Palm Washingtonia - domácí péče

Snící o moři někde v Miami si člověk představuje opuštěné oceánské pobřeží, na kterém rostou palmy. Mezitím lze tento strom pěstovat doma. Příkladem toho je palma washingtonská.

Proč lze Washingtonii pěstovat doma

Washingtonia je strom, který ve svém přirozeném prostředí roste až 30 metrů vysoký a má obvod obvodu kmene. Doma je nemožné dosáhnout takové velikosti rostliny. Je téměř nereálné nechat ho kvést, když je chován doma.

Palm Washingtonia

Tento druh palmy se relativně nedávno přesunul do kategorie pokojových rostlin. Zde hrály roli následující faktory:

 • Washingtonia je poměrně nenáročná rostlina. Klidně snáší teplotní extrémy, vyžaduje zalévání, světlo a příležitostně přesazuje.

Zajímavý. Tento strom, který je vysazen venku, vydrží mrazy až do -5 stupňů a ještě více.

 • Tato palma vypadá velmi zajímavě. Má velké, šířící se listy, rozdělené do segmentů. Jsou velmi podobné fanouškům.
 • Odrůda dobře čistí vzduch, proto se doporučuje pro znečištěná místa.

To vše dělá z washingtonské palmy vynikající volbu pro zdobení pokojů.

Co je to washingtonská palma

Stejně jako mnoho jiných rostlin má i tato palma různé druhy.

Vláknité

Washingtonia filamentous, nebo filamentous, vědecky nazývaná Washingtoniafilifera. Původem je z horké Kalifornie, a proto se jí také říká kalifornská vějířovitá dlaň. Má šedavě zelené listy. Mezi jejich segmenty je mnoho nejtenčích vláken, odkud název pochází. Kmen tohoto stromu je poměrně silný a silný. Další charakteristickou vlastností takové palmy je, že řízky listů mají zelenou barvu. Na výšku může tento druh washingtonie na ulici dosáhnout 20-25 metrů.

Vlákno Washingtonia nebo vláknité

Je pro ni snadné zařídit zimování. V přírodě má každá rostlina období kvetení a odpočinku. Pro kalifornskou dlaň stačí v místnosti, kde roste, 15 stupňů Celsia a omezení zalévání.

Robusta

Washingtonia Robusta také pochází z horkých oblastí, ale z Mexika. Proto se této dlani také říká mexická. Existuje také takové jméno - mocný. Jeho listy jsou velmi podobné vláknitým druhům, jsou stejně velké a silně členité. Ale barva listu Washingtonia robusta (jak se vědecky říká dlaň) je již jiná - bohatě zelená. Nemá stejné nitě jako na listech vláknité washingtonie. Kmen tohoto stromu je poněkud tenčí, ale delší: v přírodě může dosáhnout 30 metrů.

Washingtonia robusta

Tento typ palmy nemusí během zimování snižovat teplotu. Může to dobře probíhat za normálních podmínek v místnosti. Na toto období stačí pouze zalévat.

Mocná Santa Barbara

Když už mluvíme o pěstování tohoto stromu doma, nezapomeňte zmínit speciální odrůdu Vishngtonia Robusta. Říkají mu Santa Barbara. Je to on, kdo se nejčastěji nachází v domovech lidí, ve veřejných budovách a dokonce v průmyslových odvětvích. Je to proto, že jeho schopnost čistit vzduch je vyšší než u jiných odrůd.

Péče o dlaně ve Washingtonu

Jedná se o poměrně nenáročný strom. Nepotřebuje žádné zvláštní podmínky, obtížné znovu vytvořit doma. Péče o washingtonskou palmu doma však vyžaduje přísné dodržování následujících pravidel:

 • Osvětlení.Tato rostlina rozhodně potřebuje hodně slunce. V tomto případě nebudou přímé paprsky prospěšné. Je lepší umístit hrnec blízko okna, kde je rozptýlené světlo.

Palma potřebuje hodně okolního světla a prostoru

 • Umístění. Washingtonia by měla být chráněna před průvanem. Nemá je ráda.
 • Teplota. Tato palma je strom, který vydrží teplotní extrémy. Ve vnitřních podmínkách má vláknitá washingtonie sezónní požadavek: od časného jara do pozdního podzimu potřebuje teplotu 20 - 25 stupňů Celsia (přísně ne vyšší než 30 stupňů). V zimě musí zajistit „ochlazení“ až na 10–15 stupňů. Mocný Washington to naléhavě nepotřebuje, ale může také zajistit podobné zimování.
 • Zalévání Palmu nemůžete zalévat studenou vodou. V létě se provádí zalévání, protože půda vysychá. V zimě čekají další den nebo dva.
 • Vlhkost vzduchu. Washingtonia miluje vlhkost, proto se doporučuje ji dodatečně nastříkat nebo otřít vlhkým hadříkem. V zimě je odstraněna další vlhkost.
 • Převod. Palma musí být přesazena podle plánu.

Důležité! Washingtonia a Robusta jsou obvykle drženi doma, jen když jsou stromy mladé. Dospělá rostlina se doporučuje (pokud je to možné) přesadit na otevřenou půdu. Optimální životnost palmy doma je 7-8 let.

Malá palma washingtonia

Pěstování palmy ve Washingtonu doma

Existuje několik způsobů, jak získat zelenou krásku doma. Mezi nimi - pěstování ze semen vláknitého Washingtonia nebo Robusta. Tato aktivita nebude vyžadovat velké úsilí, ale bude vyžadovat přípravu. Bude to vyžadovat:

 • Čerstvá semena;
 • Podklad pro ně (zemina, rašelina a písek v poměru 4-1-1);
 • Zásobník.

Začnou růst palma takto:

 1. Nejprve se semena vertikutují. To znamená, že je třeba je mírně řezat nožem. Poté jsou namočeny ve vodě po dobu 2 až 5 dnů.
 2. Výsev se provádí na jaře. Substrát pro klíčení se nalije na malý podnos, na jehož vrstvu se položí semena. Jsou také posypané nahoře rašelinovou směsí.
 3. V tácku by měl být uspořádán skleník zakrytím nádoby potravinářskou fólií nebo sklem. Měla by být teplota 25-30 stupňů. Současně je důležité nezapomenout na pravidelné větrání a zalévání, musíte se také starat o semena, která ještě nevyklíčila.
 4. První výhonky vyklíčí za pár měsíců. Poté se podnos otevře a přeskupí na dobře osvětleném místě bez přímého slunečního záření. Jakmile se na klíčku objeví první list, je čas jít do samostatného květináče, do speciálního substrátu pro dospělé dlaně.

Washingtonské palmové klíčky

Jak správně transplantovat washingtonii

Když se Washingtonia pěstuje ze semen, silných (včetně odrůdy Santa Barbara) nebo vláknitých, dříve nebo později bude nutné klíčky zasadit do květináče. Není to jediný případ, kdy palmu potřebujete znovu zasadit.

Strom roste, pokaždé, když potřebuje více a více prostoru. Kromě toho musí být půda nasycena minerálními přísadami. Když je palmě méně než 7 let, provádí se každé dva roky překládka (jedná se o transplantaci se zachováním hrudky Země, která splétá kořeny). Od 8 do 15 let se tento proces provádí každé tři roky. Když je strom ještě starší, stačí znovu načíst každých pět let. Provádí se podle následujících pravidel:

 • Používá se speciální substrát pro palmy: trávník a listnatá půda, humus a písek v poměru 2-2-2-1. Hotovou směs si můžete koupit v obchodě.
 • Hrnec by se měl pokaždé zvětšit v průměru o 4 centimetry.

Přesazení palmy do většího květináče

 • Země musí být pokaždé dodatečně nasycena speciálními minerálními přísadami (jsou také zakoupeny v obchodě).

Poznámka! Při nákupu hrnce je třeba mít na paměti, že kromě samotných kořenů půjde velký objem na povinnou silnou drenážní vrstvu, která se nalije před podklad.

Pro rostlinu, jako je palma Washingtonia, je domácí péče poměrně jednoduchá.Těsně předtím, než jej začnete pěstovat, měli byste se ujistit, že existují podmínky a příležitosti pro údržbu tohoto stromu. Koneckonců, než hned začít podnikat, je špatné, je lepší nezačínat s tím vůbec.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada