Venuše vlasy - popis a péče doma

Vlasy Venuše - tak se poeticky nazývá jedna z odrůd kapradin, která je rozšířená mezi pěstiteli květin. Tato rostlina nejen vyzdobuje dům vyřezávanými listy, ale také neutralizuje plísně způsobující choroby.

Jak vypadá vlasová venuše, do které rodiny patří?

Vlasy Venuše (Adiantum capillus-veneris) se obvykle připisují rodu kapradin, rodině Pteris. Tato trvalka se vyznačuje tím, že její listy jsou schopné odpuzovat vodu.

Vlasy z Venuše

Ve vzhledu je květina bylinná rostlina o výšce 30-40 cm s tenkou plazivou oddenkou a prolamovanými listy, malovanými šedou nebo jasně zelenou barvou. Listové desky na dlouhém hnědém řapíku (25 cm dlouhém) mohou být střídavé nebo protilehlé. Listy mají silně členitý plát s mnoha měkkými segmenty.

Na poznámku! Při dobré péči může květina žít doma déle než 10 let.

Běžné odrůdy

Nejoblíbenější typy jinanů pro chov v domech:

 • stop-like;
 • nabídka;
 • jemný;
 • Ruddy;
 • Krásná;
 • caudate.

Léčivé vlastnosti

Z listů květu se připravují prášky a sirupy, které mají expektorační, antipyretické a antimikrobiální účinky. Tinktura se používá k léčbě lupénky a lupy se odstraňují pomocí odvaru z jinanů.

Stručně o historii vzhledu

Distribuční oblast této kapradiny je považována za Brazílii a lesy Jižní Ameriky. Divoké druhy v přírodních podmínkách najdete na Kavkaze a na Krymu. Pokojové rostliny se vyskytují po celém světě.

Vlastnosti péče o rostlinu doma

Charakteristickým rysem květu je jeho rychlý růst. To není těžké dosáhnout. Vlasy Venuše jsou květinou, která neklade vysoké nároky na péči.

Teplota

Optimální teplota pro dobrý růst květů je + 16… +20 ° C. Rostlina snáší chladné počasí až do +10 ° C, ale nižší teploty vedou ke smrti listů.

Dodatečné informace. Kapradinový hrnec by neměl být umístěn v blízkosti topných těles a topných těles.

Osvětlení

Množství slunce negativně ovlivňuje růst a stav květu. Ve volné přírodě se kapradiny nejčastěji vyskytují ve stinných oblastech. Doma budou okna směřující na východ nebo na sever vhodnými podmínkami pro umístění květiny. V místnostech směřujících na západ je lepší sundat květináč z parapetu do hlubin místnosti.

Osvětlení květin do vlasů Venuše

Zalévání

Četnost zalévání závisí na ročním období a teplotních podmínkách. V letních dnech je nutné květinu zalévat 3x týdně. Je důležité zajistit, aby půda zůstala vždy mírně vlhká, přičemž by neměla být povolena stagnace vody.

Důležité! Úplné vyschnutí půdy vede ke smrti jinanů.

Stříkání

Pokud je vlhkost vzduchu v normálním rozmezí, není nutné vlasové venereum stříkat. Dodatečné zvlhčování je nutné pouze v případě extrémního tepla a nízké vlhkosti vzduchu. V tomto případě můžete květ pravidelně stříkat teplou vodou.Dalším účinným způsobem, jak regulovat vlhkost, je umístit mokré kameny vedle květináče.

Vlhkost vzduchu

Kapradiny se dobře přizpůsobují životním podmínkám v bytě. Odolávají poklesu vlhkosti vzduchu až o 20%, ale je nejlepší udržovat tento údaj kolem 50%. Na suchém vzduchu potřebuje rostlina další vlhkost.

Priming

Hair Venus patří k těm druhům květin, které preferují kyprou výživnou půdu. Pokud si půdu připravujete sami, měli byste smíchat 2 díly rašeliny a 1 díl listové půdy. Ke zlepšení drobivosti lze použít malé množství písku.

Důležité! Aby se zabránilo stagnaci vody a rozpadu kořenů, musí být na dno nádoby položena drenážní vrstva.

Top dressing

Během období aktivního růstu květu (počínaje na jaře) se hnojiva používají dvakrát za měsíc. Zkušení pěstitelé květin doporučují střídavě přidávat minerální a organické obvazy.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

Počínaje říjnem se růst kapradiny zpomaluje, rostlina vstupuje do spícího období. V tuto chvíli je důležité poskytnout mu odpočinek. Zalévání vlasů Venuše během podzimních a zimních měsíců by mělo být prováděno jednou týdně. Hnojiva se nedoporučují aplikovat na půdu.

Kdy a jak kvete

Vlasy Venuše patří do třídy Fern. Takové rostliny nemají květiny jak ve volné přírodě, tak ve vnitřních podmínkách. K reprodukci dochází pomocí spór.

Spory rostlin vlasové Venuše

Prořezávání

Vícebarevná se odřízne, pouze pokud je nutné odstranit suché, zažloutlé nebo shnilé listy. Postup musí být proveden pomocí ostrého nástroje.

Jak se vlasová venuše množí

K získání nové rostliny se používají následující metody šíření:

 • dospělá rostlina je již rozdělena na několik částí;
 • výsadba semen (výtrusy).

Liší se efektivitou a dobou trvání, takže před zahájením práce stojí za to prozkoumat obě metody.

Klíčení spor

Před výsadbou musíte připravit půdu a samotné spory. Půda se nalije do nízké, široké nádoby, trochu se zhutní a rozlije se vroucí vodou. Důvodem je eliminace patogenních hub a bakterií. Spory jsou po určitou dobu umístěny ve slabém roztoku manganistanu draselného, ​​čímž se zvyšuje odolnost budoucích klíčků vůči negativním vlivům prostředí.

Pokyny pro výsadbu semen jinanů:

 1. Spory jsou v krabici rozptýleny rovnoměrně. Nemusíte do nich kopat, protože to prodlouží proces klíčení a sníží pravděpodobnost kousnutí.
 2. Přes nádobu je natažen film, díky kterému bude dosaženo skleníkového efektu. Jednou za několik dní se film otevře, aby se půda rozstřikovala a větrala.
 3. Secí box je umístěn na teplém a světlém místě. Vynoření sazenic může nějakou dobu trvat. V některých případech se klíčky objeví do 2 týdnů, někdy to trvá déle než měsíc.
 4. Jakmile se klíčky objeví, film se odstraní a nádoba se umístí na dobře osvětlené místo (ne pod přímé paprsky).

Vyrostlé silné sazenice lze přesunout do hrnce na trvalé místo.

Výsadba vlasů venus

Rozdělení keře

Šíření kapradiny jinanů dělením oddenku je nejlepší na jaře. Chcete-li to provést, odstraňte z květináče hrudu země a pečlivě prohlédněte oddenek. Je důležité zkontrolovat hnilobu a poškození. Pokud jsou nalezeny, špatné části kořenů jsou odříznuty ostrým nožem.

Kromě toho musíte věnovat pozornost počtu růstových bodů. Pokud jich na mateřském keři není dost, rostlina by se neměla dělit. Existuje vysoké riziko, že se květ neusadí.

Ihned po rozdělení keře musí být kořeny v místech řezu ošetřeny dřevěným uhlím. Poté jsou všechny delenki zasazeny do připravených nádob s půdou.

Převod

Nejlepší je provést transplantaci květin na jaře, ještě předtím, než nastane období aktivního růstu. Pokud je přesazen mladý keř, je nejlepší vzít mělký hrnec. U dospělých rostlin by naopak měl být květináč dostatečně velký.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Při nesprávné péči květina začne vysychat a umírat. Pokud si tyto změny všimnete včas, úprava podmínek zadržení pomůže obnovit rostlinu.

Listy zblednou

Vlasová venuše může odbarvit listy. Barva se změní z jasně zelené na bělavou nebo nažloutlou. Důvody těchto změn:

 • nadměrné světlo nebo vystavení přímému slunečnímu světlu;
 • nedostatek hnojiv;
 • příliš časté zalévání nebo stojatá vlhkost.

Konce listů suché

Pokud konce listů uschnou, znamená to intenzivní teplo a nedostatek vlhkosti. Chcete-li odstranit příznaky, musíte rostlinu stříkat častěji.

Škůdci

Dívčí vlasy jsou relativně zřídka vystaveny chorobám a škůdcům. Tuto vlastnost lze vysvětlit skutečností, že její listy mají baktericidní vlastnosti. Z hmyzu se na rostlině může usadit šupinatý a kapradinový mšice. K odstranění parazitů by měla být květina ošetřena insekticidy pro pokojové rostliny.

Znamení a pověry

Nejlepší je usadit vlasy venus v dámské ložnici. Podle pověry tato kapradina zvyšuje ženskou energii. V každém jiném domě nebo kanceláři však také musí být na svém místě, protože květina eliminuje negativitu a dává obyvatelům místnosti klid a sebevědomí.

Rostlina vypadá nádherně i bez květů

Pro pěstitele květin, kteří hledají kvetoucí rostliny, není vlasová venuše vhodná, protože kapradina netvoří pupeny. Tato funkce však vůbec neovlivňuje krásu trvalky. Neobvyklý vzhled poskytují vyřezávané listy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada