Fern nephrolepis - domácí péče a reprodukce

Fern nephrolepis je bylina, která může poskytnout pohodlí každé místnosti. Kultura se vyznačuje silným růstem, svěží zelenou hmotou, nenáročností. Může růst jak u okna, tak i v zadní části domu. Kapradina dělá skvělou práci při čištění vzduchu. Květinářství používá květinu nephrolepis jako nádobu nebo zavěšenou (zavěšenou) kulturu.

obecná informace

Předkové nephrolepisu se objevili během života dinosaurů. Rostlina má kompaktní oddenek; u některých druhů lze nalézt malé výrůstky (hlízy). Obsahují přísun živin. V případě hladu dostane rostlina z hlíz důležité prvky pro vývoj.

Bylinná trvalka zapadá do nejrůznějších interiérů

Nadzemní část je zelená hmota. Listy (listy) jsou dlouhé tyčinky s mnoha smaragdovými, tmavě zelenými, šedozelenými nebo modrozelenými segmenty. Na zadní straně peří jsou zaoblené výstupky. Obsahují shluky spor kapradiny.

Další složkou vzdušné části jsou tenké výhonky podobné bičům. Na nich nejsou žádné listy.

Popis odrůd

Existuje několik desítek druhů kultury. Mezi nejoblíbenější typy nefrolepisu patří:

 • vznešený;
 • kudrnatý;
 • Zelená paní;
 • vydatný;
 • Emin;
 • Vitale;
 • Sonáta;
 • Marisa;
 • Duffy;
 • xiphoid.

Vznešený

Nephrolepis exaltata (nephrolepis exaltata) je klasická kapradina, která se nejčastěji vyskytuje v bytech a sklenících. Jeho rodinou jsou Davallievové. Vlasti předků jsou tropické lesy Asie.

The Sublime One přežije ty nepříznivé podmínky. Může růst na kůře stromů nebo na zemi pod hustými korunami, které blokují slunce. Na základě vznešeného jsou odvozeny různé typy. Tato rostlina má hustou svěží zelenou zónu, listové orgány jsou rozšířeny na 60-90 cm, segmenty jsou zelené se světlým odstínem. Špičky segmentů peří mohou mít jemné zářezy. Délka peří je 40-60 mm. „Palmové větve“ rostou vzhůru, ale pod svou váhou se odchylují do stran.

Důležité! Vayi jsou jemní. Proto se doporučuje kapradinu odložit od jiných květinových plodin. Takže listy budou chráněny před mechanickým namáháním. Jinak by lístky mohly zožltnout a vyschnout.

Vznešený pohled

Kudrnatý

Někdy najdete jméno složené. Zvláštností tohoto druhu jsou zvlněné listy. Jsou dlouhé asi 20–40 cm. Kromě toho, že listy jsou zvlněné orgány, mají segmenty zvlněnou povahu. Vnitřní kudrnatá kapradina vypadá neobvykle. Nízko rostoucí rostlina se pěstuje jak v květináčích, tak v zavěšených květináčích, květináčích. Díky struktuře listů je kudrnatý nefrolepis schopen růst v místnosti se suchým vzduchem.

Kudrnatá kapradina

Lady Green

Lady je druh ampelous, jako Boston. Nadýchaná trvalka se špičatými listy. Peří se pohybuje ve světelných vlnách, díky čemuž jsou listy co nejobjemnější. Zelený vzhled s dlouhými listy připomíná nenáročnou kapradinu Exaltat. Jedná se o vzhled Lady Green, který říká, že normalizuje atmosféru v bytě a odnáší negativní energii.

Domácí péče o Nephrolepis Green Lady zahrnuje podobnou péči o ostatní kapradiny

Nephrolepis cordifolia

Tento druh má neobvyklý popis. Jeho segmenty jsou zaoblené, rostou ve dvojicích, někdy se navzájem překrývají. Řapíky mají světlý cihlový odstín. Listy rostou směrem k obloze. U této odrůdy je jasně viditelný otok na kořenech, ve kterém nephrolepis uchovává jídlo v případě špatných podmínek. Takové hlízy na jednom oddenku mohou růst o sto kusů.

Nephrolepis cordifolia

Emina

Typy nefrolepisu jsou velmi odlišné. Mezi nimi je odrůda Emin. Je to kompaktní bylinná trvalka. Má hustě zvlněné listy. Peří se také vlní různými směry. Růst listových orgánů navzdory kudrnaté povaze jde přímo nahoru. Zelené kapradiny nepřesahují výšku 30–45 cm. Kvůli neobvyklé struktuře listů se Eminu říká „dračí ocas“.

Poznámka! Další charakteristickou vlastností odrůdy Emin je bohatá smaragdová barva, která může vrhat tmavě modrou barvu.

Emina

Vitale

Nephrolepis Vitale patří k půvabným nekonvenčním kapradinám. Má prolamované listy. Peří je jemné a jemné. Barva je sytá světle zelená. Odrůda bude vypadat dobře v květináči a podlahové vaně. Mezi vlastnosti Vitale patří potřeba stínování. Dobře se bude vyvíjet pouze v hlubinách bytu.

Vitale

Sonáta

Fern nephrolepis pokoj Sonata je nenáročná rostlina se svěží růžicí světle zelené. Listy jsou natažené v rozmezí 40–55 cm a rostou vzhůru a svisle. Koruna je úhledná, vyvíjí se do sférického tvaru.

Sonáta

Marisa

Další miniaturní rostlina se silnou světle zelenou hmotou. Listy rostou ve vlnách, což vytváří slušný objem nadzemní části. Vhodné pro hrnce. Listy jsou většinou v „kreativním nepořádku“.

Marisa

Duffy

Toto je kultivar cordifolia nephrolepis. Má podobné zaoblené peří, které je pevně umístěno na ose. Na kořenech jsou patrné výrůstky. Na rozdíl od kapradiny se srdčitými listy má Duffy úzké listy, na kterých roste kulaté čisté peří. Listy jsou vztyčené. Žádná okázalost. Barva listové části je světle zelená. Odrůda vypadá neobvykle, díky čemuž dává kancelářským prostorům zvláštní eleganci.

Duffy

Xiphoid

Odrůda má „tropický vzhled“. Tvar xiphoidu je poměrně velký. Listy se táhnou až do délky dvou metrů. Vypadají jako meče - protáhlé s tupě zakončenými konci. Peří je mírně zvlněné. Tvar větví kapradiny je klenutý. Listy se ohýbají pod vlastní tíhou. Xiphoid nephrolepis má smaragdovou barvu. V podzemní části chybí růst hlíz s živinami. Xiphoidní kapradina je ideální pro zušlechťování velkých ploch sálů a vstupních skupin.

Xiphoidní pohled

Péče o domácí kapradinu

Domácí péče o Nephrolepis zahrnuje systémovou péči. S pěstováním bylinné trvalky však nejsou žádné potíže. Hlavní věcí je vědět o jeho preferencích a věnovat mu náležitou pozornost. Mezi hlavní body, které je třeba při pěstování zdravé kapradiny vzít v úvahu, patří:

 1. výběr hrnce;
 2. výběr nejlepšího místa;
 3. zalévání a postřik;
 4. krmení a prořezávání.

Výběr hrnce

Podzemní část nefrolepisu je kompaktní. Oddenek se šíří vodorovně pod vrstvou půdy. Z tohoto důvodu je květináč pro kapradinu vybrán ne vysoký, ale široký. Navíc musí být stabilní. Zelená hmota velkých druhů rychle roste. Tropický návštěvník netoleruje stojatou vodu. Proto musí mít hrnec na dně otvory. Jinak bude oddenek hnít.

Dodatečné informace. Pokud jde o materiál, ze kterého je květináč vyroben, může to být keramika, plast. Optimální výměna vzduchu v keramických nádobách.Plast zadržuje požadované množství vlhkosti.

Výběr sedadla

Jakmile je kapradina transplantována ze zakoupeného květináče do soukromého domu, je umístěna na své trvalé místo. Nejlepší je zvolit oblast, kde bude dostatek rozptýleného světla. Většina druhů nemůže tolerovat přímé sluneční světlo. Jasné přímé světlo spaluje jemné listy. Kapradinu lze umístit na skříňku v dobře osvětlené místnosti, umístit na stojan uprostřed místnosti nebo v zadní části místnosti. Nephrolepis se může pravidelně otáčet různými směry do více osvětlené oblasti místnosti.

Teplota by měla být alespoň +15 stupňů. Nejlepší je, když je dům dostatečně teplý - asi + 23 ... + 27 ° С. V tomto případě by měla být vlhkost 60%.

Tropický keř netoleruje průvan. To je třeba vzít v úvahu při větrání místnosti.

Zalévání, postřik

Péče o zalévání Nephrolepis si zaslouží neustálou, ale umírněnou. Majitel květu sebere konev alespoň jednou za 2-3 dny. V tomto případě by měla být voda při pokojové teplotě oddělená. Pokud je voda studená, může člen rodiny Davallievů onemocnět. Zalévání probíhá u kořene. Mezi další varianty patří umístění celého hrnce do misky s vodou nebo nalití vody do pánve hrnce.

Během teplé sezóny se organizuje časté zalévání kapradiny. Na konci podzimu, v zimě, se počet vodních procedur snižuje: až jednou za 10–14 dní. Současně by nemělo být dovoleno Zemi úplně vyschnout.

Totéž platí pro stříkání. Větve kapradin reagují na zavlažování teplou vodou. Ale pouze v případě, že teplota vzduchu je alespoň +25 stupňů. Postřik z rozprašovače se v létě provádí každé 2 dny. Díky tomu se listy stávají pružnými, jejich barva je jasná.

Květina Nephrolepis reaguje na postřik

Horní oblékání a prořezávání

Měli byste se také starat o bylinnou trvalku, pokud jde o krmení. Používají se organické směsi. Minerální složení je povoleno. Hlavní věcí není překrmovat nefrolepis. Hnojiva se nakupují ve specializovaných prodejnách. Měly by být označeny „pro dekorativní listnaté plodiny“. Najednou se používá malá koncentrace. Pokud pokyny naznačují, že by se mělo odebrat 5-6 g směsi na 1 litr vody, pak se pro kapradinu neberou více než 2 g.

Důležité! Vrchní oblékání se provádí jednou nebo dvakrát měsíčně od března do října.

Sanitární prořezávání zahrnuje odstranění větviček, které začaly vysychat. Procedura se provádí podle potřeby.

Výběr půdy

Všechny typy nephrolepisu preferují volné, lehké a úrodné substráty. Úroveň kyselosti by měla být neutrální. Předpokladem pro výběr půdy pro kapradí je dobrá propustnost vzduchu. Půda Nephrolepis se připravuje z následujících částí:

 • běžná půda (100 g);
 • listová půda (200 g);
 • říční písek (100 g);
 • humus (100 g);
 • trávník (100 g).

Další možností je nákup hotové zalévací směsi. V tomto případě byste měli věnovat pozornost sáčkům půdy pro kapradiny.

Půda by měla být volná, výživná

Optimální podmínky chovu

Nephrolepis se množí několika způsoby. Nejjednodušší je zakořenění bezlistých potomků. Jedna z řas je umístěna do nádoby s půdou, která je umístěna vedle kapradiny. Pohroma se neodděluje od mateřského vzorku. Potomek jednoduše kape do nového banku. Po několika týdnech dochází ke kořenům. Poté je řasa odříznuta od dospělého nefrolepisu.

Dalším snadným způsobem je rozdělení oddenku. Potom jsou části s růstovými body odebrány z dospělého keře. Oddělená sazenice je pohřbena v připravené půdě.

Šíření kapradiny dělením kořenů

Vytvoření dobrých podmínek pro chov znamená zajistit dostatečnou vlhkost a teplo. Světlo by mělo být rozptýlené, ale mělo by toho být spousta.

Fern nephrolepis je vhodný do každého interiéru.Existuje mnoho různých druhů bylin, které se liší vzhledem. Nephrolepis rychle roste a dokonale čistí vzduch. Efektivní trvalka je nenáročná na péči, je vhodná pro začínající květinářství. Hlavní věc je zalévat to včas.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada