Proč listy orchidejí vadnou: příčiny a způsoby, jak s nimi zacházet

Na Zemi není ani jedna jiná rostlina, nad kterou by příroda tak pečlivě pracovala. Orchideje jsou známé nejen svou krásou, ale také rozmanitostí neobvyklých tvarů. Exotické rostliny byly v ruských zeměpisných šířkách dlouho adaptovány a jsou považovány za nenáročné. Stále existují důvody, proč listy orchideje vadnou.

Hlavní faktory vadnutí

Klesající listy orchideje jsou důkazem nedostatku živin.

Vadnoucí orchidej

K vadnutí mohou také vést další faktory ovlivňující kořenový systém a nadzemní část rostliny.

Podchlazení

Nízké teploty jsou typické pro zimní období. Pokud listy Phalaenopsis začnou vadnout, doporučuje se zkontrolovat teplotu v blízkosti okna. Neměl by klesnout pod + 15 ° С, jinak deska ztratí svůj turgor a tropická rostlina přestane kvést a dokonce zmizí.

Přehřát

Intenzivní teplo je také škodlivé pro orchideje. Pod vlivem vysokých teplot se voda aktivně odpařuje z půdy, kořenový systém trpí nedostatkem vlhkosti. Rostlina je nucena používat své vlastní „zásoby“, sající vodu z listů.

Nedostatečné zalévání

Vnitřní květiny pociťují nedostatek vlhkosti při nesprávném zavlažování. Někteří majitelé rostliny po určité době zalévají, bez ohledu na stav půdy.

Omrzliny Phalaenopsis

Půda může dříve vyschnout kvůli horku, určité uvolnění substrátu, velikosti hrnce.

Zamokření

Orchideje rádi „pijí“, ale přebytečná vlhkost škodí kořenům - brání vzduchu v cirkulaci v půdě. Pokud je současně substrát hustý, pak se podzemní část stane náchylnou k chorobám, může hnít. Výsledkem je, že listy orchideje vadnou.

Přebytek jídla

Top dressing je dobrý s mírou. Phalaenopsis je citlivý na zvýšenou koncentraci účinných látek v půdě. Kvůli nadbytku solí mohou kořeny vyschnout, proces se přepne do horní části rostlin.

Proč zanechává vrásky

Druhým problémem, který pěstitelé orchidejí někdy pozorují, jsou scvrklé listy. Ztráta pružnosti je často spojena s narušením biochemických procesů. Důvody popsané níže k tomu vedou.

Problém s kořenovým systémem

Hlavním orgánem, který dodává sílu celé rostlině, je kořen. Pokud je nepříjemný, zemská část trpí. Mezi důvody provokující turgor listů patří:

 • nedostatek živin (jinými slovy vyčerpaný substrát);
 • suchá půda, která neposkytuje kořen vlhkosti;
 • stísněný hrnec, který brání vývoji systému.

Nemocné kořeny

Pokud tyto faktory nebudou včas odstraněny, kořeny vyschnou, zelené listy začnou žloutnout, opadávat a orchidej rychle zemře.

Škůdci

Exotická rostlina je slabě odolná vůči sajícímu hmyzu (třásněnky, klíšťata, šupinatý hmyz, štěnice domácí, mšice). Paraziti vysávají šťávu z listu a talíř se okamžitě začne vrásčit. Kromě ztráty turgoru existuje riziko přenosu virových onemocnění.

Nemoci

Orchidej se může nakazit nejen škůdci. Existují další faktory, které vyvolávají nemoci tropické rostliny.

Hlavní choroby orchidejí

PohledyDůvodyZnamení
Trouchnivění
ČernáPodchlazení, imunita oslabená škůdciOvlivňuje všechny části rostliny. Listy nejen pokrčí, ale získají černý odstín.
HnědýNadměrné zalévání a nízké teplotyNemoc často postihuje mladé listy a projevuje se jako světle hnědé vodnaté skvrny
FusariumVysoká vlhkost, špatná cirkulace vzduchuListová deska se zvrásní, stane se ochablou a pokryta růžovými houbovými spórami
ŠedáPorušení režimů, nesprávné krmeníTmavé ostrůvky, pubertální se šedým květem, ovlivňují nejen listy, ale i pupeny a již otevřené květy
Jiné nemoci
ŠpiněníHodně přímého světla na začátku vegetačního období, nadměrné krmení, nesprávné zaléváníTmavé vlhké skvrny jsou jasně viditelné na listech, které ztratily turgor.
AnthracnoseVysoká vlhkost vzduchuNa vrásčitých listech a pseudobulbách rostou černé skvrny, po kterých se objevují důlky
PadlíSkleníkový efekt (vysoká vlhkost při vysokých teplotách)Na listech a pupenech je vidět bílý květ. Poškozené oblasti orchideje začnou vysychat a květina zemře

Virová onemocnění zavlečená škůdci do Phalaenopsis se objevují na zvrásněných listech v kulatých skvrnách.

List orchideje infikovaný virem

Můžete vidět další „umění“ mozaikových skvrn: šipky a pruhy.

Transplantace

Při přemisťování orchideje z jedné nádoby do druhé bude rostlina během prvních dnů letargická. Pokud po 5 dnech nezmizí zvrásnění na listech a turgor nadále klesá, transplantace byla provedena bez dodržení požadavků zemědělské technologie:

 • podklad je nesprávně zvolen;
 • je narušena acidobazická rovnováha;
 • v nádobě není žádný odtokový otvor (místo hrnce se například používá skleněný napáječ).

Poznámka! Pokud rostlina není přesazena včas, kořeny se oslabí a nebudou mít dostatek síly, aby se uchytily v nové nádobě.

Proč jsou listy měkké a vrásčité

Pokud jsou listy orchideje měkké a pomalé, je třeba hledat důvody jak v rozporu s režimy, tak v chorobách. Správná identifikace škodlivých faktorů pomůže zachránit pokojovou rostlinu.

Přehřát

Tropické kultury se naučily snášet horko. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám vede k přehřátí rostliny a aktivně odpařuje vlhkost. Substrát také prochází tímto procesem.

Rostlina je přehřátá

Kořeny trpí žízní, stávají se letargickými. Nejsou schopni podepřít pozemní část a listí rychle klesá.

Choroby kořenů

Častým důvodem, proč jsou měkké listy vrásek orchidejí problémy s kořenovým systémem. Abyste se ujistili, musíte oslabenou rostlinu míchat. Pokud jsou kořeny bolestivé, květina se snadno poddá pohybu.

Když vyjímáte rostlinu z květináče a zkoumáte její podzemní část, můžete vidět hnědé skvrny, které naznačují hnilobu kořenů (u zdravé orchideje jsou světle zelené). Ovlivněny jsou také spodní listy, které nejprve změknou, poté odumírají.

Nedostatek vlhkosti

Orchideje jsou epifytické rostliny, které snášejí nedostatek zálivky a jsou spokojené se svými vlastními rezervami. Někdy jim stačí zavlažování na list. Pokud substrát není dlouho zvlhčován, stává se hustší a kořeny jsou zachyceny v „kamenném žaláři“. Po vyčerpání nebude systém schopen dodávat jídlo do jiných částí zařízení. To okamžitě vede k letargii listů.

Špatná voda

Při péči o orchidej je důležitá nejen frekvence zalévání, ale také kvalita kapaliny použité k tomu. Voda z vodovodu zde není vhodná - je příliš slaná s nečistotami. Postupně se hromadí v substrátu a ucpávají ho toxiny.

Poznámka! Varování situace nelze napravit - potřebujete měkkou vlhkost. Proto je lepší brát destilovanou vodu nebo sbírat dešťovou vodu. V zimě můžete kdykoli během roku roztát sníh a odstranit led ze stěn mrazničky.

Ošetření orchidejí

Pokud se na orchideji nacházejí pomalé listy, musíte okamžitě určit příčinu problému, abyste mohli přijmout správná opatření. V mírných případech jsou k léčbě vhodné lidové léky. V opomíjené situaci stojí za to obrátit se na vážnější drogy.

Tradiční metody léčby

Ne všechny problémy vedoucí k vadnutí orchidejí lze odstranit pomocí improvizovaných prostředků. Domácí recepty se v počáteční fázi vyrovnají s některými nemocemi.

Tradiční terapie nemocí

ProstředekJak vařitJak se přihlásit
Roztok uhličitanu sodného· Voda (5 l) se přivede k varu;
· Rozpusťte sódu (25 g);
· Přidejte tekuté mýdlo (5 g);
Nechejte vychladnout na pokojovou teplotu
S přestávkou v týdnu se rostlina a ornice ošetřují 2-3krát za sezónu
Manganistan draselnýManganistan (2,5 g) se zředí ve vodě (10 l)Postříkejte orchidej několikrát s přestávkou 5 dnů
Prášek do pečivaSoda (1 polévková lžíce) se smíchá s tekutým mýdlem (0,5 lžičky);
Zředěný vodou (4 l)
Rostlina se postřikuje třikrát v týdenních intervalech.
Popel· Voda (10 l) se zahřeje na 35 °;
· Nalijte popel (1 kg);
· Trvat na 5-7 dnech;
· Filtr;
Přidejte trochu mýdla (tekuté)
Roztok se používá k ošetření orchideje po dobu 3 dnů v řadě
Cukrový sirupRozpusťte 4 lžičky ve sklenici vody. SaharaVečer se roztok nanáší na spodní desku pomalého listu pomocí širokého akvarelového štětce. Ráno musí být sladký květ smyt, aby rostlina mohla dýchat.

Dodatečné informace. Ovlivněné oblasti květního keře musí být odstraněny, místa řezu ošetřena drceným aktivním uhlím nebo prostředkem obsahujícím měď. Totéž se děje s kořenovým systémem.

Chcete-li účinně kontrolovat škůdce, musíte vzít v úvahu druh hmyzu. V každém případě se orchidej omyje pod tekoucí vodou a ručně z ní odstraní parazity. V tomto případě můžete použít mýdlové roztoky.

Lidové prostředky pro škůdce

HmyzKontrolní opatření
ŠtítyPoškozené oblasti se doporučuje otřít ethylalkoholem, olivovým olejem, česnekovou šťávou
MšiceVelmi pomáhá infuze cibulových slupek nebo citrusových slupek
ŠtítyDo mýdlových směsí můžete přidat denaturovaný alkohol nebo olivový olej
Spider roztočDobře pomáhá infuzovaný odvar z cyklámenových hlíz, který potřebuje několikrát zpracovat orchidej, udržovat interval 5 dní
TřásněnkyRoztok česneku nebo cibule (1 čajová lžička kaše na sklenici tekutiny) a olivový olej zředěný vodou (2 lžíce na 1 litr)

Kontrola lidových škůdců

Důležité! Během léčby orchideje stojí za to vyloučit všechny druhy krmení. To může urychlit reprodukci škůdců.

Chemikálie

Pokud je květina napadena hnilobou, použijte fungicidy (HOM, Kuprazol, Fundazol, síran měďnatý) a postříkejte nemocnou rostlinu třikrát v intervalu 10 dnů. U bakteriálních onemocnění se používá gentamicin, furacilin, streptocid.

Poznámka! V případě úplné porážky je orchidej snazší zničit. Virové nemoci také nepodléhají léčbě.

Pokud jde o hmyz, zde vybírají systémové pesticidy, které ovlivňují potravu a nervový systém.

Insekticidy

Hmyz Drogy
Štíty Po ručním odstranění parazitů se rostlina ošetří přípravkem Fitoverm nebo Aktellik a postup se opakuje po týdnu
Mšice Po sprchování je květina ošetřena chlorofosem nebo fitovermem
Štíty Dvakrát v intervalu jednoho týdne nastříkejte spodní část rostliny a substrát
Třásněnky Po odstranění poškozených oblastí je květina zavlažována přípravkem Aktellik nebo Fitoverm. Po 10 dnech se postup opakuje.

Efektivní terapie

Aby nedošlo k poškození rostliny, je nutné používat pesticidy přísně podle pokynů přiložených k přípravku.

Další péče o orchidej

Pokoušíte-li se oživit pomalý květ, neměli byste očekávat rychlý výsledek. K zotavení bude orchidej potřebovat nejméně 3 dny. Zde je důležitá správná péče o rostliny:

 • nejprve stanoví všechny režimy: termální, světelný, zavlažovací;
 • udržovat optimální vlhkost vzduchu v rozmezí 60-70%;
 • 10 dní po ošetření se obnoví vrchní obvaz, který by měl být mírný;
 • Jednou za měsíc je orchidej koupána pod tekoucí vodou;
 • každých 30 dní se listy stříkají síranem měďnatým;
 • vlhkost zachycená v jádru pseudobulb a dutin je okamžitě odstraněna suchým čistým hadříkem;
 • pravidelně větrejte místnost a zajistěte dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem listů Phalaenopsis.

Pokud problém ovlivnil kořenový systém, je lepší přesadit rostlinu do jiného květináče, který se tepelně sterilizuje. Nový substrát je také dezinfikován. Přesazování zpomalí kvetení, ale zabrání tomu, aby rostlina úplně uschla.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada