Jak pěstovat vnitřní kapradinu - domácí péči

Asi před 400 miliony let byla planeta Země téměř úplně zarostlá vysokými kapradinami ve tvaru stromu. Nyní většina z nich jsou suchozemské druhy, jiné rostou na větvích, jako jsou epifity, existují dokonce i vodní druhy. Není divu, že kapradiny existují také jako pokojové rostliny.

Druhy krytých kapradin

Hlavní dekorativní typy:

Kapradiny v přírodě

 1. Nephrolepis (Nephrolepis exaltata) je nejznámější druh domácí kapradiny. Nejběžnějšími odrůdami jsou Pulmosa s tmavě lesklými listy a Rooseveltia s laločnatými listy. Za povšimnutí stojí odrůdy Can Can s vlnitými listy, Norwoodii s dvojitě zpeřenými a volnými listy, Whitmanii s velmi tenkými kudrnatými listy;

Nephrolepis exaltata

 1. Maidenhair. Je to půvabná kapradina s jemnou strukturou, jejíž výška dosahuje 30-40 cm. Jeho listy jsou jasně zelené, připomínající listy listů rostliny Gingkobiloba. Vyznačuje se velmi rychlým růstem (zdvojnásobí svou velikost v jedné sezóně) a rychlou regenerací. Není to tak populární jako Nephrolepis, také proto, že je velmi citlivé na změnu místa, rychle mizí v případě nepohodlných podmínek zadržení;

Dívčí vlasy

 1. Platycerium alcicorne je domácí kapradina s nejexotičtějšími druhy. Listy dorůstají až do délky 70 cm, mají šedozelenou barvu a tvarem připomínají parohy losů. Tato rostlina je epifyt. Spodní listy jsou velké, zaoblené, s nahnědlým odstínem. V přírodních podmínkách se lpí na větvích hostitelského stromu a působí jako druh nádoby, ve které se hromadí voda ze srážek. Postupně odumírají staré listy, které tvoří humus, rovněž obsažený v těchto nádobách a sloužící ke kořenové výživě rostliny;

Platycerium alcicorne

 1. Peleta kulatá (Pellaea rotundifolia). Její domovinou je Nový Zéland, kde je půda v podrostu bohatá na vápencové skály. Listy jsou kulaté, tmavě zelené, kožovité. Rostlina je malá, až 30 cm vysoká;

Pellaea rotundifolia

 1. Asplenium nidus (Asplenium nidus). Vyznačuje se lesklými, jasně zelenými listy, které tvoří nálevkovitou růžici. V závislosti na odrůdě mohou být vlnité, zubaté, úzké nebo široké až do délky 1 m.

Asplenium nidus

Výhody a nevýhody chovu v domech

Vnitřní kapradina je ideální pro pěstování v domácnostech. Jeho pěstování nepředstavuje žádné zvláštní problémy. Originální tvary listů navíc vnášejí do bytu magickou exotickou atmosféru.

Dekorativní hodnota

Schopnost vyzdobit interiér domu určuje dekorativní hodnotu rostliny; různé odrůdy kapradí dávají květinářům široký výběr, aby mohli použít jeden nebo jiný druh. Každý z nich má své vlastní charakteristické rysy vyjádřené tvarem a velikostí stonků a listů. Pouliční kapradina se účinně používá v krajinářském designu, výzdobě zahrad a osobních pozemcích.

Přínosy a škody pro obyvatele domu

S touto rostlinou je spojena řada legend a pověr. Existují vědecky prokázané prospěšné a škodlivé vlastnosti rostliny.

Výhody, které může kapradina přinést doma:

 1. Účinně absorbuje toxiny. Například Nephrolepis čistí vzduch od formaldehydu a xylenu;
 2. Díky intenzivní transpiraci (pohyb vody rostlinou) zvlhčuje vzduch.

Důležité! Kapradiny jsou schopny absorbovat elektromagnetické záření, což je velmi cenná pozitivní vlastnost závodu v podmínkách moderních bytů nasycených elektromagnetickými poli z různých zařízení.

Kromě toho, že jsou kapradiny prospěšné, mohou lidem ublížit:

 1. Mohou vyvolat bolesti hlavy, pokud jsou v ložnici, kvůli nočnímu úniku oxidu uhličitého;
 2. Alergici někdy zažívají negativní reakci na spóry rostlin.

Jedovaté vlastnosti určitých druhů

Jedovaté vlastnosti kapradiny se projevují, když se rostlina používá k jídlu nebo k výrobě léků. Faktem je, že pouliční a divoké odrůdy se používají při vaření a medicíně, včetně mnoha lidových receptů, které používají různé části kapradiny.

Zajímavý. Během první světové války v Anglii populace nahradila chřest mladými kapradinami.

Toxický účinek mají látky nacházející se v oddenku Shitovnik a Pštros. Jedovatý je Orlyak, mladé výhonky, které lidé jedí. Toxický účinek na člověka lze navíc vyvolat i prostřednictvím mléka, pokud zvíře rostlinu snědlo.

Chcete-li vyloučit otravu kapradinou a přípravky z ní vyrobené, musíte znát pravidla pro její přípravu a přesně dodržovat dávkování léků.

Je možné chovat kapradinu v bytě

Ezoterická sláva rostliny vyvolává pochybnosti, zda je bezpečné mít doma kapradinu? Podle mystických přesvědčení má s sebou negativní a pozitivní dopad na člověka.

Jíst kapradiny

Obzvláště tajemné jsou legendy o kapradinovém květu, který je velmi obtížné najít kvůli několika okamžikům kvetení, ale nebývalé štěstí se usměje na toho, kdo ho najde.

Mystické síly připisované rostlině:

 1. Podporuje příznivé rodinné vztahy, zejména mezi různými generacemi;
 2. Posiluje vitální energii, harmonizuje stav mysli. V závislosti na stanovišti může naopak odebírat energii a přispívat ke vzniku onemocnění;
 3. Chrání obyvatele domu před negativními vlivy, poškozením atd .;
 4. Snižuje tendenci k finanční plýtvání.

Pochybní lidé si možná dávají pozor, aby doma nevysadili kapradinu, protože věří, že tato rostlina přitahuje problémy a neštěstí. Pro většinu květinářů však ezoterické mýty nejsou překážkou pro pěstování rostlin v bytě a jejich exotický vzhled.

Výsadba kapradiny v květináči

Kořeny kapradin rychle rostou a hrnec je pro ně stísněný, takže je třeba rostlinu každoročně přesazovat. Stonky a listy se také vyznačují intenzivním růstem. Půda zároveň rychle ztrácí živiny, což je druhý důvod častých přesazování.

Důležité! Pokud mladé klíčky získají bledou barvu namísto bohaté zeleně, slouží to jako signál, že kapradina by měla být zasazena do nové půdy.

Vytvořená rostlina zastaví intenzivní růst, frekvence přesazování se sníží na jednu za 3 roky. Optimální čas pro proceduru je jaro, bezprostředně po době odpočinku.

Většina kapradin jsou obyvatelé lesů, a proto upřednostňují vlhkou půdu bohatou na humus. Nejlepším řešením je nákup speciální kapradinové půdy. Pokud se připravuje samostatně, je nutné tam namíchat listnatý kompost a zvýšit tak množství humusu. Půda by měla být lehká, vzdušná a dobře absorbovat vlhkost, ale nesmí bránit prosakování.

K pěstování kapradiny se používá kyselý substrát; rostliny nemohou tolerovat alkalické prostředí. Při vlastní přípravě půdy se listová a sodná půda mísí s rašelinou, hrubým pískem a listovým kompostem. Připravený substrát se umístí do předehřáté pece na 1-1,5 hodiny, což bude sloužit jako profylaxe proti škůdcům.

Transplantace kapradiny

Dobrý květináč je těžký, lepší keramický, schopný absorbovat a uvolňovat vlhkost. Lehké kontejnery se mohou převrhnout, když kapradina roste asymetricky.

Fáze transplantace:

 1. Ponořte kapradinu přímo do květináče do nádoby naplněné vodou, počkejte 15-20 minut, poté nádobu s květinami otočte a odstraňte rostlinu hliněnou hrudkou;

Důležité! Pokud si kapradina udržuje zdravý vzhled, kořenový systém také neobsahuje shnilé nebo vysušené oblasti, rostlinu lze zasadit na nové místo. Pokud jsou shnilé nebo suché kořeny, měly by být odříznuty, rozřezány roztokem manganistanu draselného a posypány dřevěným uhlím. Poté spusťte proces výsadby.

 1. Na dno nádoby položte drenážní vrstvu (malé oblázky, cihlové štěpky atd.);
 2. Nádoba je až do středu naplněna připravenou zeminou;
 3. Rostlina by měla být vysazena opatrně, postupně ji pokropit půdou a ponechat kořenový límec volný;
 4. Velkoryse zalévat po výsadbě je velmi důležité. Další zavlažování nelze provést, aniž byste čekali na vyschnutí půdy shora.

Po 15 dnech, kdy se kapradina zakořenila, péče pokračuje jako obvykle.

Péče o kapradiny

Kapradiny mají nespravedlivou pověst, že je obtížné a obtížné je pěstovat. Ve skutečnosti je to po období adaptace jedna z nejnáročnějších rostlin. Většina druhů jsou lesy, dávají přednost stinnému a vlhkému teplému prostředí. Ideálním místem v bytě je východní nebo západní okno, světlá kuchyň. Pokud okno směřuje na jih, měla by být rostlina na jaře a v létě odpoledne zastíněna.

Zalévání a krmení

Důležitou součástí péče o kapradiny je pravidelné postřikování listů a časté zalévání. Rostlina je citlivá na vysychání substrátu, ale zároveň nemá ráda podmáčenou půdu.

Zalévání kapradí

Během období růstu by mělo být zavlažování prováděno každé 2-3 dny měkkou vodou při pokojové teplotě. Voda z vodovodu je příliš tvrdá a obsahuje hodně uhličitanu vápenatého. Ideální tekutinou pro zalévání je usazená dešťová voda.

Od března do srpna potřebuje kapradina pravidelné krmení, ale ne častěji než jednou za měsíc. Je lepší používat specializovaná kapradinová hnojiva obsahující nižší koncentraci živin než univerzální hnojiva.

Důležité! V zimě začíná u rostliny odpočívat, zalévání by mělo být omezeno (nejméně však jednou týdně), krmení by mělo být zastaveno.

Teplota a vlhkost

Optimální teplota během vegetačního období je 18-21 ° С, během zimního odpočinku by měla být o něco nižší, v rozmezí 15-18 ° С.

Péče o kapradinu doma vyžaduje vytvoření vysoké vlhkosti - nad 60%. Neměl by být umístěn v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla. Rostlina má ráda pravidelný postřik. Zvlhčování vzduchu vedle něj poskytuje dobrý účinek. Například instalace keramického nádobí naplněného vodou.

Důležité! Druh kapradiny Platycerium alcicorne (Jelení parohy) netoleruje otírání listů. Mají na sobě vrstvu chloupků, která pomáhá vyrovnat se se suchým vzduchem. Aby se odstranil prach z listů, jsou jednoduše nastříkány vodou.

Reprodukce

I zkušení pěstitelé se šíření kapradí vyhýbají šíření kapradin. I když je zajímavé sledovat jednotlivé vývojové fáze mladých rostlin, kladou vysoké nároky na životní prostředí a vyžadují dlouhou dobu růstu.

Fern se může kromě sporů rozmnožovat třemi způsoby, které jsou pro pěstitele květin přijatelnější:

 1. Dělením. Metoda je vhodná pro všechny druhy s široce rozvětvenými oddenky.Oddenek je jednoduše rozdělen na několik částí, které obsahují hlavy (připevňovací body pro listy). Oblasti s nejméně dvěma výhonky jsou odděleny. Potom jsou výsledné části usazeny v samostatných kontejnerech;

Šíření kapradí dělením

 1. Rostlina má výhonky ve tvaru šipky. Ohýbají se k půdě v sousedních nádobách a jsou tak fixovány. Po chvíli se výhonek zakořenil a je čas jej oddělit od starého jedince;
 2. Boční ledviny. Plodní pupeny se oddělí, když se na nich vytvoří kořeny. Mladé výhonky se přesazují do skleníkových podmínek s vysokou vlhkostí a teplotou alespoň 23 ° C. Mohou být vyrobeny v plastové nádobě. Po objevení nových listů jsou klíčky přesazeny do samostatných nádob.

Důležité! Druhy Adiantum, Pellaea a Pteris jsou vhodné pro reprodukci postranními pupeny.

Proč listy vysychají a žloutnou

Nejčastěji rostliny trpí fyziologickými chorobami, které jsou důsledkem nedostatečné péče o kapradinu. Na co byste měli dávat pozor?

Zejména by to mělo být znepokojující, když konce listů začnou žloutnout, zbytek listu má špatnou barvu. Příčinou může být přílišné zalévání, hniloba kořenů nebo nízká vlhkost vzduchu.

V případě takových alarmujících příznaků jsou nemocné listy odstraněny na samé základně. Po prořezání musíte odstranit chyby, nechat rostlinu zotavit se a nadále se o ni řádně starat.

Umírající listy na kapradí

Kapradina může také vyschnout v důsledku napadení škůdci nebo chorobami, ale v životě těchto rostlin nehrají velkou roli. Pokud jsou kapradiny dlouhodobě uchovávány při nízkých teplotách a vysoká vlhkost vzduchu, mohou se infikovat plísněmi. Zároveň se na listech objevují kulaté nebo oválné šedohnědé skvrny, někdy obklopené okrajem. Listy infikované houbami by měly být odstraněny a zničeny, poté by měla být rostlina postříkána fungicidy.

Ze škůdců jsou pochvy považovány za nejběžnější; živí se na spodní straně listu a vysávají z něj šťávu. Listy jsou pokryty žlutými skvrnami, poté úplně zbarvují a odumírají. Poškozené listy by měly být odříznuty, celá rostlina je ošetřena insekticidy.

Dalším důvodem vysychání kapradiny je špatné zalévání. V tomto případě to lze oživit ponořením hrnce do velké nádoby naplněné vodou a ponecháním tam po dobu 15-20 minut. Postup opakujte několik dní.

Kapradina a její druhy jsou oblíbené jako pokojové rostliny kvůli jejich snadné péči a vynikajícím dekorativním možnostem. Ačkoli není kvetení, rostou velmi rychle a chyby začínajících květinářů mohou ublížit.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada