Orchidej vybledla, co má dělat se šipkou: možnosti péče a prořezávání

Orchidej vybledla, co dělat se šipkou je otázka, která se čas od času objeví u všech zahradníků a milovníků květin. Tento článek na ni odpoví a také analyzuje, zda je třeba odříznout stopky a zda rostlina zemře, pokud stopka zežloutne.

Podstata postupu

Ačkoli je orchidej považována za pokojovou rostlinu, může také růst venku (například na zahradě). Doporučení uvedená v tomto článku platí spíše pro pokojové rostliny. Procesy probíhající během kvetení orchideje jsou však identické. Zde budou uvedeny tipy, jak stříhat květní stopku, jak se starat o orchidej po jejím vyblednutí a jak dlouho trvá obnovení kvetení.

Jak orchidej kvete

Proč vůbec potřebujete odříznout stopku? Faktem je, že poté, co orchidej (nebo vědecky dendrobium nebo phalaenopsis) vybledla, se na ní mohou objevit nové pupeny. Přesto je nepravděpodobné, že by potěšila ostatní. Nejprve se květina vyvíjí dlouhou dobu (mnohem déle než zkrácená). Za druhé, nezačne nové pupeny. To znamená, že dendrobium obvykle dává na větvi několik květů, a v tomto případě to bude jen jedna.

Pro vaši informaci! I když je na větvi několik pupenů, neexistuje 100% záruka, že všechny rozkvetou. Rostlina vynakládá energii na udržování těchto pupenů, místo aby uvolnila novou květní stopku. Kromě toho delší stonky vyžadují více energie.

Co dělat s orchidejí po odkvětu, podrobnosti jsou níže.

Podmínky pro nutnost ořezávání

Prořezávání stopky je velmi žádoucí (pokud to není nutné), zvláště pokud jsou pozorovány následující „příznaky“:

  • žluté listy;
  • vyčerpání;
  • sušení květu.

Důležité!Stopka může zožloutnout, vyschnout nebo zůstat zelená - to vše jsou přirozené procesy, a v těchto případech se nemusíte bát.

Zelené stonky a pupeny však mohou být matoucí, jak bylo uvedeno výše, rostlina již může dát novou barvu, ale pro krásné kvetení je nutné ji odříznout. To je nutné dát jí odpočinek (odesláním do takzvaného spícího období): pěstovat listy, kořenový systém, připravit se na další kvetení.

Oříznutím stopky stimulujete novou šipku

Můžete úplně odříznout šíp z listu, kde byla květina, ale to není nejlepší volba: pak, když se objeví nová, nakloní celý stopku a nebude vypadat moc krásně. Je lepší počítat 3-4 pupeny od dna a provést řez (je žádoucí, aby to nebylo vyšší než 20-30 cm od hrnce). Mělo by být oříznuto přibližně 1-1,5 cm nad ledvinami. Pokud byla větev zelená, mohla při prořezávání vytéct šťáva. Pokud již vyschlo, odřízněte to pod tímto místem, to znamená odřízněte zaschlou oblast a ponechte zelený výhonek.

Prořezávání

Prořez musí být proveden nad pupenem, protože stopka v řezu začne vysychat. Pokud jej tedy rozříznete přímo u ledviny, existuje riziko jejího vysušení (jmenovitě z ní pravděpodobně vyjde nová šipka).

Oříznutí šipky pro šíření

Existuje malý trik, jak zpomalit proces sušení: stonek můžete utěsnit voskem. K tomu potřebujete svíčku (nejlépe neutrální bílou).Vše, co je potřeba, je zapálit a na řez nanést několik kapek vosku, aby byl uzavřen pouze horní řez.

Vosk

Poznámka! Nemusíte voskovat celou stopku. Díky této úpravě si vosk udrží část vlhkosti v stopce. Je třeba poznamenat, že i poté může stopka vyschnout. Nebojte se a panikajte, jen orchidej se rozhodla, že ji už nepotřebuje. Nyní bude v hrnci místo pro nové výhonky.

Čas vzhledu nového stopky

V průměru (v závislosti na prostředí, ve kterém se rostlina nachází) trvá kvetení květu asi dva měsíce. Rychlost růstu je ovlivněna mnoha faktory, z nichž jedním je množství světla: čím více je, tím rychlejší bude růst. Proto má smysl umístit květináč do místnosti, kde je nejvíce slunečního světla.

Nejlepší čas pro orchidej je ráno, kdy je slunce dostatečně jasné a dává hodně tepla, ale nehoří. Někdy byste neměli dávat hrnec přímo na parapet, můžete zvážit další možnosti: stůl u okna (nebo jen posunout květinu o něco dále, pokud je již na desce stolu). V severních oblastech, kde jsou denní hodiny kratší, může být nutné další osvětlení.

Na podzim kvetení obvykle zpomaluje, rostlina přechází do klidového období, odpočívá a připravuje se na novou sezónu.

Pro vaši informaci!Boční stopka se zpravidla tvoří mnohem rychleji, výroba květin trvá 1-1,5 měsíce.

Orchidej vybledla: co dělat dál a jak se starat

Nyní je čas, aby si orchidej odpočinula. Toto období péče o květiny je zvláštní. Pokud je orchidej stále mladá, je nejlepší se zdržet jakýchkoli hnojiv.

Poznámka!Když jsou květiny v obchodě, musí mít tržní vzhled, proto jsou aktivně oplodněny, zvýrazněny. Z tohoto důvodu je velmi silně „krmený“, takže jej asi šest měsíců po nákupu nemůžete oplodnit.

Ano, a v zásadě je třeba s hnojivy zacházet opatrně. Rostlina bude brát potřebné živiny z prostředí, vodu, kterou zalévá, kůru v květináči a mnoho dalších zdrojů.

Pokud je květina již několik měsíců stará, můžete ji podle potřeby oplodnit. K tomu jsou vhodné univerzální komplexy. Hnojiva však neberou v úvahu podmínky, ve kterých phalaenopsis roste, takže byste je samozřejmě neměli zneužívat.

Během tohoto období - po prořezávání - se nejlépe hodí speciální hnojiva pro pěstování listů a kořenů. Mladé orchideje mají samostatné období kvetení a růst listů a kořenů, takže na chvíli nebudou žádné květiny. Ale poté začne nové období květu a bude příležitost ho šířit.

Pro vaši informaci! U dospělých phalaenopsis tyto dva procesy probíhají paralelně, to znamená, že rostou listy a kvetou současně.

Rostlina musí vytvořit zvláštní podmínky: častěji ji zalévejte a stříkejte vodou, můžete zapnout zvlhčovač (pokud má místnost velmi nízkou vlhkost) nebo kolem orchideje umístit nádoby s vodou. Zalévání by mělo být zvoleno na základě jeho stavu: v závislosti na množství vlhkosti v květináči a obsahu vlhkosti v samotné kůře. Signál pro zalévání je suchost kůry a kořenů; na hrnci by neměly být žádné výpary.

Kořeny

Je lepší zvlhčovat vzduch, než zajistit rostlině nadměrnou vlhkost. Pokud je hrnec průhledný, pak je zřetelně viditelný stav kořenů a kůry. Díky své hmotnosti a obsazenému objemu je navíc zřejmé, zda rostlina potřebuje zalévat nyní, nebo se na ni vyplatí čekat. Při teplotách v rozmezí 23-25 ​​° C se metabolismus rostliny zpomaluje a zde hlavní věcí není přehánět to se zaléváním, jinak nebude voda jednoduše absorbována. Pomalý růst není vždy důvodem k obavám.

Chcete-li regulovat vlhkost v půdě, můžete do hrnce na několik hodin vložit dřevěnou tyčinku (například ze sushi).Pokud absorbuje vlhkost, je ho v půdě dostatek a je lepší počkat se zaléváním.

Důležité!Kořeny, které jsou blíže k povrchu, jsou často sušší než kořeny na dně květináče, takže se musíte zaměřit na spodní.

Jak se starat o orchidej poté, co vybledla

Je velmi vhodné zdržet se transplantací během prvních šesti měsíců nebo roku. I když rostlina kvetla poprvé, má smysl nechat ji ve stejném květináči pro další kvetení. Přesazení do jiného květináče je pro orchidej vždy stresující.

Existuje dobrá a jednoduchá zavlažovací technika: musíte si vzít misku, dát tam hrnec s květinou a zalévat ji asi jedním litrem usazené vody při pokojové teplotě. Poté musíte okamžitě vytáhnout hrnec z vody, nechat přebytečnou vlhkost odtéct a vrátit ji na své místo. Kořeny tedy zaberou potřebné množství vody, ale nebudou s ní přesyceny.

Poznámka!Pokud je v květináči rašelinový sáček nebo pěna, bude to také trvat trochu vlhkosti, což je dostatečné pro krmení rostliny, ale ne příliš mnoho.

Krátké shrnutí výše uvedeného:

  • poté, co orchidej vybledne, měli byste ji odříznout a nechat ji odpočívat;
  • prořezávání je v každém případě nutné, bez ohledu na to, zda je stopka žlutá nebo zelená;
  • blednutí a sušení výhonků je přirozený proces, nemusíte se ho bát;
  • během doby odpočinku potřebuje rostlina aktivní zalévání, takže musí v místnosti zajistit dostatečnou vlhkost;
  • dokud orchidej nejméně 2krát nezmizí, je lepší ji nepropustit, aby nedošlo k poškození kořenového systému a zkažení rostliny;
  • nezalévejte rostlinu každý den / každý týden / každý jeden a půl týdne. Je nutné zvolit frekvenci zavlažování v závislosti na stavu kořenů. Přebytek vlhkosti je pro rostlinu stejně ničivý jako nedostatek.

Nyní tedy bylo jasné, co dělat s orchidejí po květu doma. Hlavní věcí samozřejmě není panikařit a prostě se o rostlinu starat jako obvykle. Je to docela nenáročné na péči, je důležité to prostě včas přerušit. Při náležité pozornosti může phalaenopsis kvést po mnoho let.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada