Fern Pštros - jak správně růst?

Krásná lesní kapradina je hodnou ozdobou zastíněného kopce nebo oblasti pod stromy. Vysoké listy, jak se jeho podlouhlé větve nazývají, dosahují výšky 2 m. Kapradina si nevyžaduje velkou pozornost, je to vynikající řešení pro terénní úpravy lokality.

Pštros kapradina - co je to za květinu

Pštros je nejkrásnější ze svých bratří. Jeho keř se vyznačuje vyřezávanými listy, svěží zelení. Keře rostliny jsou nejvyšší a nejtenčí ze všech druhů kapradin. Rozeta velkých členitých listů si zachovává svůj dekorativní efekt od časného jara do pozdního podzimu.

Vysoké štíhlé keře - dekorace každé zahrady

Dalším rozdílem mezi operátorem pštrosů je umístění spor. Pokud je mají všechny kapradiny na spodní části listů, má tento keř oddělené listy pro výtrusy. Tyto větve se nazývají sporofyly. Jsou krátké (až 60 cm) a objevují se na keřích v srpnu. Když výtrusy dozrávají, listy se zbarvují do vínova. Na jaře sporofyly kvetou a sejí kolem keře.

To je zajímavé! Kapradina dostala své jméno kvůli podobnosti listů s pštrosím peřím. Větve nesoucí spory se nejvíce podobají pštrosímu peří. Tyto větve se suší a používají se v kyticích a bytových dekoracích.

Krátký popis toho, jak to vypadá

Vlasti pštrosa je Severní Amerika. Patří do rodiny Onokleevů. Keřová oddenka je baňatá. Jeho větve se vyvíjejí v kruhu a rostou v horní části žárovky. Výhonky keře jsou dlouhé, někdy dosahují 1,5–2 m. Listové desky jsou zpeřené, každé peří je úzké a uvnitř listu mírně zvlněné. Větve kapradiny se otevírají současně a uprostřed sezóny vypadá keř jako váza s prázdným jádrem.

Pštros v krajinářském designu

Kapradiny se často používají k zdobení stinných výsadby a květinových záhonů. Svůdná zeleň slouží jako skvělé pozadí pro kompozice s nižšími květinami na alpských diapozitivech nebo mixborders. Kapradiny zdobí břehy umělých nádrží a malých zahradních jezírek. Používají se k zdobení kmenů vysokých stromů.

Zelený rybník dekorace

Odrůdy a odrůdy pštrosů

Odrůdy tohoto druhu zahrnují kapradiny, které vypadají velmi podobně jako pštros. Jsou to pennsylvánské a nadýchané odrůdy. Východní pštros má elegantnější vzhled a požadavky na péči.

Umělé odrůdy kapradiny obecné se liší velikostí keře a listů. Royal, Jumbo, Erosa a Tousled Feathers jsou všichni jeho kříženci.

Vlastnosti výsadby a péče o pštrosí kapradinu na zahradě

Kapradina si zachovala své rostoucí zvyky v lese - miluje hodně vlhkosti, rozptýlené světlo, lehkou listnatou půdu. Pokud jsou podmínky splněny, keř se vzbouří na záhonu a zaplní celé své území. Toto by mělo být vzato v úvahu a růst rostliny by měl být chráněn zábranami vykopanými do země (kousky břidlice, cínu, gumy). Pokud není možné je nainstalovat, musíte čas od času odstranit mladé výhonky vykopáním.

Potřebuje kapradina osvětlení

Rostlina potřebuje sluneční světlo, ale musí být rozptýlené.Nejlepší je, když se jedná o stín ze stromu. Keře mohou růst na otevřených plochách bez zastínění. I když mu poskytnete dostatečnou vlhkost, neočekávejte, že keř vyroste a rozšíří se.

Poznámka! Čím více slunečních paprsků v místě růstu, tím menší bude keř a jeho listy.

Data přistání

Optimální doba pro výsadbu a opětovnou výsadbu kapradin je brzy na jaře nebo koncem srpna. Mladé sazenici potřebuje čas, aby vypěstovala kořenový systém.

Často se stává, že během prodeje jsou kořeny delenky po dlouhou dobu bez půdy a vlhkosti. Po zakoupení mírně zvadlého mladého keře byste neměli doufat, že zmizí, pokud jej při výsadbě hojně zaléváte. Spásou takové sazenice bude odstranění všech jejích wai. Musíte odříznout všechny větve a ponechat část asi 10 cm. Mladý keř nemusí v aktuální sezóně uvolnit jedinou větev, ale příští jaro na místě výsadby bude silný a zdravý pštrosí pták.

Výběr místa a příprava půdy

Kapradina by měla být vysazena ve stínu nebo částečném stínu. Kořeny keře jsou povrchní, proto za příznivých podmínek rychle vytvářejí kolem sebe děti v dostatečné vzdálenosti. Pštros naplní záhon velmi rychle. Místo, kde keř roste, musí být chráněno před větrem. Jemné vějířovité listy se snadno vymanily z jeho impulsů a ztratily dekorativní efekt.

Pokud pro keř připravíte dobrý substrát a každou sezónu jej doplníte, nebude nutné hnojení. Půda by měla být jako v lese - lehká, listnatá, prodyšná. Pokud na zahradě pod stromy zasadíte kapradinu, spadané listí bude květinovému záhonu pouze prospěšné. Přezrálé listy budou vynikající výživou a obnovou půdy pro zelený keř.

Jak zalévat pštrosího ptáka

Režim zavlažování závisí na místě růstu rostlin. Díky své šířící se wai kapradina zadržuje vlhkost pod keřem, ale neměli byste čekat, až půda kolem cibulky uschne. Konstantní vlhkost bude pro kapradí optimální. V horkých letních dnech potřebuje keř zvláštní pozornost.

Důležité! Zalévání je rozhodující pro zdravý růst kapradiny.

Jak kapradina reprodukuje pštrosí peří

V dobrých podmínkách pro růst si Bush rychle získává děti. Je důležité počkat, až si mladý keř vytvoří dobrý kořenový systém a může růst bez krmení z mateřských kořenů. Po uvolnění několika větví je sazenice připravena k jigingu. Musí být pečlivě vykopán a oddělen od mateřské rostliny. Malý keř může být přesazen do zakořenění hrnce a poté zasazen do květinového záhonu. Je vhodné přemístit Zemi z květináče na nové místo pro růst mladého keře.

Malé děti lze získat ztenčením záhonu z přerůstání

Dalším způsobem reprodukce jsou spory. Keře jsou vyšší, zdravější a silnější. Tento postup však vyžaduje čas a úsilí. Spory se shromažďují na dobrých lístcích, na které jsou umístěny sorusy (skupina spor). Jakmile se sori zhnědnou, můžete je začít sbírat. To se obvykle stává na konci srpna - začátkem září. Suší se a vysévají na směsi rašeliny a listové půdy.

Kapradina potřebuje skleník, teplo a stálou vlhkost. Pokud jsou klíčky dlouhé 5–6 cm, musíte je začít připravovat na otevřenou plochu. Skleník by měl být větrán denně, počínaje 15 minutami, pokaždé se doba prodlužuje. Takto zasazené keře se po 1,5-2 letech přemístí do otevřeného terénu. Mělo by se o ně starat jako o dospělé.

Prořezávání a úkryt na zimu

Kapradinu nemusíte ořezávat. Jeho listy slouží jako vynikající kořenový mulč a půdní hnojivo. Takže keř bude lépe zimovat. Na jaře, pokud ocas suchých listů ponechaných na keři zkazí vzhled keře, můžete staré listy odstranit.

Mrazuvzdorný pštrosí pták nepotřebuje úkryt, pokud nejde o mladou sazenici.Pokud byla kapradina vysazena na podzim, můžete žárovku mulčovat rašelinou nebo suchým listím.

Zajímavé vědět! Jednou za tři roky je keř ztenčen a odřezává přebytečné větve na hustých keřích.

Nemoci a škůdci

Pštrosi prakticky neochorou. Jsou odolné vůči hnilobě a zahradním infekcím. Jediným problémem, který může nastat během jejich růstu, je houbová infekce. Vačnatá houba infikuje listy kapradiny a zakrývá je hnědými skvrnami. Ovlivněné listy se odstraní a spálí a zbývající zeleň se ošetří systémovým fungicidem.

Mezi škůdce, kteří infikují mladé výhonky keře, patří trpasličí motýl. Jeho larvy jí na rostlině mladou zelenou. Chcete-li zachovat dekorativní efekt kapradiny, můžete jednoduše sbírat larvy (kterých obvykle není mnoho) a zničit je.

Larva motýla tenkého červu

Pštrosí kapradina je úžasný zelený dekorátor zastíněných oblastí zahrady. Pokud zasadíte jen jeden keř, po několika letech můžete získat jasně zelený hustý záhon. Hlavní výhodou pštrosa je, že během procesu pěstování nevyžaduje mnoho času a pozornosti.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada