Jaká je struktura kapradiny - vlastnosti listů, kořenů kapradí

Kapradiny rostou na planetě Zemi od nepaměti. Trvání jejich existence se odhaduje na miliony let. Rostliny mají různé formy života, preferují vlhká stanoviště. Díky své zvláštní struktuře je kapradina extrémně přizpůsobivá k přežití.

Popis rostlin kapradiny

Co je to kapradina, existují různé verze. Vědci se domnívají, že se jedná o přímé potomky nejstarších rostlin - nosorožců. V procesu evoluce se struktura kapradin stala složitější, proč jsou kapradiny klasifikovány jako vyšší rostliny, nikdo není překvapen. Potvrzuje:

 • cyklický vývoj rostlin;
 • vyvinutý vaskulární systém;
 • přizpůsobivost pozemskému prostředí;

Kapradina v přírodě

Podle definice je kapradina vytrvalá rostlina, která patří do rodu spor. Když jste dotázáni na kapradinu: je to keř nebo tráva, můžete v obou případech odpovědět kladně. Někdy je to také strom.

Dodatečné informace. Při popisu kapradin si nelze vzpomenout na jejich pestrou barevnou škálu, což dává estetické potěšení. Tyto rostliny se často stávají skutečnou ozdobou míst. Jejich nepochybnou výhodou je odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Důležité! Jak víte, kapradiny nekvete, ale ve slovanské mytologii se kapradina stala symbolem věčné lásky a štěstí. V noci Ivana Kupaly milenci marně hledají mýtickou květinu.

Biologická klasifikace kapradin

Pouhý počet druhů kapradin komplikuje jejich klasifikaci. Takové pokusy učinili starověcí vědci. Navrhovaná schémata jsou často navzájem nekonzistentní. Klasifikace moderních kapradin vychází ze struktury sporangia a některých morfologických znaků. Všechny odrůdy jsou rozděleny na staré a moderní.

Divize kapradí zahrnuje následujících sedm tříd cévnatých rostlin, vyhynulých i moderních:

 1. Aneurophytopsida (Aneurophytopsida) je nejstarší primitivní skupina.
 2. Archaeopteridopsida jsou také starověcí zástupci, kteří se podobali moderním jehličnanům.
 3. Cladoxylopsida - existují verze, které tato skupina představuje slepou větev evoluce.
 4. Zygopteridopsida (Zygopteridopsida nebo Goenopteridopsida) je přechodná skupina k moderním druhům.
 5. Ophioglossopsida (Ophioglossopsida) jsou moderní kapradiny.
 6. Marattiopsida (Marattiopsida) - vytrvalé rostliny malých a velkých forem.
 7. Polypodiopsida (Polypodiopsida - vytrvalé nebo méně často jednoleté rostliny různých velikostí). Jsou rozděleny do tří podtříd: Polypodiidae, Marsileidae, Salviniidae.

Historie druhů kapradin

Historie kapradin začala v éře dinosaurů - před 400 miliony let. V teplém a vlhkém podnebí tropických lesů, které jim bylo příznivé, dominovaly Zemi kapradiny. Některé druhy dosáhly výšky 30 m. V průběhu času se klimatické podmínky dramaticky změnily. Kolik přírodních katastrof muselo dojít, aby zmizeli takoví obři jako dinosauři a kapradiny.

Se vší rozmanitostí moderních kapradin se velmi liší od nejstarších rostlin a poddávají se jim velikostí a rozmanitostí forem. Ale i dnes je to největší skupina spor druhů - 300 rodů a více než 10 tisíc druhů. Kapradiny jsou velmi rozšířené díky své ekologické plasticitě a úžasným chovatelským vlastnostem.

Důležité! Klimatické podmínky příznivé pro kapradiny jsou nyní zachovány v tropech a subtropech, kde kapradiny stromů dosahují 20 m.

Rozšíření v přírodě, příklady druhů

Kdy a kde kapradina roste, závisí na teple a vlhkosti oblasti. Stanovištěm všudypřítomných rostlin může být:

 • spodní a horní vrstva lesů;
 • bažiny, řeky a jezera;
 • rokle a vlhké louky;
 • štěrbiny skal;
 • stěny domů;
 • silnice.

Pštros

V mírných zeměpisných šířkách lze najít stovky bylinných kapradin. Stručný přehled některých druhů:

 1. Orlyak obyčejný. Snadno rozeznatelné podle listů ve tvaru otevřeného deštníku. Distribuováno v borových lesích, vhodné k lidské spotřebě.
 2. Mužský štítový červ. Bylina s listy až 1,5 m dlouhými, velmi vzácná. Extrakt tymiánu se v medicíně používá jako antihelmintikum.
 3. Žena kochedyzhnik. Velká rostlina s ladnými listy.
 4. Obyčejný pštros. Velká krásná kapradina. Díky dlouhým oddenkům tvoří celé houštiny. Používá se v terénních úpravách. Vařené pštrosí listy jsou jedlé.
 5. Osmund. Rostlina s krátkým oddenkem a dlouhými lesklými listy pocházejícími z východní Asie a Severní Ameriky.
 6. Multi-veslař. Jeho listy jsou tmavě zelené, uspořádané do řad.

Důležité! Kapradí roste tak rychle, že jeho výsadba by měla být omezena na různé ploty vykopané do země.

Vhodné pro domácí pěstování:

 • Kostenets;
 • Nephrolepis;
 • Davallia;
 • Asplenium;
 • Dixonia;
 • Pteris.

Tyto rostliny dokonale zdobí domácí interiér. Odrůda Junior s vlnitými listy je velmi krásná.

Domácí rostlina

Zajímavosti:

 1. Hecystorteris pumila a Azolla cariliniana jsou nejnižší rostliny. Jejich délka nepřesahuje 12 mm.
 2. Epifity se cítí skvěle na stromech a vinné révě.
 3. V horských oblastech najdete vlasy Venuše - úžasnou rostlinu s krásnými prolamovanými listy.
 4. Kmeny stromů velkých kapradin v tropech se používají jako stavební materiál.
 5. Marsilea quadrifolia se cítí skvěle pod vodou.
 6. Dicranopteris má listové řapíky o síle kovu.

Vzácné druhy kapradin:

 • Trpasličí hřeben;
 • Vazba Phegopteris;
 • Brownův multi-veslař;
 • Aspleniová stěna;
 • Koště je vícedílné.
 • Plovoucí kapradina Salvinia je uvedena v Červené knize Běloruska.

Důležité! Rostliny s krásnými listy mají dekorativní hodnotu, často se používají v krajinářském designu a při vytváření floristických kompozic.

Kolik kapradin žije

Otázka „kolik let kapradina žije“ není snadná. Očekávaná délka života závisí na místě růstu a druhu. V mírných zeměpisných šířkách zemská část kapradiny odumírá s nástupem chladného počasí, v tropech může růst několik let. Náhodné kořeny jsou každé 4 roky nahrazovány novými; samotný oddenek zůstává životaschopný až 100 let. Tato vlastnost umožňuje rostlině přežít za jakýchkoli podmínek.

Vlastnosti výživy rostlin

Kapradiny se krmí extrakcí základních živin z kořenů a listů. Rostlina absorbuje potřebné mikroelementy a vodu z půdy. Listy se účastní procesu fotosyntézy přeměnou oxidu uhličitého na organické kyseliny. Kapradina tedy přijímá škrob a cukr, které jsou nezbytné pro život všech orgánů.

Analýza struktury kapradin

Předkové kapradinových rostlin měli primitivní strukturu.V procesu evoluce se to stalo složitějším.

Stonky

Stonek kapradin je málo rozvinutý, malé velikosti. Říká se tomu oddenek. Výjimkou jsou samozřejmě dřevěné tropické kapradiny. Kudrnatému oddenku lze odpustit na dlouhé vzdálenosti.

Listy, vějířovité listy

List kapradiny je mnohem masivnější než stonek. Nejsou zcela běžné, mají charakteristické rysy struktury a růstu, různé formy. Častěji jsou pitvaní, peříčtí. Vayi - to je název listů kapradiny. Řapík je připevněn k podzemní části stonku - kořenu nebo oddenku. Při pohledu na ně je těžké pochopit, kde stopka končí a na jaké úrovni list začíná. Zajímavostí vějířovitých listů je růst špičky, což je zvlněná a postupně se odvíjející hlemýžďová zvlnění.

Waiy

Vývoj listů začíná v pupenech pod zemí a trvá až dva roky. Teprve ve třetím roce se mohou objevit nad zemí. Kvůli vrcholovému růstu dosahují listy kapradiny velmi velkých velikostí.

Ve většině rostlin se listy účastní procesu fotosyntézy, vegetace a současně tvorby spór. Spory se objevují v sori, které jsou umístěny na spodní straně listů ve formě jednoduchých nebo skupinových tuberkul.

Kořenový systém

Kořenový systém se skládá ze silného oddenku a mnoha náhodných kořenů. Vodivá tkáň na stonku a kořenech absorbuje vodu a pohybuje ji podél cévních svazků k listům.

Reprodukční orgány

Život kapradiny je rozdělen do dvou cyklů: dlouhý asexuální - sporofyt a krátký sexuální - gametofyt. Reprodukční orgány kapradiny - sporangie, kde jsou umístěny výtrusy, jsou umístěny na spodní části listů. Zralé výtrusy vylévají z prasklého sporangia a jsou neseny větrem daleko od mateřské rostliny. Někteří vědci srovnávají tvorbu spor s kvetením jiných rostlin.

Z obrovského počtu spor přežije jen zlomek. Sexuální fáze začíná, když za příznivých podmínek spór vyroste do haploidního výrůstku (gametofyt), který vypadá jako zelená deska ve tvaru srdce o velikosti několika mm. Na spodní straně výrůstku se tvoří ženské a mužské pohlavní orgány - antheridia a archegonia. Vejce a spermie v nich vytvořené se za vlhkého počasí slučují a vzniká zygota, ze které se vyvíjí embryo mladé rostliny - sporofyt.

Rostlina se může rozmnožovat také vegetativně, když se na stoncích a kořenech vytvoří plodové pupeny. To je důležité pro amatérské zahradníky, kteří na svých stránkách pěstují některé druhy.

Důležité! Bylo zjištěno, že krásné vzácné druhy se množí pouze spórami.

Srovnání s jinými bylinami

Kapradiny, přesličky a měsíce jsou podobné kapradím. Všichni se množí spory a mají společný původ.

Kapradiny mají charakteristické charakteristické rysy od jiných bylin:

 1. Liší se od řas oddenky a složitými listy.
 2. U mechů a kapradin dochází ke střídání generací gametofytů a sporofytů. Gametofyt převládá v mechech, sporofyt v kapradí. Díky přítomnosti vodivé tkáně ve formě cévních svazků jsou zástupci rostlin podobných kapradím lépe přizpůsobeni pozemskému způsobu života.
 3. Na rozdíl od kvetoucích rostlin se množí spory a nekvetou.

Díky svému bohatému chemickému složení má kapradina vlastnosti, které jsou prospěšné pro člověka. Používá se k léčebným účelům a při vaření je vhodný k solení. Tradiční medicína také věnovala pozornost nádherným rostlinám.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada