Ohidea v přírodě v přirozeném prostředí: kde a jak rostou

Neobvykle krásná a rafinovaná, půvabná a dokonce vzdušná - to vše je o orchidejích, které jsou v domácím zahradnictví velmi oblíbené. Ale jen málo lidí ví, jak v přírodě rostou orchideje, kdy se objevily v Evropě a jak se dostaly do Ruska.

Jak roste orchidej v přírodě

Pro obyvatele metropole jsou orchideje nejčastěji prezentovány na pultech obchodů, parapetech bytů nebo na výstavách. Vypadají exoticky, jsou původem z horkých lesů Amazonky.

Orchideje ve volné přírodě

Ve skutečnosti je orchidej ve volné přírodě poměrně běžná a odolná rostlina, která se snadno přizpůsobuje jakýmkoli podmínkám. Rostliny se vyskytují téměř po celé planetě, ve všech klimatických pásmech, s výjimkou Antarktidy. Na území bývalého SSSR existuje asi 49 druhů těchto rostlin.

Nepochybně se většina z nich nachází v tropických lesích, kde příroda vytvořila nejpříznivější podmínky: vysoké procento vlhkosti, cirkulaci vzduchu, ochranu před spalujícím sluncem.

Pro vaši informaci! V tropech převládají odrůdy epifytických druhů rostoucích vzhůru a v mírném podnebí - suchozemské druhy trvalek s dobře vyvinutou oddenkovou hlízou.

Kde rostou orchideje?

Území růstu orchidejí je obvykle rozděleno do čtyř zón:

  • první skupina zahrnuje USA, Střední a Jižní Ameriku a další oblasti poblíž rovníku. V tomto klimatickém pásmu byly vytvořeny všechny podmínky pro růst květu, takže zde najdete všechny druhy orchidejí;
  • skalnaté oblasti And a brazilské hory, území celé jihovýchodní Asie. V tomto klimatickém pásmu není tak horko, ale vlhkost zůstává vysoká, takže se zde také nacházejí všechny druhy orchidejí. Právě zde roste nejběžnější phalaenopsis ve volné přírodě;
  • třetí přirozená zóna květu zahrnuje stepi a náhorní plošiny s méně příznivým podnebím než v tropech nebo na rovníku. Existují suchozemské druhy, menší druhy epifytických rostlin;
  • ve čtvrtém pásmu s mírným podnebím nejsou orchideje tak rozšířené jako ve všech ostatních pásmech. Zde se vyskytuje jen několik suchozemských druhů a poté v omezeném počtu.

Distribuční oblast orchidejí je velká

První zmínky

Dnes lze orchidej bez problémů pěstovat v domě, ale odkud pochází v megacities? Samotná země původu květu není jistá, ale první zmínky se nacházejí v rukopisech Číny, datovaných 500 před naším letopočtem. E. Podle historických odkazů slavný filozof Konfucius napsal, že vůně květiny připomíná slova lásky milujících srdcí.

Vědci také v Číně našli rukopis datovaný 700 před naším letopočtem. BC, který podrobně popisuje, jak umělec V. May pěstoval květinu v malém květináči. Od té doby se lidé po celém světě dozvěděli o této úžasné květině, o její kráse, vůni a léčivých vlastnostech.

Ale pravděpodobně nejkrásnější jméno pro květinu dal starověký Řek Theophrastus, filozof a myslitel, který našel rostlinu s pseudobulbs, nazval ji "Orchis". V překladu z jazyka starověkých Řeků se to překládá jako „varle“. A to vše se stalo ve 300. století. před naším letopočtem E.

První zmínka o orchideji byla zaznamenána v Číně

Životní cyklus

Navzdory skutečnosti, že se orchideje liší odrůdami a druhy, jejich životní cyklus je dlouhý - v průměru od 60 do 80 let. V přírodě však existují i ​​játra, jejichž věk může přesáhnout sto let, je nepravděpodobné, že by bylo možné takové domy pěstovat.

Zároveň jsou rostliny nenáročné a docela obývatelné. Nebojí se teplotních změn a nedostatek světla je naopak vnímán jako dobrý.

Poznámka! Od dob starověké Číny se pěstuje v domácnostech šlechtických rodin, které se přenášejí prostřednictvím dědictví, což také naznačuje dlouhověkost orchidejí.

Kdy a jak byl závod poprvé představen v Evropě

Orchidej byla do Evropy přivezena v 18. století, kdy námořníci objevili nové ostrovy a země. Právě odtud byla přivezena tato exotická rostlina bohaté šlechty. Existuje dokonce legenda, že anglický botanik dostal jako dárek téměř sušenou hlízu orchidejí. Ale pozornost a řádná péče vedly k tomu, že ožila a vyklíčila.

Pro vaši informaci! Právě tento případ je považován za výchozí bod pro módu pro orchideje v Anglii a poté v Evropě.

Pokud mluvíme o tom, odkud byla květina přinesena do Ruska, pak přišla z Evropy na počátku 19. století. A slavná firma Sandler to udělala. Květina byla představena samotnému ruskému císaři a jeho rodině.

Takže v roce 1804 byla dokonce vydána kniha o péči a kultivaci, reprodukci orchidejí. Kniha například popsala květinu, která byla pojmenována na počest manželky předního ruského orchidofila K. Engelgarda.

Druhá vlna popularity květin v Rusku se nazývá poválečné období, kdy byla exotická květina přivezena z Německa, kde byla speciálně pěstována ve sklenících společnosti Goering. Všechny rostliny byly čestně přeneseny do Moskevské botanické zahrady.

Phalaenopsis orchidej v přirozeném prostředí na stromě

Podle oficiálních dokumentů se orchidej Phalaenopsis poprvé do Evropy dostala na počátku 18. století. Phalaenopsis v přírodě udělal na objevitele nesmazatelný dojem, poté se ocitl v domovech mnoha obdivovatelů neobvyklých rostlin.

Jeho krása ohromuje mnoho a pěstitelé se hodně snaží pěstovat ve sklenících, ale všichni selhali a selhali. Ale až po století a půl se tento druh orchideje rostoucí na stromě objevil na parapetech mnoha milovníků a obdivovatelů této úžasné květiny.

Důležité! Pro pěstování tohoto druhu orchideje je důležitá vhodná teplota a vlhkost. Ale jednoduchý skleník zde nepomůže, protože rostlina potřebuje neustálé proudění vzduchu.

Phalaenopsis orchidej v přirozeném prostředí na stromě

V přírodě se nikdo zvlášť nezabýval reprodukcí tohoto druhu, rostou a množí se sami. V tropech se nacházejí téměř na každém rohu, mohou viset z jakéhokoli povrchu, ve kterém můžete jednoduše opravit kořeny. V samotné růžici listů musí být vyrazen stopka, na které budou umístěny květiny nebo semena.

Kořenový systém epifytů je silný, má určité zahuštění, ve kterém se hromadí vlhkost a sloučeniny živin. Tropy jsou považovány za nejpříznivější rostoucí region, kdy přírodní podmínky, teplota a vlhkost, množství světla vytvářejí skutečná díla květinového umění, nápadná v barvách a tvarech.

Důležité! Tato rostlina se také nachází na stromě, ale není klasifikována jako parazitický druh.

Ve svém přirozeném prostředí se tento druh orchideje přizpůsobil životu bez půdy, používá jako podporu stromy a vinnou révu a pomocí nich absorbuje maximální vlhkost a nutriční složky. Ale takový tandem nevylučuje skutečnost, že phalaenopsis může růst na horských svazích a ve skalnatém terénu. Hlavní věcí je dostatek vlhkosti.

Srovnání divokých a domácích rostlin

Domácí vzorky mohou být nejen ty, které rostou v jejich přirozeném prostředí, ale jsou také chovány hybridní odrůdy.Často jsou výsledkem dlouhé a pečlivé práce chovatelů.

Navíc podmínky, které existují pro květinu, nelze znovu vytvořit doma v bytech a domech. Dříve milovníci těchto květin vytvářeli podmínky co nejblíže přírodním podmínkám pro udržování a rozvíjení květu, ale to byla příliš pečlivá práce. Proto chovatelé postupně vyvedli nové odrůdy, které jsou méně náročné na podmínky a mohou se v bytě cítit pohodlně.

Poznámka! Dnes v domech a bytech najdete druhy orchidejí, které se přizpůsobily růstu ne na stromech, ale v zemi. A cení si je jak pro svou krásu, tak pro jejich nenáročnost.

Stejně tak mají domácí druhy orchidejí kratší životní cyklus. A pokud se v přírodě život orchideje mění během 60-80 let, nebo dokonce 100, pak domácí hybridní odrůdy žijí asi 8-10 let.

Další rozdíl mezi vnitřními orchidejemi a těmi, které rostou v jejich přirozeném prostředí, je svěží a bohaté kvetení. Domácí květiny často vyřazují stopku téměř po celý rok, kdy divoké orchideje kvetou pouze v létě.

Rozdíl mezi domácími a divokými orchidejemi

Ve volné přírodě, v přirozených podmínkách růstu této úžasné květiny, najdete značné množství orchidejí - originálních i neobvyklých, zatímco jiné mohou být podobné domestikovaným odrůdám. Ale bez ohledu na to, zda jsou to domácí orchideje nebo divoké exempláře, všechny jsou neuvěřitelně krásné a většina z nich vyzařuje příjemnou vůni. Používají se dokonce v medicíně a kosmetologii.

Orchidej tedy roste prakticky na celém území planety, kde pro ni existují vhodné podmínky. Vysoká vlhkost a teplota, spousta světla - a tady před květinářstvím je úžasný výtvor přírody a rukou botaniků.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada