Oleandrový květ - domácí péče

Oleandrový květ je sluncem milující subtropický keř, který roste zeleně po celý rok. Používá se pro terénní úpravy, pěstování ve sklenících a bytech. Květina je známá svou jemnou příjemnou vůní a krásnými květinami. Druhé jméno rostliny je „růžový vavřín“.

Oleandr vnitřní květina

Oleandr nerium oleander je vždyzelený vytrvalý keř s nádherným vzhledem. Je zástupcem rodiny Kurtovů. Latinský název je „nerion“, což se překládá jako „mokrý“. V teplých oblastech se oleandr stal díky rozmanitosti tvarů a barev oblíbenou okrasnou rostlinou pro krajinářský design.

Oleandr v přírodě

Existují tři hlavní typy oleandru. Doma se běžný oleandr pěstuje častěji. Krásná květina dokonale zdobí domácí interiér. Vysoká rostlina může dosáhnout výšky dvou metrů a nabrat stromovitý tvar. Růst vnitřního oleandru by měl být řízen prořezáváním.

Oleanderovi jsou připisovány mystické vlastnosti čištění energie v domě, zbavování se špatných návyků a podpora kariérního úspěchu. Skutečnost, že rostlina čistí vnitřní vzduch od škodlivých nečistot, je prokázaným vědeckým faktem.

Silně jedovatý oleandr, nebezpečný nebo ne, nikdo neví jistě. Je známo, že jed se nachází v kořenech, květinách, listech. Po péči o keř je vhodné si důkladně umýt ruce, nosit rukavice. Tato opatření jsou dostatečná k ochraně.

Oleandr uvnitř

Pouze při konzumaci částí rostliny oleandru se mohou objevit příznaky skutečné otravy. Rostlina proto není vhodná do místností, kde žijí děti a domácí zvířata.

Listy keřů se používají jako surovina pro výrobu léků na onemocnění kardiovaskulárního systému. Z výlisků rostliny vyrábějí krémy a masti na kožní onemocnění.

Důležité! A kvůli silné vůni nelze kvetoucí rostlinu udržet v ložnici. To může vést ke špatnému spánku a bolestem hlavy.

Původ a vzhled

Vlasti vždyzeleného keře je považován za celý pás subtropického podnebí od Portugalska po Čínu. Jako okrasný keř je oleandr velmi oblíbený ve středomořských zemích, Alžírsku a jihovýchodní Asii. Rostlina milující slunce s eufonickým názvem a voňavými květinami se zamilovala do mnoha pěstitelů květin.

Vytrvalý oleandr je rozšířen na pobřeží Černého moře. V otevřeném terénu v příznivém subtropickém podnebí může růst jako strom až do výšky 4 m. Keře někdy tvoří celé houštiny a vyzařují úžasnou vůni.

Květ

Oleander miluje dobře osvětlené a větrané oblasti. Ve stínu začíná keř bolet a dokonce odmítá kvést.

Rostlina má krásné květy s pěti okvětními lístky, malované v jemných bílých, oranžových, růžových barvách. Jsou uspořádány jeden po druhém nebo shromažďovány v květenstvích a vytvářejí se po celé léto. Jsou známé svou příjemnou silnou vůní. Květy jsou jednoduché a dvojité. Listy jsou úzké, hladké, zelené nebo pestré s výrazným středem.

Druhy a odrůdy

Kvetoucí oleandr fascinuje svou krásou a vůní. Rekreanti v letoviscích Krymu si jeho vůni dlouho pamatují.V mnoha parfémech jsou tušeny tóny nerium oleandru.

Dodatečné informace. Ušlechtilá květina se stala symbolem města Jalta.

Chovatelé vyvinuli mnoho krásných nových hybridních odrůd s květinami různých tvarů a barev.

Bílý

Má velké květy, jednoduché nebo dvojité, shromážděné v květenstvích corymbose. Bílý oleandr má silnou karamelovou vůni. Rádi ji pěstují v kancelářských budovách.

bílá květina

Předpokládá se, že rostlina uvolňuje špatnou náladu a zlepšuje výkon.

Růžové froté

Jeho sametové květy jsou jako malé růže s jemnou jemnou vůní. Froté růžový oleandr očaruje svou krásou, kvete až do pozdního podzimu. Prořezáváním mu dávají nejrůznější tvar.

Růžové froté

Žlutá

Velké jasně žluté květy částečně připomínají zvony. Je to vytrvalá rostlina odolná vůči suchu. Dobře snáší lehké mrazy, vhodné pro pěstování na balkonech. Za teplého počasí místo krásně zdobí žlutý oleandr v nádobách.

Žlutý květ

Hvězda Persie

Odkazuje na elitní odrůdy. Pupeny rostliny mají zlaté jádro a broskvové okraje.

Scarlett

To je také jedna z elitních rozmanitých odrůd. Pupen kombinuje bílé a karmínové barvy.

indický

Může dorůst až do výšky 4 m. Má svěží racemose květenství. Květy jsou velké: červené, růžové, žluté, bílé se sladkou vůní. Kvete až do pozdního podzimu.

Vonný

Tato odrůda dorůstá až 50 cm a je známá svou vynikající vůní.

Dodatečné informace. Oleander byl první květ, který kvetl v radiačně kontaminovaných zemích Hirošimy. Pro Japonce to byl skutečný zázrak.

Výsadba oleandru v květináči

Chcete-li pěstovat oleandr, musíte se postarat o vhodnou půdu a květináče určité velikosti.

Půda pro oleandr

Půda pro rostlinu se sklízí z trávníku, listů, humusu, rašeliny, písku v poměru 2: 1: 1: 1: 1. Můžete také použít mírně kyselou zahradní půdu nebo květinový základ zakoupený v obchodě. Je důležité dbát na dobré odvodnění.

Velikost hrnce

Rostlina roste rychle, takže nádoba na sazenice by měla být prostorná, nejméně 6-7 litrů. Každé dva roky se oleandr přesadí do větší nádoby. Stav kořenového systému lze použít k určení, zda rostlina potřebuje nový hrnec.

Výsadba v květináčích

Objem nádoby pro dospělou rostlinu dosahuje 40 litrů.

Reprodukce oleandru

Rostlina se množí řízky, semeny a vrstvením. První dvě metody jsou nejběžnější.

Výstřižky

Nejjednodušší způsob, jak množit oleandr, je odřezky ponechané po prořezání. Jsou nakrájeny na délku až 15 cm. Aby se zabránilo rozpadu, musí být plátky ošetřeny nasekaným dřevěným uhlím a vysušeny. Dřevěné uhlí se také nalije do země připravené ke kořenům. Po zasazení do země jsou kořenové límce posypány pískem, aby se neobjevila hniloba. Hrnec by měl být udržován na dobře osvětleném místě; je nežádoucí zalévat půdu.

Zakořenění řízků

Pokud je třeba řízky zakořenit ve vodě, pak se kapalina také dezinfikuje dřevěným uhlím. Ve vodě se první kořeny objeví rychleji, asi po měsíci. Poté jsou řízky vysazeny v květináčích s připravenou půdní směsí. Musíte šířit řízky ve světlé, teplé místnosti.

Pěstování ze semen

Pěstování nerium oleandru ze semen je obtížnější a vzácnější metodou chovu. Ne všechna semena mají dobré klíčení; proces vyžaduje určitý teplotní režim a osvětlení. Kromě toho mohou sazenice ztratit odrůdové vlastnosti.

Před výsadbou se čerstvě sklizená semena namočí na půl hodiny do slabého roztoku manganistanu draselného nebo fungicidu. Poté se hodinu udržuje v roztoku Heteroauxinu nebo Zirkonu. Připravte si hliněnou směs jako pro dospělou rostlinu a ošetřená semena zasejte.

U sazenic oleandrů by péče měla být nejpříznivější:

  • podsvícení umělým světlem;
  • větrání místnosti;
  • optimální teplota a vlhký vzduch;
  • pravidelné zalévání.

Poznámka! Semena se líhnou do dvou týdnů. Po výskytu 4–5 listů jsou klíčky nerium oleandru usazeny v samostatných nádobách.

Péče o oleandry

Péče o rostlinu není obtížná. Když chováte oleandr jako vnitřní květinu v prostorné, světlé místnosti a dodržujete jednoduchá pravidla péče, můžete získat krásnou silnou rostlinu.

Domácí péče o oleandry, základní pravidla:

  1. Převod. Je lepší vysazovat mladé rostliny každý rok, staré každé dva až tři roky. Současně se zkracují staré kořeny a zmenšuje se velikost hliněné kómy. To přispěje k harmoničtějšímu rozkvětu. Nový hrnec by měl být o něco větší než ten starý, ale ne příliš velký. Velké oleandry často nejsou transplantovány, ale mění ornici. Na dno hrnce se nalije drenážní vrstva štěrku, keramzitu a drobných kamenů. Poté je rostlina hojně napojena. Jaro je nejlepší čas na přesazení.
  2. Pravidelné prořezávání. To je důležitá součást péče o oleandry. Koneckonců, květiny se objevují pouze na loňských výhoncích. Proto po odkvětu musí být provedeno prořezávání. To vytváří kompaktní a elegantní tvar. Větve by měly být zkráceny na polovinu nebo 2/3 celé délky. Odstraňují také vegetativní výhonky pod poupata, které zpomalují vývoj keře. Pravidelné podzimní prořezávání podporuje bohaté kvetení a krásný dekorativní vzhled.
  3. Osvětlení je předpokladem pro pěstování hustého a krásného keře. Při nedostatku slunečního světla začne oleandr bolet, zožltnout, zbavit se listů a přestat kvést. Pokoje s okny na sever nejsou příliš vhodné pro domácí oleandr. V zimě nebude rostlině překážet umělé osvětlení.
  4. Teplota. V létě by měla být teplota udržována mezi 20 ° C a 28 ° C nebo vyšší. V zimě je optimální teplotní režim 10-15 ̊С.
  5. Nemoci a škůdci oleandru. Nejběžnější jsou šupinatý hmyz, roztoči, červi a mšice. Individuální nemocí je rakovina a ukoptěné houby.

Důležité! Řezané větve a výhonky se nesmí spálit, protože při spalování se uvolňují toxické látky.

Režim zavlažování

Oleandr dobře snáší nedostatek vlhkosti, ale vyvíjí se méně intenzivně než při pravidelném zalévání. Na jaře a v létě je květina napojena častěji a hojněji, zvláště pokud je velká. Četnost zalévání můžete sledovat sušením vrchní vrstvy půdy. V zimě je zalévání mírné a klesá s klesajícími teplotami. Zalévání studenou vodou se nedoporučuje. Voda by měla být o něco teplejší než vzduch v místnosti, dobře usazená.

Top dressing

K hnojení se používají komplexní hnojiva pro pokojové rostliny. Během období jara-léta se hnojiva aplikují každé dva týdny. Oleandr miluje organickou hmotu, která se přidává, když je rostlina v létě vynesena pod širým nebem. Vrchní obvaz se provádí hodinu po zalévání.

Během kvetení

Během kvetení potřebuje oleandr teplotu alespoň 20 ° C. Nejlepší by bylo venkovní místo chráněné před živly. Hrnec s rostlinou lze zakopat poblíž umělé nádrže, kde se květina bude cítit mimořádně pohodlně.

Kvetoucí období

Pokud je v místnosti kvetoucí keř, musíte jej větrat častěji. Bohatá vůně může ovlivnit pohodu lidí žijících v místnosti. Fáze kvetení trvá až pět měsíců.

Během odpočinku

Doba odpočinku oleandru trvá od listopadu do konce února. V tuto chvíli je důležité zajistit rostlině teplotu od 8 ° do 15 ° C, snížit počet zalévání a zrušit krmení. Během této doby oleandr nahromadí sílu a bude připraven pokračovat v růstu a kvetení v teplé sezóně. Pokud rostlina přezimuje v místnosti s ústředním topením, kde je vysoká teplota a suchý vzduch, je třeba ji postříkat studenou vodou.

Příprava na zimu

V teplých oblastech, kde keř roste na otevřeném terénu, je rostlina na zimu zcela pokryta filmem.Je vhodnější zakrýt oříznutý oleandr. Doma dodržují teplotní režim a požadovanou vlhkost.

Se všemi doporučeními a dobrými udržovacími podmínkami může keř dorůst až do výšky 2 m a potěšit se bujným kvetením až do pozdního podzimu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada