Plectrantus (pokojová máta) - domácí péče

Plectrantus je krytý druh máty, který je přirozeně vybaven úžasnou, výraznou vůní. Vždyzelená rostlina, v závislosti na odrůdě, může růst nahoru nebo se plazit po povrchu půdy. Dekorativní kultura je rozšířená na Novém Zélandu, na Fidži a v Austrálii. U nás se vnitřní máta často pěstuje v interiérech. Správnou péčí o voňavou rostlinu můžete pěstovat zdravé keře, které vás po dlouhou dobu potěší atraktivním vzhledem.

Jak vypadá Plectrantus, do které rodiny patří

Plectrantus (máta vnitřní) patří do kategorie bylin nebo vždyzelených keřů, jejichž výška nepřesahuje 65-80 cm, výhonky kultury jsou rozvětvené. Mohou nejen vyrůst, ale také se plazit po povrchu půdy. Vláknitý typ kořenového systému není umístěn dostatečně hluboko. Žebrované keřové stonky mohou být v závislosti na odrůdě lysé nebo pubertální.

Pokojový květ máty

Na poznámku! Kůra stonku je zbarvena zeleně nebo hnědočerveně.

Listové desky jsou uspořádány na krátkých řapících příčně, v párech. Vejcovité listy jsou masité. Jeho vnější části jsou pokryty malými denticly. Na povrchu zelené hmoty můžete vidět žíly nebo pestrý vzor. Zelená hmota obsahuje aromatické žlázy, díky nimž vyzařuje úžasná vůně z pestrého plectrantusu, který může obsahovat kořeněné nebo mátové tóny.

Během letních měsíců můžete obdivovat kvetení. Paniculate květenství jsou poměrně husté. Jsou umístěny na špičkách větví. Květy obou pohlaví se skládají z 5 okvětních lístků, které společně rostou na základně do tuby. Rty se dvěma rty jsou malované v jiné paletě:

 • bílý;
 • šeřík;
 • modrý;
 • levandule;
 • nachový.

Ve střední části jsou miniaturní tyčinky a vaječník. Po opylování plectrantus začíná proces zrání masitých plodů. Ve vnitřní části ovoce jsou 4 ořechy. Po dozrání se plody samy otevírají. Pěstování a péče o mátu je poměrně jednoduché, hlavní věcí je dodržovat doporučení odborníků v oblasti květinářství.

Odrůda Coleus

Populární odrůdy

Existuje více než 250 druhů pokojové máty. Některé z nich vůbec nevypadají jako máta. Nejoblíbenější typy:

 • Coleoide Plectrantus patří do kategorie keřů se vztyčenými výhonky. Výška rostliny může dosáhnout 95-100 cm. Povrch vejčitých listů je lesklý. Mátové výhonky jsou čtyřboké. Měkké řapíky a stopková část jsou pubertální. Listové desky jsou namalovány v sytě zelené paletě. Na povrchu zelené hmoty jsou po okrajích bílé skvrny nebo pruhy.
 • Plectrantus Ertendal (oertendahlii) je bylinná vytrvalá plodina, jejíž výhonky se šíří po povrchu půdy. Výška keřů dosahuje 40 cm. Ampelous plectrantus se vyznačuje řapíkatými protilehlými listy, jejichž délka je do 6 cm. Na povrchu zelené hmoty můžete vidět stříbrné vzory, které jsou umístěny podél žil. Ve spodní části jsou listy pokryty červenými klky. V létě začínají na horních částech výhonků kvést racemosové květenství, jejichž délka nepřesahuje 30 cm.Každý ze zvonů je malován světle fialovými tóny nebo bílou paletou.
 • Plectrantus Mona Lavender je hybridní odrůda vzpřímených keřů, jejichž stonky jsou pokryty hnědohnědou slupkou. Vejcovité listy jsou zbarveny zeleně. Povrch zubaté zelené hmoty je lesklý. Spodní strana listů je pokryta fialovými klky. Na barvách fialovo-modrého tónu můžete vidět modré tečky. Plectrantus vnitřní získává atraktivní vzhled během období květu.

Ertendahlova rozmanitost

 • Dub Plectranthus - rostlina s masitými vztyčenými stonky pokrytými pilovitými a kožovitými listy, jejichž tvar připomíná obrysy dubových listů. Zelená hmota je zbarvena do tmavě zelené palety a je pokryta krátkými stříbřitými chloupky. Třením listí mezi prsty můžete cítit příjemnou, výraznou jehličnatou vůni. Péče o plectranthus je poměrně jednoduchá, takže ji mohou pěstovat i začátečníci v oblasti květinářství.
 • Felt plectrantus patří do kategorie miniaturních keřů, jejichž vyřezávané listy jsou hustě pubertální a malované ve světle zelené paletě. Klesající výhonky. Příjemná vůně máty pochází z listí. Rostlina potřebuje dobré osvětlení a systematické zavlažování usazenou dešťovou vodou.
 • Southern plectrantus je vždyzelená trvalka, která patří do kategorie bylin. Vnitřní máta se může šířit po povrchu půdy a vytvářet tak souvislý velký koberec. Burgundské stonky, když jsou pěstovány v květináčích, visí dolů v elegantní kaskádě. Lesklá zeleň zaobleného tvaru je namalována v zelené paletě. Okraje zelené hmoty jsou zubaté. Na povrchu listů je vidět řada rozvětvených žil. Stopky jsou poměrně vysoké a bezlisté. Květinářství často označuje jižní odrůdu jako švédský břečťan.
 • Plectrantus pestrý - druh pokojové máty, jejíž listové desky jsou namalovány v šedozelené paletě. Krajní části každého listu jsou malovány světlými barvami. Během kvetení se na keřích tvoří malé bílé květy. Pestrá odrůda vypadá dobře, když je pěstována s pelargoniem a surfiniemi, barbatusem a zlatou mátou.

Poznámka! Neméně populární jsou takové druhy plectrantus jako Nico a plectranthus Ruffle.

Léčivé vlastnosti

Domácí máta (plectranthus) - mohu ji použít? Voňavý plectrantus je od přírody vybaven užitečnými vlastnostmi. Pomocí čaje připraveného z máty lze vyléčit nachlazení, horečku a poruchy fungování gastrointestinálního traktu. Rostlina pomáhá vyrovnat se se syndromem dráždivého tračníku.

Nálevy, které zahrnují květ plectrantus, mají silný uklidňující účinek, který má pozitivní vliv na nervový systém. Lidé trpící častým nervovým napětím, úzkostí a nespavostí by měli každý večer před spaním pít infuzi obsahující mátu. Kromě toho je plectrantus od přírody obdařen choleretickými vlastnostmi, expektoračním účinkem.

Vlastnosti péče o rostlinu doma

Máta (plectrantus) musí být zasazena na dobře osvětlených místech. V dusném období je však důležité květiny trochu zastínit před přímým slunečním zářením, což umožní zabránit popálení listových desek. Rostlina je nejpohodlnější v létě v částečném stínu. Dodatečné osvětlení je nutné výhradně během období květu.

Teplota v místnosti, ve které rostliny plectrantus rostou, by měla být v rozmezí 20–22 ℃ nad nulou. Během letních měsíců se doporučuje keře vysadit venku. V zimě můžete snížit teplotu na +18 ° C a zasadit květiny do květináče.

Rostlina není náročná na úroveň vlhkosti.V zimě však nedávejte nádoby s květinami do blízkosti topných zařízení, protože na tomto místě je příliš suchý vzduch. Doporučuje se stříkat keře denně a hrnce pokládat na palety naplněné vlhkými oblázky.

Rada! Každý týden je vhodné uspořádat teplou sprchu, která vám umožní nasytit listy kultury vlhkostí a smýt z ní vrstvu prachu.

Vnitřní máta potřebuje hojný a častý postup zvlhčování půdy. Vysušení ornice o hloubce 1 cm bude znamenat potřebu zalévání. Neměli byste povolit stagnaci vody v květináčích, aby nedošlo k hnilobě kořenového systému. Zalévání květin je nutné každé 2 dny. Během období aktivního růstu stojí za to aplikovat do půdy komplexní hnojivo, které je určeno pro dekorativní listnaté plodiny.

V chladném období se vrchní obvaz neaplikuje na půdu. V březnu je nutné obnovit krmení, aby se urychlila rychlost růstu výhonků. Spodní část rostliny je vystavena současně.

Odrůda jižní máty

Vlastnosti zimní péče

Plectrantus nepotřebuje dobu odpočinku, proto nemá smysl vytvářet v zimě určité podmínky. V případě potřeby můžete během odpočinku samostatně zavést květiny. Za tímto účelem přestanou krmit a snižují frekvenci postupů zvlhčování půdy. V takovém případě lze pokojovou teplotu snížit na +13 ° C.

Důležitá informace! Keřům by nemělo být dovoleno stát v průvanu. Studený vzduch negativně ovlivní růst máty v místnosti.

Plný pohled

Prořezávání

K zachování atraktivního vzhledu plodiny je nutné systematicky stříhat. Tento postup se zpravidla provádí na jaře. Každý z výhonků plectrantus je zkrácen na polovinu. Během období aktivního růstu odborníci doporučují sevření špiček výhonků, což pomáhá stimulovat větvení.

Jak se plectrantus množí

Reprodukci pokojové máty lze provést metodou:

 • výstřižky;
 • rozdělení keřů.

Chcete-li použít druhou metodu, budete muset vykopat keř a pomocí ostré lopaty jej rozdělit na několik částí tak, aby kořenový systém a výhonky zůstaly na každé straně. Výsledné části rostliny jsou zasazeny do předem připravených otvorů. Je nutné stínit sazenice před přímým slunečním zářením, což umožní zabránit popálení listových desek.

Pro množení odřezky budete muset odříznout kmenové větve z mateřského keře, jehož délka dosáhla 5 cm. Pro zakořenění byste měli odřezky umístit do nádoby naplněné vodou. Několik týdnů poté, co se na větvích vytvoří kořeny, se vysadí do samostatných nádob naplněných humusovou, listovou a sodnou půdou.

Reprodukce dělením keře

Převod

Transplantace máty se provádí každoročně. Keře starší 5 let lze znovu vysazovat každých 24 měsíců. Procedura se provádí na jaře. Půdu pro přesazení můžete připravit sami pomocí:

 • listová půda;
 • malá část písku;
 • sodná půda;
 • humus země.

Nádoba na výsadbu keřů musí být hluboká, aby se kořenový systém vešel do květináče. Třetí část nádoby zabírá drenážní vrstva.

Dodatečné informace! Je nepřijatelné provádět přestupové práce v letních měsících. V horkém období je pro křoví obtížné zakořenit na novém místě.

Nemoci a škůdci

Mezi hlavními škůdci plectrantus stojí za to zdůraznit:

 • roztoč;
 • mšice;
 • molice;
 • pochva.

K napadení hmyzem dochází na pozadí nízké vlhkosti v místnosti, kde jsou květináče. Abychom se vyrovnali se škůdci, je nutné provést insekticidní ošetření a vystavit květiny na pár dní pod širým nebem.

Problémy vznikající v procesu pěstování je třeba řešit včas. To prodlouží životnost kultury a zachová její atraktivní vzhled. Mezi nejčastější problémy, které se mohou vyskytnout v procesu pěstování plectrantus, stojí za to zdůraznit:

 • Vadnutí listových listů. Je důležité upravit frekvenci zavlažování půdy.
 • Vypálení a změna barvy listů. Rostlina musí být chráněna před přímým slunečním zářením.
 • Porážka padlí se často vyskytuje na pozadí nadměrné vlhkosti v půdě. Na listových deskách se objeví šedivý květ. Aby se s touto nemocí vyrovnali, jsou léčeni fungicidy.

Z máty se vyrábí čaj

Poté, co jste se seznámili se zvláštnostmi pěstování máty, můžete pěstovat zdravé keře, které vás potěší systematickým kvetením, a naplnit místnost příjemnou vůní jehel nebo koření.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada