Jak se starat o avokádo - rostlinu doma

První věc, kterou byste měli vědět o avokádech pro ty, kteří jsou touto otázkou stále mučeni, je ovoce. Avokádo je rostlina, která málokdy přináší ovoce doma. Ovoce se pěstuje ze semene, cítíte se skvěle doma, pokud mu poskytnete náležitou péči. Při výběru ovoce, které získá kámen, je lepší dát přednost odrůdě Hass. Tento druh avokáda vypěstoval Rudolf Hass, který rostlinu přizpůsobil pro domácí péči. Avokádo Hass má navíc příjemnou ořechovou chuť, mírně sladší než jiné odrůdy.

Jak vypadá avokádo, do které rodiny patří?

Avokádo k nám přišlo z pobřeží Severní a Jižní Ameriky. Samotný název ovoce pochází ze slova, které jej Aztékové nazývali - ahuacate. Překladá se jako „varle“, protože v okamžiku jeho zrání na stromě se mu ovoce podobá.

Avokádové ovoce

Strom má mnoho kmenů, je malý, vypadá spíše jako keř. Aby rostlina dobře rostla, je vhodné zasadit vedle ní 2 semena. Jak rostou, proplétají se s větvemi a drží se navzájem. Listy jsou podlouhlé, kožovité, s lesklým povrchem a ostrou špičkou. Avokádový strom kvete malými zelenožlutými květy, které se shlukují na konci větve.

Ovoce má podlouhlý tvar, podobný zelenému vejci. Kůra je žebrovaná, tvrdá, často silná. Uvnitř je olejovitá buničina, žlutozelené barvy. V srdci ovoce je velký, kulatý, pevný hnědý kámen, podobný ořechu. Ovoce chutná lehce, kyselě.

Na poznámku! Patří do vavřínové rodiny. Průměrná velikost zralých vzorků je 10-20 cm dlouhá a 2-12 cm široká. Doma může výška stromu dosáhnout 2 metry. Ve volné přírodě až do 18 metrů strom rychle získává na růstu.

Běžné odrůdy

Ve vašem místním supermarketu najdete následující odrůdy avokáda pro pěstování:

 • Avokádová slanina. Mexická odrůda, vyznačuje se tenkou, jasně zelenou slupkou se žlutým odstínem, dužina má bělavě žlutou barvu, kámen je velký. Samotné ovoce je středně velké.
 • Avokádo Hass. Kůže je tmavě zelená, někdy dosahuje purpurově černé. Buničina je nazelenalá, chuť je bohatá. Zachovává zralost po dlouhou dobu.

Avokádo Hass

 • Avokádo Gwen. Téměř kulatý tvar, váží od 180 do 450 g. Kámen není velký, dužina má žlutozelenou barvu, chuť je bohatá, jemná. Kůže je uhrovitá, ve zralých plodech sytě zelené barvy.
 • Avokádo Fuerte. Odrůda s hladkou slupkou, protáhlá. Buničina je olejovitá, mastná, světle žluté barvy nebo jasnější, v závislosti na místě pěstování.
 • Avokádo Ettinger. Má příjemnou chuť, dužina připomíná tavený sýr, někdy s nádechem piniových oříšků. Kost je velká, kůže tenká, náchylná k poškození.

Avokádová nutriční hodnota a léčivé vlastnosti

Složení zralých plodů je naplněno různými užitečnými mikroelementy:

 • Rostlinné tuky tvoří 30% složení. To je hlavní vlastnost avokáda, pro kterou ho milují příznivci správné výživy. Tuky vyživují tělo, zlepšují stav nehtů, vlasů a kostí.
 • Celulóza. Podporuje stabilní trávení. Čistí tělo, odstraňuje toxiny a toxiny.
 • Vitamin E. Jeho druhé jméno je vitamin krásy. Stabilizuje stav pokožky, obnovuje buňky, posiluje stěny cév. Zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, pleť se stává příjemnou.
 • Vitamin C. Posiluje imunitní systém, používá se jako profylaxe při nachlazení, chřipce, angíně.
 • Vitamíny skupiny B. Zejména ovoce avokáda je nasyceno vitamínem B6, který pomáhá udržovat kardiovaskulární aktivitu těla a čistit krevní buňky.
 • Kyselina listová. Unikátní látka na podporu nervového systému. Obzvláště nutné během období porodu.
 • Vitamin K. Čistí močové cesty, rozpouští pevné neoplazmy v ledvinách.
 • Měď a draslík. Je užitečný pro udržení svalové hmoty, saturuje tělo bílkovinami. Draslík má profylaktický účinek na srdeční choroby, obnovuje činnost myokardu.

Stručně o historii vzhledu jako pokojové rostliny

Avokádo je populární již několik set let, na náš kontinent bylo přivezeno relativně nedávno. Vlasti tohoto ovoce jsou Mexiko a Střední Amerika. Indové ještě před dobytím Ameriky ocenili její jedinečné léčivé vlastnosti a výživnou sílu. A protože v Evropě, a zejména v Rusku, kultura pěstování avokáda ještě nebyla vyvinuta, amatérští zahradníci se přizpůsobili rostlinám doma.

Vlastnosti péče o avokádo doma

Nejvýznamnější semena jsou vybrána pro výsadbu, jsou naplněna vitální energií a lépe klíčí. Nejprve je kost namočena v čisté převařené vodě střední teploty. Není nutné jej zcela vyplnit.

Důležité! Kost se umístí na gázovou podložku nebo na hadr, který se umístí do zásobníku. Nahoře by měl být úzký výtok a širší část je ponořena do vody. Kapalina by měla třetinu nechat neporušenou.

Aby rostlina rychleji vyklíčila, můžete ve skořápce udělat několik malých otvorů o průměru až 3 mm, například jehlou, a do nich pomocí nich umístit párátka, která zafixují kost ve vzduchu. Nebo pro stejné účely použijte kameny, které zadržují výsadbový materiál ve vzdálenosti 1–2 cm od dna nádoby.

Výsadba kostí na párátka

Pro intenzitu růstu se dřevěné uhlí (volitelně aktivováno) uhlí rozpustí, ale není to nutné. Jaro je nejlepší čas na výsadbu. První natáčení se objeví v období od týdne do 2 měsíců.

Semeno je zasazeno do země, když klíček dosáhne výšky 3 cm. Prvních pár měsíců stačí mít malý hrnec, jehož dno musí být vypuštěno na šířku několika prstů. Avokádo nemá rádi stojatou vodu poblíž svých kořenů.

Jak se starat o avokádo doma

Avokádo je strom, který vyžaduje zvláštní péči doma. Musí vytvořit vhodný teplotní režim, zajistit kvalitní osvětlení, napájení a krmení.

Teplota

Rostlina je zvyklá rodit v horkém podnebí, takže vzduch v místnosti, kde stojí, by neměl být nižší než +16 ° C. V létě je optimální + 22 + 28, v zimě + 18 + 20 ° C. Avokádo se bojí podchlazení, mohlo by se začít zbavovat listů.

Osvětlení

Na nejteplejší okenní parapet v domě je umístěn hrnec se semínkem a výhonkem. Pokud žádný není, lze umělé osvětlení vytvořit pomocí ultrafialových lamp. Avokádo vyžaduje lehké období nejméně 15 hodin.

Zalévání

Půda v květináči by měla být vlhká. Není třeba chovat vlhkost, to se avokádu nelíbí.V létě je přípustné vysušení vrchní vrstvy půdy, pokud však sondujete substrát do hloubky prstu prstu, měla by tam být vlhká půda. Odvodnění dokonce chrání kořeny před přetížením vlhkostí.

Stříkání

Pokud rostlinu postříkáte, objeví se na listech neestetické skvrny, takže je lepší se obejít bez tohoto postupu.

Důležité! K udržení vlhkosti se používá zvlhčovač. Nebo můžete nalít keramzit na paletu a namočit ji.

Priming

Půda pro avokádo by měla být vzdušná, propustná pro vodu a živiny, musíte se postarat o nejlepší volbu. Vynikající základ pro citrusové plody. Stejně jako domácí směs rašeliny, písku, listí a drnu.

Top dressing

Péče o rostlinu znamená krmení v období aktivního růstu květů - od března do září. Stačí jednou za měsíc použít hotové výživové směsi pro citrusové rostliny.

Vlastnosti péče v zimě, spící období avokáda

V zimě potřebuje rostlina zalévat dvakrát méně často než v létě. Dochází k přerušení růstové aktivity, pokojová rostlina avokáda neprodukuje během tohoto období ovoce a květiny. Ani strom nebude potřebovat krmení. Stačí sledovat moderování osvětlení.

Avokádový strom

Kdy a jak kvete

Avokádo kvete poměrně zřídka, dokonce i v přírodních podmínkách. Doma můžete vidět první nepopsatelné květiny 5-7 let po zasetí semene. Je možné vyvolat kvetení dříve, proto musíte rostlinu naroubovat. Pro ty, kteří mají štěstí a avokádo rozkvetlo, bude za účelem získání ovoce nutné opylování provádět nezávisle pomocí štětce.

Pokud rostlina kvetla, obvykle se to stane na jaře nebo počátkem léta.

Druhy květin

V avokádech se květiny shromažďují do střapců na koncích větve. Květy jsou bílo-zelené nebo nažloutlé. Kvetoucí okvětní lístky avokáda jsou malé, seskupené v květenstvích ke konci větve.

Jak to přináší ovoce doma

V naprosté většině případů strom avokáda neprodukuje ovoce doma. Existuje malé procento pravděpodobnosti, že bude možné pěstovat plody, které po očkování dozrají do jedlého stavu. Tenký strom s krásnou svěží korunou se používá pro dekorativní účely.

Prořezávání a štípání

Abyste zabránili tomu, aby vám dlouhá hůlka rostla doma místo krásného stromu, musíte avokádo sevřít. Výhonky jsou odtrženy od vrcholu a větve hlavního kmene jsou odříznuty. Výsledkem je, že rostlina vyroste vodorovně a vytvoří krásnou korunu listů. Poprvé se postup provádí, když na keři vyroste 8 listů. Nové výhonky lze odstřihnout, pokud je alespoň 5 listů.

Důležité! Pokud avokádo spočívá nahoře na stropě, pak rostlina zemře, je třeba to sledovat.

Jak propagovat avokádo

Existuje několik tradičních způsobů propagace avokáda: řízky ze semen a další.

Klíčící semena

Avokádové stromy zřídka přinášejí ovoce, a pokud máte štěstí, můžete k rozmnožování použít semínko z nového ovoce.

Zakořenění řízků

Řízky zřídka dávají kořeny, stává se to pouze u jednoho z 10. Pro zákrok lze použít dospělé rostliny ve věku 2–3 roky.

jiné metody

Semeno lze vyklíčit následujícími způsoby:

 • 2/3 spuštěním do vody;
 • 2/3 zakopání do země a dobré zalévání;
 • vložte vlhkou vatu nebo hadr, počkejte, až praskne skořápka, a poté ji položte do země.

Transplantace avokáda doma

Avokádo roste velmi rychle. Kořen rostliny je silný a zabírá spoustu místa na zalévání. Rostlina bude muset být často přesazována, zejména po dobu prvních 2 let, pokaždé pomocí větší nádoby.

Důležité! Nádoba, ve které bude avokádo růst, by měla být protáhlá, aby kořen a půda zapadly a vzájemně se nerušily.

Je nepohodlné přesadit rostlinu, kořen nelze poškodit. Proto se pečlivě přenáší z jednoho hrnce do druhého. A na vrch posypeme další vrstvou zeminy a humusu.

Potenciální problémy při pěstování avokáda

Jaké problémy s listy signalizují:

 • Listy spadly. S největší pravděpodobností došlo k podchlazení rostliny. Zkontrolujte teplotu vzduchu a nepolijte strom studenou vodou.
 • Konce listů vysychají. To je z tepla, musíte rostlinu navlhčit častěji.
 • Listy zbledly. Není dostatek slunečního světla nebo je půda špatně hnojená a jsou potřeba vitamíny.

Nemoci

Někdy se na listech avokáda objeví moučný květ. To znamená, že houba začala a listy jsou pokryty rosou rozptýlenou. Zpracovává se fungicidy (směs Bordeaux, chlorid měďnatý).

Škůdci

Z šupinatého hmyzu je rostlina ošetřena insekticidem. Můžete jej přidat do půdy nebo posypat listy.

Když se objeví roztoč, podléhá zpracování nejen avokádo, ale také vše, co je vedle něj. Pro tyto účely používejte akaricidy.

Zralý strom

Další problémy

Společným problémem této rostliny je pozdní plíseň, nebo spíše houba, která napadá kořen. Kromě smrti kořenů je ovlivněn také kmen rostliny. Pokud se to stalo, pak to bohužel nelze obnovit.

Možná informace, že je zbytečné očekávat ovoce z avokáda doma, někoho zklamaly. Ale dávejte pozor na to, jak krásné stromy rostou ze semen. Zdobí každou místnost a obohatí vzduch ozonem.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada