boritá má účinný účinek na klíčení. 2 g kyseliny borité se musí zředit v 10 litrech vody. Semena vložte do roztoku a nechte je 5-7 minut.
 3. Poslední fází je umístění semen na tmavé, teplé místo. Semena lze vyložit na vlhkou gázu nebo nechat ve sklenici s trochou vody. Nebudou klíčit dlouho. Obvykle se malé klíčky objeví 2. den. Jakmile se vylíhnou, můžete začít sázet do země.

Naklíčená semena musí být zasazena velmi opatrně. Klíčky jsou křehké a mohou se zlomit při jakémkoli nesprávném pohybu. Pokud k tomu dojde, potom semeno již nedává nový výhonek.

Musíte začít klíčit semena v polovině března - začátkem dubna. Na otevřeném prostranství mohou být sazenice přesazovány blíže k květnu, kdy se vytvoří teplo. Půda by měla být zahřívána 15 cm hluboko.

Pro referenci! Pokud bylo dítě ve škole biologie požádáno o vyklíčení semen, pak je hrach jednou z nejlepších možností studia růstových procesů.

Jak pěstovat hrášek doma na parapetu

Pěstování hrášku doma na jídlo není snadný úkol.Pro aktivní růst rostliny bude zapotřebí velká a prostorná nádoba.

Příprava na přistání:

 • Kontejner na výsadbu musí být hluboký. Ve spodní části jsou nutné odvodňovací otvory. Pro sběr jsou vhodné malé rašelinové hrnce. V prostorných nádobách se sazenice budou vyvíjet pomalu.
 • Druhým důležitým bodem je příprava podkladu. Půdu lze použít jak ze zahrady, tak z hotové půdní směsi z obchodu. Začínající zahradníci by měli vědět, že pokud se použije půda z místa, musí se nejprve vyleptat.

Existuje několik způsobů, jak dezinfikovat půdu. První je zalévat půdu roztokem manganistanu draselného. Druhým způsobem je zahřátí půdy v troubě. Můžete také polít půdu vroucí vodou a poté zem zakrýt sáčkem, dokud nevychladne.

Jak zasadit hrášek doma:

 1. Naplňte dno hrnce jemným odtokem. Poté ji naplňte zeminou.
 2. Fazole by měly být naskládány na klíčky.
 3. Posypte půdu semeny. Voda hojně.
 4. Poté nádobu přikryjte potravinářskou fólií a položte ji na okna ze slunné strany.
 5. Film musí být pravidelně odstraňován, aby byla půda zalévána a aby mohla dýchat.
 6. Jakmile se objeví klíčky, film se odstraní.

Jakmile se objeví dva páry plnohodnotných listů, musíte přesadit hrášek do velkých květináče.

Dodatečné informace! Doma lze hrášek pěstovat také na zelenou, která se používá k výrobě salátů. V tomto případě je odříznut 3-4 týdny po výsadbě.

Vlastnosti péče při pěstování doma

Hrách začíná kvést asi 30-40 dní po výsadbě. První zralé lusky se začnou objevovat 1,5-2 týdny po odkvětu. Aby byla sklizeň dobrá, musíte dodržovat pravidla péče o plodinu.

Pěstování hrášku doma

 • Optimální teplota je +17 .. + 25 stupňů. Při teplotách nad +25 stupňů se květenství stává sterilním.
 • Rostlina musí být vystavena světlu po dobu nejméně 12 hodin denně. Pokud se hrášek pěstuje v zimě, zvažte večerní osvětlení.
 • Při vysychání je půda napojena. Obvykle stačí 2-3 zalévání týdně.
 • Vrchní obvaz se nanáší dvakrát měsíčně. Je lepší používat komplexní minerální hnojiva.

Jakmile keře dorostou 10-15 cm, budou potřebovat podporu.

Pěstování hrášku na webu

Po vytvoření tepla venku je nutné sazenice přesadit do volného terénu. Optimální doba výsadby je začátek května. Je důležité vybrat vhodné místo. Měl by být dobře osvětlený. Doporučuje se zasadit plodinu na úrodnou, mírně kyselou půdu.

Pozornost! Pokud nechcete ztrácet čas pěstováním sazenic doma, můžete okamžitě vysadit semena v otevřeném terénu. Je lepší to udělat ve druhé květnové dekádě.

Sazenice hrachu

Krok za krokem proces výsadby hrášku na webu:

 1. Chcete-li zasadit semena přímo na ulici, musíte nejprve připravit půdu. Nejlepší je to udělat několik týdnů před zamýšlenou výsadbou semen.
 2. Vykopali prostor pro hrášek a vytrhli všechny plevele. Poté lze do půdy přidat shnilý hnůj. Pokud je pramen studený, do půdy se místo hnoje přidává ledek.
 3. Vykopaná oblast musí být ponechána po dobu jednoho týdne. Před výsadbou ji znovu odplevelte a odstraňte plevel.
 4. Je třeba udělat několik drážek. Vzdálenost mezi nimi by měla být 10-15 cm, vzdálenost mezi semeny je asi 4-7 cm.
 5. Vysazený výsadbový materiál je lehce posypán půdou a hojně zalit vodou.

V procesu pěstování záhonů s hráškem musíte pravidelně plevel a vytrhávat plevele.

Hrášek na webu

Péče o venkovní hrášek

Stejně jako doma, na otevřeném poli je třeba se o kulturu starat. Zalévání se provádí při vysychání půdy. Voda zahřátá na slunci se používá k zavlažování. Pokud zaléváte postele ledovou vodou, mohou se rostliny nakazit houbovými chorobami.

Je také důležité nezapomenout na hnojení:

 • Dost dva obvazy za měsíc.
 • Během výskytu sazenic jsou postele zalévány infuzí kopřivy a pampelišky.
 • Během kvetení se kultura zalévá nitrofosem. 1 polévková lžíce. l. musí být naředěn v kbelíku s vodou. Na 1 čtvereční m. bude vyžadovat 5 litrů hnojiva.
 • Několikrát během sezóny lze postele polévat hnojem zředěným vodou nebo trusem ptáků.

Při pěstování hrášku můžete čelit takovým problémům jako drůbež. Rádi hodují na zralém hrášku a mohou zničit celou úrodu, takže musíte vědět, jak je odradit od místa.

Například můžete kolem oblasti pověsit disky. Odrážejí paprsky slunce a ptáci se bojí jasného oslnění. Další možností je zakrýt keře rybářskou sítí nebo spunbondem.

Sklizeň

Hrách kvete postupně, takže sklizeň může trvat 1-1,5 měsíce.

Jako jídlo můžete sbírat hrášek, když dozrává. Pokud plánujete plodinu použít na válcování hrachu nebo zelených lusků, měly by být sklizeny o něco dříve než do úplné zralosti.

V případě, že bude použit k sušení, je lepší jej později sbírat.

Hrách Gloriosa je všestranná odrůda, která se stejně dobře hodí k výsadbě doma na parapetu a na pozemku. Odrůda není rozmarná, nenáročná na péči. Výnosy jsou dobré s minimálním úsilím.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada