Jak zasadit orchidej: příklady v květináči a doma

Orchidej je květina neuvěřitelné krásy. Dělají se o ní legendy a je věnována poezie, je prezentována jako znamení věčné lásky a oddanosti. Jako každá krása je orchidej velmi rozmarná a náročná na péči a neodpouští nepozornost.

Chov této krásné květiny není jednoduchá záležitost. Z 20 tisíc odrůd této exotické rostliny doma je možné chovat a chovat o něco více než 10. Jak zasadit orchidej pro začátečníka? Snad nejoptimálnější by bylo pokusit se vypěstovat phalaenopsis - motýlí orchidej.

Phalaenopsis - motýlí orchidej

Požadavky na výsadbu orchidejí

Pokud se nákup květiny provádí ve specializovaném obchodě, má smysl se zeptat konzultantů, jak zasadit orchidej. V těchto obchodech zpravidla pracuje vyškolený personál, který bude schopen poskytnout podrobné rady o všech otázkách.

Přeprava by měla probíhat v uzavřeném vaku, aby se zabránilo průvanu. Poté, co květina opustila skleník nebo polici květinářství a skončila na svém trvalém stanovišti, je nutné jí poskytnout podmínky pro přizpůsobení. Neměli byste okamžitě dát orchidej jiným květinám, a pokud pro ni není místo na parapetu, můžete ji umístit na stůl nebo na noční stolek.

Pro vaši informaci! Bude to trvat asi 14 dní, než se květina úplně usadí na novém místě.

Příprava půdy

Vzhledem k tomu, že motýlí orchidej bere živiny z vlhkosti, která umývá její kořeny během dešťů, půda neslouží jako zdroj výživy pro rostlinu, ale aby ji udržovala ve vzpřímené poloze. Mělo by to být propustné pro vzduch a vlhkost, mít schopnost zadržovat živiny a úplně vyschnout za 3-4 dny. Půda pro orchideje by navíc měla sestávat z velkých frakcí, které umožňují průchod světla. To je způsobeno skutečností, že proces fotosyntézy u phalaenopsis, stejně jako u jiných zástupců orchidejí, se vyskytuje nejen v listech, ale také v kořenech.

Kromě toho, že dnes lze ve specializovaném obchodě zakoupit speciální půdu, která plně vyhovuje všem potřebám rostliny, můžete si ji vyrobit sami. To bude vyžadovat borovou nebo dubovou kůru o velikosti 1,5-2 cm, kořeny lesních kapradin, nasekaný mech sphagnum.

Pro odvodnění můžete použít kousky balzového dřeva nebo dřevěného uhlí, stejně jako kokosové vlákno. Je také povoleno používat anorganické složky - keramzit a oblázky.

Důležité! V žádném případě byste neměli používat půdu a rašelinu.

Všechny komponenty určené k výsadbě orchideje vyžadují pečlivou přípravu, zejména u kůry a mechu. Kůra odstraněná ze sušeného stromu musí být vařena po dobu 30 minut. Mech by měl být nalit do vroucí vody a ponechán po dobu 2-3 hodin Kořeny kapradiny by měly být důkladně opláchnuty. Všechny složky půdy orchideje musí být ošetřeny protiplísňovým přípravkem.

Při pokládání půdy do hrnce směs netlačte ani nedrťte. Správně zvolený poměr všech složek půdy je další nezbytností pro pohodlnou existenci orchideje doma.

Půda pro orchideje

Volba kapacity

A zde jsou některé nuance.

Plastové květináče

Jak zasadit orchidej do květináče? Výběr květináče pro pěstování orchidejí je další důležitou podmínkou, aby se květina v domě cítila dobře.Pro phalaenopsis bude optimální hrnec, který splňuje následující požadavky:

  • zajišťuje odvodnění půdy;
  • zajišťuje cirkulaci vzduchu;
  • poskytuje teplotní stabilitu;
  • poskytuje schopnost extrahovat rostlinu bez rizika poškození kořenů.

Důležitý je také materiál, ze kterého je hrnec na orchideje vyroben. Nejsprávnějším rozhodnutím pro začátečníka by bylo zvolit průhledný plastový hrnec. To je způsobeno skutečností, že bude možné vytvořit další drenážní otvory - otvory ve spodní části hrnce.

Plast navíc dobře udržuje teplotu a snáší sluneční světlo. Ve prospěch plastového květináče je skutečnost, že jej lze snadno řezat v případě přemnožení kořenů orchidejí.

Pro vaši informaci! Ideální volbou je speciální hrnec na orchideje ve tvaru koruny.

Plastový hrnec

Keramické hrnce

Je vhodné zvolit keramické květináče pro ty, kteří mají zkušenosti s pěstováním orchidejí a jsou schopni určit stav květu okem. Navzdory skutečnosti, že keramické hrnce mají drenážní vedení a jsou schopné zajistit provzdušňování a regulaci teploty, mají řadu významných nevýhod.

Nejprve je možné, aby kořeny rostlin dorostly do porézních stěn nádoby. Zadruhé neexistuje způsob, jak sledovat stav kořenového systému. Za třetí, hrnec pokrytý glazurou není schopen propustit vzduch.

Pokud je pro výsadbu orchideje stále vybrán keramický hrnec, měli byste pečlivěji sledovat režim zavlažování rostliny, abyste se vyhnuli zamokření půdy.

Poznámka! Před zasazením orchideje do keramického hrnce je třeba ji upéct v troubě a ošetřit ji dezinfekčními prostředky.

Keramické hrnce

Skleněné nádoby

Orchideje vypadají ve skleněných nádobách velmi působivě. Tvorba kondenzace na stěnách nádoby a nebezpečí výskytu zelených řas na kořenech však bude vyžadovat další opatření k vytvoření podmínek pro existenci rostliny. Pokud je volba provedena ve prospěch skleněných nádob, budete muset vyměnit půdu asi 2-3krát ročně.

Bez ohledu na to, jaký druh hrnce bude vybrán pro výsadbu orchideje, je důležité se nemýlit s jeho velikostí. Aby se dosáhlo optimálních komfortních podmínek pro existenci phalaenopsis, výška hrnce by měla být úměrná průměru krku. Kořenový systém by měl volně zapadnout do květináče a neměl by dosáhnout stěn o 3-4 cm.

Skleněná nádoba

Jiné druhy orchidejí pro domácí podmínky

Kromě motýla si pěstitelé květin vybírají následující odrůdy:

Wanda

Orchidej Phalaenopsis není jediný druh orchideje, který může existovat mimo divočinu. Například orchidej Vanda, která pochází z Indie, se v bytě může cítit docela dobře.

Jak správně zasadit orchidej vanda? Požadavky na jeho obsah se poněkud liší od požadavků požadovaných u phalaenopsis. Wanda, na rozdíl od Phalaenopsis, kteří preferují rozptýlené světlo, se cítí skvěle na dobře osvětleném místě.

Pro vaši informaci! Abyste se však vyhnuli popáleninám, měli byste se stále vyhýbat přímému slunečnímu záření na listí a květinách.

Kromě toho je wanda extrémně teplomilná. Nejpřijatelnější teplota pro tyto orchideje bude 16 ° C v noci a až 30 ° C během dne. Optimální vlhkost pro wandu závisí na teplotě: čím vyšší je teplota, tím vyšší je vlhkost. A aby se zabránilo rozpadu kořenů, měl by být zajištěn stálý přísun čerstvého vzduchu. Stejně jako phalaenopsis je i wanda epifyt, což znamená, že požadavky na půdu jsou stejné. Zalévání wandy lze provést několika způsoby:

  • ponoření. Na několik sekund umístěte hrnec s rostlinou do nádoby s vodou a vypusťte přebytečnou tekutinu;
  • zavlažování teplou vodou. Toto je preferovaná metoda pro Wandu.Stává se to takto: wanda je umístěna do vany a nalita teplou vodou ze sprchy, dokud kořeny nezezelenají. Po hodině je nutné listy vysušit před vlhkostí;
  • stříkání. Někteří chovatelé wandy preferují tento způsob napájení, protože v tomto případě se voda z kořenů rychle odpařuje. Aby rostlina při tomto způsobu zavlažování netrpěla nedostatkem vlhkosti, je nutné zvýšit frekvenci postřiku.

Při správné péči může vanda kvést až 12 týdnů. Snížením intenzity kvetení nebo pomalého vzhledu rostlina dá jasně najevo, že něco není v pořádku.

Orchidej wanda

Dámská pantofle

Dalším zástupcem orchidejí, který se může cítit jako doma, je papiopedilum nebo, jak se říká pro svůj zvláštní vzhled, pantofle dámy. Jak zasadit orchidej podobnou bohyni?

Tato orchidej je litofyt, preferující humusové skalní štěrbiny. Pro umístění této orchideje je vhodnější parapet orientovaný na severovýchod nebo severozápad. Dámská pantofle navíc vydrží mírné ztmavnutí. Udržovací teplota této neobvyklé orchideje je 18-25 ° C. Pro obsah papiopedilu můžete zvolit keramický nebo neprůhledný plastový hrnec.

Pro vaši informaci! Požadavky na půdu jsou obecně stejné jako u jiných orchidejí. Dámský pantofel však bude vděčně reagovat, pokud se do půdy přidá dřevěné uhlí a dříve dezinfikovaný hrubozrnný říční písek.

Tato orchidej preferuje časté a hojné zalévání. Je však důležité pravidelně kořeny sušit, aby nedošlo k hnilobě. Vlhkost, kterou dámská pantofle preferuje, se pohybuje od 60-80%. To je zajištěno umístěním hrnce na paletu s vodou a keramzitem.

Dámská pantofle zpravidla kvete na konci podzimu. Každá růžice tvoří jeden stopku s jednou botou. Přítomnost úvodního květu naznačuje, že rostlina je s podmínkami zadržení celkem spokojena.

Dámská pantofle pro orchideje

Chov orchideje doma

Chov orchideje je možný několika způsoby - kmenovými potomky (dětmi), řízky a semeny. Doma je vhodnější první možnost.

Děti jsou mladé výhonky, které se objevují na kořenových pupenech. Výhodný je výsadbový materiál, který již má počátky vlastního kořenového systému. Dítě je proces připravený k transplantaci, který má vytvořený kořenový systém a 3-4 listy.

Poté, co je dítě pečlivě odděleno od mateřské rostliny, je nutné pokropit řez dřevěným uhlím. Děje se tak, aby se zabránilo rozvoji chorob a hnilobě kořenů. Po 3 hodinách sušení musí být řezaná deska zasazena do vlhké půdy.

Prvních několik dní byste se neměli zalévat, omezte se na stříkání z jemně rozptýlené lahve s rozprašovačem. Když je mladá orchidej zcela zakořeněná, můžete se o rostlinu starat jako obvykle.

Děti orchidejí

Péče a údržba

Podmínky pro udržení orchideje v bytě se výrazně liší od přírodních. Někdy ošetřená rostlina odmítá dát barvu. Důvodem může být nedostatek určitých živin. Vrchní úprava orchidejí by měla zcela kompenzovat nedostatek takových prvků, jako je draslík, fosfor, dusík, bór atd. V hnojivech speciálně určených pro epifity jsou všechny potřebné látky obsaženy ve vyváženém poměru. Je také důležité dodržovat plán krmení.

Důležité! Dalším faktorem zajišťujícím dlouhodobou existenci orchideje je přísné dodržování pokynů k používání hnojiv.

Vysazování orchideje doma, sledování jejího životního cyklu je fascinující proces, na jedné straně podobný složitému vědeckému experimentu, na druhé straně jako zázrak, jehož výsledkem bude květ úžasné krásy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada