Vnitřní kapradina - druh pro domácí pěstování

Vnitřní kapradiny jsou vysoce dekorativní, stejně jako domácí palmy. Jejich koruna je svěží, silná a vysoká a pestré listové desky mohou mít různé bizarní tvary, v závislosti na příslušnosti ke konkrétní odrůdě. Vnitřní kapradina je kompaktní rostlina, kterou lze pěstovat jako ampelous květ v závěsných květináčích.

Vnitřní kapradina - co je to za rostlinu, lze ji zasadit doma

Domácí kapradina je rostlina gymnospermu, která je jednou z nejstarších na planetě. Roste ve formě keře. Jeho stonky se shromažďují v růžici. Kapradina je 50-70 centimetrů dlouhá. Cirrus malé listové desky na zadní straně tvoří sori, kde se tvoří výtrusy, pomocí kterých se rostlina může následně množit.

Vnitřní kapradina spolu dobře vychází

Hlavní typy pro pěstování doma, krátký popis

Třída Fern zahrnuje více než 11 tisíc druhů, ale jen asi 20 z nich je populárních při pěstování ve vnitřních prostorách.

Nephrolepis

Fern nephrolepis je nejznámější a nejžádanější v domácím květinářství, říká se mu „král všech kapradin“. Díky své jemné listí se tato rostlina stala populární od viktoriánské éry. Kromě vysokého dekorativního efektu je rostlina žádaná díky své jednoduché a nenáročné péči. Relativně nedávné se však stalo hodnocením samostatného druhu kapradin, protože patřilo k druhu davallia.

Nephrolepis se vyznačuje jednoduchou a snadnou reprodukcí a rychlou adaptabilitou na jakékoli vnější podmínky. Pěstuje se jako ampelous pokojová rostlina, protože šířící se listové desky mají tendenci viset dolů. Dlouhý, ale úzký list kapradiny má zubatý a mírně kudrnatý tvar a bohatou světle zelenou barvu.

Dodatečné informace! Rostlina se doporučuje pěstovat v dětských pokojích a ložnicích, protože čistí vzduch, čímž zmírňuje bolesti hlavy a cítí se dobře.

Asplenium

Dekorativní kapradina asplenium je známá pod jiným jménem - kostenets. Existují dvě vnitřní odrůdy tohoto druhu a navzájem se velmi liší. Vnořené asplenium má dlouhé xiphoidní listy, zatímco u jiné odrůdy jsou perovité desky silně vyříznuty.

Jedním z nejcharakterističtějších rysů Asplenia jsou jeho neobvyklé oddenky, které jsou propletené a vypadají jako hnízdo u paty keře.

Platycerium nebo Jelení rohy (Platycerium)

Pokojová rostlina kapradí nebo Platycerium se také nazývá Flathorn. Je to všechno o listech, které mají velmi podobný tvar jako parohy jelena. Jsou pevné na základně, ale oddělené na koncích.

Platycerium má dva typy listů - sterilní a spóronosné, jejich rozdíl spočívá jak ve vzhledu, tak v morfologické struktuře. Sterilní desky mají kulatý a široký tvar a volný horní okraj má tendenci hromadit humus.Listy nesoucí spory jsou vztyčené a rostou na krátkých řapících, mají tvar jeleního rohu. Tyto desky jsou zodpovědné za tvorbu spor, jejich vrchol je zbarven červenohnědě.

Keř má velmi silný a rozvětvený kořenový systém, existují také vzdušné oddenky, které jsou umístěny na úrovni spodních listových desek.

Kudrnatá kapradina má dvojitě plumosové listy

Adiantum nebo kudrnatá kapradina (Adiantum)

Pokud doma pěstujete kapradinu, je lepší koupit si jinan. Tato krásná rostlina má tendenci uvolňovat kapalinu ze svých listů, které se valí ve formě kapek, aniž by navlhčily jejich povrch.

Samotná rostlina má poměrně kompaktní velikost, její větve se ohýbají dolů, což usnadňuje pěstování keře v zavěšených květináčích. Dvojitě plumózové listové desky z jinanů tvoří na svých koncích sori, které jsou shora zakryty malým peřím.

Poznámka! Tento druh se množí jak spórami, tak vegetativní metodou.

Pteris (Pteris)

Druh této kapradiny v jejím přirozeném prostředí roste v oblasti se subtropickým podnebím. Tvar a barva listů keře se při pěstování v podmínkách s odlišným podnebím mírně mění, takže se rostlina přizpůsobuje novému místu chovu.

Kapradina má průměrnou délku asi 1 metr a celou její délku tvoří 6 hlavních segmentů. Ty, které jsou nejblíže kořenovému systému, mají členitější strukturu. V kořenovém vývodu je spousta stonků, takže keř vypadá na základně velmi hustě a hustě. Pteris má jinou barvu a tvar listů, mohou být pestré, dvoubarevné, zubaté nebo zvlněné.

Pelley (Pellaea)

Vlasti distribuce pelet jsou Latinská Amerika, Nový Zéland a Afrika. Charakterizuje se přítomnost neobvyklých listů: oválné desky od sebe oddělené mají na svém povrchu voskovitý lesk. Barva listí se také liší od ostatních kapradin, má bohatý tmavě zelený odstín a díky své hladkosti se leskne.

Na poznámku! Bush má malé rozměry, ale díky své hustotě a lesku kompenzuje tuto nevýhodu. Díky svému malému vzrůstu se mu také říká trpasličí kapradina.

Davallia je poměrně různorodý druh kapradiny

Davallia

Zajíc tlapky nebo davallia jsou známé pro své mírně kudrnaté tenké listy, které vypadají jako peří. Ale jeho nejcharakterističtějším rysem jsou vzdušné oddenky, které visí dolů z hrnce a vytvářejí bizarní tvar v podobě králičích nohou, na počest kterého byl mezi lidmi takto přezdíván.

Blechnum

Blehnum má vysokou korunu, připomínající palmu, na délku může dosáhnout až 1,2 metru. Rostlina roste pomalu, takže pro její normální vývoj nejsou zapotřebí roční transplantace. Desky s dlouhými listy se shromažďují v silné bazální růžici. Ale listí nemá takovou hustotu jako pellea nebo davalia. Řapíky, na kterých talíře rostou, jsou téměř neviditelné, protože mají velmi krátkou délku. Listové desky jsou na dotek husté; po stisknutí se rychle zlomí.

Kapradina není v péči rozmarná a dobře se přizpůsobuje negativním podmínkám

Jaké podmínky jsou potřebné pro pěstování krytých kapradin

Péče o kapradiny doma spočívá především ve vytvoření příjemného prostředí pro uchování. Nejprve je vybráno pohodlné místo pro pěstování. Kapradiny jsou nenáročné v péči, ale nemohou vydržet ucpaný a špinavý vzduch. Toto kritérium je třeba vzít v úvahu zejména pro ty, kteří chtějí koupit rostlinu, která vypadá jako kapradina. Místnost pro její údržbu by měla být svěží, kterou lze pravidelně bez větrání pravidelně větrat. Je lepší zvolit místnost, jejíž okna nejsou obrácena k ulici, jinak mohou výfukové plyny a kouř, které do ní vstupují, způsobit negativní reakce v květu: začnou vysychat a vypadávat.

Stojí za to vědět! Kapradina není tak náročná na teplotní režim, zcela normálně snáší vysoké a nízké teploty. Optimální teplotní podmínky pro obsah jsou indikátory od +17 do +25 ℃.

Stojí za to vyhnout se oknům na jižní straně domu, protože rostlina špatně reaguje na dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu světlu. Ideální pro kapradí bude rozptýlené světlo na východních nebo západních oknech. Ale skutečnost, že keř miluje stín, není pravda, s takovým osvětlením ztrácí pokojová rostlina krásu listů a přestane růst.

Péče o kapradí zahrnuje vytváření optimální vlhkosti. Nemělo by se dovolit zvýšit o více než 60-70%, jinak se zvýší riziko plísní nebo plísní, ale suchý vzduch je také škodlivý pro zdraví kapradiny. Optimální výkon pro pěstování je 40-60%.

Půda a hnojení

Další důležitou podmínkou pro pěstování kapradiny doma je kvalita půdy. Vyžaduje speciální složení směsi půdy, takže pro začátečníky je lepší zvolit v obchodech hotové živné substráty určené speciálně pro rostliny kapradin.

Doma si můžete substrát připravit sami, měl by sestávat z:

  • kompost nebo humus (směs by měla být téměř polovinou shnilých listů);
  • soddy volná země;
  • rašelina;
  • říční písek nebo perlit;
  • drenáž, která je pokryta samostatnou vrstvou na dně hrnce, může být: keramzit nebo cihlové štěpky, drcené oblázky, hrubý písek.

Důležité! V žádném případě by neměla půda pro výsadbu obsahovat jíl, který má tendenci zadržovat vlhkost a být pokrytý houbami nebo plísní.

Keř můžete krmit minerálními i organickými hnojivy. Tento postup je nutné provádět dvakrát měsíčně, nejlépe v kapalné formě, rozpouštět léčivo ve vodě. Organické látky lze také aplikovat v kapalné formě rozpuštěním ptačího trusu nebo divizny vodou. První a poslední krmení by mělo být prováděno pomocí organických látek a minerálních přípravků. Neporušujte dávkování uvedené na obalu.

Péče o rostlinu spočívá ve správném a pravidelném provádění určitých postupů.

Jak se starat o kapradinu doma

Domácí péče o kapradiny spočívá v pravidelném provádění následujících postupů:

  • Zalévání Nemělo by to být hojné a časté. Mírná frekvence tohoto postupu je klíčem ke zdravému vývoji keře bez plísní a plísní. Během vegetačního období by kapradina měla být napojena, když horní půda vyschne do hloubky 2-3 centimetrů; v zimě, v době klidu, se postupně snižují na jednou za měsíc.
  • Převod. Postup se provádí každoročně na jaře v prvních 4-6 letech života. Po této době stačí jedna transplantace každé 4 roky. K výsadbě můžete také použít plastové nádoby, například průhledné, budou vypadat krásně s rostlinou s vysokou korunou.
  • Kontrola chorob a škůdců. Při prvních známkách problémů s květinou musíte okamžitě přijmout opatření k léčbě. Zahájit problém znamená vystavit rostlinu vážnému nebezpečí, protože některé nemoci nebo paraziti hmyzu mohou keř zcela zničit.
  • Prořezávání. Postup se provádí jak pro sanitární účely, tak pro vytváření křovin. V prvním případě se každé jaro nebo na podzim odstraní odumřelé listy a výhonky. Druhá metoda prořezávání se provádí podle libosti, aby keř získal určitý tvar nebo ztenčil korunu v hustých odrůdách.
  • Stříkání. Toto opatření je velkým přínosem pro listové desky keře, protože osvěžuje kapradinu a čistí její listové desky od nečistot a prachu.

Důležité! Během plánované transplantace můžete keř reprodukovat rozdělením keře, čímž jej aktualizujete.

Chcete-li pěstovat květinu doma, musíte vytvořit příznivé podmínky

Existuje široká škála vnitřních kapradin. Všechny se liší tvarem, velikostí a barvou. Jejich péče je stejně snadná, keř se dobře zakoření i v nejnáročnějším prostředí. Existuje mnoho pohodlných a jednoduchých způsobů, jak to reprodukovat. Jakmile si koupíte kapradinu pro svůj domov, můžete ji dlouhodobě ukládat a neustále se aktualizovat a šířit.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada