Reprodukce kapradin - schéma a popis

Reprodukce kapradin je zvláštním procesem prodloužení životnosti rostliny, která je již v kultivaci. Existuje mnoho druhů, které se chovají doma nebo na zahradě, protože rostlina má vysoký dekorativní efekt a není při své péči rozmarná.

Co je to kapradina

Kapradiny nebo louhy patří mezi nejstarší představitele rostlinného světa planety Země. Kdysi rostly ve formě vysokých stromů, ale dnes rostou jako nízké keře vysoké asi 1 metr. K reprodukci kapradin, jako je pštros, přeslička, kapradina, dochází pomocí spór, které se tvoří na zadní straně listových desek.

Vnitřní kapradina - okrasná listnatá rostlina

Jak se kapradiny v přírodě množí

Kapradiny se vyvíjejí a množí ve volné přírodě o něco déle než doma. Rostlina se množí spórami nebo plodovými pupeny. V každé sezóně tvoří rostliny kapradiny výtrusy a procházejí cykly sporofytů a gametofytů.

Schéma a popis reprodukce kapradí přirozeným způsobem nezávisle v přírodě:

 • tvorba sporangií na listech kapradiny, uvnitř které se tvoří spory;
 • po svém úplném vytvoření se oddělí od desek a pomocí větru se unášejí ve vodě nebo v okolí;
 • za dobrých klimatických podmínek z nich vyrůstá přemnožení, které je pomocí svého rhizoidu upevněno v zemi;
 • na spodní straně tohoto výrůstku se objevují ženské a mužské zárodečné buňky, uvnitř kterých dochází k oplodnění;
 • brzy se objeví zygota, která utvoří svůj kořenový systém a vyroste do půdy.

Poznámka! Spory se tvoří pouze na sporových listech, zatímco kapradiny mají také sterilní nebo nepohlavní desky.

Hlavní způsoby, jak získat nový závod doma

Doma na zahradě lze kapradiny množit mnoha způsoby. Zpravidla odkazují na vegetativní a sporovou metodu. Plauny se vegetativně množí zakořeněním postranních vzdušných výhonků, zasazením plodových pupenů a rozdělením mateřského keře na několik částí. Metoda spor zahrnuje sběr vytvořených spór a jejich setí do země.

Jaký je nejefektivnější způsob

Majitelé kapradin široce používají všechny metody, takže je těžké přesně říci, která z nich je účinnější. Pokud zvolíte metodu s vyšší mírou přežití, pak se jedná o setí spór. Trvá to však dlouho.

Účinnost metody je dána typem kapradiny, protože každá odrůda má svou vlastní morfologickou strukturu.

Oddělení kořenového systému dospělého keře

Jak a kdy sdílet keř

Jednou z nejúčinnějších a nejkratších vegetativních metod chovu lykožrutů je - rozdělení dospělého keře. Před provedením tohoto postupu je nutné keř hojně zalévat vodou o pokojové teplotě, aby se snadno vytáhl z půdy bez poškození kořenového systému.

Jak šířit vnitřní kapradinu dělením keře:

 1. Předem vykopejte díry s hloubkou 40-60 centimetrů.Jejich dno je pokryto drenážním materiálem a nahoře posypáno půdní směsí.
 2. Vytáhnou rostlinu ze staré půdy a rozdělí ji na několik stejných částí.
 3. Každý z nich je zasazen do samostatné díry nebo květináče.

Důkladné zalévání kořenů se provádí jednou týdně a zalévá se dvakrát shora konvicí.

Důležité! Nemůžete sdílet mladý keř s jednou kořenovou růžicí.

Spory na zadní straně listů

Jak se kapradiny množí spory

Tato metoda je nejúčinnější na jaře po zahřátí půdy. Výsev v květináči se provádí na podzim nebo brzy na jaře.

Jak se kapradina rozmnožuje doma se spórami:

 1. Navlhčete půdu z lahve s rozprašovačem.
 2. Posypte spory nahoře.
 3. Posypte nahoře zeminou vrstvou 3 centimetry.
 4. Shora zakryjte skleněnými nebo plastovými nádobami, protože je nutné vytvořit skleníkový efekt.
 5. Když se objeví klíčky, budete muset úkryt odstranit po dobu 2 hodin denně.

Jak zakořenit boční výhonky

Na listových deskách zahradních kapradin, které mohou být zakořeněny v zemi, se objevují šipky ve formě úponků. Vedle rostliny, ve které se tato zelená šipka vytvořila, musíte dát samostatnou nádobu se živným substrátem. Je důležité, aby tento kontejner byl buď stejné výšky, nebo o něco nižší než rodičovský květináč.

Dva kontejnery jsou umístěny vedle sebe a boční výhonek se zdravým a stabilním knírem je ohnut k zemi. Mírně do něj přidejte půdu. V případě potřeby zajistěte sponkou nebo drátem. Poté se důkladně navlhčí a obě nádoby se ponechají na dobře osvětleném místě.

Zajímavý! Po 1,5-2 měsících šíp dá kořeny a dobře ztvrdne v půdě. Lze jej oddělit od hlavního pouzdra a přesunout na jiné místo. V případě potřeby přesaďte malou sazenici do jiné nádoby.

Na listových deskách se tvoří plodové pupeny

Jak šířit kapradinu plodovými pupeny

Další vegetativní metodou, kterou se kapradina může množit doma, je zasadit vytvořené pupeny na listy v zemi. Rostliny podobné kapradím mají schopnost pěstovat laterální procesy na řapíku jejich listových desek. Nemůžete zasadit neformovanou ledvinu, musí uvolňovat malé kořeny.

Postup opatrně oddělte jeden po druhém a zasaďte je do krabice se substrátem. Navlhčete půdu a vložte ji na teplé a světlé místo. Je nutné vytvořit vlhké mikroklima pro růst ledvin, aby mohly být nejprve pokryty filmem.

Jakmile se na sazenicích objeví 2-3 listy, můžete fólii odstranit a zasadit je do samostatných nádob.

Důležité! Nepřesazujte sazenice okamžitě do obrovského květináče. V prvních letech růstu bude kapradina stále muset být každé jaro přesunuta do větších kontejnerů.

Vlastnosti péče o naklíčené kapradiny

Následná péče o kapradí po chovu spočívá v následujících činnostech:

 • Vlhkost vzduchu. Malé sazenice po přesazení jsou obzvláště citlivé na vlhkost. Je nutné se snažit ji udržovat na vysokých rychlostech, zejména v zimě s přídavným vytápěním místnosti. Každý den musíte stříkat keře z lahve s rozprašovačem a pokud je vzduch obzvláště suchý, lze postup opakovat několikrát denně.
 • Pravidelné zalévání podle plánu. Nemůžete porušit režim a ignorovat tento postup, ale nemusíte transfukovat rostliny. Mladé sazenice jsou obzvláště náchylné ke hnilobě kořenů kvůli stojaté vodě v půdě. Při výsadbě se doporučuje nejprve zakrýt drenáž na dně květináče a až poté naplnit substrát. Nezapomeňte také vypustit přebytečnou kapalinu z jímky.
 • Top dressing. Hnojiva se nejlépe aplikují v kapalné formě, rozpouštějí se v běžné vodě a v nízké koncentraci. Procedura se provádí každé dva týdny. Pro kapradí keřů je nutné používat komplexní minerální přípravky.Během tohoto období jsou pro normální vývoj rostliny potřebné všechny minerály, zejména dusík, který pomáhá vytvářet zelenou hmotu.
 • Osvětlení by mělo být dlouhodobé, ale mírně rozptýlené, aby se nespálily jemné listy. Na jižní okno je nutné v zimě dát krabici sazenic a s příchodem teplých jasných dnů přenést na východní nebo západní stranu.
 • Teplotní podmínky. Jsou považovány za nejoptimálnější ukazatele v tomto období - 22-25 ℃.

Domácí kapradiny se po domácím chovu snadno zakoření

Vnitřní kapradiny jsou dekorativní listnaté vždyzelené keře, které mají příjemný vzhled a jsou schopné osvěžit jakýkoli nepopsatelný interiér. Je umístěn v kancelářích a jiných prostorách, aby se zvýšila útulnost. Šíření kapradí je snadný a efektivní proces, který lze provést mnoha způsoby. Hlavní věcí pak je poskytnout sazenicím pečlivou a řádnou péči, aby nedošlo k úplnému ztrátě veškerého vysazeného rostlinného materiálu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada