Asplenium nidus: příklady hlavních odrůd a podmínek pro kvetení v domě

Asplenium je trvalka kapradiny, která se často používá jako pokojová rostlina. Liší se dekorativním vzhledem, patří do rodiny Kostentsovů. Má druhé jméno - „Kostenets“. Jedná se o krátký květ s velkými roztaženými listy. Mnoho lidí se zajímá o to, jak udržovat rostlinu asplenium.

Hlavní typy

Existuje asi 700 různých druhů Asplenium, které se liší vzhledem, velikostí a popisem.

Nidus

Populární druh používaný v zahradnictví. Asplenium nidus (hnízdící asplenium) má široké listy, které mohou dorůst až 1,5 m, uprostřed je patrný fialový pás. Kořenový systém je výkonný s mnoha kořeny.

Asplenium je vytrvalá rostlina s krásnými velkými listy

Osaka

Asplenium Osaka má podlouhlé zelené listy. Střední část květu se vyznačuje hnědými nebo vínovými odstíny. Tvar květů je péřový. Docela jemná rostlina. Asplenium Anticum Osaka netoleruje vniknutí vody do kořenové růžice.

Viviparous

Listy viviparous asplenium (asplenium viviparum) jsou zvlněné a jsou shromažďovány v růžici. Každý snímek má mnoho segmentů až do délky 1 cm. V dospělé rostlině se na koncích listů tvoří pupeny.

Chlupatý

Asplenium trichomanes se liší v tom, že listy mohou mít různé tvary. Dosahuje výšky 50 cm, listy se sbíhají ke střední části květu ve formě růžice, která je zbarvená do hnědé barvy. Má ekonomický účel, je považován za trpaslíka.

Mrkev kadeřavá

Asplenium daucifolium je skvělé pro alpské skluzavky a skleníky. Listy jsou segmentové, takže rostlina je velmi podobná kapradinám. Barva je nahoře tmavě zelená a dole světlejší.

Domácí péče

Asplenium nevyžaduje zvláštní péči doma. Je důležité se o něj starat podle jednoduchých pravidel.

Vlhkost vzduchu

Upřednostňuje se mírná vlhkost. V přírodě roste v tropech, a proto vytvářejí vhodné podmínky pro její pěstování. První možností je umístit nádobu s vodou poblíž hrnce. Druhým je pravidelné stříkání rostliny rozprašovací lahví.

Zalévání

Asplenium miluje hojné zalévání. Je třeba vyloučit stagnaci vlhkosti. Doporučuje se nastavit správný režim zavlažování. Hrnce musí mít dobrý odtok, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Půda

Půda by měla být lehká a výživná, aby kořeny mohly normálně dýchat. Za nejlepší složení se považuje směs stejného množství půdy, listové půdy, kokosového substrátu a humusu.

Teplota

Za optimální teplotu se považuje teplota až +27 ° C. Některé odrůdy mohou přežít mráz až do -10 ℃. V zimě je normální teplota 15-18 ° C nad nulou.

Osvětlení

Aspleyim nidus preferuje rozptýlené světlo. Přímé sluneční světlo může způsobit popáleniny listů. Lepší, když je hrnec na stinném místě. Doporučuje se zvolit východní nebo západní okna.

Při správné péči vás květina potěší vynikajícím vzhledem.

Metody reprodukce

Asplenium nidus se množí několika způsoby:

  • Rozdělením keře. Když se na dospělé rostlině objeví velké množství divizí. Na jaře jsou tyto části odděleny od dospělé rostliny a přesazeny na trvalé místo.Části řezů je třeba ošetřit dřevěným uhlím, protože květině se tento proces opravdu nelíbí.
  • Spory. Na spodní části listu se tvoří spóry, které mohou působit jako rozmnožovací materiál. Opatrně je seškrábněte z talíře a zasaďte do připravené půdy. První výhonky se objeví asi za 12 týdnů. Již narostlé květiny jsou přesazeny na trvalé místo.
  • Ledvinami. Horní strana listu je umístění plodových pupenů. Ošetřovatelství je podobné kultuře dospělých. Po nějaké době dojde ke zakořenění a rostlina může být přesazena na trvalé místo.

Květ Asplenium nidus je neobvyklá zelená rostlina, kterou je docela možné pěstovat doma. Květina nevyžaduje zvláštní péči, roste bez problémů, snadno se množí a je zřídka ovlivněna chorobami.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada