Pakhira: domácí péče a příklady populárních odrůd

Pachira Aquatica je velmi zajímavý a trochu podivný vnitřní strom rodiny Baobab. Díky své schopnosti akumulovat vlhkost patří k sukulentům. Jeho tmavé kožovité listy jsou velmi podobné kaštanovým listům a kmen má tvar láhve. Proto v některých katalozích najdete tuto rostlinu pod názvem „láhev“.

Pokud je tato pokojová květina opatřena náležitou péčí, pak vodní pakhira, jak se jí také říká, může dorůst až jeden a půl metru. Chovatelé oceňují rostlinu nejen pro její exotický vzhled, ale také pro velmi působivé panikulární květy bílé nebo světle růžové barvy, které mají jemnou vůni připomínající vanilku. Období květu obvykle začíná brzy na jaře a trvá až do listopadu. Pakhira aquatica však doma kvete velmi zřídka.

Pakhira se stará doma

Pakhira: domácí péče

Pokud se tato neobvyklá rostlina pakhira objevila v domě, musíte přemýšlet o tom, kam ji umístit, aby se cítila pohodlně a, i když pomalu, ale stále stabilně roste. Nejprve se doporučuje provést karanténní opatření: za prvé, okamžitě přesaďte rostlinu z dočasné půdy do trvalé, a za druhé, aby se zabránilo infekci škůdci, je nutné vyloučit sousedství stromu s jinými vnitřními rostliny asi dva týdny.

Pakhirská květina doma se může cítit docela pohodlně. Jak se o něj starat? Názory pěstitelů květin na otázku péče o pakhiru byly rozděleny. Někteří věří, že strom pakhira je nenáročná rostlina, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči, jiní věří, že pokud mu nebudou poskytnuty zvláštní podmínky zadržení, může na dlouhou dobu zpomalit jeho růst nebo dokonce úplně zemřít. V každém případě pakhira aquatic péče a pozornost jistě ocení a vyzdobí dům nebo byt na dlouhou dobu.

Pakhira květina

Podmínky uchovávání pakhiry

Ať je to jakkoli, pakhira je květ milující světlo, ale musí být stále chráněn před přímým slunečním světlem. Pokud umístíte pakhiru na západní nebo východní okno, květina bude docela šťastná. Pokud kromě jižního okna pro pakhiru nebylo jiné místo, mělo by být v poledne zastíněno. Ale teplota, při které se bude domácí strom cítit dobře, růst a normálně se vyvíjet, je 22-24 ° C v létě a 16-18 ° C v zimě.

Poznámka! Pakhir by měl být chráněn před vysychajícím vzduchem radiátorů v zimě a před silným průvanem v létě.

Vzhledem k tomu, že strom pakhira má tendenci akumulovat vlhkost, může být pro něj nadměrné zalévání destruktivní. Nejlepší pro pakhiru je přidat vodu do pánve, ze které si rostlina vezme tolik vlhkosti, kolik je potřeba. Pokud si však všimnete, že je půda suchá a popraskaná, měla by být květina napojena. Je velmi důležité nedovolit dlouhou nepřítomnost vlhkosti v půdě, jinak rostlina odhodí listy.

Pro vaši informaci! Hnojení rostliny je povoleno, ale s opatrností. Pokud překrmujete pakhiru, spálí se její kořeny a rostlina zemře.

Pakhira

Transplantace pachiry

Typicky vyžaduje palmová pachira opětovné výsadby každé tři roky.V tomto případě musíte zvolit hrnec asi o 5 cm větší než ten předchozí. Pokud je strom mladý, pak se transplantace provádí jednou ročně. Jako náplň vyberte půdní směs vhodnou pro dracaena a palmy. Taková půda se liší tím, že není přetížená živinami a má mírně zvýšenou kyselost.

Pokud si přejete, můžete si půdu pro pakhiru vyrobit sami. K tomu je nutné vzít půdu a písek ve stejném poměru a poté důkladně promíchat. Vzhledem k tomu, že květina má povrchový kořenový systém, není nutné při výsadbě kořeny příliš prohlubovat. Tím se v budoucnu zabrání hnilobě kořenového systému.

Aby koruna domácího stromu neztratila svůj dekorativní efekt, měli byste čas od času ořezávat pakhiru. Jedná se zpravidla o jarní proceduru. Než začnete odřezávat zarostlé větve, musíte se ujistit, že větve jsou dostatečně silné a snášejí prořezávání bez poškození.

Transplantace pachiry

Jak splétat stonek rostliny

Pravděpodobně mnozí viděli, jak působivě vypadají propletené kmeny několika rostlin. To není vůbec těžké udělat. K tomu je do jednoho květináče ve stejné vzdálenosti od sebe zasazen požadovaný počet výhonků stejné délky. Jak rostou, stonky jsou spletené nebo zkroucené ve spirále a vytváří se společný kmen. Horní část stonku je upevněna provázkem nebo zahradní sponou.

Poznámka! Je bezpodmínečně nutné zkontrolovat, zda ztužení příliš nenapíná kmeny. Pokud je narušena cirkulace stromové mízy, rostlina zemře. Pokud je kůra odstraněna v kontaktních bodech stonků, budou růst společně a fantasticky propletený kmen bude vypadat ještě zajímavěji.

Prokládaný hřídel Pachira

Potenciální problémy a škůdci

Škůdci z nějakého zvláštního důvodu velmi rádi útočí na tuto květinu. Pochva, třásněnky, roztoči a mšice mohou rostlinu ohrozit. Na pomoc přijde běžný univerzální insekticid zakoupený v supermarketu. Zpracování bude s největší pravděpodobností muset být provedeno několikrát v intervalu 7-10 dní.

Poznámka! Pokud nestačí pečlivě se starat o miniaturní dům, pak můžete čelit vážným problémům.

Pakhira listy zežloutnou a spadnou: co dělat

Může to být způsobeno nedostatečným obsahem živin v půdě. Stojí za to krmit tekutým hnojivem a pozorovat rostlinu. Květina může také ztratit listy kvůli příliš velkému hrnci.

Listy rostliny náhle zhnědnou

Pravděpodobně je to kvůli přímému slunečnímu záření, které způsobilo popáleniny. V takovém případě byste měli květináč okamžitě přenést do stínu. A pokud jsou jen špičky suché, pak je s největší pravděpodobností rostlina v průvanu.

Kromě toho musíte čas od času zkontrolovat pružnost hlavně. Pokud se stala příliš pružnou, pak důvod spočívá v podmáčení půdy, které způsobilo hnilobu kořenů.

Nemoci a škůdci

Reprodukce

Pakhira může být množena řízky a ze semen. Chcete-li šířit květinu semeny, musíte si vzít velmi čerstvý sadbový materiál. Faktem je, že semena této rostliny rychle ztrácejí klíčivost. Semena by měla být položena na navlhčenou půdu, lehce posypána nahoře a pokryta fólií, aby se vytvořil efekt skleníku. Vhodná teplota pro sazenice je 35-30 ° C. Také je nutné rostlinu denně postříkat a větrat.

Poznámka! První výhonky by se měly objevit asi za 20 dní. Přesazování mladých sazenic by mělo být prováděno, pouze pokud jsou dostatečně silné.

Pakhira může být množena řízky. Nejvhodnějším obdobím je konec léta. Je proveden vrcholový řez. Potřebuje na něm alespoň jeden list a jeden pupen růstu.Stonka se snadno zakoření, pokud je umístěna ve směsi rašeliny a písku a je vybavena teplotním režimem 25-30 ° C.

Kromě toho bude nutné klíček zakrýt plastovým uzávěrem a zajistit dostatečnou úroveň vlhkosti pravidelným zaléváním nebo naléváním vody do pánve. Denní kontrola domácího skleníku je důležitá.

Pakhira semena

Zakořenění ve vodě

Můžete zkusit zakořenit výhonek ve vodě. Za tímto účelem musí být řezaný vrcholový výhonek vložen do vody po asi denním umístění do roztoku fytohormonu. Není nutné umožnit zamokření vody, jinak spodní část rostliny jednoduše zhnije. První kořeny by se měly objevit po dvou až třech týdnech. Jakmile dosáhnou dostatečné délky, musí být řízky zasazeny do země.

Bez ohledu na to, jak je pakhira rozmarná, není reprodukce této květiny příliš obtížný proces.

Zakořenění pakhiry ve vodě

Kromě známé vodní pakhiry lze doma pěstovat i další druhy této rostliny. Například pakhira kulatá. Tento druh má zaoblené listy a plíživé dlouhé výhonky, takže se obvykle pěstuje v závěsných koších. Dalším běžným typem této květiny je stříbřitý nebo Nurutdin pakhira. To se liší od běžných vodních v šedém odstínu listů.

Oblíbená rostlina na všech kontinentech

Zajímavosti

V roce 1968 na ostrově. Jednoduchý tchajwanský řidič přišel s nápadem pěstovat několik malých stromů v jednom květináči a jejich kmeny splétat bizarní spirálou. Po nějaké době se móda pro pigtailový strom přehnala celou Asií. Na východě je pakhira obdařena mystickými vlastnostmi, které přitahují finanční úspěch. V Japonsku je tato rostlina svázaná barevnými stužkami obvykle umístěna v továrnách. Číňané věří, že každá čepel pětilistého listu znamená jeden z prvků: oheň, vzduch, voda, země a dřevo. Proto je zvykem tento strom udržovat doma, aby přinesl harmonii a mír.

Poznámka! Na americkém kontinentu se plody pakhiry konzumují s potěšením. Pečí se z nich chléb, smaží se jako kaštany, vaří se a připravují se nápoje připomínající horkou čokoládu. Někteří lidé dávají přednost salátu z listů a květů této mimořádné rostliny.

Konzervativnější Evropané s nadšením tvoří nádherné bonsaje od tohoto zástupce Baobabů, kteří soutěží v tkaní bizarních kmenů.

Jedná se tedy o univerzální květinu, která nejen potěší oko svým neobvyklým vzhledem, ale také prospívá podle světových přesvědčení. Není těžké ji pěstovat, hlavní je dodržovat výše popsaná základní pravidla.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada