Kapradina jedlá - jak vypadá a kde roste

Kapradiny jsou nejstarší rostliny na stromech a půdách na planetě Zemi, kterým se podařilo uchovat nejen vzhled a strukturu, ale také rozmanitost druhů. Žijí ve všech koutech Země, s výjimkou Antarktidy, pouště. Odolávají suchu, vlhkosti, vysokým a nízkým teplotám a jsou odolné vůči změnám prostředí.

Navzdory skutečnosti, že v moderním prostředí kapradiny již v rostlinném světě nepřevládají, nemají obrovskou velikost, ohromují svou originalitou a tajemnou krásou. Zajímavým představitelem z nich je kapradina Orlyak.

Druhy kapradin

Kapradiny postupně vstoupily do lidského života, nejen jako divoké nebo exotické rostliny. Používají se jako domácí nebo okrasná plodina. Kromě toho se osvědčili ve farmakologické oblasti, tradiční medicíně.

Jak vypadá Orlyak

Rozlišujte mezi jedovatými (s toxickými účinky na lidské tělo) a jedlými druhy kapradin.

Jedlé kapradiny:

 • Matteuccia struthiopteris - pštros obecný. Vějířovitý list má tvar pštrosího peří, listy jsou umístěny v horní části kořene. Distribuováno ve středním Rusku, v Transbaikalia, Altaji v jehličnatých lesích, vodních útvarech.
 • Osmunda asiatica - asijská Osmunda. Malá rostlina s krátkými, rovnými pagony. Distribuováno na území Primorsky.
 • Pteridim aquilnum - kapradina, kapradina obecná. Jednorázová listová plodina neprodukuje keře. Obývá téměř celé území Ruska v jehličnatých a listnatých lesích.

Jedovaté kapradiny:

 • Druopteris - štít;
 • Athurium - Kochedzhnik.

Oddenky těchto druhů kapradin obsahují částice fluroglycinu, silného toxinu.

Důležité! Podle jeho vnějších charakteristik můžete určit, která kapradina je jedlá: je travnatá, malé velikosti, jasně zelené, šťavnaté barvy. Jedovaté rostliny - velké, tmavě zelené listy s červenými tečkami.

Fern Eagle

Jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších kapradin na planetě je kapradina Orlyak - krásná jasná rostlina, může zdobit jakýkoli kout v zahradě, lese nebo v blízkosti rybníka.

Kultura se používá v lidovém léčitelství - odvar z výhonků se používá ke zmírnění stresu, odstranění radionuklidů, odstranění horečky a posílení kostry. Odvar z kořenů má antihelmintický účinek, zmírňuje bolesti kloubů a pomáhá při průjmech.

Popis

Hlavní charakteristiky kultury:

 • Jak vypadá kapradina? Kapradina obecná je vytrvalá bylina z rodiny Dennstedtiye. Charakteristickým rysem při popisu kapradiny je vějířovitý list ve tvaru křídla orla se špičkami stočenými dovnitř. Orlyak obvykle dosahuje výšky 70 cm, ale za příznivějších klimatických podmínek (Primorsky Krai) roste nad metrem. Kořenový systém je dobře vyvinutý, hluboce umístěn, díky čemuž rostlina rychle roste, přizpůsobuje se jakýmkoli klimatickým rysům - kořeny nezmrazují, nebojí se sucha, srážek a dokonce ani požárů.

Rachises

 • Kde kapradina roste? Kultura se nachází ve všech koutech světa, s výjimkou Antarktidy a pouště, a je rozšířená v Rusku: ve středním pásmu, na Sibiři, Urale, Dálném východě a na území Primorsky.Stanoviště - jehličnaté (borovice) a listnaté (bříza) lesy, stejně jako okraje, kopce, vodní útvary. Roste dobře na pastvinách, mýtinách, opuštěných polích. Upřednostňuje písčitou, lehkou půdu, vápenec. V některých zemích se kapradina množí tak rychle, že se s ní bojuje jako s plevelem.
 • Jak pěstovat Orlyak doma? Fern je krásná originální rostlina, která může zdobit roh v domě nebo alpskou skluzavku v zahradě. Je nenáročný, přizpůsobený různým klimatickým podmínkám, nenáročný na údržbu. Bracken je schopen se množit dělením keřů, výtrusů, oddenků, procesů. Reprodukce spór je dlouhý a pečlivý proces, který je doma obtížně proveditelný. Nejlepší způsob, jak pěstovat plodinu, je použít dělící keř nebo rostlinné výhonky u kořene. V tomto případě musíte pečlivě prozkoumat, jak vypadá kapradina: stonek, listy, kořenový systém. Musí být pružné, bez skvrn a poškození.

Pro výsadbu orlíka v květináči je nutné připravit písčitý substrát, na dně vyložit drenáž ze štěrku nebo cihel. Na zahradě je rostlina na jaře přesazena na stinném místě chráněném před průvanem. Písek, do půdy by měl být přidán trochu popela, na dno by měly být položeny malé oblázky.

Poznámka! Kapradina miluje vlhkost, takže potřebuje pravidelné zalévání a postřik.

Když se objeví škůdci (šupinatý hmyz, molice, třásněnky), používají se insekticidy. Nestojí za to ořezávat korunu - staré pohany jsou na jaře nahrazeny novými.

Jak připravit a uložit kapradinu

Bracken je jedlá kapradina. V Rusku je málo používán, pokrmy z této rostliny jsou považovány za exotické. Ve světě, zejména v Japonsku, je taková neobvyklá kuchyně pro Evropany velmi rozvinutá, Orlyak pagon snack je docela populární a známé jídlo.

K jídlu se používají výhonky mladé kapradiny - rachis. Objevují se začátkem května a svým vzhledem připomínají hlemýžď ​​- vrchol řapíku je zabalený do spirály. Výhonky se sklízejí dříve, než se objeví první listy - dospělá rostlina se stane jedovatou.

Sbírka

K vaření používejte rachis ne více než 30 cm, jsou řezány ve výšce 5 cm od země. Klíčky jsou tříděny podle barvy a velikosti, zarovnány podél horního okraje, svázány a přesně odříznuty spodní. Stonky můžete udržovat čerstvé po dobu maximálně 10 hodin po sklizni; je nutné zahájit sklizeň rachisů na zimu za 2-3 hodiny - tímto způsobem je zachován maximální počet užitečných věcí.

Pozornost! V žádném případě by neměly být výhonky konzumovány syrové - mohou způsobit vážné poškození těla.

Solení pístů se provádí pro průmyslovou výrobu. Doma se kapradina sklízí sušením, zmrazením nebo mořením.

Sušení kapradí

Sušení klíčků vám umožní zachovat původní chuť rostliny. Vyberou se husté a velké výhonky dlouhé až 20 cm, několik minut předem blanšírované ve slané vodě, poté přenesené do cedníku, umyté studenou vodou - to pomáhá udržovat pružnost a šťavnatost kapradiny.

Prázdný

Je velmi důležité, abyste rachis nepřevařili, jinak budou bez chuti a rozvrstvené. Když výhonky vychladnou, zbývající vlhkost odteče, můžete začít sušit.

Existují dva způsoby, jak výsledný obrobek vysušit:

 • Venku. Tento proces je zdlouhavý a spíše pečlivý. Je nutné připravit dobře větranou suchou místnost, kapradinu umístit na papír nebo do speciální síťky na sušení zeleniny. Po dobu 5-7 dnů se klíčky pravidelně obracejí, mírně hněte.
 • V elektrické sušičce. Expresní metoda nákupu. Připravené výhonky se umístí do elektrické sušičky v tenké vrstvě a suší se při teplotě 50 stupňů po dobu asi 6 hodin. Měli byste být opatrní - doba schnutí do značné míry závisí na velikosti pohanů.Je lepší je trochu nevysušit, než je vyschnout a ztratit výsledky porodu.

Sušení

Sušené pagony se umístí do látkových pytlů, které se pověsí a zůstanou na čerstvém vzduchu dalších pár dní, aby se usušily při přirozené teplotě a vlhkosti.

Rada. Kvalitu produktu lze určit podle vzhledu rachis - správně sušené pagony si zachovají svou charakteristickou vůni, plastickost, získají bohatou zelenou nebo hnědo-zelenou barvu. Pokud se klíčky zlomí, mohou být vyschlé.

Velmi důležitou nuancí v přípravě je, jak uschnout kapradinu. Výhonky jsou umístěny v papírových nebo látkových pytlích a ponechány v tmavé, suché místnosti. Pokud je vlhkost vysoká, je lepší přenést pagony do skleněné nádoby, která se těsně uzavírá. V tomto stavu si produkt zachovává své kvality po dobu dvou let.

Mrznoucí kapradina

Jednoduchou a účinnou metodou pro přípravu výhonků, které se prakticky neliší ve vzhledu a chuti čerstvého produktu, je zmrazení kapradin:

 • klíčky jsou vybrány, umyty, nakrájeny na pohodlné kousky.
 • zbledl ve slané vodě, uložen v cedníku, promyt ledovou vodou.
 • poté, co se kapalina odstraní ze skleněných výhonků, vysuší se na ručníku nebo papíru a ochladí se.
 • ready-made rachises jsou přeneseny do potravin zipp tašky nebo plastové nádoby, umístěné v mrazáku.

Zmrazení

Dalším zajímavým způsobem, jak připravit Orlyak, je marinování. K tomu jsou vařené solené klíčky rozloženy do sklenic a nality marinádou se sójovou omáčkou, jablečným octem, česnekem, cukrem a solí.

Moření

Výsledkem je lahodné občerstvení připomínající nakládané houby.

Vaření jedlé kapradiny

Bracken je zdravá a chutná rostlina, která je široce používána v orientální kuchyni. Může být použit k přípravě salátů, polévek, občerstvení, dušených pokrmů a smažených pokrmů. Výhonky mladé kapradiny se dobře hodí k rýži, nudlím, zelenině, masu a mořským plodům. Bracken má pozitivní vliv na proces trávení, je bohatý na vitamíny, kromě toho je jeho obsah kalorií poměrně nízký - 34 kcal.

Zajímavý! Smažená kapradina je obzvláště populární - tento způsob přípravy pomáhá zachovat chuť a ostrost výhonku.

Recepty pečené kapradiny

Téměř ve všech receptech můžete vařit čerstvé, zmrazené, sušené a solené kapradiny. Musíte jen vzít v úvahu některé nuance: doporučuje se namočit sušené pagony na několik hodin do teplé vody, solené - je nutné důkladně opláchnout.

S cibulí

Nakrájejte 2 střední cibule na půlkroužky, osmažte je na rostlinném oleji do zlatova, přidejte na pánev 500 g vařené kapradiny nakrájené na malé kousky, osmažte ji několik minut. Jedná se o jednoduché, ale chutné jídlo. Na přání můžete přidat mrkev, dochutit zakysanou smetanou a majonézou. Dochutené sójovou omáčkou pro korejský styl kapradiny.

Fern jídla

S bramborem

300 g vařených klíčků se musí smažit do křupava, dát na talíř. Vložte 500 gramů brambor, nakrájených na dlouhé kousky, do pánve a smažte do měkka. Dochutíme solí, pepřem, přidáme připravenou kapradinu. Na přání můžete přidat cibuli, česnek. Brambor získává lahodnou houbovou chuť.

S masem

Maso se nakrájí na tenké plátky, marinuje se solí, pepřem, sojovou omáčkou. Cibule jsou nakrájeny na půlkruhy, smažené v rostlinném oleji, položeny na talíř. Maso je rozloženo na pánvi, smažené do zlatova a přivedeno do poloviny připravenosti.

S masem

Připravené výhonky se položí na maso, přidá se cibule. Pokud chcete, můžete pokrm uhasit zakysanou smetanou nebo sójovou omáčkou, přidat sezamová semínka.

Pokud je kapradina hořká

V procesu vaření rachis můžete čelit běžnému problému - kapradina chutná hořce a radikálně mění chuť pokrmu.Jak snadné je odstranit hořkost z kapradiny? Je to velmi jednoduché: výhonky namočte na několik hodin do osolené vody, vodu několikrát vyměňte.

Poté pagony dobře opláchněte a vařte je 6-9 minut s přídavkem soli. Tyto klíčky jsou připraveny ke spotřebě nebo k další sklizni a skladování.

Kapradina kapradí není jen krásná rostlina. Lze ji pěstovat doma, použít ji ke zdobení alpské skluzavky nebo koutku na zahradě. Kromě toho je kultura ceněna pro své prospěšné vlastnosti a používá se v medicíně. Bracken je jedlá kapradina, připravují se z ní lahodná jídla, smažená, nakládaná, sklízená na zimu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada