Banánová palma, na které stromy rostou banány

Ve slovech „domácí banán“ je něco báječného a fantastického. Lidé si často myslí, že pěstování banánových stromů doma je ohromný úkol. Ale ne, tropická rostlina přímo z Afriky se může snadno stát obyvatelem domu nebo zahrady, musíte se jen trochu snažit. Tento článek poskytuje informace o tom, jak si vybrat odrůdu rostlin pro domácnost, o vlastnostech péče a obtížích, které se mohou při pěstování vyskytnout.

Je banán strom nebo tráva?

Obyvatelé naší země se často diví, jak rostou banány - na trávě nebo na dlani? Otázku, na kterých stromech banány rostou, si ale děti často kladou na rodiče. Zpravidla dostanou odpověď - na palmě, ale to je zásadně špatné.

Banánový strom ve volné přírodě

Banán je považován za bylinu, na které plody dozrávají. Rostlina samozřejmě vypadá jako strom, ale svou povahou je to tráva.

Banán spadl do kategorie trávy kvůli nedostatku dřeva na kmeni. Samotný kmen je tvořen listy, které rostou překrývající se na sebe. Postupem času vyschnou a ztmavnou, získají nahnědlou barvu a skutečně se stanou jako běžné stromy.

Zajímavý fakt: banán je druhá nejvyšší bylina, druhá za rekordním bambusem.

Zelené banány

Trpasličí odrůdy pro domácí pěstování

Všechny odrůdy banánů jsou běžně rozděleny do 2 kategorií - dekorativní a ovocné.

Okrasné druhy se nejčastěji pěstují v obytných prostorách: jejich plody jsou nepoživatelné, ale mají různé barvy a tvary. Nerostou však do obrovských velikostí. Je pozoruhodné, že někteří amatérští zahradníci dokáží doma pěstovat ovocné odrůdy, které lze konzumovat.

Dekorativní (trpasličí) odrůdy:

 • Velvet Banana - Musa velutina.

Malý strom, dosahující výšky 130 centimetrů, obvykle kvete růžově se žlutým přetečením, květinami. Produkuje růžové plody se sametovou strukturou, které jsou nejen praktické k vyzvednutí, ale také estetické potěšení.

Sametově růžové banány

 • Fialový banán - Musa violacea.

Tato odrůda dosahuje výšky více než jednoho metru. Kvete kdykoli v roce jasnými růžovo-fialovými květy a plody získávají bohatý šeřík.

 • Jasně červený banán - Musa coccinea.

Dosahuje výšky sto centimetrů a příznivě vyniká krásnými jasně červenými listeny.

 • Levandulový banán - Musa ornata.

Tento druh je zvláště ceněn pro jemný odstín květin a plodů.

Banány tedy nejsou jen žluté jedlé plody, ale také světlé květy, které krásně vyniknou v tropických lesích.

Vlastnosti péče o banán doma

Každá rostlina je náročná na péči a tropická, kterou se snaží pěstovat v severních zeměpisných šířkách, a to ještě více. V bytě je nutné vytvořit vhodné mikroklima a pečlivě sledovat růst rostliny, pak bude vždy potěšen zdravým vzhledem.

Péče o banán doma

 • Teplota

Nejoptimálnější teplotní režim pro růst banánů je + 23-28 stupňů a v zimě od +17 do 20 stupňů.

Teplota a vysoká vlhkost jsou klíčem k aktivnímu růstu.Pokud teplota klesne na +15 a méně, výrazně to ovlivní růst.

 • Osvětlení

Banány přirozeně rostou pod spalujícími paprsky slunce. To znamená, že otevřený parapet na jižní straně bytu by byl skvělou volbou pro umístění hrnce.

Místo, kde rostlina stojí, musí být dobře osvětlené, protože nedostatek světla ovlivní růst a vývoj.

 • Zalévání a postřik

Jedním z hlavních principů dobrého růstu banánů je neustálá vlhkost. V teplejších měsících je nutné stříkat banánové listy a vzduch kolem nich alespoň jednou denně.

Vedle ní můžete také umístit misku s vodou, aby se odpařila a udržovala vlhké klima. Pokud na zahradě roste palma s banány, můžete ji zalévat a postříkat zahradní hadicí.

Vlastnosti zalévání banánů

Je třeba vzít v úvahu důležitý bod - vlhkost by v hrnci neměla stagnovat, stojí za to zalévat v okamžiku, kdy vrchní vrstva země vyschla, asi o dva centimetry.

Důležité! Čas od času musíte uvolnit půdu pro nejlepší tok vody a vzduchu ke kořenům rostliny. To by mělo být provedeno velmi opatrně - je lepší použít jednoduchou dřevěnou hůl.

Hrnce a půda pro banánový strom

Kořeny banánového stromu vyžadují místo, proto je nutné květináč vybrat na základě velikosti kořenové části. Měli byste také pamatovat na to, že v hrnci musíte udělat díry a dát 1-2 cm vrstvu drenáže.

Stojí za to pamatovat, že stojatá voda je škodlivá pro jakoukoli rostlinu, včetně domácího banánu.

Preferovaná půda pro rostlinu je neutrální nebo slabě kyselá.

Můžete si připravit půdu pro banán doma, bude to vyžadovat:

 • Vědro zeminy (vhodné pro lipu, ořech nebo akacii).
 • Popel - 0,5% litru.
 • Humus - 1 litr.
 • Hrubý písek - 2 litry.

Pěstování banánů v květináči

Nejlepší je nalít výslednou směs zeminy vroucí vodou, abyste se zbavili možných škůdců.

Krmení rostlin

Rodina banánových rostlin byla vždy charakterizována prudkým růstem a "chutí". Vrchní obvaz je pro rostlinu nezbytný každý týden v létě a každý měsíc v zimě.

Krmení lze zajistit také přírodními prostředky, proto je vhodné:

 • Kravský humus.
 • Popel.
 • Zelený hnoj.

Důležité! Nemůžete krmit banán chemickým typem hnojiva, negativně ovlivňují jeho kořeny.

Vlastnosti péče o banán v zimě

Během nástupu chladného počasí se musíte postarat o zahřátí rostliny.

Kořenová část by měla být pokryta sušenými pilinami a zemská část by měla být pokryta lepenkovou krabicí. Poté můžete vše zabalit potravinářskou fólií a zafixovat tak, aby se struktura nerozpadla.

Hlavní věcí je chránit kořeny před zamrznutím. Hlavní rozdíl mezi zimní péčí a běžnou je pokles intenzity zalévání rostliny.

Jak kvete banán

Bude trvat 8-10 měsíců, než začne banán kvést. V tomto okamžiku se stopky dostanou z hlízy, která prochází celou délkou kmene. V době kvetení je vyhozeno něco, co silně připomíná velký pupen fialové nebo zelené barvy.

Jak kvete banán

Ve spodní části tohoto „pupenu“ se tvoří květy, uspořádané do několika úrovní a rozdělené na samčí, samičí a bisexuální květiny. Všechny mají stejnou kvetoucí strukturu: tři okvětní lístky a sepaly.

Jak se banánová palma reprodukuje

Můžete si pěstovat banán pomocí semen nebo si jednoduše koupit hotovou sazenici.

Pozornost! Semena často produkují divokou, aktivně rostoucí rostlinu, která má vysokou úroveň přežití a odolnost vůči různým chorobám.

Můžete si také koupit hotovou sazenici - najdete ji ve specializovaných prodejnách. Taková rostlina při správné péči vyprodukuje jedlé plody, velkou sklizeň a svým vzhledem potěší i majitele a hosty.

Pěstování ze semen

Semena si můžete koupit téměř v každém zahradním obchodě. Je důležité si uvědomit, že jsou chráněny velmi hustou skořápkou, takže před vysazením je zapotřebí vertikutace.

Musíte zasadit semena do malých nádob s průměrem do 10 centimetrů. Půda je složena z rašeliny a písku, semena jsou zasazena povrchně, mírně vtlačena do připravené půdy.

Dále je musíte zakrýt filmem a umístit je na světlé a teplé místo. K zalévání a zvlhčování dochází každé tři dny.

Šíření banánů

Pěstování tímto způsobem vyžaduje hodně trpělivosti, protože první výhonky se objevují až po 2-3 měsících nepřetržité péče. Proto tato metoda není příliš populární - začínající milovníci banánových stromů často nečekají, až se objeví výhonky, protože věří, že semena uhynula.

Pěstování ze sazenice

Zpočátku se sazenice umístí na několik dní do „karantény“, poté se přesadí do vhodné nádoby s výživnou směsí pro aktivní růst.

Poté probíhá kultivace udržováním vhodného klimatu. Péče se provádí podle výše popsaného schématu.

Potenciální problémy při pěstování banánů

S pěstováním domácího banánu je řada problémů:

 • Růst se zpomaluje, listy vadnou a odpadávají - ovlivňuje to nedostatečné množství živin. Musíte rostlinu nakrmit a pokud je to možné, přesadit ji do většího květináče.
 • Listy vysychají, mladé výhonky chřadnou - vzduch je příliš suchý, je třeba důkladnější zvlhčení.
 • Listy zblednou a zmenší se - záležitost je ve špatném osvětlení.

Hlavní problémy při pěstování

 • Měkké listy naznačují nízkou teplotu, nevhodné klima.
 • Pokud se rostlina na jaře „neprobudila“, nezačala růst, je nutné krmit.
 • Zatemnění stonku nebo vzhled měkkých oblastí na něm je pro rostlinu nejhorším nebezpečím. Dřík začíná umírat z velkého množství vlhkosti. Je nutná neodkladná akce - především snižte zalévání.

Banánová palma samozřejmě není tou nejjednodušší rostlinou, o kterou se starat, ale je velmi neobvyklá. Tropická rostlina může být skvělým doplňkem do interiéru vašeho bytu nebo zahrady a překvapí hosty. Zelený přítel vás jistě potěší svou exotikou. A pokud se vám podaří vypěstovat ovocnou odrůdu, pak domácnosti dostanou také jedlé domácí banány.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada