Orchidej zanechává skvrny - co dělat

Orchidej je exotická rostlina, která se v poslední době stala oblíbenou mezi milovníky květin. Pokud je péče narušena, rostlina rychle ztrácí svoji přitažlivost. Na listech orchideje se objevují skvrny různých barev. Chcete-li problém vyřešit, musíte znát možné příčiny skvrn a jak s nimi zacházet.

Hlavní důvody pro výskyt skvrn na listech

Na orchideji jsou skvrny na listech známkou toho, že rostlina byla infikována patogenními organismy. K proniknutí infekce dochází různými způsoby:

 • Možná, že rostlina nebyla dlouho transplantována, substrát byl ohromen a zahuštěn. Kořeny orchideje nemají dostatek kyslíku, takže rostlina je oslabená.
 • Ve spodní části květináče nedochází k odtoku, hromadí se přebytečná vlhkost a dochází k podmáčení. Kořeny zvlhnou, hnijí a na listech se objeví tmavé skvrny. Je nutné transplantovat vzorek, který předtím odstranil všechny infikované části.
 • Nadměrná suchost vzduchu může také způsobit plísňové infekce.

Co je s orchidejí?

 • Orchidej má velmi rád světlo, ale přímé sluneční světlo může způsobit žluté popáleniny na listech. V takovém případě je nutné přeskupit květináč na jiné místo.
 • Exotická kráska vyžaduje spoustu volného místa. Jsou-li květináče velmi blízko, trpí květina nedostatkem vzduchu. Rostlina by neměla být umístěna blízko otevřeného okna - průvan je pro ni kontraindikován.

Důležité! Květinu nemůžete často nakrmit. Velké množství hnojiva nebude prospěšné, ale škodlivé.

Pokud zjistíte, co přesně rostlina oslabila, můžete předpovědět období zotavení a obnovení kvetení.

Onemocnění orchidejí

Druhy pigmentace

Zkušení pěstitelé varují, že skvrny na listech orchidejí jsou první známkou toho, že je květina nemocná. Pokud se podíváte pozorně na postižené plodiny, uvidíte, že skvrny mají různé barvy.

Hnědé skvrny

Hnědé nebo hnědé skvrny na listech mohou být suché, mokré, mastné. Suché skvrny označují vysokou vlhkost v místnosti, kde orchidej roste. Proces šíření tmavých skvrn je rychlý: objevuje se stále více nových ohnisek, které lze eliminovat pouze odstraněním poškozených fragmentů rostlin.

Černé skvrny

Na orchideji mohou černé tečky na listech naznačovat jednu ze dvou chorob: chlorózu nebo pozdní plíseň. S pozdní plísní listy mění barvu dvakrát. Nejprve zčervenají a poté zčernají. K onemocnění dochází v důsledku vysoké vlhkosti. Při chloróze se zčernalé listy stočí do trubiček a spadnou. Pokud nereagujete na změnu barvy listů, objeví se nemoc a rostlina zemře.

Žluté skvrny

Skvrny žluté barvy na listech orchidejí mohou mít jinou povahu. Malé tečky jsou spáleniny. Je zřejmé, že květináč byl na přímém slunečním světle. Skvrny zmizí, pokud nádobu s květinou přesunete na chladnější místo. Pokud jsou žluté skvrny malé, je to indikátor toho, že se na orchideji usadila plísňová infekce.

Důležité! Nebezpečné jsou také žluté vypouklé skvrny. Postupně rostou a tlačí se přes listy.

Orchidej má žluté skvrny

Další možná místa

Skvrny na listech orchidejí jsou nejen žluté, černé nebo hnědé, ale také v jiných barvách.

Bílé skvrny na listech orchidejí naznačují, že se na rostlině usadily bakterie, které způsobují onemocnění zvané padlí. Šíří se zdola nahoru: po listech jsou stonky pokryty skvrnami, kořeny jsou ovlivněny těmito.

Někdy se na listech objevují načervenalé světlé skvrny. Mohou být známkou různých problémů. Takto se objevují popáleniny od jasných paprsků slunce. Někdy jsou světlé skvrny známkou nemoci, jako je antraknóza nebo hnědá hniloba. Pokud je hmyz ovlivněn šupinatým hmyzem nebo roztočem, může být květina pokryta podobnými skvrnami.

Poznámka! Pokud se na listových deskách rostliny najednou objeví místo (bez ohledu na to, kde, nahoře nebo dole), musíte okamžitě začít ošetřovat květinu. K tomu se používají chemikálie nebo lidové metody.

Potřebujete léčbu

Důvody pro výskyt skvrn

Skvrny na listech rostliny se mohou objevit z různých důvodů. Tak se projevují virová, bakteriální nebo plísňová onemocnění. Důvodem může být někdy nízká teplota vzduchu v místě, kde se nachází květináč. Abyste pochopili, proč se na listech objevují skvrny, musíte vědět, jaké jsou choroby orchidejí.

Bakteriální skvrna

Bakteriální skvrny mohou mít různé odstíny v závislosti na původci choroby a typu květu:

 • Pokud jsou na listech orchidejí černé skvrny, pak je rostlina infikována bakteriemi rodu Bacillus. Nejprve je barva skvrn žlutá nebo bělavá a postupem času zčernají.
 • Pokud jsou skvrny mokré, hnědé barvy, jsou způsobeny bakteriemi rodu Pseudomonas, Erwinia nebo Burkholderia gladioli.

Vystavení nízkým teplotám

Jižní krása je velmi náladová a nevydrží teploty nad 28 ° C. Optimální teplota pro jeho vývoj je 20-25 ° C. Rostlina může růst při 15 ° C, ale pak se stává náchylnou k infekci.

Při nízkých teplotách vzduchu a vysoké vlhkosti se na listech květu objevují skvrny v důsledku poškození hnědou bakteriální hnilobou. Nejprve jsou vodnaté, pak ztmavnou a rostou.

Virová onemocnění orchidejí

Někdy tato květina, stejně jako člověk, onemocní virovou infekcí. Virus může být na kmeni nebo listí po dlouhou dobu a nesmí se nijak projevovat. Jakmile se životní podmínky rostliny zhorší (změna teploty, vlhkosti, přesun na nové místo), virus se aktivuje, začne se aktivně množit a infikovat květiny stojící poblíž.

Poznámka! Orchidej s virem nelze vyléčit. Musí být vyhozeno, jinak nemoc postihne všechny pokojové rostliny.

Aby se zabránilo virové infekci, je třeba vnitřní květiny pravidelně ošetřovat fungicidy.

Plísňové nemoci

Mezi tato onemocnění patří antraknóza (padlí). Lze jej odlišit jemným bělavým květem na listech rostliny. Pak vyschnou a spadnou. Příčiny onemocnění jsou vysoká vlhkost a vysoká teplota vzduchu.

Schéma vývoje antracnózy:

 • na listech se objevují černé skvrny;
 • rostou a pokrývají celý list;
 • objeví se promáčknutí.

Důležité! Při zalévání orchideje musíte zajistit, aby se voda nedostala do paždí listů.

Jak zachránit orchidej, pokud má skvrny

Škůdci orchidejí

Kvůli škodlivému hmyzu se na orchideji objevují nejen skvrny, ale také lepkavý povlak na listech. Hmyz často šíří infekční choroby. Mezi květinové škůdce patří: šupinatý hmyz, múčnaté a kořenové brouky, mšice, běloši a houbové komáry.

Štít

Hmyz se usazuje na kmeni květu nebo pod listy, proto se na nich tvoří hrboly.Škůdce tedy chrání svá vajíčka, ze kterých se objevují noví jedinci a šíří se po celé rostlině. Paraziti vysávají šťávu a pokrývají list lepkavým květem. Je to vynikající médium pro vzhled ukoptěné houby, která ucpává póry květinových tkání. Výsledkem je, že rostlina si je vědoma nedostatku kyslíku.

Orchidej můžete zachránit, pokud očistíte všechny hrbolky a ošetříte ji insekticidním prostředkem, který má gastrointestinální účinek. Při použití rostlina absorbuje jed a sama se stává jedovatou. Pochva, která saje šťávu, je otrávena a zemře. Vysušené „plaky“ se odstraní kartáčkem na zuby a poté se znovu ošetří.

Pochva na orchidej

Štíty

Pokud se malé orchideje usadily na orchideji, je velmi obtížné je odstranit. Mikroskopicky se paraziti skrývají v pupenech a množí se larvami. Červ zamotá larvu nitěmi a připojí ji k rostlině, aby se vylíhnutí jedinci mohli krmit. Dospělí paraziti a larvy vysávají mízu květu. Na listech zůstávají malé skvrny. Oslabená rostlina ztrácí schopnost odolávat chorobám. Škůdce můžete zničit insekticidním prostředkem, který proniká do gastrointestinálního traktu parazitů.

Je obtížnější léčit rostlinu, pokud se červ usadil na kořenech. Rootbug je podobný mealybug, ale menší velikosti. Je nemožné vidět škůdce pod vrstvou půdy, ale jeho přítomnost lze posoudit podle padajících listů, žlutých skvrn na nich a postupného zvrásnění desek kvůli nedostatku výživy.

Důležité! Pro profylaxi lze do květináče nalít suchý insekticid. Během zalévání se rozpustí a spolu s vodou se dostane ke kořenům.

Mšice

Pokud se na květinách na orchidejích objeví lepkavé skvrny, je to známka poškození mšic. Hmyz se množí velmi rychle, živí se buněčnou šťávou, takže poškozené listy jsou lepkavé. Následně se na nich vyvíjí houba. Světle zelení škůdci splývají s listy, takže si je zpočátku nemusíte všimnout. Když se listy začnou na rostlině vlnit, musíte zaznít poplach. Proti škůdcům bojují pomocí chemických insekticidů, biologických produktů nebo lidových prostředků.

Nový škůdce - mšice

Whitefly

Vzhled bílých pruhů na listech a stoncích naznačuje výskyt molice, hmyzu podobného molům. Škůdce je velmi nebezpečný, protože saje šťávu z tkání orchideje. Pokud motýl letí poblíž květiny, musíte jej přenést na chladné místo, nastříkat ho jedem a zabalit do sáčku, abyste vytvořili skleníkový efekt.

Houby komáři

Brzy na jaře se v květináčích mohou objevit houby komárů (sciaridy). To je způsobeno skutečností, že na jaře, když není dostatek slunečního tepla, půda špatně vysychá a v místnosti se ochladí. Ke zničení komárů je nutné půdu vysušit nebo ji vyměnit za čerstvou a zasypat ji pískem. Kromě toho musíte půdu ošetřit insekticidem.

Prevence skvrnitých nemocí

Orchidej je rozmarná kráska. Je lepší věnovat mu pozornost každý den (dodržovat pravidla péče, zalévání, krmení), než pak léčit nemoci. Preventivní opatření pomohou udržet květinu zdravou:

 • Dodržování režimu krmení. Je nutné zakoupit speciální hnojiva, na jejichž obalu je poznámka "Pro orchideje". Pro pokojové rostliny nemůžete použít univerzální hnojiva, protože obsahují hodně dusíku, což není vhodné pro rodinu orchidejí.
 • Vyvážené zalévání. Orchidej je milující vlhkost, ale netoleruje nadměrnou vlhkost. Je nutné ji zalévat pouze tehdy, když je půda zcela suchá (v tomto případě se květináč stane světlým). V tomto stavu jsou kořeny bílé. Hrnec s rostlinou se umístí do širší nádoby, dobře se rozlije vodou a nechá se 30 minut, aby byly kořeny nasyceny vlhkostí. Pro zavlažování vezměte teplou vodu s nízkým obsahem soli.
 • Včasné větrání místnosti. Rostlina potřebuje dobrou cirkulaci vzduchu, ale netoleruje průvan.
 • Přiměřené množství světla. Orchidej je rostlina milující světlo, která v zimě potřebuje další osvětlení.
 • Pravidelná opětovná výsadba. To by mělo být provedeno každé dva roky na jaře. Jako půda je vhodná speciální půda pro orchideje.

 

Je čas transplantovat květinu

Orchidej je rostlina, která vás může potěšit svou krásou po více než tucet let. Aby se zabránilo vzniku skvrn různých barev na listech, musíte dodržovat pravidla péče (zalévání, teplota, osvětlení) a chránit květinu před škůdci.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada