Fern Orlyak - jak vypadá a kde roste

Kapradina kapradí je neobvyklá rostlina, kterou najdete téměř kdekoli na světě. Jedinou výjimkou jsou oblasti, kde teplota vzduchu po celý rok nestoupá nad 2–3 stupně Celsia. Tento typ kapradiny lze pěstovat doma. Předtím se však musíte podrobněji seznámit s popisem takové rostliny a s hlavními rysy její kultivace.

Stručný popis

Bracken je krásná vytrvalá rostlina, která patří do rodiny Dennstedty třídy Fern. Stonky této kapradiny jsou poměrně silné a vysoké. Za optimálních podmínek mohou dorůst až do výšky jeden a půl metru. Na každém stonku jsou vytvořeny malé peříčkové listy. Horní část listů je docela hladká. Níže jsou takzvané sporangie, ve kterých spory časem dozrávají.

Zarostlé keře kapradí

Hlavním rysem těchto kapradin je silný kořenový systém. Oddenek rostliny roste vodorovně do povrchu půdy, po kterém z ní vyrůstají mladé výhonky. Větve kořenového systému jdou hlouběji do půdy, absorbují z ní živiny a krmí pozemní část keře.

Dodatečné informace! Díky svému výkonnému kořenovému systému mohou kapradiny růst několik set let.

Mnoho lidí se zajímá o to, kde kapradina roste. Nejčastěji se takové rostliny vyskytují v malolistých lesích ve středním pruhu. Méně často je kapradina vidět na prázdných mýtinách bez stromů.

Někteří lidé si tuto rostlinu pěstují sami ke spotřebě a také k přípravě léčivých odvarů. Kapradiny obsahují řadu chemicky aktivních látek, které jim dodávají léčivé vlastnosti:

 • Saponiny. Pomáhají zvládat zánětlivé procesy v těle a podporují metabolismus.
 • Karoten. Čistí tělo od nahromaděných toxických látek.
 • Tanin. Podporuje regeneraci tkání.
 • Glykosidy. Pomáhá zbavit se vysokého krevního tlaku a normalizuje nervový systém.
 • Oleje. Zmírní zánět a urychlí hojení ran na povrchu kůže.

Venkovní pěstování

Mnoho zahradníků pěstuje kapradiny venku. Existuje několik pokynů, které vám pomohou pěstovat kapradiny venku.

Výběr místa pro výsadbu

Aby se vysazená kapradina zakořenila a rostla, je nutné najít vhodné místo pro její pěstování. Výsadba takové rostliny by měla být prováděna ve stinných oblastech, hluboko v zahradě. Tyto zastíněné oblasti s vlhkou půdou jsou ideální pro kapradiny.

Stínované plochy pod stromy - ideální pro kapradiny

Nepěstujte kapradiny v dobře osvětlených oblastech, kde na ně může dopadat přímé sluneční světlo. Za jasného světla se keř kapradí pomalu rozvíjí. Jeho listy začnou skvrnit a vypadávat.

Dodatečné informace! V některých případech vede sluneční světlo ke smrti zasazených kapradinových keřů.

Horní obvaz a zalévání

Půda pod kapradím vysázená venku by měla být vždy vlhká. Proto je nutné často zalévat. Chcete-li zajistit, aby kapradina měla vždy dostatek vlhkosti, zalévejte ji každý den.Současně byste neměli používat příliš studenou vodu, protože to může negativně ovlivnit stav kořenového systému. Zvlhčení půdy by se mělo nejčastěji provádět na konci jara a v létě. V zimě není nutné zalévat kapradí.

Při péči o kapradí musíte nejen zalévat, ale také hnojit. Jako vrchní obvaz můžete použít následující:

 • Rašelina. Přidává se do půdy za účelem zlepšení její struktury a nasycení humusem.
 • Dřevěné piliny. Zlepšují kypření půdy, díky čemuž se vlhkost začne absorbovat mnohonásobně rychleji.
 • Dusík. K zlepšení růstu vysazených kapradin jsou zapotřebí hnojiva obsahující dusík.

Piliny jsou nejlepším hnojivem a dobrým materiálem pro mulčování půdy

Pěstování doma

Lidé, kteří nemají příležitost zasadit kapradí na ulici, ho pěstují v bytě. Péče o kapradí vysazenou doma má řadu funkcí, s nimiž se musíte seznámit.

Osvětlení a teplota

V místnosti, kde kapradina roste, musí být vhodná teplota. Rostlina neroste normálně, pokud je místnost příliš chladná. Ukazatele teploty by měly být na úrovni 15-25 stupňů Celsia. Ve vzácných případech je povoleno snížit teplotu na 10 stupňů nad nulou.

Místnost by také neměla být příliš horká. Pokud ukazatele teploty překročí přípustné limity, je nutné místnost častěji větrat a přivádět čerstvý vzduch.

Důležité! Pokud není možné udržovat požadovanou teplotu v celé místnosti, lze v blízkosti kapradiny umístit další ohřívač.

Není žádným tajemstvím, že kapradina nemá ráda jasné sluneční světlo, a proto ji nelze pěstovat na dobře osvětlených parapetech. Chcete-li pěstovat takovou rostlinu, je lepší zvolit stínované rohy místnosti.

Zalévání a vlhkost

Mnoho lidí se zajímá o to, jaká by měla být vlhkost vzduchu pro kapradí. Společná kapradina by měla být pěstována za podmínek vysoké vlhkosti. Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, budete muset listy stříkat každý den. Současně je lepší stříkat listy dvakrát denně - ráno a večer.

Slunečné parapety jsou nejméně vhodným místem pro pěstování kapradin

Když se pěstuje doma, musíte kapradinu zalévat hojně a každý den. K tomu musíte použít vodu ohřátou na pokojovou teplotu.

Důležité! Pokud ji budete zalévat příliš zřídka, půda rychle vyschne, což může vést ke smrti kapradiny.

Kvete kapradí

Někteří lidé se ptají, jestli může kapradina kvést. Existuje mnoho různých přesvědčení, podle nichž tato rostlina kvete v noci na Ivanovi Kupale. Ve skutečnosti však dosud nikdo neviděl květiny kapradin, protože nikdy nekvete.

Chovné vlastnosti

Existují tři hlavní způsoby chovu kapradí:

 • Knír. Zasazená kapradina se může množit s oddenkovým knírem. Tyto výhonky jsou opatrně upuštěny do hloubky 8-10 centimetrů a zality vodou pro zakořenění.
 • Bushova divize. Uprostřed jara můžete začít dělit kapradí. V létě a v zimě to nestojí za to.
 • Spory. Spodní část listových desek je pokryta speciálními tuberkulózami, uvnitř kterých jsou umístěny spory. Mohou být použity pro výsadbu v zemi. Tyto spory však musí být před výsadbou vyklíčeny.

Použití spór je nejoblíbenější metodou chovu kapradin

Důležité! Klíčení spor by mělo být prováděno po dobu 1–2 měsíců, dokud se nevytvoří kořenový systém.

Nemoci a škůdci

Kapradí, stejně jako jiné rostliny, někdy trpí chorobami a škůdci. Mezi nejčastější nemoci patří:

 • Anthracnose. Pokud kapradinový keř začne vypadat bolestivě a na jeho listoví se objeví tmavé skvrny, pak je nemocný antraknózou.Aby se nemoc zbavila, musí být rostlina nastříkána fungicidem.
 • Kořenová hniloba. O vývoji tohoto onemocnění svědčí žloutnutí a vadnutí listů. Aby se zastavil rozpad kořenového systému, je třeba keř zalévat méně.
 • Špinění. Listy nemocných rostlin jsou pokryty hnědými a nažloutlými skvrnami. Aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci, je nutné odříznout všechny postižené listy.

Mšice jsou nejnebezpečnějším škůdcem kapradin

Mezi hmyzem, který představuje nebezpečí pro kapradí, lze rozlišit mšice, třásněnky a šupinatý hmyz. Bojujte proti nim aplikací insekticidů.

Kapradinová kapradina je svěží rostlina, která je ideální pro terénní úpravy lokality. Lidé, kteří si koupili semena kapradin v maloobchodu, by se měli před výsadbou seznámit se zvláštnostmi výsadby a pěstování takové rostliny.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada