Vnitřní banán (banánová palma) - domácí péče

Schopnost mít doma exotickou rostlinu přitahuje lidi. Palmy, citrony, ořechy zdobí byty a potěší oči exotických milenců. Článek popisuje, jak pěstovat vnitřní banány doma, na ulici. Fotografie vám umožní navigovat v procesu výběru, opuštění a množení rostliny.

Jak vypadá indoorový banán, do které rodiny patří?

Vlasti banánů je jihovýchodní Asie. V přírodě dosahuje výška kmene 12 metrů. Samozřejmě, takový obr není vhodný pro domov. Proto jsou v bytě umístěny trpasličí odrůdy vysoké až 2 metry. To vyvolává otázku: je banán strom nebo tráva?

Trpasličí odrůdy

Poznámka! Vnitřní banán není strom nebo keř. Je to vytrvalá bylina. Plody jsou bobule, vůbec ne ovoce.

Vlastnosti rostliny:

 • výška 1,5-2 metry;
 • listy v plné délce až 2 metry, se šířkou až 50 centimetrů;
 • kmen rostliny je tvořen hustým překrytím základny listů nad sebou a je pseudostemem;
 • kmen současně slouží jako kořenový systém a je pod zemí;
 • vnitřní banán uvolní květ z pseudostemu, který po odumření okamžitě odumře.

Strom žije asi 5-6 let.

Bobule je široce používána v medicíně. Používá se na cholelitiázu, onemocnění jater a gastrointestinálního traktu. Má obalový účinek, který je užitečný pro žaludeční a duodenální vředy v případě exacerbace. Vláknina pomáhá zlepšit trávení. Draslík obsažený v ovoci má příznivý vliv na práci srdce.

Důležité! Vědci poznamenávají, že lidé, kteří jedí banány, jsou ohledně života optimističtější.

Zpočátku banány rostly pouze v tropech. Na začátku 15. století je portugalští námořníci přivezli do Evropy z Afriky. Poté, co je začali rozmnožovat na Kanárských ostrovech, postupně vyvinuli odrůdy odolné vůči chladu, které se rozšířily do celého světa. Od 16. století se banány staly populární v Karibiku a Střední Americe.

Vlastnosti péče o banánový krytý dům

Doma ovoce roste, pouze pokud je o rostlinu pečlivě postaráno.

Teplota

Tropický rodák miluje teplo. Vysoká teplota je pro něj zásadní - měla by být nad pokojovou teplotou - 25-30 ° C, aniž by klesla pod 15 ° C. Nízké teploty zpomalují růst a podporují nemoci.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jižní rostlinu, je zapotřebí hodně slunce. U vnitřních banánů jsou při odchodu z domova vhodná okna z jižní nebo východní strany. V zamračených dnech a v zimě je nutné podsvícení. Kvalita osvětlení přímo souvisí se ziskem zelené hmoty. Za špatného světla se růst trávy zpomaluje, plody přestávají tuhnout, to znamená, že nepřinese ovoce.

Dodatečné osvětlení

Zalévání a vlhkost

Zalévání se doporučuje zřídka, ale hojně, aby se celá země zvlhčila. Indikátor - sušení horní kůry Země o 1-2 centimetry. Pokud je voda odebírána z kohoutku, je bezpodmínečně nutné zajistit odpařování chloru. Někdy místo zalévání můžete uspořádat teplou sprchu, jako v tropech.

Listy se stříkají každý den v létě. V zimě stačí jednou týdně.

Doporučuje se obsah vlhkosti rostlin vyšší než 65%. Je obtížné jej uspořádat doma, takže je nutné každodenní vlhké utírání listů. Vysoká vlhkost a sluneční světlo jsou hlavními ingrediencemi pro úspěšnou kultivaci.

Priming

Půda vyžaduje pravidelné uvolňování pro přístup vzduchu ke kořenům a ničení půdní kůry. Vhodná je ornice odebraná z blízkosti lípy, lísky, břízy nebo akácie. Přidáním písku, dřevěného popela a humusu se směs promíchá a zapálí. Na dno nádobí se položí drenáž, písek a teprve poté zemina. Půda by měla být volná, s neutrálním pH.

Top dressing

Musíte to pravidelně krmit. K tomu jsou vhodné organické látky - vermikompost nebo bylinkový nálev. Organické látky jsou doplněny univerzálními minerálními hnojivy. Krmená rostlina potřebuje na den ztmavnutí.

Jak pěstovat venku, kde a za jakých podmínek je to možné

Nízké teploty na otevřeném terénu netolerují všechny druhy domácích banánů. Například teplomilné ekvádorské druhy zde rozhodně nerostou. V subtropech však lze pěstovat upravené druhy odolné vůči chladu. U nás je to oblast Soči a Krym.

Banánová palma Basio - její výsadba a péče na otevřeném poli je typická pro celé Japonsko a oblast Černého moře. Jeho odolnost vůči chladu využívají také evropští zahradníci, kteří rostou na pobřeží Středozemního moře. V případě mrazů a negativních teplot je zařízení dodatečně izolováno. Země kolem kořene by neměla zmrznout.

Palm Basio rozkvetla na Krymu

Kdy a jak kvete

Při dobré péči vnitřní banán strom kvete ve třetím roce života. Už uprostřed léta může mezi listy vrhat šíp v podobě deštníku. Do této doby by rostlina měla mít 16-17 listů. Z horního listu ve tvaru srdce vychází velká květenství se zelenými nebo nahnědlými květy. Jak kvete, lata roste a visí dolů. Růst laty může trvat až 2–3 měsíce.

Vnitřní banánové květiny jsou heterosexuální. Opylení žen dává „bunchu“ - shluk ovoce podobný fazolím. Časem listy spadnou.

Důležité! Během období květu a plodů je nutné krmit hnojivy dusík-fosfor-draslík.

Jak množit banán uvnitř

Trpasličí banány se obvykle množí semeny, kojenci nebo vegetativně. Každý z nich má své vlastní vlastnosti.

Semena

Pokud si přejete, můžete získat semena sami:

 1. zabalte žlutý banán do igelitu, dokud slupka úplně neztmavne a ovoce nezměkne;
 2. ovoce oloupejte a podélně rozkrojte, aniž byste se dotkli jádra;
 3. vyjměte semínka a položte na papír, ubrousek;
 4. vyberte plná semena a plochá zlikvidujte;
 5. opláchněte semena z buničiny;
 6. nalijte vodu po dobu 2-3 dnů;
 7. znovu opláchněte a dobře osušte.

Pozornost! Rostlina pěstovaná ze semen je zcela dekorativní - plody jsou nevhodné k jídlu. S touto metodou bude možné pěstovat pouze divoká zvířata. Ale neobdělávaná tráva bude silnější a odolnější vůči chorobám.

Semena klíčí ve sphagnovém mechu nebo kokosovém vlákně. Tento materiál je zakoupen ve speciálních obchodech, poté je napařen párou, smíchán s perlitem a vylit slabým roztokem manganistanu draselného. Alternativou je 3/1 směs rašeliny a písku.

Pro klíčení se drenážní materiál umístí do nádoby se substrátem nahoře o tloušťce 5 až 6 cm, skořápka se rozbije poškrábáním nebo zářezem. Nádoba musí být pokryta polyethylenem, aby se vytvořil skleníkový efekt. Denní teploty mohou dosáhnout 33 ° C, noční teploty - 20-25 ° C. Klíčení je dlouhá procedura, až 2–3 měsíce.

Děti

Odrůdové pokojové rostliny banány se pěstují pouze z kořenových výhonků, které rozdělují oddenek na části. Díky této reprodukci jsou zachovány všechny vlastnosti mateřské rostliny.

Reprodukce z kořenových výhonků

Vegetativně

Kultivary se také vegetativně množí z dospělé rostliny. To může urychlit proces zrání a ve výsledku plody porostou za 2 roky.

Transplantace: pokud je to nutné, jak ji správně provést

Při nákupu sazenice v obchodě nebo při pěstování sami musíte věnovat pozornost nutnosti přesazovat trávu, jak roste a roste kořenový systém. V obchodě se rostliny prodávají v malých květináčích, takže je třeba je přesadit do týdne. V tomto případě byste měli zkontrolovat kořeny a stonek na přítomnost škůdců, larev hmyzu.

Za příznivých podmínek to může trvat až několik transplantací ročně. Kořeny vyčnívající nad zemí budou indikátorem pro přesazení. Při výsadbě v novém květináči je nutné provést dobrý odtok - stojatá voda může zničit kořeny.

dodatečné informace! Jak roste velikost hrnce, mění se od 2 do 50 litrů. Odtok by měl zabírat asi třetinu kapacity. Nepřesazujte ihned do velkého květináče - nedostatečné naplnění kořenovým systémem způsobí okyselení půdy.

Další nádoba na transplantaci by měla být o 3-4 centimetry větší než ta předchozí. Při opětovné výsadbě banánu je nutné jej prohloubit, aby se vytvořily další kořeny. Zralé rostliny vyžadují obnovu ornice. Je lepší přesadit rostlinu metodou překládky, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Možné problémy při pěstování vnitřních banánů

Vzhledem k exotické povaze rostliny a její neschopnosti přizpůsobit se našim podmínkám vznikají charakteristické problémy.

Listy chřadnou

Zde je několik z nich:

 • Tráva vrhá listí. To je obvykle způsobeno nedostatkem živin. Je nutné provést plánované a neplánované krmení a poté vyměnit hrnec za větší.
 • Konce listů začnou vysychat. Je to způsobeno nízkou vlhkostí. Je nutné zvýšit frekvenci postřiku a mokrého otírání listů. V případě potřeby se zvyšuje celková vlhkost místnosti. K tomu je nainstalován zvlhčovač vzduchu nebo je vedle něj umístěna otevřená nádoba s vodou.
 • Spodní listy spadnou. To je obvykle způsobeno podchlazením nebo průvanem. Doporučuje se vzdalit se od studeného okna nebo zvýšit teplotu.
 • Vzhled škůdců. Často postiženo roztoči a třásněnkami. Když se objeví, jsou listy ošetřeny insekticidem.

Palma v zahradě soukromého domu

 • Hlenovitá hniloba stonku znamená v chladném období zamokření. V boji proti tomuto jevu je nutné omezit zalévání, odstranit shnilé části trávy, ošetřit rostlinu fungicidem.
 • Malé a bledé listy naznačují nedostatečné osvětlení. To se obvykle stává během zimy. Opraveno umístěním rostliny na slunnější místo nebo zvýšením umělého osvětlení.
 • Na jaře nedochází k žádnému růstu. Trávě chybí výživa, proto je nutné další krmení.
 • Dno stonku ztmavne a zjemní. Toto je impozantní známka choroby rostlin. Zamokření půdy a stojaté vody vede k hnilobě dna stonku.

Pěstování vnitřního banánu je velmi nepříjemné. Banánový strom je však pokojová rostlina. Úsilí bude odměněno překvapením přátel a známých s takovým exotickým předmětem. V oblastech Černého moře lze odrůdy odolné proti chladu umístit přímo na ulici, aby potěšily nejen svého majitele, ale i ty kolem nich.

Tuto plodinu stačí pěstovat sami, abyste pochopili, že banán je domácí rostlina.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada