Livistonova dlaň - domácí péče

Palma jako pokojová rostlina již dlouho přestala být považována za něco exotického. Je docela rozmarná, ale existují nenáročné druhy, o které se lze snadno starat. Jednou z těchto odrůd je dlaň Liviston. Stane se skutečnou ozdobou interiéru díky jasně zeleným listnatým listím, trochu jako kapradina.

Odrůdy krytých dlaní Liviston

Někdy se této rostlině mylně říká „dlaň Livingstone“, správné oficiální jméno zní jako „Livistona“. Mít následující odrůdy jsou považovány za nejoblíbenější domácí květinářství:

 • Kulaté listy;
 • Čínština;
 • Jižní;
 • Klamání.

Všechny rostliny patří do rodiny Palm. Liší se navzájem výškou dospělé rostliny a tvarem listů. Péče o tyto druhy je přibližně stejná.

Livistonova dlaň zaujme své právoplatné místo na okně

Zajímavý! V přírodních podmínkách může rostlina dosáhnout výšky 40 m. Tito obři jsou však vzácní. Nejčastěji palma dorůstá až do 25-30 metrů.

Livistona rotundifolia - Rotundifolia (Livistona rotundifolia)

Je snadné uhodnout, že odrůda „Liviston kulatá“ dostala své jméno pro zvláštní tvar listových desek. Latinský název zní jako „Livistona Rotundifolia“ (rotundifoli livistona).

Pokud se rozhodne zasadit dlaň Liviston s kulatými listy, domácí péče nezabere mnoho času, jedná se o jeden z nejnáročnějších a nejdelších druhů.

Hlavními rysy jsou vějířovité, zaoblené listy, jasně rozdělené na segmenty a hnědé odřezky připomínající trny. Rostlina může žít až 10 let, ale nikdy nekvete.

Název květiny nemá nic společného s vědcem jménem Livingston, pouze fonetická podobnost

Livistona jižní (Livistona australis, Corypha australis)

Pokud je květina řádně ošetřena, může doma rychle dorůst až do výšky 2 metrů. Listy jsou kulatého tvaru, mají ostré trny, takže tento druh by neměl být vysazován, pokud jsou v domě děti a domácí zvířata.

Livistona mariae

Květina má dlouhé, světle zelené listy ve tvaru šipek. Šedý silný kmen může dosáhnout průměru 35-40 cm. Listové desky se nádherně ohýbají obloukem. Kmen se zespodu rozšiřuje a směrem nahoru se zužuje.

Rostlina láká pěstitele květin krásou listů.

Květy jsou malé, žlutozelené, bez estetické hodnoty.

Livistona Chinese - Latania (Livistona chinensis)

Čínská Livistona („jade“) je jedním z nejkompaktnějších a nejkrásnějších druhů. Latinský název zní jako „chinensis livistona“. Květina roste pomalu, ale je nenáročná na světlo a může se dobře vyvíjet ve stínu, částečném stínu. Velké péřové listy mají bohatou zelenou barvu, nejsou na nich žádné trny.

Livistona decipiens

U této odrůdy jsou listy nasměrovány dolů a vypadají, že jsou ovisnuté. Na zadní straně jsou světle šedé barvy. Řapíky jsou pokryty malými denticly. Květina je citlivá na teplotní extrémy, ale zřídka je ovlivněna chorobami a škůdci. Livistona je klamná - častý "host" v bytech, díky kompaktní formě keře a dlouhé (více než 10 let) délce života.

Převod po zakoupení

U všech odrůd dlaní Liviston je třeba květinu pravidelně znovu vysazovat. Musí být provedeno následovně:

 • Opatrně vyjměte palmu z hrnce, který je pro ni malý;
 • Přesuňte květinu spolu s půdou do nové nádoby a přidejte předem připravenou půdu se směsí živin;
 • Opatrně odřízněte částečně shnilé kořeny (tento problém se často vyskytuje při nesprávném zalévání);
 • Lehce zhutněte půdu.

Květinu musíte přesazovat často, ale velmi opatrně.

Mnoho pěstitelů dělá velkou chybu a pečlivě čistí kořeny květu, než se „přesouvá“ do nového květináče. Nemusíte to dělat. Jakýkoli dotek na kořeny je pro rostlinu silným stresem, takže je lepší se jich vůbec nedotýkat, pak se květina dobře přizpůsobí a zakoření na novém místě. Hrnec musí být dostatečně vysoký a stabilní, aby visící listy nepřevažovaly nad nádobou.

Optimální doba pro přesazení je poslední dekáda března nebo první dekáda dubna, kdy se výrazně prodlužuje denní doba. Pokud kořeny již vyrostly do díry na dně nádoby, neměli byste s tímto postupem váhat - dlouhodobý pobyt ve stísněných podmínkách může výrazně zpomalit vývoj květu. Frekvence transplantace závisí na rychlosti růstu. Pokud dlaň rychle roste, budete ji muset znovu zasadit častěji.

Zajímavý! V přírodě se v rostlině vytvoří silný kmen. Při pěstování v květináči však květina utrácí veškerou svou energii na tvorbu listových desek, takže místo stromu se získá miniaturní keř.

Půda pro Livistonu v květináči

Dlaň Liviston je docela náročná na chemické složení půdy. Pokud si nechcete živnou směs vyrábět sami, je nejlepší zakoupit připravenou půdu pro rostliny rodiny Palm ve specializovaném obchodě. Pokud to není možné, vlastní směs není v žádném případě horší kvality než zakoupená. Hlavní věc je, že složení zahrnuje:

 • Rašelina;
 • Rašelina;
 • Listový humus;
 • Říční písek.

Je nutné smíchat všechny složky ve stejném poměru. Starý shnilý hnůj má dobrý vliv na vývoj květin. Abyste lépe absorbovali vlhkost, můžete do hrnce přidat dřevěné uhlí rozbité na malé kousky.

Kostní moučka se často přidává do půdy. Je bohatý na vitamíny, minerály a další živiny a stimuluje aktivní růst rostliny. Oblázky, štěrk, keramzit jsou vhodné jako drenáž. Je známo, že vysoká úroveň kyselosti půdy narušuje vstřebávání živin rostlinou, proto je lepší zvolit půdu s neutrální a mírně kyselou reakcí.

Půda musí obsahovat velké množství živin

Zvláštní pozornost je třeba věnovat drenážní vrstvě. Voda by měla rychle odtékat a nesmí v hrnci stagnovat. Zvýšená vlhkost půdy může vést k hnilobě jednotlivých částí květu a houbovým infekcím.

Péče o Livistonu doma

Pokud se palma Liviston usadila doma, domácí péče zahrnuje následující činnosti:

 • Prořezávání;
 • Zalévání a postřik;
 • Vytvoření správného teplotního režimu;
 • Top dressing.

Důležitou roli hraje také boj proti chorobám a škůdcům.

Teplotní režim

Doporučená teplota v bytě, která přispívá k intenzivnímu rozvoji květu, je 26-28 stupňů. V teplé sezóně můžete rostlinu bezpečně vynést na balkon, terasu nebo verandu. Pokud má palma kmen, je schopna odolat mírným mrazům.

Květina miluje hojné zalévání a netoleruje chladné počasí

Umístění a osvětlení

Květina miluje přímé nebo rozptýlené sluneční světlo, ideálním místem je okno domu na jih nebo na východ. V létě, v nejteplejší době (od poledne do 15:00), je třeba palmu zastínit, aby nevyschla a nespálila se. Odborníci doporučují otočit dlaň druhou stranou k oknu každé 2 týdny, aby rostla symetricky.

Jak krmit

Pokud se květinář rozhodne zasadit dlaň Liviston, péče nutně zahrnuje pravidelné hnojení minerálními komplexními hnojivy.Od dubna do srpna je doporučená frekvence obvazu na kořeny a listy 3 za měsíc. Hnojivo průmyslové výroby "Mister Palma" poskytuje dobré výsledky. Mělo by být zadáno se zaměřením na podrobné pokyny na obalu.

Škůdci, nemoci a možné problémy

Pokud nedodržujete režim zalévání a nesprávně se o něj staráte, je květina často postižena hnilobou a houbovými chorobami. Typickými příznaky jsou vadnutí listů, žlutohnědý odstín listových desek. K odstranění problému stačí upravit režim zavlažování a listy vnitřní květiny přestanou žloutnout.

Pozornost! Nejnebezpečnějším škůdcem je šupinatý hmyz. V boji proti němu se doporučuje používat průmyslové insekticidy.

Pěstování ze semen doma

Květinu lze pěstovat ze semen. Semeno je namočeno na 2 dny do vody a zasazeno do květináče (po jednom semenu), doporučená hloubka výsadby je 1 cm. Nádoba je pokryta plastovou fólií, dokud se neobjeví výhonek, půda je pravidelně postřikována z láhev s rozprašovačem. Semena nelijte vroucí vodou a neponořujte je do kyseliny - to povede ke smrti klíčků.

Semena klíčí za 80-90 dní. Poté můžete odstranit plastový obal.

Reprodukce některých druhů je také možná pomocí postranních procesů. Můžete je oddělit od rostliny pouze rukama, v žádném případě pomocí nože nebo jiných ostrých předmětů.

Aby rostlina potěšila oko po dlouhou dobu, je nutné jí zajistit správný teplotní režim a sledovat vlhkost v místnosti. Pravidelné krmení a hojné zalévání pomůže vyhnout se mnoha problémům a pěstovat silnou a zdravou dlaň. Originální květina vyčistí vzduch v bytě a připomene vám vzdálené jižní země.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada