Dámská pantofle: oblíbené typy a podmínky péče o květiny

Dámský střevíček získal své neobvyklé jméno díky starodávné legendě o bohyni Venuše. Při chůzi na Zemi omylem zapomněla boty v lese. Po chvíli se proměnily v krásné květiny, které jasně vynikly na pozadí jiné vegetace.

Popis pantofle květinové dámy

Dámský střevíček (latinsky Cypripedium Calceolus) je vytrvalá bylina. Má kulatý sukulentní stonek s pubescencí, dosahující výšky půl metru, na kterém jsou podlouhlé listy se špičatým koncem v rozetách. Oddenek je krátký s mnoha kořenovými větvemi. Stonka je jasně zelená, listy jsou zelené s bělavě šedým odstínem nebo mramorovaným vzorem.

Dámská pantofle

Pro vaši informaci! Dámská pantofle patří do rodiny Orchid, a proto jsou její květy neobvykle jasné s příjemnou medovou nebo vanilkovou vůní.

Sladká vůně této květiny přitahuje hmyz, který ji opyluje.

Z každého vývodu listu odchází stopka dlouhá 30-40 cm, na jejímž konci kvete jedna nebo více květin. Okvětní lístky jsou složeny spolu se sepaly do jakési tašky, zatímco několik okvětních lístků rámuje pupen a vypadá jako pásky na botě.

Barva této květiny je docela různorodá: najdete jasně žluté, světle růžové, fialové, červené, bílé nebo zelenohnědé vzorky. Na okvětních lístcích lze často vidět pruhy nebo skvrny jasnějšího odstínu.

Skvrnitý dámský střevíček

Zajímavá fakta o dámské botě

Mnoho úžasných legend je spojeno s původem této květiny. V každé oblasti růstu (a v orchestru typu obuvi je jich několik - Evropa, Sibiř, Jižní Asie, Severní Amerika) existuje vlastní verze vzhledu této rostliny na Zemi a několik jejích jmen.

Můžete například najít následující názvy:

 • dámské boty;
 • panenské boty;
 • kukačkové boty;
 • Adamova hlava.

Poznámka! Nyní je papučová orchidej uvedena v Červené knize, protože populace rostlin rychle klesá. Je to způsobeno dlouhým vegetačním obdobím, od vstupu semene do půdy po kvetení nové rostliny, které může trvat více než 10 let.

Mnoho druhů této krásné květiny lze vidět pouze v přírodních rezervacích.

Několik dalších zajímavých faktů o této květině:

 • v semenech dámské boty nejsou žádné další látky, proto nemohou samy klíčit. Jejich vývoj začíná pouze v symbióze s hýfovými houbami, které pronikají semenem a aktivují v něm vývojový proces;
 • během 3-4 let po nástupu symbiózy se semeno vyvine v půdě. Teprve ve čtvrtém roce se objeví první výhonky;
 • pro zvířata a ptáky může být míza rostliny jedovatá, ale lidé ji používají k léčebným účelům.

Pro vaši informaci! Popis biologického rodu Paphiopedilum, který se skládá z více než 50 druhů, sestavil slavný botanik K. Linnaeus již v 18. století.

Hlavní druhy a odrůdy rostlin

Ne všechny druhy dámské boty nalezené a popsané před staletími lze dnes najít v přírodě. Mnoho z nich bylo ztraceno, ale jiné byly úspěšně pěstovány a nyní se pěstují doma.

Běžné typy dámských bot, v přírodě i v květinářství:

Současnost, dárek

Dámský střevíček, kterému se říká ten pravý, najdete v lesích a bažinách nebo na záhonech lidových léčitelů. Předpokládá se, že šťávy z této rostliny mohou léčit mnoho duševních chorob a migrén. Druhy můžete rozlišit podle barvy květu - jasně žlutý koš s hnědými vnějšími okvětními lístky.

Skutečná dámská pantofle

Paphiopedilum Maudiae

Jeden z nejoblíbenějších hybridů mezi květinářstvími. Stopka je nízká s jedním velkým květem a úhlednou růžicí tmavě zelených listů. Barva Maudiho boty je šťavnatě zelená s bílou; na pupenu můžete vidět skvrny a na listech světlé pruhy.

Poznámka! Podobným hybridem s jasným skvrnitým pupenem je americké papiopedilum.

Pafiopedilum Maudi má neobvyklou bílo-zelenou barvu

Paphiopedilum Delenatii

Jedná se o rostlinu s podlouhlými masitými zelenými listy, stopkami vysokými až 40 cm, na jejichž koncích kvetou 1-3 velké květy. Okvětní lístky jsou namalovány v mléčné barvě, samotná bota je bledě fialová s tmavě vínovým nebo fialovým okrajem. Během kvetení vyzařuje orchidej papilopedilum Delenati příjemnou sladkou vůni.

Delenatiho bota má velmi jemnou barvu

Velkokvětý

Tento druh dámské boty oprávněně nese toto jméno, protože jeho květy mohou dosahovat až 10 cm v průměru. Jejich barva, v závislosti na odrůdě, se pohybuje od růžové po tmavě červenou i bílou. Na krátkém stopce kvete pouze jedna květina - jasná skvrna mezi tmavě zelenými pruhovanými listy rostliny.

Velkokvěté „boty“ vypadají obzvláště jasně na pozadí zelené lesní vegetace

Paphiopedilum Rothschildianum

Další velkokvětý druh obuvi s orchidejemi, jehož průměr květu dosahuje 30-45 cm.Na jednom stopce mohou současně kvést až čtyři květenství. Jejich barva se pohybuje od žlutozelené po krémovou, na horních okvětních lístcích jsou jasně fialové pruhy, spodní jsou pokryty žlutočerveným přechodem.

Zajímavý vzhled květu dávají boční pruhované okvětní lístky špičatého tvaru, rozšířené jako křídla exotického hmyzu.

Poznámka! Pantofle Rothschildovy dámy je extrémně vzácná rostlina, která poprvé kvete až o 15 let později. Je nemožné ho koupit pro domácí zahradu, pouze nelegálními prostředky za spoustu peněz.

Exotické Rothschild Pafiopedilum

Třída papiopedilum zahrnuje mnohem více druhů, hybridů a odrůd. Progresivní technologie umožnily vyvinout ty nejnáročnější v domácí péči a často kvetou. Najdou se na regálech květinářství. Ve volné přírodě nemůžete vykopat dámskou papuče, je to nezákonné.

Paphiopedilum: domácí péče

Orchidej pantofle, za předpokladu, že je správně zasazena a pečována, lze pěstovat také doma. Pokud plánujete zasadit rostlinu do země, mělo by to být zastíněné místo. V případě bytové květinové zahrady stojí za to zvolit poměrně široký hrnec nebo květináč, protože kořenový systém pafiopedilu je vodorovný.

Klasická domácí péče o jakoukoli květinu obvykle zahrnuje častou kontrolu škůdců a prevenci chorob. Dámská pantofle však prakticky není náchylná k chorobám běžných vnitřních rostlin a je třeba je chránit pouze před roztočem (jehož absence je zajištěna běžnou pravidelnou péčí o květinu).

Důležité podmínky pro pěstování dámské boty:

 • osvětlení. Tyto květiny milují stín. Přímému slunečnímu záření je třeba se vyhnout i v zimě. Pokud je orchidej chována v bytě, může být umístěna v zadní části místnosti mimo okno za předpokladu jednotného umělého osvětlení. Pro pouliční květinový záhon je vhodné místo pod rozšiřujícím se stromem nebo ve stálém stínu budovy;
 • teplota a vlhkost.Univerzální teplotní režim pro pěstování pohlavních bot v hlavním období je 18-25 ° C, v zimě - alespoň 10 ° C, v létě - ne více než 33 ° C. Současně by měl mít vzduch vysokou vlhkost, to znamená, že se doporučuje pravidelné stříkání květu, zejména v horkém období;
 • zalévání. Substrát (nebo půda) by nikdy neměl vyschnout; rostlina by měla být zalita obzvláště hojně v létě. Je lepší vodu usazovat tak, aby dosáhla pokojové teploty. Současně by neměla vlhkost padat na základnu stonku, jinak by hnila;
 • půdy a hnojení. Ideální volbou pro květy orchidejí by byl substrát obsahující mech, kousky kůry a dřevěné uhlí. Velké částice by měly být na dně nádoby nebo otvoru, malý substrát - vyšší. Vrchní obvaz se provádí ve všech ročních obdobích kromě zimy jednou za dva týdny obvyklým komplexním minerálním hnojivem.

Důležité! Zarudnutí listí dámské boty často signalizuje, že je na něj příliš mnoho světla, a mělo by být zastíněno.

Nedávejte pantofle své dámy přímo k oknu.

Je třeba si uvědomit, že v zahradních a vnitřních podmínkách se různé druhy orchidejí mohou cítit jinak. Existuje více teplomilných květů, které nebudou kvést venku, ale jsou odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Pro zahradu stojí za výběr těch odrůd obuvi Venus, které přirozeně rostou v oblasti výsadby.

Pro zimování je důležité zakrýt místo přistání dámské boty suchou slámou nebo kousky pěny nebo jiného izolačního materiálu. Současně by neměl být povolen vliv silného větru na rostlinu.

Dámská pantofle se hodí k jiným zahradním květinám

Blooming Lady's Slipper

Květina, která se nazývá dámská pantofle, má dlouhou dobu kvetení, od několika měsíců do celého roku, v závislosti na odrůdě. Aby se zajistil vývoj a kvetení květin doma, je třeba dodržovat několik důležitých nuancí.

Orchidej papiopedilum kvete po spícím období. Nejprve se ze středu listové růžice objeví stopka, poté na ní kvete buď jedna květina (nevybledne po dobu 2-4 měsíců), nebo střídavě několik květů (do 6-7 měsíců). Jeden stopka je schopná vyprodukovat květiny pouze jednou, takže je na konci období kvetení prořezána.

Jak správně oříznout stopku

Během období nečinnosti, počínaje říjnem až listopadem, by měla být rostlina udržována při teplotě nejvýše 15 ° C. Současně se substrát jednoduše nastříká teplou vodou, neprovádí se žádný vrchní obvaz. Tento režim je obzvláště důležitý u bot se skvrnitými listy, protože nesprávná hibernace může vést k tomu, že květina nekvete. Spící období končí, když se objeví stopka.

Důležité! Některé typy pohlavních bot by měly být opatřeny nočními poklesy teploty o 10–15 ° C. Orchideje skvěle získávají sílu pro kvetení právě kvůli malým výkyvům teploty vzduchu a květenství v tomto případě může kvést dříve.

Možnosti chovu pafiopedilum

V přírodě se papuče rozmnožuje pomocí semen. Koncem léta dozrávají v květu a vypadají spíše jako jemný pyl. Navzdory jejich obrovskému počtu se pouze část dostane do půdy a usadí se v ní, zbytek se jednoduše rozptýlí ve větru.

Od vstupu do půdy až do začátku klíčení semene může trvat déle než jeden rok. V domácích a zahradních podmínkách se proto dámská papuče rozmnožuje dělením keře.

Reprodukce orchidejí dělením oddenku

Princip reprodukce květiny dělením:

 • pantofel by měl sedět po vytvoření mnoha vývodů;
 • v každém hrnci by měly být alespoň tři listové zásuvky;
 • vhodná doba pro tento postup je začátek doby odpočinku;
 • část odděleného oddenku je zasazena mělce do půdy, postříkána zeminou;
 • je důležité, aby na uložené části zůstal určitý počet dceřiných pupenů;
 • proces výsadby by měl být prováděn co nejopatrněji, protože jakékoli poškození oddenku a dalších částí rostliny může vést k rozvoji hniloby a její smrti;
 • zasazená část je připravena na kvetení bezprostředně po zimování, kdy je schopna vypěstovat nový stopku.

Poznámka! Díky oddenkové části dámské pantofle jsou zachovány všechny specifické rysy nového závodu. Doporučuje se úplně znovu vysadit druhy květů orchidejí přibližně jednou za dva roky. To se také děje mimo období květu.

Pěstování typu dámské pantofle ve vnitřních nebo zahradních podmínkách není snadný úkol, ale v síle zkušeného květináře. Hlavním úkolem je vytvořit podmínky co nejblíže přirozenému prostředí rostliny. Včasná a kompetentní péče pomůže dosáhnout pravidelného dlouhodobého rozkvětu dámské boty.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada